Το πρώτο μου PC - Μέρος Α'

μαλλον αγορασα pc πιο αργα από όλους σας. Μόλις το 1998, τριτοετής τότε στο Μαθηματικό απλά και μόνο για να κανω εργασίες σε pascal και matlab και κάποιες παρουσιάσεις. Το έχω κρατήσει ακόμα το μηχανημα αυτό, ήταν ένα pentium ii στα 233 με 32mb μνημη και 3Gb σκληρό. Βασικά αυτός ήταν ο πρώτος και προτελευταίος μου Pc. Μέχρι τότε δούλευα με μια super Amiga 1200 και τώρα δουλεύω με Mac και Sun. Αυτα....
 
1989 - Schneider Euro Pc με EGA καρτουλα που αγορασα για 10.000 δρχ. το 1991 και μου αλλαξε τον κοσμο με τα 16 ζωντανα χρωματα της. Εμφανης ηταν η διαφορα σε παιχνιδια οπως το NBA Playoffs οπου πραγματικα το γηπεδο απεκτησε αλλα αισθηση. Δυστυχως σε ανυποψιαστους καιρους ο Euro pc πεταχθηκε μαζι με την εγχρωμη οθονη του (κλαψ....λυγμ....) και οπως ειναι φυσικο σημερα κανω καθημερινα 150 μετανοιες μπροστα σε συγχρονο Pc που να τρεχει το Alley cat σε Dosbox
 
Σωστός portarine...Οι μετάνοιες αποτελούν εξιλέωση για έναν ρετρο user.Είμαι σίγουρος πως o Schneider Euro Pc θα σε καμαρώνει εκεί που θα βρίσκεται.Δηλαδή σε κάποιο παιδικό παιχνίδι η μέσα σε κάποια πλαστική συσκευασία προϊόντος... :D
 
Kalispera kai apo mena! Septembrios 1988 mou agorase o father Acer 8088 Acer 8mhz me aspromauri othoni hercules kai mnimi 256kbyte!

Ekana anavathmisi mnimis thimamai ekeini tin epoxi sta 640kbyte kai eixa plirosei 45.000 draxmes!

Kai auto gia na mporo na pezo to double dragon pou vgike kai gia to Pc tote!

Kai malista me exomioti an thimamai kala tis cga giati eixa hercules.
 
Koraki καλώς ήλθες! :) Και δεν έπερνες τότε με τα μισά λεφτά μια Amiga 500 και να παίζεις το double dragon και να πετάς απο χαρά;
 
ego eixa server IBM 386/20mhz me 512kb vga, 2MB ram onboard kai 2 72pin! simms slots pou epairnan ECC mnhmes! , 80MB HD , HD Floppy, 3xISA se riser kai ena pariergo slot pou ebazes network card ths IBM... eixa kai ena color 14" IBM monitor VGA... kostize gyro sto 1.000.000 drx tote...

eixe kai fpu! lol to eixa ksexasei! nomizo to 91-92? prepei na to eixe parei o pateras mou gia th douleia san grafomhxanh (me dot-matrix printer), alla syntoma egine diko mou...
 
Kalos sas vrika paidia!

Mou vgike se kalo giati apo tote asxolithika sovara me ta pc kai egina xeiristis - texnikos h/y!

Tin amiga tin eixe o ksadelfos mou kai kaname katia apisteuta dipla sto kick off!Tha mou meinoune aksexasta!Apisteuti porosi ontos!
 
Amstrad 1640 me 20MB HD EGA monitor και ενα floppy 5,25 πολυ καλο για την εποχη του (1993 αν δεν κανω λα8ος)

pc1640.jpg
 
O 1640 ήταν 8086 μηχάνημα και κυκλοφόρησε πολύ πριν το 93-94, νομίζω το 87-88. Εγώ έπαιζα τότε με το GEM του 1512. Άχρηστο στα PCs, αλλά δεν είχα ξαναδεί PC με ποντίκι και είχε γέλιο. Το μηχάνημα το είχε πάρει ένας θείος μου και νομίζω το έχει ακόμα, σκέφτομαι να του το φάω :D
 
Ο 1640 ήταν θρυλικό μηχανηματάκι. Πιστεύω ότι ήταν ένας υπολογιατής που εδραίωσε στην συνείδηση του κοινού τον συνδυασμό PC και χρώμα. H οθόνη του ήταν επιεικώς απαράδεκτη, αλλά μπροστά στο χρώμα τι η ποιότητα.

EGA FTW!!!!!!!!!!
 
Το πρωτο pc (ή τελος παντων κατι σαν pc - μιας και δεν ηταν bios compatible αλλα απλα dos machine) που μπηκε στο σπιτι ηταν το Apricot Pc το 1983.

apricot_pc_1.jpg


Με 8086 cpu στα 4.77, πρασινη οθονη 9" και για πρωτη ισως φορά με 3 1/2 floppy drives της Sony. Ωραιο πραμα το Dos 2.0 ... αλλα χρονια τοτε.
 
Δικό σου είναι?...Αυτό αποτελεί συλλεκτικό μασίνι πλέον!!
 
Ναι θα ηταν συλλεκτικο αν το ειχα ακομα :biglaugh: , οχι η φωτο ειναι απλα απο το net δυστυχως - το δικο μου apricot pc αναχωρησε απο το σπιτι κανα 3μηνο αφου ηρθε, για να εγκατασταθει στο γραφειο της δουλειας του πατερα μου.
 
...και τι απέγινε ; :confused:
 
...το φαγε η μαρμαγκα δυστυχως..(πεταχτηκε μερικα χρονια μετα μαζι με πολλα αλλα ειδη γραφειου) :icon_cry:
 
Το πρωτο μου PC,γυρω στο 95 (αφου με βαρια καρδια πακεταρα την Amigouλα μου) το ειχε κανει street review το PC Master.(γι αυτο μαλιστα αργησε μια μερα να μου παραδοθει :mad: )

It rocked :D
 
Telamona, το πιο όμορφο "PC" που υπήρχε!
 
Λοιπόν

386 DX 40 Mhz, 4 MB RAM, *80 MB skliro disko, SVGA Trident 1 Mb, no sound, 2 floppy

αυτό το πήρα τα χριστούγεννα του 1992 και αμέσως πήγα και αγόρασα το Indiana Jones and the Fate of Atlantis αυθεντικό, γιατί είχα διαβάσει το review στο User. Εγώ Amiga ήθελα αλλα δεν με άφηναν οι γονείς μου γιατί έλεγαν πως είναι μόνο για παιχνίδια. Όχι οτι έκανα και κάτι άλλο στο pc εκτός από οτ να παίζω......
 
Τυχερός ήσουν για την εποχή που το πήρες!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα