Το πρώτο μου PC - Μέρος Α'

Το πρώτο μου PC ήταν το 1997 !!! (πάντα ήμουν μπροστά στην τεχνολογία...)

Pentium II 166 Mhz

Σκληρός δίσκος 1,66 Gb...

RAM 16 Mb

CD ROM Player

Floppy 1.44''

Κάρτα γραφικών δεν θυμάμαι...

Το χάρηκα πολύ όμως. Θυμάμαι την έκσταση που με έπιασε όταν συνειδητοποίησα οτι μπορείς να βλέπεις κανονικό βίντεο από την οθόνη του PC σου!!!!! (είπαμε, πολύ μπροστά το άτομο... :D )

Σ' αυτό έπαιξα Riven, Civilization II & III, Atlantis, Balls of Steel...

Στο επόμενό μου PC λίγα χρόνια μετά συνέχισα με Amerzone, Myst III Exile, The Longest Journey, Commando κλπ. ::)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To 1996...

AMD K5 - 100 Mhz (σαφώς χειρότερος από της Intel). Να τος IMG_2441.jpg

8 mb RAM που μετά από μόλις 1 βδομάδα έγιναν 16 (τα windows δεν την πάλευαν)

512 kb κάρτα γραφικών Cirrus Logic που σε ένα μήνα έγινε 4mb virge S3 (...γιατί πώς θα παίξουμε Need for speed)

8x cd-rom drive (που για να διαβάσει τα δισκάκια έφτυνες αίμα)

1.2Gb HHD seagate

15" monitor proview (wannabe - Μια πατέντα που δεν ήταν ακριβώς 15" αλλά πρόβαλε σαν να ήταν 15"... ποτέ δεν κατάλαβα...μεγάλο παλτό)

Και κάπως έτσι αρχήσαν τα βάσανα... πήραμε PC και βρήκαμε τον μπελά μας... :)
 
Οι περισσοτεροι εδω μπηκαν στον κοσμο του pc πριν απο εμενα. Ο σημερινος μου εαυτος σας ψιλοζηλευει. Ο τοτε εαυτος μου θα σας κοιταγε αφ υψηλου και θα πηγαινε να παιξει Kick Off 2 στην ΑΜιγκα 500 του.
Με το τελος της Αμιγκα περασα και εγω στα πισι. Το πρωτο μου, το εφερε ο πατερας απο το μαγαζι του.
Δεν του ελειψε και ιδιαιτερα. Ηταν ενα 486DLC 40Mhz, 8RAM χωρις cd χωρις καρτα ηχου αλλα με vga εγχρωμο μονιτορ (14'').
Του εβαλα cd (2χ speed) αλλα οχι καρτα. Μετα απο 2 χρονια νεο pc.
Pentium 100Mhz (ηταν ο ακριβοτερος επεξεργαστης εκεινη την εποχη).
 
Μετα τον πρωτο μου υπολογιστη (CPC 6128) το πρωτο μου PC ηταν 386 dx 33 turbo με 8 MB, svga kai 80mb σκληρο δισκο (αν θυμαμαι καλα) και 15αρα οθονη
 
Μετα τον πρωτο μου υπολογιστη (CPC 6128) το πρωτο μου PC ηταν 386 dx 33 turbo με 8 MB, svga kai 80mb σκληρο δισκο (αν θυμαμαι καλα) και 15αρα οθονη

Μήπως είχε 4 ΜΒ μνήμη αρχικά, και του έβαλες άλλα 4 αργότερα για να παίξεις Wing Commander III; Για θυμήσου :sneaky:
 
Μήπως είχε 4 ΜΒ μνήμη αρχικά, και του έβαλες άλλα 4 αργότερα για να παίξεις Wing Commander III; Για θυμήσου :sneaky:
μπορει δεν θυμαμαι καλα (λογω ηλικιας ?), σιγουρο ηταν οτι καποια στιγμη πριν αλλαξω μηχανημα και παω σε 486 ειχα 8 MB γιατι αισθανομουν βασιλειας εναντι αλλον που ειχαν θεματακι με την μνημη. Θυμαμαι σιγουρα οτι πηρα αργοτερα μια soundblaster 8bit και ακουσα και ηχο
 
Πίσω
Μπλουζα