Το πρώτο μου PC - Μέρος Α'

Αν και ο πρώτος υπολογιστής ο οποίος δούλεψα ήταν ένας Amstrad 1512, ο πρώτος δικός μου ήταν ένα 486.

Επεξεργαστής cyrix στα 80Mhz. Κουτί mini tower, ram 4mb, σκληρό 600 mb, κάρτα γραφικών μια απλή 16 χρώματα.

Windows 3.11, DOS 5 και κάτι, word και excel.

Monitor ένα ντουλάπι 14 ιντσών.

Σήμερα, σώζεται μόνο το κουτί άδειο...
 
Ειναι πραγματικα πολυ συγκινητικο να μπαινουμε για πρωτη φορα σε αυτο το site και καθως διαβαζουμε τα διαφορα σχολια .....να βλεπουμε οτι καποια απο τα μελη αναφερονται με τοσα καλα λογια για τα δικα μας pc , ναι γιατι εμεις τα παιδια της microchip βλεπε (θανος -δημητρης - δωρα - και θοδωρης ) ειμαστε αυτοι που λεγαμε τα πραγματα με το ονομα τους .... αλλωστε αυτο ηταν και το μοτο μας....χαιρομαι που ακομα τα μηχανηματα μας δουλευουν και οι πελατες μας ειναι ευχαριστημενοι...καλα δεν μπορω να σας πω οτι δεν μας εχουν πιασει τα ζουμια γιατι θα ηταν ψεμα... σας ευχαριστουμε και παλι για τα καλα σας λογακια και να ξερετε οτι πραγματι ειμαστε ακομα ολοι μαζι με νεο ονομα τωρα, αλλα με παντα το ιδιο μερακι....ευχαριστουμε.....
 
Το να λες τα πράγματα με το όνομά τους, την αλήθεια δηλαδή, είναι ο καλύτερος τρόπος να κερδίσεις τον πελάτη. Οταν είχα αναλάβει για 20 μέρες και τις πωλήσεις (παράλληλα με το σερβις), έλεγα την αλήθεια στον πελάτη και ξέρεις τί; Πούλησα για πλάκα 13 συστήματα, εν έτει 1998. Και δεν είχα ξαναπουλήσει ποτέ, απλά ήξερα να λέω την αλήθεια στον πελάτη, κάτι που δυστυχώς ελάχιστοι το κάνουν σήμερα. Τους νοιάζει μονο να διώξουν το προϊόν, και καθόλου αν θα ξαναπατήσει ο πελάτης στο μαγαζί.

Keep up the good work!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup:
 
Χαιρετώ και εγώ με την σειρά μου όλα τα παιδιά της Microchip... καθώς όπως είπα και πρίν ήμουν και εγώ ένα μέλος από αυτά από το 1993 μέχρι το 1996... χεχε... ένα Standrard 486... , ίσως και να λειτουργεί ακόμα σε ένα στρατόπεδο της Χίου... το είχα αφήσει το 97 όταν τελείωσα το στρατιωτικό μου!
 
Πρωτο πισακι, ενα Bull 286/8-12MHz με ασπρομαυρη SVGA. (ή μηπως ητανε XGA?).

Θυμαμαι να φορτωνω Xenon II και να μενω αφωνος με γραφικα και ΜΟΥΣΙΚΗ.
 
το πρωτο μου pc(αγορασμενο απ τον εγκεφαλο computers) schneider euro pc1 me 512 kb ram, 720kb floppy,επεξεργαστη 8088 στα 9,54mhz και ΔΥΣΤΥΧΩΣ hercules οθονη(simcga και προσευχη για οσους προλαβαν την προ vga εποχη)!ο υπολογιστης ηταν ΕΦΙΑΛΤΗΣ! 0 επεκτασιμοτητα(μονο μια θυρα) αναγκαστικα μετα να παρω cga οθονη(οθονη vga εκεινη την εποχη 1989-90?120.000+την καρτα που δεν θυμαμαι τιμη) αλλα μεχρι εκει!μπορει να συνοδευοταν με αξιολογο software και βιβλια(που τα χω ακομη) αλλα τιποτε αλλο!μια φωτο θα σας πεισει για την επεκτασιμοτητα του
europc2_2.jpg
 
Χαιρετώ και εγώ με τη σειρά μου την ομάδα της Microchip !!! Αυτό ακριβώς ήταν που με έκανε να αγοράζω τα πάντα από εκεί ! Είχαν μεράκι για αυτό που έκαναν, και πάνω από όλα ειλκρίνια και σεβασμό απέναντι στον πελάτη. Εύχομαι σε όλους υγεία, προσωπική ευτυχία και ΠΑΝΤΑ καλές δουλειές...θα περάσω καμιά μερα παιδιά απο PrimeS... να τα πούμε...
 
Κάποια στιγμή έδωσα σε ένα κατάστημα προς Αγγελάκη μεριά τον 48+ και με 50 επιπλέον χιλιάρικα πήρα ένα 1512 με ένα φλόπυ.

Πολύ αργότερα 386 με Svga,486,celeron(p4) και τώρα sempron αλλά και Α4000!!!
 
noobsaibot είπε:
το πρωτο μου pc(αγορασμενο απ τον εγκεφαλο computers) schneider euro pc1 me 512 kb ram, 720kb floppy,επεξεργαστη 8088 στα 9,54mhz και ΔΥΣΤΥΧΩΣ hercules οθονη(simcga και προσευχη για οσους προλαβαν την προ vga εποχη)!ο υπολογιστης ηταν ΕΦΙΑΛΤΗΣ! 0 επεκτασιμοτητα(μονο μια θυρα) αναγκαστικα μετα να παρω cga οθονη(οθονη vga εκεινη την εποχη 1989-90?120.000+την καρτα που δεν θυμαμαι τιμη) αλλα μεχρι εκει!μπορει να συνοδευοταν με αξιολογο software και βιβλια(που τα χω ακομη) αλλα τιποτε αλλο!μια φωτο θα σας πεισει για την επεκτασιμοτητα του
europc2_2.jpg

Για μένα είναι το αγαπημένο μου και το έχω ακόμα πάνω στο γραφείο μου..... :) Μπορεί να μειωνεκτεί, μπροστα σε κάτι άλλα 8088 PC της εποχής, αλλά, πιστεψέ με, ήταν από τα ποιό σταθερά και αξιοπιστα PCάκια, μαζί με τον Olivetti PC1. Επίσης αυτή η 8bit αίσθηση του case είναι όλα τα λεφτά..........

EUROPC rulezzzzzzz..............! :thumbup:
 
noobsaibot είπε:
το πρωτο μου pc(αγορασμενο απ τον εγκεφαλο computers) schneider euro pc1 me 512 kb ram, 720kb floppy,επεξεργαστη 8088 στα 9,54mhz και ΔΥΣΤΥΧΩΣ hercules οθονη(simcga και προσευχη για οσους προλαβαν την προ vga εποχη)!ο υπολογιστης ηταν ΕΦΙΑΛΤΗΣ! 0 επεκτασιμοτητα(μονο μια θυρα) αναγκαστικα μετα να παρω cga οθονη(οθονη vga εκεινη την εποχη 1989-90?120.000+την καρτα που δεν θυμαμαι τιμη) αλλα μεχρι εκει!μπορει να συνοδευοταν με αξιολογο software και βιβλια(που τα χω ακομη) αλλα τιποτε αλλο!μια φωτο θα σας πεισει για την επεκτασιμοτητα του
europc2_2.jpg
ακριβώς το ίδιο και για μένα, αγορασμένο και από το ίδιο ακριβώς κατάστημα. δεν το έχω ακόμα....ευτυχώς.... δεν άντεχα αυτή την κιτρινίλα και τα simcga. #)
 
Μόνο εγώ είμαι εντελώς νέοπας ε;

Εαν δεν απατώμαι το PC ήταν:

P1 στα 133 Mhz

32 MB ram

S3 Virge

SB 16

Αργότερα μας αγοράσαμε μία Voodoo Banshee και μία Voodoo 2 και το μηχάνημα πέταγε αλλά όχι για πολύ καιρό ακόμα :(

Έχω πολύ ωραίες αναμνήσεις από αυτό πάντως.Δυστυχώς όταν το ξαναπήρα στα χέρια μου είχε υποστεί ανεπανόρθωτες βλάβες και το πέταξα από κουταμάρα.
 
...ήταν ένα Sparrow PC 8086 στα 4,77 MHz με CGA/Hercules Dual κάρτα γραφικών, 640ΚΒ RAM, 2 5 1/4 FDD's και πράσινο 12" monitor. Όταν παροπλήστηκε, σε ανύποπτο χρόνο, η κλασσική ελληνίδα μάνα το "καθάρισε" σε μια ανακατάταξη της αποθήκης... "Τι να το κάνεις το παλιατζούρι; Τόσα έχεις, και είναι και πιο καινούρια!"... !@&($)#!!!!
 
486 DX2 80MHz (TI)

4MB RAM

400 MB HDD

αργότερα του έβαλα άλλα 8ΜΒ μνήμη, CD-ROM, κάρτα ήχου και μία VL-Bus κάρτα γραφικών.
 
Το πρωτο μου PC ηταν ενας Amstrad 1512 με 2 floppies που μετα εβαλα 1 seagate hard disk

και με CGA και 512ΜΒ RAM.
 
512 Kilobytes.

Αν είχες 512 ΜΒ στο πρώτο σου Amstrad πρέπει να είχες αγοράσει και το εργοστάσιο που τις έφτιαχνε. :)
 
Αυτά που νομίζω οτι θυμάμαι απ το πρώτο μου pc είναι :

486DX/40 με 4mb Ram και 85mb σκληρό δίσκο.

Όλα έχουν πεταχτεί εκτός απ τον δίσκο που τον έχω ντεκόρ στο γραφείο μου (Είναι ένας τρόπος να θυμάμαι από που ξεκίνησα)

Πιστεύω οτι βλέποντας τον έχω μάθει να μην έχω απαιτήσεις στο χώρο των υπολογιστών παρά μόνο όταν δε γίνεται η δουλειά μου...
 
Ο δικός μου Celeron 233 του '99 με 96 ΜΒ μνήμης και 8 GB σκληρό και την θρυλική Voodoo 3 3000 (οπωσδήποτε με ανεμιστηράκι) . Ο επόμενος με 512 ΜΒ μνήμης και 80 GB σκληρό και πάλι Celeron. Και τους δυο τους έχω χαρίσει
 
ελα ρε παλιο-σειρα εγω ημουν 253-98Β μαυρος ... ) akmas .

λοιπον νομιζω οτι με μερικες εξαιρεσεις ο δικος μου ηταν πραγματικη αρχαιοτητα . ( και δεν ξερω που μπορει να ειναι τωρα !!)

αν θυμαμαι καλα (πανε και 21 χρονια απο το 1989 που τον πηρα !!) ηταν το κουτι Hyundai 8086 επεξεργαστη με οθωνη Samsung

καρτα γραφηκων EGA και 5.1/2 φλοπυ . Μετα απο λιγα χρονια (93-94) του εβαλα και 3 1/2 φλοπυ και σκληρο 20 μεγκα (πω ρε το κτηνος ...) αυτα θυμαμαι . Αυτο που μου εχει χαραχτει στην μνημη ηταν α) η ταλαιπωρια με παιχνηδια οπως το kings quest μετα το 2 που ειχαν 8-10 δισκετες !!! και οι χαζο - ιοι (ping -pong , brain ,Vienna , cascade ) Καλα που τα θυμηθηκα αυτα δεν υπαρχω !!

Παντως το μεγαλυτερο χρονο παιχνηδιου το εχω ρηξει σε double dragon (οταν πρωτο βγηκε ειχαμε κολλησει !!!) P47 (οποιος το θυμαται με αεροπλανα ) και world games !! αα και Manhattan dealers .!!!!

αξεχαστες φασεις !!! επισης θυμαμαι οι φιλοι μου ειχαν ο ενας amstrad6128 Και ο αλλος ibm .και για χρονια εψαχνα ενα παιχνηδι που ειχαμε κολλησει τοτε στον amstrad το ZOMBIE !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AMD 386 DX / 40 MHz

4 MB Μνήμη

WD 250 MB Σκληρός δίσκος

Trident 256 KB κάρτα γραφικών

1,44 Floppy

Οθόνη 14" ασπρόμαυρη με μέγιστη ανάλυση 800x600

Φυσικά CD - DVD - κάρτα ήχου και λοιπές πολυτέλειες δεν υπήρχαν. Αυτό που θυμάμαι είναι όταν τον πρωτοάνοιξα (MS DOS 6.0) και με το "dir" μου έδειξε κάπου 240 MB ελεύθερα σχολίασα "Αυτός ο δίσκος τέρας δεν θα γεμίσει ποτέ" :D .
 
Πίσω
Μπλουζα