Το σήμα της ΕΡΤ / ΕΤ1

Mandrake είπε:
Παιδιά η "ΕΤ1" δεν υπήρξε ποτέ "ΕΡΤ1"; Γιατί έχω την εντύπωση πως υπήρξε και μ'αυτό το όνομα;
gallos_11 είπε:
Εδώ φαίνεται πως περίπου το '87 - '88 από ΕΡΤ1 έγινε ΕΤ1.
ChristosM είπε:
Ποτέ δεν υπηρξε ΕΡΤ1. Ειχαμε ΕΡΤ και ΕΡΤ-2, που μετα εγιναν ΕΤ-1 και ΕΤ-2.
Έτσι είναι, ακριβώς όπως το λέει ο ChristosM.

Αναλυτικές πληροφορίες για τους σταθμούς είναι ήδη καταχωρημένες στη RetroDB:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/ΕΤ1
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σημα ληξης προγραμματος απο την ΕΤ1 το 1995

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελος προγράμματος από την ΕΡΤ το 1982

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι ρετρό γράμματα! Από την άλλη μεριά, πολύ ξερή αυτή η κάρτα για τέλος και κατά τη γνώμη μου ορθώς αντικαταστάθηκε με το όμορφο σηματάκι ΕΡΤ καληνύχτα σας (με τα φώτα των πολυκατοικιών να σβήνουν) γύρω στο 1987.
 
Κάρτα-σήμα της ΕΤ.1 για κινούμενα σχέδια


μεταδόθηκε την 01 Ιανουαρίου 1988


 


[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
FORD231 είπε:
Κάρτα-σήμα της ΕΤ.1 για κινούμενα σχέδια
μεταδόθηκε την 01 Ιανουαρίου 1988

Απίστευτα ρετρό το σηματάκι "Κινούμενα Σχέδια" και το short cartoon της MGM που ακολουθεί! Τι μου θύμισες τώρα..!



Πάντα ενθουσιαζόμουν όταν έβλεπα ότι θα προβάλλουν καρτούν της MGM ή της Disney και δεν τα έχανα ο κόσμος να χαλάσει!!
:)


:thanx2:
 
Πριν λίγο καιρό έπεσα σε ένα δημοσίευμα της δεκαετίας του ' 80 που έλεγε για τον "Τσοπανάκο" στην ΕΡΤ. Σύμφωνα με αυτό, το φθινόπωρο του 1982 ο Τσοπανάκος "αποκαθηλώθηκε" από το ραδιόφωνο της ΕΡΤ. Το μουσικό σήμα , το οποίο έγινε ως και ρίνγκ τόουν για κινητό, σταμάτησε να ακούγεται από το Πρώτο Πρόγραμμα έπειτα από πολλά χρόνια. Είχε αλλάξει τότε και ο υποδιευθυντής, οπότε αυτά τα δύο σχετίζονται. Επίσημα πιστεύω χρησιμοποιείται ακόμα στην τηλεόραση το σήμα. Ή μήπως όχι;
 
Εύχομαι σε όλους σας καλές γιορτές και Καλά Χριστούγεννα

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
FORD231 είπε:
Εύχομαι σε όλους σας καλές γιορτές και Καλά Χριστούγεννα
Πολύ ωραίο το βιντεάκι! Από ποια χρονιά ήταν? Μου δίνει αίσθηση από αρχές δεκαετίας '90!

Ανταποδίδω τις ευχές και θέλω πώς & πώς να τα πούμε από κοντά! :)

Μη και λείψεις στο κοπή τη πίτα! :D
 
Αμφιβολία για το λογώτυπο 1994-1997

Γεια σας

Θα ήθελα να ξέρω πότε (1994 ή 1995) πρωτοεμφανίστηκε το ΕΤ1 με πορτοκαλιά έλλειψη όπως αυτό που βλέπετε σε αυτό το βίντεο:


Καλά Χριστούγεννα σε όλους

Carlos
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάρτα-σήμα της ΕΡΤ λόγω τεχνικού προβλήματος


κατά την διάρκεια της μετάδοσης του αγώνα Γαλλίας - Βραζιλίας



για το παγκόσμιο κύπελλο στις 21 Ιουνίου 1986


[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βίντεο με σχετικά θέματα και με υλικό από τα παραπάνω βίντεο. Σήμα ΕΡΤ 1982 (χωρίς το Καληνύχτα σας), 1987 (μάλλον), 1990, 1995 (ναι, έπαιζε και τότε) με το "Καληνύχτα σας" και κάρτες με μπιπ. Στο σήμα του 1995 και η κάρτα προγράμματος (30/3/1995). Η μουσική είναι του Φίλιππου Τσεμπερούλη (το κομμάτι λέγεται "7 και 15 π.μ."

[7:15 a.m. Voice]

 
Τη σημαία τη θυμάμαι και νομίζω ότι ξεκινούσε και το πρόγραμμα της επόμενης μέρας με τη σημαία!Βέβαια δεν ήξερα ότι είναι από τόσο παλιά!!!!!
 
σημα του ειρ (πριν γινει ακομα ειρτ) που εμφανιστηκε στις οθονες κατα τη διαρκεια του αγωνα ρουμανια - ελλαδα στις 16 νοεμβριου 1969 (προκριματικα μουντιαλ 70). παροτι το ματς γινοταν στο βουκουρεστι, το ειρ εβαλε δικο του χρονομετρο αμεσως μετα το γκολ της ρουμανιας στο 37 (αυτο ακριβως το λεπτο φαινεται αλλωστε) ενω το ματς εληξε τελικα 1-1, η ελλαδα ισοφαρισε στο 50.

sd1gco.jpg


sd1gco.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Pirros είπε:
σημα του ειρ (πριν γινει ακομα ειρτ) που εμφανιστηκε στις οθονες κατα τη διαρκεια του αγωνα ρουμανια - ελλαδα στις 16 νοεμβριου 1969 (προκριματικα μουντιαλ 70). παροτι το ματς γινοταν στο βουκουρεστι, το ειρ εβαλε δικο του χρονομετρο αμεσως μετα το γκολ της ρουμανιας στο 37 (αυτο ακριβως το λεπτο φαινεται αλλωστε) ενω το ματς εληξε τελικα 1-1, η ελλαδα ισοφαρισε στο 50.
Καταπληκτικό!!! Δεν έχω λόγια!! Σε ευχαριστούμε πολύ φίλε Pirros για την ανάρτηση.

Αν επιτρέπεται, πού την βρήκες αυτή την φωτογραφία;

Έχει ποτέ επαναπροβληθεί αυτός ο αγώνας στην τηλεόραση; (θέλω να πω, σώζεται στο Αρχείο της ΕΡΤ αγώνας από το 1969; )
 
Μέρες που είναι, ένα σήμα της ΕΤ-1 που μεταδόθηκε το Μάρτιο του 1991. Ο Φορντ 231 το είχε πρωτομεταφορτώσει.
 
Σήμα ΕΡΤ 1986:

[video=youtube_share;gjLrJD1Sx9U]

 
Σήμα ΕΤ1 το 1990:

[video=youtube_share;VDM6uUKCjSI]

 
Πίσω
Μπλουζα