Το σήμα της ΥΕΝΕΔ / ΕΡΤ2 / ΕΤ2

thebest20 είπε:
Οκ ευχαριστώ.Ξέρουμε αν το σήμα αυτό εμφανιζόταν πάντα ως λογότυπο πάντα (πχ σε ειδήσεις και εκπομπές),και αν ήταν αριστερά η δεξιά στην οθόνη?
Δεν υπήρξε ποτέ αριστερά ή δεξιά στην οθόνη, καθώς και τα δύο κανάλια το ξεκίνησαν αυτό το 1982 η ΕΡΤ και το 1983 η ΕΡΤ-2. Επίσης, ποτέ δεν εμφανίστηκε σε σήματα ειδήσεων (παρά μόνο κάποια στιγμή στο σκηνικό τους - υπάρχει φωτό με τον Σ. Μιχαλόπουλο στην ενότητα "ΥΕΝΕΔ/ΕΡΤ2/ΕΤ2 Ειδήσεις"), όπως ποτέ, με τα όσα γνωρίζουμε ως τώρα, δεν εμφανίστηκε και σε τίτλους εκπομπών ή σειρών, όπως συχνότατα εμφανιζόταν της ΕΡΤ, αλλά και του ΕΙΡΤ. Προσωπική μου άποψη, για δύο λόγους, ο πρώτος σοβαρότατος, ο δεύτερος μεταξύ σοβαρού και αστείου: 1) Ουσιαστικά μιλάμε για τον Θυρεό του ΓΕΕΘΑ και του Υπουργείου Εθνικής Αμύνης και όχι για αμιγές λογότυπο καναλιού, με ό,τι αυτό σημαίνει. 2) γιατί...σίγουρα θα ήταν πολύ δύσκολο να γίνει ακριβής και λεπτομερής κοπή του σε πλαστικό ή ακριβής σχεδιασμός του με λευκό μελάνι σε διαφάνεια για να μπαίνει μαζί με τα λετρασέτ γράμματα στις διαφάνειες που χρησιμοποιούσαν στους τίτλους...αν και της ΕΡΤ που ήταν "εύκολο", μπορεί κανείς να βρεί τουλάχιστον 3-4 "παραλλαγές"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καρτα διακοπης

Αυτη η καρτα παιζοταν μονο στην ΕΡΤ2 η και στην ΕΡΤ;
 
Για να είμαι ειλικρινής δεν την θυμάμαι στην ΕΡΤ. Στην ΕΡΤ-2 ειδικά των 80s είχε πάντως την τιμιτική της. Έβγαινε συχνότατα!
 
jimijoop είπε:
Καρτα διακοπηςΑυτη η καρτα παιζοταν μονο στην ΕΡΤ2 η και στην ΕΡΤ;

tsalk είπε:
Για να είμαι ειλικρινής δεν την θυμάμαι στην ΕΡΤ. Στην ΕΡΤ-2 ειδικά των 80s είχε πάντως την τιμιτική της. Έβγαινε συχνότατα!
Πολύ σωστά θυμάται ο tsalk!! Ήταν κάρτα της ΕΡΤ2 αυτή - η ΕΡΤ είχε τη δική της.
 
jimijoop είπε:
σε αυτο το βιντεακι πανω δεξια εχει το ΥΕΝΕΔ και ειναι απο το 1971,το λογοτυπο που ειναι στο βιντεο ειναι αληθινο η fake?http://www.youtube.com/watch?v=MLEhBUBPrxQ
το σημα ειναι αυθεντικο απλα η μεταδοση ειναι μονταρισμενη απο το ραδιοφωνο της ΥΕΝΕΔ.
 
vosporos είπε:
το σημα ειναι αυθεντικο απλα η μεταδοση ειναι μονταρισμενη απο το ραδιοφωνο της ΥΕΝΕΔ.
...πάντα έλεγα για αυτό το βίντεο ότι ήταν προσθήκη το σήμα... Πλέον, μετά από τις "ανακαλύψεις" των μεταδόσεων του Μουντιάλ '82, αμφιβάλλω πολύ... έχει και την ίδια γραμματοσειρά με εκείνα...
 
tsalk είπε:
Για να είμαι ειλικρινής δεν την θυμάμαι στην ΕΡΤ. Στην ΕΡΤ-2 ειδικά των 80s είχε πάντως την τιμιτική της. Έβγαινε συχνότατα!
Προ ολίγων ημερών είχα μια κουβέντα με ένα φίλο για τις ''διακοπές στο πρόγραμμα'' στα κρατικά κανάλια την δεκαετία του 80 αλλά και παλαιότερα. Όπως ανέφερα και παραπάνω η κάρτα της ΔΙΑΚΟΠΗΣ έβγαινε συχνότατα ειδικά στην ΥΕΝΕΔ-ΕΡΤ2 τα πρώτα χρόνια των 80s.

Tι γινόταν όμως στα 70s (και ειδικά στο πρόγραμμα της ΥΕΝΕΔ?)

Άμα τι εμφανίσει στους τηλεοπτικούς δέκτες έλεγες ''Όχι παλί βρε παιδί μου.................''

Και για να φρεσκάρω την μνήμη κάποιων.............

attachment.php
 
tsalk είπε:
Προ ολίγων ημερών είχα μια κουβέντα με ένα φίλο για τις ''διακοπές στο πρόγραμμα'' στα κρατικά κανάλια την δεκαετία του 80 αλλά και παλαιότερα.
Ως φίλος λοιπόν απαντώ ότι πραγματικά δεν περίμενα ότι από τα λόγια θα περάσεις και στα έργα και θα δούμε την κάρτα αυτή της διακοπής μετά από τόσα χρόνια.... ξανά μπροστά μας. Πραγματικά εκθαμβωτική και περιμένουμε να την δούμε και "γαρνιρισμένη" και με κάποιο μουσικό θέμα!
 
Αλκη ωραιο το στιγμιοτυπο :thanx2:

θα δουμε και το βιντεακι;
 
Ωραιο πλανο Αλκη!


Να θυμισω οτι εχουμε ενα
θρεντακι για το συγκεκριμενο θεμα.
 
Έχεις δίκιο ardy, μου διέφυγε τελείως.

Θα επιστρέψω σύντομα Κατερίνα!
 
Αλκη ευχαριστουμε για το βιντεο!

η μουσικη που ακουγεται ειναι γνωστη;
 
"Το τηλεοπτικό ΣΗΜΑ του σταθμού για πολύ λίγο διάστημα, από τα μέσα του 1993 έως τα μέσα του 1994"


9.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG
 
Το 1997 (ποιος μήνας?) η ΕΤ2 μετονομάζεται σε ΝΕΤ (Νέα Ελληνική Τηλεόραση).



Προβολή συνημμένου 59525

Δεκεμβριο...το θυμαμαι καλα...ημουν φανταρος (Αυλωνα) και ειχαν γεμισει την Αθηνα με διαφημιστικες αφισες :)
 
Οκτώβριο με Νοέμβριο,το θυμάμαι καλά γιατί η ΕΤ1 ξεκίνησε πάλι να παίζει το Καρουζέλ.
 
Το γνωστο σημα της ΕΡΤ πριν την εναρξη του προγραμματος της ΕΤ2.


Μεταδοθηκε το 1988
 
Σημα της ΕΤ-2 για το δελτιο ειδησεων που μεταδοθηκε το 1994.
 
Πίσω
Μπλουζα