Το χωριό εκπαιδεύεται (1989 ΕΤ2)

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
914
Το χωριό εκπαιδεύεται (1989 ΕΤ2)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%8C_%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%8D%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9

Μια καλή σειρά με γνωστά ονόματα, σε σκηνοθεσία του Ερρίκου Θαλασσινού. Από την ΕΤ-2, προβλήθηκε το πρώτο επεισόδιο στις 17/5/1989 και το τελευταίο στις 27/9 του ίδιου χρόνου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι φοβερό, κάθε φορά που θα δω έναν τίτλο εδώ μέσα εντελώς τυχαία, σχεδόν πάντα φέρνω στο νου μου την σειρά και εν συνεχεία χαίρομαι ιδιαίτερα που όντως θυμάμαι σωστά την σειρά! Καλή ώρα, χεχε...! Πολύ ωραία σειρά, αν δεν απατώμαι ο Διονύσης Ξανθός από την πόλη πήγε σε κάποιο γραφικό χωριουδάκι ως δάσκαλος και εκεί αρχίζει το καλό, με τις διάφορες γραφικές ιστοριούλες των κατοίκων...
 
Εδώ ένα αφιέρωμα της Ραδιοτηλεόρασης στην σειρά (τεύχος 986/7-13/1/1989):

IMG_20150409_0006.jpg

IMG_20150409_0007.jpg
 
:xm: Η σειρά ξεκινάει σε επανάληψη από την ΕΡΤ2 την επόμενη Δευτέρα. Έχει ξανά προβληθεί άλλη φορά σε επανάληψη από την πρώτη προβολή της; Δεν τη θυμάμαι καθόλου...
 
Αυτή η σειρά μου είναι παντελώς άγνωστη, δεν μου θυμίζει τίποτα.
 
πολυ σπουδαιο νεο το οτι ξεκιναει σε επαναληψη θα παρουν οι εγγραφες φωτια για αλλη μια φορα
 
τιτλοι αρχης της σειρας

 
ειδα μονο δυο επεισοδια απο την επαναληψη,στην ρπωτη προβολη δεν μου θυμησε τιποτα,μαλλον δεν την εβλεπα,δεν με ενθουσιασε
 
Συμπαθητική σειρά. Αν παίζονταν λίγα χρόνια πιο πριν, π.χ. 85 νομίζω θα είχε μεγαλύτερη επιτυχία 
 
Πιστεύω σε σειρές σαν κι αυτή πάτησαν άλλες μετέπειτα σειρές όπως "το καφέ της Χαράς", "Χαιρέτα μου τον Πλάτανο" κτλ
 
Πάντως πολύ καταθλιπτική μουσική αρχής τίτλων όπως και το τραγούδι του Χατζή που ακούγεται. Νομίζω δεν ταίριαζε τόσο σε μια σχετικά εύθυμη κοινωνική σειρά με πολλά στοιχεία κωμωδίας.
 
Πίσω
Μπλουζα