Το Playstation 1 δεν παίζει όλα τα αντιγραμμένα cd

leno1232

RetroWannaBe
Joined
14 Απρ 2020
Μηνύματα
89
Αντιδράσεις
19
Γειά χαρά σε όλους!

Έχω ένα Playstation 1, SCPH - 5502 το οποίο, είναι τσιπαρισμένο αλλά δεν παίζει όλα τα αντιγραμμένα παιχνίδια( Δηλαδή κάποια τα παίζει και κάποια όχι). Επίσης αν κάποιο γνήσιο παιχνίδι είναι πολύ γρατσουνισμένο, κάνει κόλπα και δεν το παίζει καλά, κολλάει κλπ. Ωστόσο κάποια άλλα γνήσια που είναι σε καλή-υποφερτή κατάσταση τα παίζει μια χαρά.

Για να μην τα πολυλογώ, θα ήθελα να με καθοδηγήσετε, για να καταλάβω το πρόβλημα; Είναι στο laser ή στο mod-chip;

Να αλλάξω laser; ή Δεν αξίζει και καλύτερα να αγοράσω ένα έτοιμο( τόσα πουλάνε ).

Εύχομαι σε όλους να είναι καλά, και θα το εκτιμούσα αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει να καταλάβω που και ποιο είναι το θέμα της κονσόλας!


Σας ευχαριστώ!
Keep retro!!
 
Δεν ειμαι και ο ειδικοτερος στο θεμα modchip, αλλα συνηθως αν δεν δουλευει το modchip, δεν δουλευει καθολου...

Αρα το προβλημα ειναι μαλλον στο laser.

Κανε μια προσπαθεια να το καθαρισεις, μηπως και αλλαξει κατι.

Απο κει και περα δεν υπαρχουν και πολλα πραγματα που μπορεις να κανεις για να σιγουρευτεις αν ειναι το laser ή κατι αλλο. Ισως αν βρεις μια κονσολα με το ιδιο (ή συμβατο) οπτικο μπλοκ που να παιζει τα παντα και να το βαλεις στην δικη σου για να δεις τι συμπεριφορα θα εχει.

Απο την αλλη θα αναφερω και την εναλλακτικη ενος optical drive emulator. Αυτο το XStation φαινεται πολυ συμπαθητικο και η τιμη του δεν ειναι παραλογη.
 
Update.

Από τα αντιγραμμένα που παίζει, κάποια κολλάνε στην αρχή και κάποια τα παίζει χωρίς ήχο και με περίεργα γραφικά, με αλλαγμένα χρώματα ή αλλοιωμένα χρώματα, κόκκινα και πράσινα μοτίβα.

Στα γνήσια, τα τρέχει και μόλις πάω να κάνω load μία κολλάει ή αφού κάνει load και πάω να μπώ στην πίστα που θέλω, δεν κάνει τίποτα.
 
Μηπως προσπαθεις να παιξεις NTSC παιχνιδια σε PAL τηλεοραση με composite;

Image1.jpg

Το screencap απο εδω.
 
Όχι δεν παίζω παιχνίδια NTSC αλλά αντί αυτού κατεβάζω eu iso pal.
Για του λόγου το αληθές παίζει κανονικά σε άλλη κονσόλα, αλλά στην συγκεκριμένη μου κάνει κόλπα και δεν καταλαβαίνω ποιο θέμα έχει.

Δηλαδή είναι το laizer η το modchip?
 
Οπως ειπα και πριν, θα πρεπει να δοκιμασεις ενα αλλο οπτικο μπλοκ στην κονσολα αυτη.

Η αλλη κονσολα που παιζει σωστα, τι εκδοση ειναι;
 
Είναι playstation 1 Fat, διαφορετικού μοντέλου από αυτό που έχει θέμα
 
Αν μπορεις πες μας το μοντελο να δουμε αν ειναι συμβατο το δικο του οπτικο μπλοκ με αυτο της προβληματικης κονσολας.
 
Το προβληματικό playstation είναι μοντέλο 5502 και το καλό 7502.

Μπορώ να κάνω swap το laser από 7502 σε 5502;
 
Εχω 5502 και 5702 τσιπαρισμενα που δουλευουν ακομα μια χαρα. Απο οτι θυμαμαι οταν βαζαμε τσιπακι χρειαζοταν και μια αυξηση του βολταζ. Αν βρεις καποιον τεχνικο που γνωριζει ωστε να το ρυθμισει σωστα. Επισης αν τα δισκακια εχουν γραφτει με μεγαλη ταχυτητα π.χ. 16x το playstation εχει προβλημα και δεν τα διαβαζει σωστα, ενω γραμμενα με 4x παιζουν μια χαρα. Ενας αλλος λογος ειναι να ακουμπα το τσιπακι στην πλακετα και να ζεστενεται. Οι μερακληδες τσιπαδοροι εβαζαν ενα ειδος μονωτικη ταινια μεταξυ τους. Τις πληροφοριες αυτες τις εχω απο τον τεχνικο μου που ηταν ο Νο1 τσιπαδορος λεκανοπαιδιου Αττικης. Για την ταχυτητα ενγραφης, εχω προσωπικη εμπειρια μετα απο δεκαδες δοκιμες που ειχα κανει. Το 502 παντως ηταν πιο σκυλι απο το 702
 
Μηπως προσπαθεις να παιξεις NTSC παιχνιδια σε PAL τηλεοραση με composite;

Προβολή συνημμένου 246758

Το screencap απο εδω.
PS1 σε συγχρονες LCD??Bρε παιδια πως αντεχετε να παιζετε σε τετοιες οθονες με low resolution κονσολες.Respect απο εμενα αν τα καταφερνετε.

Freaktmp παιξε τα NTSC παιχνιδια του ps1 στην ασημι CRT TV να δεις φως.Αν σε ενδιαφερει η ποιοτητα των γραφικων του PS1 θα εχεις καλυτερη εικονα και δεν θα εχεις αυτα τα προβληματα των LCD οθονων.

Συνδεσετο στην CRT 21" ασημι philips που εχεις και θα ειναι κομπλε. Ολα τα NTSC παιχνιδια του ps1 παιζουν αψογα στις PAL CRT τηλεορασεις που ειχαν βγει προς τα τελη δεκαετιας 90 - 2000 και μετα μιας και υποστηριζουν και εγχρωμο NTSC.Kαι οι πιο παλιες παιζουν NTSC αλλα πολλες εδειχναν ασπρομαυρα.Στις δικες μου PAL CRT τηλεορασεις παιζουν αψογα ολα τα NTSC.
 
Τελευταία επεξεργασία:
PS1 σε LCD??Bρε παιδια πως αντεχετε να παιζετε σε τετοιες οθονες με low resolution κονσολες.Respect απο εμενα αν τα καταφερνετε.

Ποιος παιζει τι που; Εγω προσπαθω να καταλαβω τι περιγραφει ο ανθρωπος και οχι να παιξω οτιδηποτε.

Εξαλλου, οπως αναφερω στο post, δεν ειναι φωτογραφια μου, αλλα screen capture απο youtube video τριτου.
 
Ποιος παιζει τι που; Εγω προσπαθω να καταλαβω τι περιγραφει ο ανθρωπος και οχι να παιξω οτιδηποτε.

Εξαλλου, οπως αναφερω στο post, δεν ειναι φωτογραφια μου, αλλα screen capture απο youtube video τριτου.
Α ειπα και εγω :thumbup::thumbup::thumbup: Γραψε λαθος αν δεν παιζεις εσυ.

Οποτε οπως εγραψα για το ποστ σου που γραφεις για τις PAL τηλεορασεις που δειχνουν με προβλημα στην εικονα με NTSC και composite δεν ισχυει για πολλες PAL CRT τηλεορασεις που οπως εγραψα παραπανω παιζουν τα NTSC του PS1 αψογα με composite.
 
Καποιες PAL τηλεορασεις εχουν και συμβατοτητα με NTSC.

Αν ακολουθει σωστα το standard, οποιαδηποτε τηλεοραση PAL χωρις συμβατοτητα NTSC, ασχετως τεχνολογιας, πανω απο composite θα πρεπει να δειχνει ασπρομαυρα ή να κανει τα τρελα που φαινονται στο screen capture ή στο video.

Πανω απο SCART RGB θα πρεπει να παιξει σωστα σε καθε περιπτωση.
 
Καποιες PAL τηλεορασεις εχουν και συμβατοτητα με NTSC.

Αν ακολουθει σωστα το standard, οποιαδηποτε τηλεοραση PAL χωρις συμβατοτητα NTSC, ασχετως τεχνολογιας, πανω απο composite θα πρεπει να δειχνει ασπρομαυρα ή να κανει τα τρελα που φαινονται στο screen capture ή στο video.

Πανω απο SCART RGB θα πρεπει να παιξει σωστα σε καθε περιπτωση.
Ναι οπως εγραψα στις παλιοτερες CRT tv δειχνει ασπρομαυρα η και εγχρωμα το NTSC.Στις πιο νεες CRT μετα τα τελη 90 -2000 συνηθως εγχρωμα και παιζουν τα παντα κομπλε.Το προβλημα που δειχνει με την LCD στις CRT TV δεν το εχω δει ποτε και ουτε το εχω ακουσει σε κανενα retro gaming φορουμ ολα αυτα τα χρονια.Eχει ομως γραφτει και αλλες φορες σε αλλα φορουμ αλλα μονο για LCD οθονες και οχι για CRT τηλεορασεις.
 
Σε μια LCD 22αρα TV της πλακας, iQ, τρεχαγυρευε, εχω συνδεσει με σκαρτιερα PSX, Xbox, SMDrive και Atari στην εισοδο αντενας. Παιζουν ολα χωρις προβλημα. Παιχνιδια PSX εχω και PAL και NTSC.
 
Σε μια LCD 22αρα TV της πλακας, iQ, τρεχαγυρευε, εχω συνδεσει με σκαρτιερα PSX, Xbox, SMDrive και Atari στην εισοδο αντενας. Παιζουν ολα χωρις προβλημα. Παιχνιδια PSX εχω και PAL και NTSC.
Οποτε μετα μπορει και με το καλωδιο συνδεσης καιρεας rf να παιζουν οι κονσολες σε ολες τις LCD κομπλε.
 
Γειά χαρά σε όλους!

Έχω αντιγράψει 1 παιχνίδι και συγκεκριμένα το CTR, το οποίο είναι NTSC. Η τηλεόραση CRT που έχω έχει 2 θύρες scart. Η μία είναι RGB.

Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω επειδή το έχω πετάξει καθώς έπαιζε το παιχνίδι αλλά τα έδειχνε πράσινα και δεν μου πήγε το μυαλό να κουμπώσω το RCΑ στην RGB θύρα επειδή ίσως έπαιζε φυσιολογικά.

Η ερώτηση είναι, με RCA σε RGB θύρα μπορώ να παίξω NTSC παιχνίδια;
 
Πίσω
Μπλουζα