Το videogame του Retromaniax!

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.198
Βρισκόμαστε καθημερινά σε αυτόν εδώ το χώρο και χαιρόμαστε να συζητάμε για retro computing, retro gaming αλλά και για οτιδήποτε retro.

Ξεψαχνίζουμε τα παιχνίδια, κάνουμε παρουσιάσεις, ακόμα και περιοδικό βγάλαμε!

Πως θα σας φαινόταν να βγάζαμε και το δικό μας videogame;

Άνθρωποι που γνωρίζουν προγραμματισμό υπάρχουν εδώ μέσα και περισσεύουν!

Το παιχνίδι θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε, από ένα απλό platform game, μέχρι adventure.

Η γλώσσα προγραμματισμού μπορεί να είναι οποιαδήποτε:Basic, Pascal,C,Flash

Ακόμα θα μπορούσε να γίνει και με κανένα freeware Game Creator!

Δε χρειάζεται να είναι κάτι σύνθετο! Ένα shoot'em up αλά Space Invaders, με τη φάτσα του Rygar για τα εξωγήινα σκάφη είναι αρκετό!!! Ένα text adventure, επίσης θα έκανε!

Θα μπορούσε να είναι κάτι πιο εξελιγμένο, όπως ας πούμε, ένα 3D animated adventure, με τίτλο : "O Rygar στη χώρα των Μακρούληδων"!!!!

Θα μπορούσε να φτιάξει ένα ο καθένας μας και να γίνει κάποιο είδος διαγωνισμού (λέμε τώρα), ή ένα όλοι μαζί, όσο εφικτό είναι αυτό!

Σκόρπιες σκέψεις παιδιά...

Πω πω! Όρεξη που την έχει, θα λέτε τώρα... :D

No! I'm not obsessed with Rygar!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλή ιδέα DINO.

Αν σας ενδιαφέρει η δημιουργία ενός classic point & click 3rd person adventure game, εγώ μπορώ να βοηθήσω στα παρακάτω:

-Μερική συγγραφή σεναρίου. Θα χρειαστώ βοήθεια από πιο έμπειρα μέλη που γνωρίζουν καλύτερα τους "παλιούς".

-Υλοποίηση (δηλαδή προγραμματισμός).

Θα χρειαστώ σίγουρα κάποιον να κάνει τα γραφικά.
 
Ρε Dino, απορώ που τη βρίσκεις την όρεξη. θα μου πεις αταρόβιος είσαι, κάπως πρέπει να γεμίσει ο χρόνος σου. Μ'αρέσει πάντως που ο Αλκης το πήρε στα σοβαρά! :p :D
 
θα φτιαξετε παιχνιδι..?

τελεια :clap:

μεχρι και εγω θα παιξω :D
 
Rygar είπε:
Ρε Dino, απορώ που τη βρίσκεις την όρεξη. θα μου πεις αταρόβιος είσαι, κάπως πρέπει να γεμίσει ο χρόνος σου. Μ'αρέσει πάντως που ο Αλκης το πήρε στα σοβαρά! :p :D
Καλά! Τέτοια λέγε εσύ και θα βρεθείς πρωταγωνιστής σε Strip Poker game!!! :p
 
Θα είναι major fail......... (το strip Poker αλα Ρίγανη εννοώ!!!!!!!!!!! )

DINO, εξαίρετος όπως πάντα!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Ετσι ξεκινάνε όλα (για πλάκα) και στο τέλος προβλέπω να ιδρύετε καμία εταιρία και να φτιάχνετε παιχνίδια!! ;)

Πάντως άμα γινόταν αυτό όπως λέει και ο DINO θα ήταν καλή φάση και όντως θα γινόταν τέλεια δουλεία γιατί υπάρχουν πολλά άτομα εδώ που έχουν πείρα απο προγραμματισμό και πολύ μεράκι!!!!
 
alkis21 είπε:
Θα χρειαστώ σίγουρα κάποιον να κάνει τα γραφικά.
Και κάπου εκεί θα σταματήσει το όλο πρότζεκτ (δουλεύω πολύ, είμαι κουρασμένος, το σαββατοκύριακο είχαμε ένα γάμο θα το κάνω το επόμενο αν δεν πάμε σε εκείνα τα βαπτίσια, έπαιζε η ομαδάρα και έχασε που κέφι, και μάλλον πρέπει να φτιάξω μια Random excuse generator :p ).

Κι αυτό γιατί τα γραφικά είναι ίσως το πιο χρονοβόρο κομμάτι ενός έργου...

(μιλώντας πάντα ότι έχουμε έτοιμη την μηχανή του παιχνιδιού, των γραφικών, του ήχου κτλ κτλ)
 
Δεν μασάω να τα κάνω όλα μόνος μου... :armed: Τα δικά σας ματάκια θα υποφέρουν.
 
μπορούμε να το κάνουμε text adventure
 
Και κανά Zeldoειδές RPG θα μέτραγε.

Έριξα κι εγώ τα δύο σεντ μου στο παγκάρι :p
 
Back to Roots man!!!

Omenforever είπε:
Και κανά Zeldoειδές RPG θα μέτραγε.

Έριξα κι εγώ τα δύο σεντ μου στο παγκάρι :p
Χμμμ, και να παρουμε τα Graphics απο το The Mana World?

4 cents, HA :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασικά κλασσικό RPG στο στυλ των παιχνιδιών Final Fantasy είναι εύκολο να φτιάξετε με το RPG Maker!
 
Παιδιά νομίζω ότι όλοι ξέρουμε ποια είδη παιχνιδιών θα μπορούσαμε να φτιάξουμε (σχεδόν όλα).

Το thread θα ήταν πιο χρήσιμο αν έγραφαν ποιοι έχουν τη γνώση και την όρεξη να βοηθήσουν...
 
alkis21 είπε:
Παιδιά νομίζω ότι όλοι ξέρουμε ποια είδη παιχνιδιών θα μπορούσαμε να φτιάξουμε (σχεδόν όλα).
Το thread θα ήταν πιο χρήσιμο αν έγραφαν ποιοι έχουν τη γνώση και την όρεξη να βοηθήσουν...
Δικαιολόγησε μας Άλκη #) . Λόγω ενθουσιασμού αρχίσαμε να πετάμε "ότι να 'ναι" :p . Έτσι το βλέπω να πηγαίνει το νημάτιο για κανά διήμερο. Πιθανότατα θα χρειαστεί νέο για τα περαιτέρω οργανωτικά, αν τελικά προχωρήσει το θέμα πέρα από το επίπεδο του κατιδεασμού(brainstorming). :wait2:
 
Καλή ιδέα,το έχω πολλά χρόνια ως κρυφό πόθο!

Δυστηχώς όμως όταν φτάνουμε στις τεχνικές γνώσεις το ξεχνάω...

αν υπάρχει κάτι που μπορεί να κάνουν οι άσχετοι φυσικά και είμαι μέσα!!!
 
Omenforever είπε:
Δικαιολόγησε μας Άλκη #) . Λόγω ενθουσιασμού αρχίσαμε να πετάμε "ότι να 'ναι" :p . Έτσι το βλέπω να πηγαίνει το νημάτιο για κανά διήμερο. Πιθανότατα θα χρειαστεί νέο για τα περαιτέρω οργανωτικά, αν τελικά προχωρήσει το θέμα πέρα από το επίπεδο του κατιδεασμού(brainstorming). :wait2:
Έτσι είναι! :thumbup:

Ο καθένας ας πει την κουτουράδα του τώρα στην αρχή και μετά το συγκεκριμενοποιούμε!

Καθοριστικό ρόλο βεβαίως θα παίξει και η γνώμη των Admins και Mods του φόρουμ! ;)

Προσωπικά σας ευχαριστώ όλους για τη διάθεση συμμετοχής! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οκ συνεχιζοντας το brainstorming με μια διαθεση ψιλοοργανωσης πρεπει να αποφασισουμε μερικα πραγματα.

1)Το παιχνιδι θα ειναι για εμας η θα θελουμε να παιξει και αλλος κοσμος περαν του φορουμ.

Αν ειναι για εμας θα μπορουμε καλιστα να σατιρισουμε προσωπα εδω μεσα με τον γνωστο τροπο που εχουμε κανει ουκ ολιγες φορες.

Αν ειναι να το παιξει αλλος κοσμος (παντα παιρνοντας σαν δεδομενο τον τιτλο του θρεντ) θα μπορουσαμε να τον διανθισουμε με ρετρο αντικειμενα βαζοντας χρονικη περιοδο την δεκαετια του '80 (π.χ μια καθημερινη ενος παιδιου των 80ς).

2)Τι μορφη θα εχει το παιχνιδι ....Και text adventure να ειναι θα εχει αρκετο ενδιαφερον βαζοντας τα παραπανω στοιχεια μεσα (βλεπε 1).

Θα το κανουμε Platform θα το κανουμε shoot em up ; adventure τι; (παντα με στοιχεια απο το 1) με λιγο περισσοτερο κοπο.

3) Αφου αποφασισουμε τα παραπανω ,παιρνουμε δηλωσεις συμμετοχης με ατομα που μπορουν να συμμετασχουν και το κανουμε Project σε στυλ phoenix.

Σε οσους κωλυονται και σκεφτονται το αδυνατο του εγχειρηματος σας θυμιζω οτι εχουμε βασικο πλεονεκτημα τον Alkis21 ,στα δυσκολα το παιρνει πανω του.
icon10.gif
 
Πίσω
Μπλουζα