Το videogame του Retromaniax!

Φοβερή η ιδέα ! Μπορώ να συνεισφέρω με ηχητική επένδυση και μουσική. Ότι genre και να είναι , εγώ μέσα είμαι ! Άν πρόκειται για adventure και χρειαζόμαστε και voice acting αναλαμβάνω και την ηχογράφηση και την εύρεση voice talents.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα ήθελα να βοηθήσω αλλά δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις.Ίσως μπορέσω να βοηθήσω στο RPG Maker.
 
Λοιπόν, με βάση αυτά που είπε ο Μυρμηγκοφάγος, θα έλεγα να φτιάξουμε ένα για την πάρτη μας, και αφου δούμε οτι "το'χουμε", γιατί όχι, ξεκινάμε κάτι πιο εκλεπτυσμένο και το βλέπουμε και στο Retro Gamer ή στο PC Master κάποια στιγμή, να παρουσιάζεται σαν Homebrew, και καμαρώνουμε!!! :)
 
DINO είπε:
(...) και το βλέπουμε και στο Retro Gamer ή στο PC Master κάποια στιγμή, να παρουσιάζεται σαν Homebrew, και καμαρώνουμε!!! :)
Η μπορεί να κυκλοφορήσει μαζί με μελλοντικό τεύχος του Phoenix, ως "coverdisk". :D
 
Τσκ τσκ τσκ...

Μα γιατί βλέπω ομαδική απώλεια ενθουσιασμού;

Και τίποτα να μη γίνει στο τέλος, δε βλάπτει να συνεχίζουμε να ρίχνουμε ιδέες. Κουβέντα να γίνεται μωρέ :p

Προσωπικά μετα από ώριμη(?) σκέψη κατέληξα στο ότι το ιδανικότερο παιχνίδι για την κοινότητα μας, θα ήταν ένας κλώνος του "Mystery House".

Είμαι έτοιμος να επιχειρηματολογήσω πειστικότατα αν προκληθώ! :p :rofl:
 
Shootemup με τον Pooky(1) να σκοτώνει διοικητές δημοσίων οργανισμών, προϊσταμένους εταιριών και ανίδεους πωλητές σε καταστήματα πληροφορικής...

Με επιλογή fatality - εννοείται...
 
και οταν χανει ζωη θα του "ριχνουν" πιστωτικες
 
alkis21 είπε:
-Μερική συγγραφή σεναρίου. Θα χρειαστώ βοήθεια από πιο έμπειρα μέλη που γνωρίζουν καλύτερα τους "παλιούς".
Αυτο το σενάριο θα πεθαινα να το δω.

Φανταζομαι με ηρωες την ολη παρεα εδω μεσα, σε μια πιο κωμικη εκδοχη #)
 
Ακριβώς! Με τα χούγια του καθενός, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω! :D
 
μπορούμε να το συζητησουμε στο επόμενο μυτινγκ
 
Saulot είπε:
μπορούμε να το συζητησουμε στο επόμενο μυτινγκ
Επειδή λόγο απόστασης όλοι έχουμε λίγο εως πολύ κάποιες ιδέες να κάνουμε ένα e-think tank κ να εκθέσουμε όλοι μας της απόψεις μας όπως είπε ο alkis21 αλλά ΧΩΡΙΣ OFFTOPICιες ;Ρ
 
Saulot είπε:
μπορούμε να το συζητησουμε στο επόμενο μυτινγκ

Εχεις κατι στο μυαλο σου Saulot??

Για πες.. για πες :D

(Σημ. : Εμενα παντως "τσαλακωστε" με ανετα. Θα γελασω πολυ να με δω σε μια αστεια εκδοση :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τρελή ιδέα το όλο εγχείρημα,γουστάρω τρελά..άντε ρε παιδιά και λίγο έργο οχι μόνο μπουρου μπουρου στην πλατεία Κουμουνδούρου ... αυτό με τωn pooky θα ήταν τρελό platform η με των Μανο σε ενα game στυλ motocross mania χεχεχεχε
 
Λορένα είπε:
Εχεις κατι στο μυαλο σου Saulot??
Για πες.. για πες :D

(Σημ. : Εμενα παντως "τσαλακωστε" με ανετα. Θα γελασω πολυ να με δω σε μια αστεια εκδοση :p )
#) ::) Οχι τοσο "ξερά" Λορένα, θα παρεξηγηθούμε...

Δεν εχω κατι ιδιαίτερο στο μυαλό μου αλλα πανω στο φαγητό (και το ποτό, και το ποτό) Έρχονται οι καλλύτερες ιδέες!!!!
 
attachment.php


Επειδή χειμωνιάζει και όλοι θα μαζευτούμε σπίτι, στη ζεστούλα μας ( στην ποια;;; Με τι λεφτά; ), ανασταίνω το thread για να δούμε αν θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε κάτι, και όποτε το τελειώσουμε, βρε αδερφέ...
 
Χαίρομαι που υπάρχει κι άλλος που δεν ξέχασε αυτό το παλιό thread.

Όπως μπορούμε να δούμε και εδώ ή εδώ (και φαντάζομαι και αλλού) η ιδέα δεν ευδοκίμησε.

Το σκέφτηκα κι εγώ. Είναι λίγο δύσκολο να φτιάξει κάποιος ένα game με θέμα ένα forum. Στην καλύτερη περίπτωση να γίνει ένα παιχνίδι ωραίο και retro (που είναι και της μόδας τα τελευταία χρόνια-- indie σκηνή κτλ.) το οποίο απλά θα είναι αφιερωμένο στο retromaniax ή θα έχει easter eggs σχετικά με to forum μας.

Αναρωτιέμαι πόσοι ασχολούνται με προγραμματισμό μεταξύ μας (ωραία ερώτηση για poll ε?)
 
Ωραία η ιδέα παιδιά. Τι σκέφτεστε να κάνετε και σε τι πλατφόρμα;
 
Σε iOS/OSX αναλαμβάνω εγώ το development σε 2 μήνες που θα ξεμπερδέψω.

Dino ελπίζω αυτή τη φορά να συνεργαστούμε :)
 
Ωραιά πρωτοβουλία παίδες. Τι είδος game σκέφτεστε να φτιάξετε; Πιστεύω η πιο προσιτή λύση είναι ένα απλό, χιουμοριστικό point'n'click adventure game. Δεν χρειάζεται να έχει και γραφικά επιπέδου Lucas Arts. Kαι φτιαγμένα στο Microsoft Paint να είναι δεν έχει σημασία, αρκεί το παιχνίδι να έχει χαβαλέ. Άσε δε που adventure games με γραφικά λες και τα 'χει φτιάξει μικρό παιδί το κάνουν πιο αστείο, αρκεί να είναι φτιαγμένα με μεράκι. Πάρτε για παράδειγμα την επική αυτή παιχνιδάρα του iMockery:

http://www.i-mockery.com/minimocks/bester-game-ever-made/http://www.i-mockery.com/minimocks/bester-game-ever-made/

Επίσης το κάθε ενδιαφερόμενο μέλος θα μπορεί να δίνει τις δικές του ιδέες για τους διαλογούς του παιχνιδιού (αρκεί να είναι σχετικοί με το σενάριο φυσικά), έτσι θα είναι ένα παιχνίδι όπου ο καθένας θα μπορεί να βάλει το λιθαράκι του κι ας μην εμπλακεί άμεσα με τον σχεδιασμό του παιχνιδιού (προγραμματισμό, γραφικά, ήχο). Πως σας φαίνεται η ιδέα; Aν σας ψήνει μπορώ να σας δώσω κι ιδέες για το concept του παιχνιδιού.http://www.i-mockery.com/minimocks/bester-game-ever-made/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά, δεν ξέρω πόσο χρόνο και πάνω σε τι θα μπορούσα να διαθέσω (θεωρητικά θα μπορούσα να βοηθήσω σε όλους τους τομείς εκτός από μουσική, αν και ήδη στο forum υπάρχουν σαφώς καλύτεροι και πιο έμπειροι προγραμματιστές, σεναριογράφοι, designers και -κυρίως- artists από εμένα), αλλά αν τελικά ξεκινήσει το project και έχω ακόμα ελεύθερο χρόνο στη διάθεσή μου (πολλά θα εξαρτηθούν από το πότε/πού θα βρεθεί δουλειά και αν θα παίξω μπάσκετ φέτος) θα ήθελα να συνεισφέρω κι εγώ όπως μπορώ...
 
Πίσω
Μπλουζα