Τραγούδια που να περιέχουν τα όνοματα Άννα ή Μαρία

μαρία θέμις αδαμαντίδης απο το δίσκο ακόμα σ΄αγάπω 1987.

δυο παναγίες πανταζης απο το δίσκο και μη χαθούμε 1987.

μαρία με τα κίτρινα αλεξίου χαρις-http://www.youtube.com/watch?v=dF9M-Cgykvs.

μαρία, μαράκι, μαριώ-στέλιος ρόκκος

αγάπα την αννούλα-αγγελόπουλος-http://www.youtube.com/watch?v=lWqu9TjZi4Y&feature=related

αννα-μιχάλης χατζηγιάννης.

είναι μικρός ο κόσμος μάρω-μυτιληναίος λευτέρης.




 
Κώστας Καράλης - Άννα

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα συλλεκτικό video με την πρώτη (;) εμφάνιση της Αλεξάνδρας Παλαιολόγου στο Άννα του Κώστα Καράλη, από το 1989. Στίχοι: Τάκης Μπουγάς, μουσική: Τάκης Μπουγάς. Δίσκος: "Είναι κάτι στιγμές" (1979).

 
Πώς και δεν έχω πεταχτεί κι εγώ να γράψω διάφορα?

Αρχικά ένα σχόλιο: Το Μαρία με τα κίτρινα πρωτοτραγουδήθηκε από τη Γαλάνη (επειδή είδα να αποδίδεται στην Αλεξίου... αυτή το είπε αργότερα)

Έχουμε και λέμε:

Το ανηθικον και προς ακολασίαν προτρέπον "Μάρω Μάρω μια φορά είν' τα νιάτα", εδώ σε παλιά εκτέλεση διότι αυτές αξίζουν σε ένα ρετροφόρουμ

 
Είμαι η Μαίρη, η Μαιρούλα, το μεράκι σου.... 

 
Μαίρη, άνοιξε την πόρτα....

 
Και Άννα στο λατρεμένο μου "Πάρε ένα κοχύλι απ'το Αιγαίο"..... ❤️❤️❤️ 

 
Αναμφίβολα το "Μαρία" είναι το δημοφιλέστερο όνομα στα τραγούδια. Διαχρονικά.

Δεν περνάς κυρά Μαρία, δεν περνάααας δεν περνάς, τραγουδούσαμε μικρά (και παίζαμε, πριν μάθουμε ότι αυτό ήταν κοριτσίστικο παιχνίδι και τα αγοράκια είχαμε υποχρέωση να το περιφρονούμε)

Η Μαρία παίζει ρόλο και σ' ένα από τα Αποκριάτικα τραγούδια που υπάρχουν στη συλλογή της Δόμνας Σαμίου... "Τις Μεγάλες Αποκριές". Ευτυχώς η συμμετοχή της περιορίζεται σε στίχους που μπορούνε να γραφτούν χωρίς μπιπ και αστερίσκους, σε αντίθεση με της Χριστίνας αμέσως πριν :)

άναψε άιντε καλέ, άναψε και ή Μαρία
άναψε και η Μαρία κι έχει μια ανησυχία.
 

Αν πάμε στο Ακαπούλκο βρίσκουμε τη Μαρία Μπονίτα




Θα συνεχίσω με άλλες Μαρίες
 
Πιάνεται η Μαριλού;

"Η Μαριλού που ζει στον μαχαλά, η Μαριλού απόφαση έχει πάρει, να πάει αλλού, ν' ανέβει πιο ψηλά ..."

Αγαπημένο τραγούδι και αγαπημένη εκτέλεση αυτή της Σπείρας Σπείρας. Η αρχική είναι με την Νάντια Κωνσταντοπούλου.

 
Αν εννοείς το τραγούδι με τη Μίλβα, δεν είναι το πρωτότυπο. Περιλαμβάνεται στο δίσκο που έβγαλε η Ιταλίδα σταρ με τον Θάνο Μικρούτσικο, με τίτλο Volpe d' Amore (2006), ενώ στα ελληνικά με τον Γιάννη Κούτρα και τον Γιώργο Μεράντζα είχε κυκλοφορήσει το 1978 στο άλμπουμ του Μικρούτσικου "Μουσική πράξη στον Μπρεχτ". Νωρίτερα την ίδια χρονιά υπήρχε πρόγραμμα σε θέατρο με Μπρεχτ μελοποιημένο από τον Μικρούτσικο αλλά δεν ξέρω αν εκεί το έλεγε ο Κούτρας ή η Μερκούρη - ή και οι δύο - διότι δεν είχα δει την παράσταση (το εισιτήριο ήταν πολύ ακριβό για το φοιτητικό μου βαλάντιο συν είχα τσαντιστεί γιατί ήταν τόσο ακριβό, πάνω από 1000 δρχ)


Στις πληροφορίες το βίντεο λέει ότι είναι από το άλμπουμ "Μελίνα" αλλά ίσως υπήρξαν προβλήματα copyright γιατί υπάρχουν δύο άλμπουμ με αυτόν τον τίτλο και παρόμοιο εξώφυλλο και σχεδόν ίδιο περιεχόμενο, αλλά αυτό που έχω εγώ δεν περιέχει το συγκεκριμένο τραγούδι.
 
ελέφαντα εγώ έχω τον δίσκο Volpe d'amore δεν ήξερα ότι είναι τόσο πρόσφατος έχει και το περίφημο τραγούδι θάλασσα στα ελληνικά όπου τραγουδάει με απαίσια προφορά επίσης έχω έναν παλιό της Milva πάλι που τραγουδάει στα γερμανικά αλλά με σωστή προφορά τα έχω πάρει και τα δυο απ το Μοναστηράκι απ το γνωστό δισκάδικο.
 
Ναι κι εγώ θα προτιμούσα να το έλεγε κι αυτό Ιταλικά. Ευτυχώς που το αγαπημένο μου τραγούδι από τον δίσκο (το "Μια πίστα από φώσφορο") το λέει στη γλώσσα της.

Χε χε το κανονικό όνομα της Μίλβα είναι Maria Ilva Biolcati. Οπότε μια Μαρία τραγουδάει για μια Άννα. Έχει πει και για Μαρίες (έψαξα στο Youtube "Milva Maria" και βρήκα κάμποσα τραγούδια, αλλά κανένα ελληνικό κι έτσι είναι εκτός θέμτος.
 
Όταν είχα πρωτοδεί αυτό το θέμα, έψαχνα το παρακάτω τραγούδι στο Υοu το Tube και δεν το έβρισκα. Μόλις το βρήκα. Είναι πολύ όμορφο.

Μην κλαις για μένα Μαρία - Φίλιππος Νικολάου

 
Αυτό δεν μπήκε νομίζω. Βάζω μόνο λινκ διότι τώρα πρόσεξα την απαίτησου του σιδεροδόντη αφεντικού του θέματος ("Ολοι εντός είστε, με το μόνο μου παράπονο ότι αιωνίως με γράφετε όταν λέω να κανετε quote τα λινκς, εκτός του Dino βέβαια, αλλά αυτός είναι αταράς και με φοβάται.") διότι κι εγώ τον φοβάμαι και κάτι τέτοια avatar δεν κάνει να τα αγριεύουμε.

Κώδικας:
https://www.youtube.com/watch?v=F_IzVIe9VNY

Ούτε το "Μια μέρα μιας Μαίρης" ("Είμαι η Μαίρη Παναγιωταρά")? Αποκλείεται. Θα το είχα βάλει εγώ οπωσδήποτε. Θα είναι μέσα στα post που χαθήκανε προ ετών. Διότι είναι δυνατόν να μην είχα θυμηθεί τα παλληκάρια που σφάζονταν στην ποδιά της Εθνικής μας Σταρ?

Κώδικας:
https://www.youtube.com/watch?v=un9L8PoRsG0

Κι αποκλείεται να μην είχα βάλει το "Η Μαυρομάτα η Μαριγώ η Μαρία η Μανταλένα"

Αλλά τώρα θα αγνοήσω τη σιδερένια μασέλα και θα βάλω το βίντεο όπου ακούμε τη διάσημη ερμηνεύτρια δημοτικών τραγουδιών Νάνα Μούσχουρη να τραγουδάει Αννίτσα μου Αννούλα μου.

 
Εδώ θα βρείτε μια λίστα τραγουδιών για το όνομα Άννα από την ελληνική, πλούσια, δισκογραφία γραμμοφώνου:

1.ΑΝΝΑ ΜΟΥ Πανδρά Μαρίτσα [Ροβερτάκης Γιώρ.] Δίσκος Columbia DG-6048 1934


2.ΝΤΕΡΒΙΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΝΑ Σύνθεση του Ιάκωβου Μοντανάρη. Ηχογραφήθηκε το 1934. Ερμηνεύουν οι Στελλάκης Περπινιάδης και η Άννα Παγανά (Πολίτισσα). Δίσκος Columbia DG-6052. Την ίδια χρονιά ηχογραφήθηκε στην ανταγωνίστρια εταιρεία HMV με ερμηνευτές τη Ρίτα Αμπατζή και το Δημήτρης Ατραΐδη


3.ΝΤΕΡΒΙΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΝΑ Η εκτέλεση με Ρίτα Αμπατζή και το Δημήτρης Ατραΐδη


4.ΑΝΝΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ Τώνη Μαρούδα τού 1954. Συνοδεύει το εξαιρετικό Τρίο Κιτάρα. ΣΤΙΧΟΙ: ΚΩΣΤΑ ΝΙΚΟΛΑΙΔΗ---ΜΟΥΣΙΚΗ: ΤΩΝΗ ΜΑΡΟΥΔΑ


5.ΑΜΑΝ ΑΝΝΙΤΣΑ Ρίτα Αμπατζή Σύνθεση Παντελίδης Σταύρος 1933 His Masters voice AO-2070


6.ΑΪ ΜΑΡΗ ΜΑΡΙΑΝΝΑ Μαρία Γρίλλη - Βούλα Γκίκα - Κώστας Πολίτης Σύνθεση Τόλη Χάρμα τού 1960 Ρυθμός καρσιλάμας, δίσκος γραμμοφώνου ODEON GA 8095 GO 5920

https://www.youtube.com/watch?v=XkKRBIYSOxo

Υπάρχουν και άλλα, που θα σάς τα ανεβάσω εν καιρώ όταν ψηφοποιήσω τη δισκοθήκη μου, κάτι που θα πάρει πολλά χρόνια ακόμη ενώ τα υπάρχοντα τα βρήκα στο youtube ήδη!
 
Πίσω
Μπλουζα