Τραγούδια που ο τίτλος ή το θέμα αναφέρεται ονομαστικά σε ζευγάρι ανθρώπων

Barry Manilow - Copacabana

Το τραγούδι μιλάει για τη Λόλα τη χορεύτρια και τον Τόνυ τον μπάρμαν, μετά όμως εμφανίστηκε ο Ρίκο και τα χάλασε όλα.

 
Βρείτε τραγουδάκια που ο τίτλος να περιέχει τα ονόματα ενός ζευγαριού ή το θέμα του τραγουδιού να είναι η σχέση ενός άνδρα με μία γυναίκα αλλά να αναφέρονται κανονικά τα ονόματά τους.

Το αρχικό ποστ μου αφήνει ένα παραθυράκι ναααα με το συμπάθειο. Διότι αν τα ονόματα του ζευγαριού είναι στον τίτλο, δεν είναι υποχρεωτικά άνδρας-γυναίκα όπως απαιτεί το δεύτερο μισό. Και πουθενά δεν λέει ότι πρέπει να είναι ρομαντική σχέση.

Για το ζευγάρι που έχω υπ' όψη μου υπάρχουν τουλάχιστον 2 τραγούδια, από την ίδια ταινία, με μουσική του Enio Morricone παρακαλώ. Πρόκειται για τους Ιταλοαμερικανούς αναρχικούς Sacco και Vanzetti που εκτελέστηκαν το 1927. Το αστείο είναι ότι το δεύτερο τραγούδι το έβγαλαν και στα Ελληνικά οι Olympians το 1971 και έγινε μεγάλο σουξέ παρά το θέμα του. Προφανώς οι λογοκριτές της εποχής δεν είχαν ιδέα για το ποιοι ήταν ο Νικόλα και ο Μπαρτ, διότι άλλα πολύ πιο αθώα κόβονταν, ενώ αυτό όχι μόνο κυκλοφόρησε αλλά ακουγόταν από το κρατικό ραδιόφωνο. (Το τραγούδι με τους Olympians δεν έχει το όνομα στους τίτλους άρα το βάζω καταχρησtικά και για την πληρότητα του θέματος :) )

 
Το αρχικό ποστ μου αφήνει ένα παραθυράκι ναααα με το συμπάθειο. Διότι αν τα ονόματα του ζευγαριού είναι στον τίτλο, δεν είναι υποχρεωτικά άνδρας-γυναίκα όπως απαιτεί το δεύτερο μισό. Και πουθενά δεν λέει ότι πρέπει να είναι ρομαντική σχέση.

Tώρα φταίω εγώ ? :)

The Poll - Παρασκευάς και Θωμάς (1971)
 
Πίσω
Μπλουζα