Τρικς για να θυμόμαστε

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
Για να θυμομαστε καλυτερα καποια σημαντικα πραγματα ωστε να μπορουμε να λυσουμε τις ασκησεις, μαθαιναμε καποια τρικς

πχ. για την καταστατικη εξισωση των ιδανικων αεριων : P x V = n x R x T χρησιμοποιουσαμε τη φραση "παύε να ρωτας"

Για τη σειρα δραστικοτητας των μεταλλων στη χημεια χρησιμοποιουσαμε :

κανε (Κ) βαρια() καρδια(Ca) ναυτη(Na) μαγκα(Mg) αλανιαρη(Al) μη (Mn) ζητας(Zn) χρημα(Cr) φερε(Fe) κορη(Co) νυφη(Ni) σαν(Sn) μολυβι(Pb) ισια(H)

Εσεις ποια χρησιμοποιουσατε;
 
(Μεθ)υσμένος (Αιθ)ίωπας (Προπ)ονείται (Βουτ)ώντας

Η σειρά για τα αλκάνια στη χημεία!
 
"Ένα ξανθό (Ξάνθος), τσακάλι (Τσακάλωφ) με ένα σκούφο (Σκουφάς) στο κεφάλι." Για να θυμόμαστε τους ιδρυτές της Φιλικής Εταιρείας

Για τη σειρα δραστικοτητας των μεταλλων λέγαμε το... "Και Βάσανα...." (σορρυ δεν το θυμάμαι όλο #) )

Και για τα πρώτα 22 δεκαδικά του 3,14 είχαμε το

Αεί ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί,το κύκλου μήκος ίνα ορίση διαμέτρω,παρήγαγεν αριθμόν απέραντον,και ον, φεύ, ουδέποτε όλον θνητοί θα εύρωσι

Έχω την εντύπωση οτι κάπου αλλού έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο
 
Θυμάμαι χαρακτηριστικά το εξής :

Μια περίοδο που μελετούσα αστρονομία δυσκολευόμουν να μάθω ένα από τα πιο στοιχειώδη πράγματα,

την σειρά των φασματικών τύπων των αστέρων στο διάγραμμα Hertzsprung–Russell.

Η σειρά είναι εντελώς αλλόκοτη : Ο Β Α F G K M R N S.

Τελικά σε ένα βιβλίο διάβασα ότι το κόλπο είναι η φράση

"Οh Βe A Fine Girl, Kiss Me. Right Now Sweetheart"

και το πρόβλημα λύθηκε δια παντός.

Το κόμμα και η τελεία έχουν επίσης σημασία: Οι τύποι Κ και Μ διαφέρουν σημαντικά από τους προηγούμενους,


οι δε R,N,S είναι τελείως διαφορετικοί από τους υπόλοιπους. Επίσης, είναι αξιοσημείωτο ότι ενώ οι τελευταίες λέξεις



είναι οι 'θερμότερες', τα αντίστοιχα άστρα είναι τα πιο ψυχρά της ακολουθίας !


 


Το παραπάνω είναι κλασσικό και το ξέρει κάθε αστρονόμος, ερασιτέχνης και μη.

To διατύπωσε ο αστροφυσικός και κοσμολόγος G. Gamov, γνωστός από τα βιβλία του με ήρωα τον κ. Τompkins.

Παρεμπιπτόντως, τα βιβλία αυτά είναι από τα πιο εξαιρετικά εκλαϊκευτικά αναγνώσματα κοσμολογίας που έχω υπόψη μου.

Κάποτε που συζητούσα με κάποιον του είπα μια δική μου παράφραση :

"Oh Brutal And Fearsome Gorilla, Kill My Roommate Next Saturday" !!!

Οι τρεις τελευταίοι τύποι, (δηλ. οι R,N,S) χρησιμοποιούνται σπάνια.

Έτσι μπορούμε να έχουμε και τις παραφράσεις :

"Only Bitches And Fag Guys Kiss Men" ή

"Only Boys Accepting Feminism Get Kissed Meaningfully"

Επίδοξοι αστρονόμοι διαλέγετε και παίρνετε....

Είχα φτιάξει κι άλλες μνημονικές φράσεις για σχέσεις από την διανυσματική ανάλυση,

τους τένσορες και την τοπολογία αλλά μάλλον δεν έχουν θέση εδώ.

Πάντως η παραπάνω περίπτωση είναι από τις ελάχιστες όπου ο μνημονικός κανόνας

έχει πραγματική χρησιμότητα και είναι τόσο γνωστός.

-

Kambia είπε:
"Και για τα πρώτα 22 δεκαδικά του 3,14 είχαμε το Αεί ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί,το κύκλου μήκος ίνα ορίση διαμέτρω,παρήγαγεν αριθμόν απέραντον,και ον, φεύ, ουδέποτε όλον θνητοί θα εύρωσι
Μου είχαν πει ότι το σωστό είναι να τίθεται το κόμμα μόνον μετά το "Αεί" για να προσομοιάζει τον αριθμό καλύτερα.

"Αεί, ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί..."

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
V.I.Smirnov είπε:
Μου είχαν πει ότι το σωστό είναι να τίθεται το κόμμα μόνον μετά το "Αεί" για να προσομοιάζει τον αριθμό καλύτερα.

"Αεί, ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί..."

-
Μου φαίνεται πιο λογικό αυτό που λες.
 
Όχι πολύ ρετρό, αλλά....

Τόσο στη σχολή, όσο και στις εξετάσεις μου για MSCE & CCNA, χρειάστηκε να μάθω τα επίπεδα του μοντέλου OSI:

Application - Presentation - Session - Transport - Network - Data Link - Physical!

(All People Seem To Need Data Processing)

Mάλιστα, είχαμε μάθει και το ανάποδο: "Please Do Not Throw Sausage Pizza Away"! ;)
 
Το : βοδια στο τετραγωνο μειον 4 αγελαδες, μου το πε μολις προχθες το παιδακι της φιλης μου. Ειναι ο τυπος της διακρινουσας. Ειναι ρετρο ή οχι? Εγω πρωτη φορα το ακουσα :)
 
Δε μου έρχεται κάτι σημαντικό!Αυτό που θυμάμαι είναι με τα σύμβολα < και > ότι είναι δύο άνθρωποι,ο ένας μεγαλύτερος από τον άλλο,και θέλουν να μπουν σε ένα μαγαζί!Ο μικρός δεν έχει δικαίωμα να μπει!Επομένως στην εσοχή αυτή που κάνει το σύμβολο,μπορεί να μπει μόνο ο μεγαλύτερος!
 
Χμμμμ, αυτά τα τρικ ήταν πολύ χρήσιμα στο δημοτικό, αλλά και στο γυμνάσιο και το λύκειο είχαμε μερικά.

Πιο χαρακτηριστικό ήταν στο δημοτικό το "Αέρα μου πέσε", για τα κλιτά και τα άκλιτα μέρη του λόγου.

Αρθρο

Επιθετο

Ρημα

Αντωνυμια

Μετοχη

ΟΥσιαστικο

Προθεση

Επιρρημα

Συνδεσμος

Επιφωνημα

Θυμάμαι επίσης, πρώτη και δυτέρα δημοτικού, η δασκάλα μας μας έδινε φωτοτυπίες με την "κυρά Γραμματική", μια γιαγιά που είχε ένα ποιηματάκι με κανόνες γραμματικής. Θυμάμαι το: "Η κυρά Γραμματική έχει κάτι να σας πει: αν τα πού και πώς ρωτάνε, τόνο και τα δυό ζητάνε".

Στα μαθηματικά, η δασκάλα μας μας είχε μάθει το κόλπο με την προπαίδεια του 9, σαν ανέκδοτο με τον Τοτό. Γράφεις το 1x9=9 και το 10x9=90, και μετά από το 2x9 μέχρι το 9x9 γράφεις απο πανω προς τα κάτω 12345678 και μετά από κάτω προς τα πάνω 12345678.

Τον μεθυσμένο Αιθίοπα τον κάναμε στη δευτέρα λυκείου στη χημεία.

Για την ώρα δε θυμάμαι άλλα. Πάντως σαν τακτικές απέδωσαν, γιατί ακόμα τις θυμόμαστε!
 
katerinak είπε:
Για να θυμομαστε καλυτερα καποια σημαντικα πραγματα ωστε να μπορουμε να λυσουμε τις ασκησεις, μαθαιναμε καποια τρικς πχ. για την καταστατικη εξισωση των ιδανικων αεριων : P x V = n x R x T χρησιμοποιουσαμε τη φραση "παύε να ρωτας"

Για τη σειρα δραστικοτητας των μεταλλων στη χημεια χρησιμοποιουσαμε :

κανε (Κ) βαρια() καρδια(Ca) ναυτη(Na) μαγκα(Mg) αλανιαρη(Al) μη (Mn) ζητας(Zn) χρημα(Cr) φερε(Fe) κορη(Co) νυφη(Ni) σαν(Sn) μολυβι(Pb) ισια(H)

Εσεις ποια χρησιμοποιουσατε;
Για τη δραστικότητα των στοιχείων στη Χημεία θυμάμαι την παραπάνω σειρά αλλά με το εξής κολπάκι ''Και βάσανα μεγάλα μάνα ζήτα χρώματα Φεκονί (άσχετο!)...'' και το ''μεθυσμένος Αιθίοπας προπονείται βουτώντας!'' Έξυπνα και αποδοτικά πάντως!
 
Ευσέβιος! F, Cl, Br, I, O, S. Τώρα τι ήταν αυτά? Αέρια ήταν? Ηταν μαζί και στερεά? Ηταν κάποια εξαίρεση? Δυστυχώς αυτές οι πατέντες δεν με έκαναν ποτέ να μάθω χημεία.... :)
 
Dimitrissss είπε:
Αθάνατη ελληνική παιδεία!
Ακριβώς! :) Αλλά νομίζω ότι καμία παιδεία του σύμπαντος κόσμου δεν θα μπορούσε να με κάνει να μάθω χημεία! :D #)

Διάβαζα και το θρεντ για την κοκα κόλα και έπαθα και ένα σοκ γιατί αναρωτιέμαι τι κατεβάζω καθημερινά με την κοκα κόλα μου και εύχομαι τα παιδιά που συζητάνε εκεί να καταλήξουνε ότι δεν φτάνουν στο στομάχι μας όλα αυτά τα φοβερά και τρομερά! :precry: :precry:
 
Λορενα :κι εγω πρωτη φορα ακουω για τον τυπο της διακρινουσας το : " βοδια στο τετραγωνο μειον 4 αγελαδες"

nwntas : απ αυτα που χρησιμοποιουσατε μονο για την προπαιδεια του 9 ηξερα

Betty Boop: για τη δραστικοτητα των στοιχειων ειχα ακουσει κι αλλες παραλλαγες απο συμμαθητες μου αλλα δεν τις θυμαμαι

mytinyworld : το κολπακι αυτο για να θυμομαστε τα αλογονα πρωτη φορα το ακουω

Για να θυμομαστε ποτε εγινε η γαλλικη επανασταση ο γυμνασιαρχης μας που μας εκανε το μαθημα της ιστοριας,μας ειπε οτι αρκουσε να εχουμε στο μυαλο μας τους αριθμους 1 και 7 και μετα να συμπληρωσουμε το 8 και το 9,οποτε 1789
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mytinyworld είπε:
Ευσέβιος! F, Cl, Br, I, O, S. Τώρα τι ήταν αυτά? Αέρια ήταν? Ηταν μαζί και στερεά? Ηταν κάποια εξαίρεση?

mytinyworld μάλλον μιλάς για την σειρά δραστικότητας των αμετάλλων η οποία όμως είναι: F, Cl, Br, O, I, S (Ευ-σε-β-ο-ί-ς κι όχι Ευ-σέ-β-ι-ο-ς :) ).
 
Alucard είπε:
mytinyworld μάλλον μιλάς για την σειρά δραστικότητας των αμετάλλων η οποία όμως είναι: F, Cl, Br, O, I, S (Ευ-σε-β-ο-ί-ς κι όχι Ευ-σέ-β-ι-ο-ς :) ).
Πω, πω! :eek: Κόκκινη κάρτα στον χημικό μας τότε, γιατί σίγουρα με αυτή τη σειρά μας τα είχε μάθει, εξ ου και το Ευσέβιος! :)
 
Δεν βαριέσαι, εγώ είχα φιλόλογο που επέμενε (σε σημείο να τσακωθούμε) ότι "Δεινός ρήτορας" σημαίνει "Κακός ρήτορας". Χρησιμοποιώντας ως παράδειγμα τον Δημοσθένη. :xm:

Τουλάχιστον μαθαίνουμε την αλήθεια έστω και μετά από τόσα χρόνια. :)
 
Στη γραμματικη στο δημοτικο για να ξεχωρισουμε αν θα πρεπει να βαλουμε "ν" στο αρθρο μαθαμε τη φραση Καποτε Ψαξε ετσι ωστε αν η λεξη που γραφουμε ξεκιναει με καποιο συμφωνο γραμμα απο τη φραση αυτη τοτε βαζουμε ν!
 
Τους "μεθυσμένους αιθίοπες" τους θυμάμαι καθαρότατα.

Αυτός ο Ευσέβιος κάτι ανασκαλεύει επίσης στα βάθη της μνήμης μου :) .

Επίσης μου έρχεται στον νου το "mille villes tranquilles" (χίλιες ήσυχες πολιτείες) που ήταν ο μοναδικός τρόπος να θυμάμαι στα γαλλικά ποιες λέξεις, παρ' όλο που έχουν δύο ll, προφέρονται ως "λ" κι όχι ως "γ".

@V.I.Smirnov το ποστ σου μου δημιουργεί προβλήματα κατανόησης κάθε δύο λέξεις :p
 
BETTY BOOP είπε:
Για τη δραστικότητα των στοιχείων στη Χημεία θυμάμαι την παραπάνω σειρά αλλά με το εξής κολπάκι ''Και βάσανα μεγάλα μάνα ζήτα χρώματα Φεκονί (άσχετο!)...'' και το ''μεθυσμένος Αιθίοπας προπονείται βουτώντας!'' Έξυπνα και αποδοτικά πάντως!
''Mεθυσμένος Αιθίοπας προπονείται βουτώντας'': αντίστοιχα ήταν τα μεθάνιο, αιθάνιο, προπάνιο, βουτάνιο (που έχουν τα γκαζάκια!).

Όσο για τον τύπο της διακρίνουσας στις δευτεροβάθμιες εξισώσεις ''βόδια στο τετράγωνο μείον 4 αγελάδες''(Δ=β2- 4αγ) που αναφέρθηκε παραπάνω, κάτι μου θυμίζει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα