Τρικς για να θυμόμαστε

Φ Σ Τ Κ (φυστίκι)

Παράγοντες που επηρεάζουν την ταχύτητα μιας χημικής αντίδρασης :

Φ ύση των αντιδρόντων


Σ υγκέντρωση


Τ emperature


K αταλύτες

 


απλά θυμόμασταν τη λέξη ᾿ φυστίκι᾿
 
Για το νόμο του Νεύτωνα F=m*γ (που απορώ πώς ήταν δυνατόν να ξεχάσεις) είχε βγει το "Φύγε μύγα".

Επίσης θυμίζω (στο άσχετο) το "κολπάκι" με τους κόμπους των δαχτύλων για να θυμόμαστε τους μήνες με τις 30 και τους μήνες με τις 31 ημέρες. Για όσους δεν το ξέρουν λοιπόν, με το αριστερό αρχίζουμε να μετράμε πάνω στο δεξί χέρο που είναι κλειστό σε γροθιά, τα εξογκώματα των δακτύλων στην αρχή της παλάμης. Αρχή είναι ο δείκτης, που το εξόγκωμα αντιστοιχεί στις 31 ημέρες. Συνεχίζοντας, τελειώνει το δεξί χέρι σε εξόγκωμα (Ιούλιος) και συνεχίζουμε στο αριστερό, αλλά πάλι από τη θέση του δείκτη με τον Αύγουστο (εξόγκωμα, 31) καταλήγοντας στον παράμεσο (εξόγκωμα, Δεκέμβριος, 31).

Ένα δικό μου για να ξεχωρίζω σε ποια μεριά του πλοίου είναι το κόκκινο και σε ποιά το πράσινο φανάρι (πάντα μιλάμε όπως βλέπει ο καπετάνιος), το είχα αντιστοιχίσει με τα πολιτικά κόμματα (επιλογή που ως προς το ένα χρώμα όλο και επιβεβαιώνεται, δεξιά το πράσινο). Προσοχή τώρα : όταν μπαίνετε το βράδι σε ένα λιμανάκι, που δεν βλέπετε πού είναι ο κόλπος, αλλά επιπλέον υπάρχει μόνο ένας φάρος (γιατί αν είναι δύο καλά είναι), θεωρήστε ότι αυτό που βλέπετε είναι ένα πλοίο που πηγαίνει παράλληλα με σας και πάτε να "μπείτε μέσα του". Αν λοιπόν ανάβει ένας πράσινος φάρος, πλευρίζετε με το πράσινο δικό σας φανάρι και μπαίνετε, το ίδιο και αν υπάρχει ο κόκκινος. Κατά μια άλλη λογική, αυτό που φαίνεται είναι ένα αντίθετα ερχόμενο πλοίο, που πρέπει να το περάσεις για να μπεις στο λιμάνι, άρα το περνάς πλευρίζοντας τα ίδια χρώματα (οι ναυτικοί λένε "κόκκινο-κόνκκινο" ή "πράσινο-πράσινο" και καταλαβαίνουν με ποιον από τους δύο τρόπους θα διασταυρωθούν).

Άλλο tip : Ανά-κατά-παρά-δια-από-υπό-υπέρ, ήταν ένα ποιηματάκι για να θυμάται κανείς τις προθέσεις, κυρίως σε δεκαετίες πριν από το '70.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι γίνεται όμως με τις μετά, αντί, αμφί?

Κλειω Μετερθάλ, Ευέρ Ουρποκάλ: Οι 9 Μούσες (Κλειώ Μελπομένη Τερψιχόρη Θάλεια Ευτέρπη Ερατώ Ουρανία Πολύμνια Καλλιόπη)

Η Μουσίτσα Αλίκη δεν περιλαμβάνεται στο μνημονικό κανόνα.
 
elephadas είπε:
[...]
Κλειω Μετερθάλ, Ευέρ Ουρποκάλ: Οι 9 Μούσες (Κλειώ Μελπομένη Τερψιχόρη Θάλεια Ευτέρπη Ερατώ Ουρανία Πολύμνια Καλλιόπη)

Η Μουσίτσα Αλίκη δεν περιλαμβάνεται στο μνημονικό κανόνα.[....]
Εξαιρετικό! Δεν το ήξερα (ή αν μας το είχαν πει, έλειπα! :D )

Το απομνημόνευσα κιόλας! :)

panp είπε:
[....]Άλλο tip : Ανά-κατά-παρά-δια-από-υπό-υπέρ, ήταν ένα ποιηματάκι για να θυμάται κανείς τις προθέσεις, κυρίως σε δεκαετίες πριν από το '70.
....πρόσθεσε και όσους ασχολούνται με σταυρόλεξα (καλή ώρα! ;) )

Τις έχω μάθει έτσι ακριβώς όπως τις γράφεις. Στο ακριβώς ίδιο μοτίβο, έχω απομνημονεύσει και τις βυζαντινές νότες, που είναι εξίσου δημοφιλείς στα σταυρόλεξα: Πα-Βου-Γα-Δι-Κε-Ζω-Νη
 
Ανδρος, Τήνος, Μύκονος

Κέα, Κύθνος, Σέριφος

Πάρος, Νάξος, Αμοργός

Μήλος, Ιος, Κίμωλος,

Σύρος, Σίφνος, Σίκινος

Ανάφη, Φολέγανδρος και Θήρα ή Σαντορίνη.

Δεν είναι ακριβώς τρικ, αλλά το είχαμε μάθει στην Τετάρτη Δημοτικού σαν ποίημα με ρυθμό, για να θυμόμαστε τα κυριότερα νησιά των Κυκλάδων!

Επίσης, στα γαλλικά, ο Μαύρος Γάτος (chat noir) ήταν για να θυμόμαστε ότι όταν το επίθετο έχει περισσότερες συλλαβές από το ουσιαστικό, μπαίνει μετά από αυτό και όχι πριν!
 
elephadas είπε:
Τι γίνεται όμως με τις μετά, αντί, αμφί?
Κλειω Μετερθάλ, Ευέρ Ουρποκάλ: Οι 9 Μούσες (Κλειώ Μελπομένη Τερψιχόρη Θάλεια Ευτέρπη Ερατώ Ουρανία Πολύμνια Καλλιόπη)

Η Μουσίτσα Αλίκη δεν περιλαμβάνεται στο μνημονικό κανόνα.
Βασικά περιέχεται... Στο Ουρποκάλ στο τέλος είναι:

Ουρ(ανία)Πο(λύμνια)Κ(αλλιόπη)Αλ(ίκη)! :)
 
Είμαι μάλλον η μόνη εδώ μέσα που νομίζω πως δεν έχω ξανακούσει ποτέ τη λέξη ''διακρίνουσα''! Και να φανταστείς ότι ήμουν και πολύ καλή στις εξισώσεις, άσε που τις αγαπούσα κιόλα! Εκεί που δεν είδα να έχει κανείς τρυκ να προτείνει είναι για την τριγωνομετρία όμως, άσε που ακόμα δεν κατάλαβα τι ακριβώς χρειάζεται να μάθει κανείς από δαύτη!
 
Clemence είπε:
Είμαι μάλλον η μόνη εδώ μέσα που νομίζω πως δεν έχω ξανακούσει ποτέ τη λέξη ''διακρίνουσα''! Και να φανταστείς ότι ήμουν και πολύ καλή στις εξισώσεις, άσε που τις αγαπούσα κιόλα! Εκεί που δεν είδα να έχει κανείς τρυκ να προτείνει είναι για την τριγωνομετρία όμως, άσε που ακόμα δεν κατάλαβα τι ακριβώς χρειάζεται να μάθει κανείς από δαύτη!
:eek: Πλάκα κάνεις!

Δευτεροβάθμιες εξισώσεις πώς έλυνες, βρε?! :D

Αποκλείεται να μην την έχεις ξανακούσει - απλά δεν το θυμάσαι! Ακόμα κι εγώ που ήμουν Γ' Δέσμη, την είχα χρησιμοποιήσει! :)
 
Το ξέρω, το θέμα είναι ότι έλειψα χρόνια στο εξωτερικό, έκανα χρόνια ν΄ακούσω ορισμένα πράγματα στα Ελληνικά, εξισώσεις στο πανεπιστήμιο δεν κάναμε ποτέ σε μάθημα και έτσι ... κάπου χάθηκε τελείως!
 
Καμπάς Φεκονί : αυτός ο ελληνοαλλοδαπός κύριος είναι από τη Χημεία, κι έχει αριθμό οξείδωσης (σθένος) +2. Μιλάμε για τα στοιχεία Ca, Mg, Ba, Zn, Fe, Co, Ni.

Eπίσης, η βιομηχανία "ΒΙΑΛ" (Bi, Al) με +3, και η παιδική κουκλίτσα "Αγκαλίνα" (Ag, K, Li, Na), με +1.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το μαγνήσιο και τον ψευδάργυρο πως τα χωράς στο Καμπάς?
 
Ε, από μέσα σου δε θυμάσαι "Καμπάς", θυμάσαι "Camgbazn", που ομοιάζει...
 
Πάντως το Camgbazn δε μου μοιάζει για Καμπάς... Αν έκανε τη δουλειά του όμως πάσο.
 
Δεν ξέρω... πιθανό να είμαι λάθος αλλά νομίζω ότι πολλά από τα τρικ που έχουν αναφερθει είναι δυσκολότερο να τα θυμηθεί κάποιος παρά το αντικείμενο που υποτίθεται ότι βοηθούν να απομνημονευθεί... Μιας και εμείς μόνο το Αει ο θεός ο μέγας γεωμετρεί είχαμε μάθει οπότε ίσως να μη βρίσκω πρακτικά τα υπόλοιπα κολπάκια γιατι δεν έμαθα να τα χρησιμοποιώ.
 
Ο κανόνας των τριών δακτύλων της δεξιάς παλάμης για τον τρόπο εύρεσης της δύναμης Laplace όπου η δύναμη F ήταν στο μεσαίο δάκτυλο. Για να θυμόμαστε ότι η δύναμη είναι στο μεσαίο δάκτυλο θυμόμασταν την πασίγνωστη άσεμνη αγγλική λέξη που ξεκινάει από F και κάναμε την ανάλογη χειρονομία προφέροντας την.

laplace.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να θυμόμαστε τις νότες της κιθάρας, φέρναμε στο μυαλό κάποιον που ονομαζόταν Σολσιμής και δεν μίλαγε... και του έλεγε ο κόσμος, Μι-Λα-Ρε-Σολ-Σι-Μι.
 
Στα Αγγλικα, σε ορισμενες λεξεις προφερα ολα τα γραμματα για να τα θυμαμαι.
 
katerinak είπε:
Για να θυμομαστε καλυτερα καποια σημαντικα πραγματα ωστε να μπορουμε να λυσουμε τις ασκησεις, μαθαιναμε καποια τρικς πχ. για την καταστατικη εξισωση των ιδανικων αεριων : P x V = n x R x T χρησιμοποιουσαμε τη φραση "παύε να ρωτας"

Για τη σειρα δραστικοτητας των μεταλλων στη χημεια χρησιμοποιουσαμε :

κανε (Κ) βαρια() καρδια(Ca) ναυτη(Na) μαγκα(Mg) αλανιαρη(Al) μη (Mn) ζητας(Zn) χρημα(Cr) φερε(Fe) κορη(Co) νυφη(Ni) σαν(Sn) μολυβι(Pb) ισια(H)

Εσεις ποια χρησιμοποιουσατε;
ωραίο τρικ αυτό με τον...αλανιάρη ναύτη...!

johnny19818 είπε:
Ο κανόνας των τριών δακτύλων της δεξιάς παλάμης για τον τρόπο εύρεσης της δύναμης Laplace όπου η δύναμη F ήταν στο μεσαίο δάκτυλο. Για να θυμόμαστε ότι η δύναμη είναι στο μεσαίο δάκτυλο θυμόμασταν την πασίγνωστη άσεμνη αγγλική λέξη που ξεκινάει από F και κάναμε την ανάλογη χειρονομία προφέροντας την.
Προβολή συνημμένου 104469
από τη Φυσική της Β' Λυκείου, κι εμείς είχαμε μάθει το τρικ αυτό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Ο κανόνας των τριών δακτύλων της δεξιάς παλάμης για τον τρόπο εύρεσης της δύναμης Laplace όπου η δύναμη F ήταν στο μεσαίο δάκτυλο. Για να θυμόμαστε ότι η δύναμη είναι στο μεσαίο δάκτυλο θυμόμασταν την πασίγνωστη άσεμνη αγγλική λέξη που ξεκινάει από F και κάναμε την ανάλογη χειρονομία προφέροντας την.
Προβολή συνημμένου 104469
Το είχα ξεχάσει εντελώς! Θυμήθηκα ότι όσοι ήταν καλοί στα Μαθηματικά ήξεραν να χρησιμοποιούν πετυχημένα αυτό το κόλπο, και το έκαναν την ώρα που έλυναν άσκηση προκειμένου να βρουν αυτήν την άτιμη Laplace. Εγώ πάλι που ήμουν πάντα των θεωρητικών μαθημάτων, δεν κατάλαβα ποτέ πώς λειτουργεί και τους έβλεπα με απορία. Το πώς στην ευχή κατάφερναν να λύσουν την άσκηση κάνοντας τρικς με τα δάχτυλα, μου έμεινε ερώτημα αναπάντητο.

Κατά τα άλλα, μόνο τον μεθυσμένο Αιθίοπα θυμάμαι.
 
Τα δύο+δύο ποιηματάκια για τις μουσικές κλίμακες. Δεν υπήρχε τρικ, τα μάθαινες έτσι όπως ήταν.

(Ντο)-Σολ-Ρε-Λα-Μι-Σι-Φα#-Ντο# (αυτές ήταν οι μείζονες κλίμακες με διέσεις). Tο ξαναγράφεις από κάτω προχωρώντας το δυο θέσεις πίσω,ξέροντας και ότι η Ντο δεν έχει διέσεις.

Φα#-Ντο#-Σολ#- Ρε#-Λα#-Μι#-Σι#. Για να βρώ τις διέσεις κάθε κλίμακας, διαβάζω από την αρχή, σταματώντας στην προηγούμενη νότα(προσαγωγέα).

Π.χ. για την Σι, διαβάζω : Φα#-Ντο#-Σολ#- Ρε#-Λα#

Για τη Φα# διαβάζω : Φα#-Ντο#-Σολ#- Ρε#-Λα#-Μι#

Λίγο πιο εύκολα στις υφέσεις :

Φα-Σιb-Μιb-Λαb-Ρεb-Σολb-Ντοb, και μετακινώντας το ένα βήμα από κάτω, οι υφέσεις κάθε κλίμακας, βρίσκονται σταματώντας στην αποπάνω θέση.

Σιb-Μιb-Λαb-Ρεb-Σολb-Ντοb-Φαb

Δηλ. η Φα έχει τη Σιb, η Σιb τη Σιb και τη Mib, η Μιb τη Σιb, τη Μιb και τη Λαb κ.ο.κ.

Δεν είναι μνημονικός κανόνας βέβαια, αλλά μαθαίνοντας τις δύο bold σειρές, έβρισκες όλες τις αλλοιώσεις ("οπλισμό") όλων των κλιμάκων.
 
Πίσω
Μπλουζα