Τechno (τέλη '80/αρχές '90 εώς μέσα '90)

Φιλάρα το συγκρότημα λέγεται αν θυμάμαι καλά Sub System III & το τραγούδι Calliope
 
desperado289 είπε:
Φιλάρα το συγκρότημα λέγεται αν θυμάμαι καλά Sub System III & το τραγούδι Calliope
Και για του λόγου το αληθές

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν θελω να προσβαλλω τους γουσταροντες τους ηχους της τεκνο,αλλα οταν βγηκε αυτη η αηδια ημουν αρκετα μεγαλος ωστε να καταλαβω περι τινος προκειται..μονο με ντραγκς ...
 
don dokken είπε:
μονο με ντραγκς ...
Η αλήθεια να λέγεται, πήρε πολύ πιτσιρικαρία στο λαιμό της λόγω ναρκωτικών. Μην ξεχνάμε και τον Τάκαρο που έβλεπε κύκλους!!!
 
desperado289 είπε:
Φιλάρα το συγκρότημα λέγεται αν θυμάμαι καλά Sub System III & το τραγούδι Calliope
Φίλε μου τι να πω, ευχαριστώ πάρα πολύ! Αυτό το κομμάτι με είχε στοιχειώσει από τότε που το άκουσα στην 1η μου κασέτα γιατί δεν το έχω πετύχει πουθενά αλλού. Ούτε σε ραδιόφωνο, ούτε σε άλλα CD και δίσκους, ούτε πουθενά. Ούτε καν αυτός που μου έγραψε την κασέτα δεν θυμόταν κάτι. Και ενώ πολλά άλλα τα έβρισκα τυχαία σε διάφορα torrents, αυτό ήταν το μόνο που δεν βρέθηκε ποτέ.

Περιττό να σου πω ότι το project μεταφοράς όλων των αγαπημένων κομματιών από τις κασέτες μου στον υπολογιστή, σε καλύτερη ποιότητα, ολοκληρώθηκε! Στείλε μου μία φώτο σου να την κρεμάσω στον τοίχο. (Αλλιώς κρεμάω και την φωτό του Al Pacino δεν πειράζει :p )

Thanks και σε σένα Johnny για την προσπάθεια αποκρυπτογράφησης του κομματιού (και την αφιέρωση). :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και ροκας, το συγκεκριμενο ειδος επεσε πανω στν εφηβεια μου. Οχι πως ακουγα, απλα ηταν παντου...ειχα και μερικα σε κασσετες...

Απο τους πρωτους που κανανε μεγαλη επιτυχια ηταν ο Chimo Bayo...

Αυτη η μανια με τον James Brown απορω πως ξεκινησε, μην ξεχνατε και το James Brown has sex..


Επισης να σας θυμισω και ενα Ελληνικο, απο Ελληνα dj, το Macedonia is Greek...Το ειχε φιλος σε maxi single(LP), θυμαται καποιος τον dj?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pardalotzatziki είπε:
Αν και ροκας, το συγκεκριμενο ειδος επεσε πανω στν εφηβεια μου. Οχι πως ακουγα, απλα ηταν παντου...ειχα και μερικα σε κασσετες...Επισης να σας θυμισω και ενα Ελληνικο, απο Ελληνα dj, το Macedonia is Greek...Το ειχε φιλος σε maxi single(LP), θυμαται καποιος τον dj?
Από Έλληνες υπήρχαν και οι Modern Fears με την "εκδίκηση του Καραγκιόζη" και κάποια άλλα.
 
Δεν κάνει τίποτα Τάσο! Το θέμα είναι ότι βρήκες το τραγούδι επιτέλους μετά από τόσα χρόνια. Σε καταλαβαίνω γιατί ψάχνω κι έγώ ένα τραγούδι που έχω σε κασσέτα και δεν έχω καταφέρει να το βρω εδώ και 15 χρόνια (ίδια περίπτωση με σένα). Το γελοίον του πράγματος είναι ότι ενώ το τραγούδι έχει μπόλικους στοίχους και γενικά ξεκαθαρίζεις τι λέει, δεν έχω καταφέρει ακόμη να βρω τον τίτλο του. Τώρα το μόνο που πρέπει είναι να βρω την κασσέτα...
 
johnny19818 είπε:
Δεν κάνει τίποτα Τάσο! Το θέμα είναι ότι βρήκες το τραγούδι επιτέλους μετά από τόσα χρόνια. Σε καταλαβαίνω γιατί ψάχνω κι έγώ ένα τραγούδι που έχω σε κασσέτα και δεν έχω καταφέρει να το βρω εδώ και 15 χρόνια (ίδια περίπτωση με σένα). Το γελοίον του πράγματος είναι ότι ενώ το τραγούδι έχει μπόλικους στοίχους και γενικά ξεκαθαρίζεις τι λέει, δεν έχω καταφέρει ακόμη να βρω τον τίτλο του. Τώρα το μόνο που πρέπει είναι να βρω την κασσέτα...
Α μπράβο, κάνε μία προσπάθεια να την βρεις και να ανεβάσεις κάπου το τραγούδι μπας και βοηθήσουμε. Μπορεί να είσαι τυχερός και να είναι κάποιο κομμάτι που να το έχουμε στις συλλογές μας.

pardalotzatziki είπε:
Αυτη η μανια με τον James Brown απορω πως ξεκινησε
Αυτό ήταν και δική μου απορία. Προφανώς απλά το "James Bown is Dead" έγινε πολύ γνωστό και μετά είπαν οι Holy Noise να "απαντήσουν" και καλά, οπότε μετά ακολούθησαν και άλλοι. Το ίδιο δεν κάνανε και με τον Elvis? Υπήρχε το "Whο Is Elvis" από τους Interactive αλλά και από τους Phenomania με τον ίδιο τίτλο (δεν ξέρω αν ήταν απλά remix), υπήρχε και το "Elvis has left the building" και δεν θυμάμαι αν ήταν και άλλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επισης να σας θυμισω και ενα Ελληνικο, απο Ελληνα dj, το Macedonia is Greek...Το ειχε φιλος σε maxi single(LP), θυμαται καποιος τον dj?
Αυτο μπορουμε να το βρουμε στο youtube,με μια πρωτη προσπαθεια δεν ειδα κατι και μου θυμιζει πολλα.
 
Καποια που βρήκα στο Youtube δεν έχουν σχέση με το Macedonia is Greek που είχα ακούσει εγώ, το οποίο είχε μέσα κάπου και το εμβατήριο "Μακεδονία ξακουστή του Αλεξάνδρου η χώρα" κλπ (χωρίς λόγια), αλλά θυμάμαι ότι ήταν όλο με techno samples σαν αυτά που έχει και το James Brown is Dead.

Edit: Α, μου ήρθε φλασιά και θυμήθηκα ότι κάπου πέταγε ο καλλιτέχνης και ένα "who the f... is Gligorov" στο κομμάτι που θυμάμαι. Κάπου το έχω και αυτό σε κάποια κασέτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καποια που βρήκα στο Youtube δεν έχουν σχέση με το Macedonia is Greek που είχα ακούσει εγώ, το οποίο είχε μέσα κάπου και το εμβατήριο "Μακεδονία ξακουστή του Αλεξάνδρου η χώρα" κλπ (χωρίς λόγια), αλλά θυμάμαι ότι ήταν όλο με techno samples σαν αυτά που έχει και το James Brown is Dead.
 


Ναι και εγω αυτο εχω στο μυαλο μου..
 
To κομμάτι "Μacedonia is Greek" ήταν από Dj Pantelis και κυκλοφόρησε το 1992 από τη Columbia.
 
Ναι ακουσα ενα απο τον συγκεκριμενο στου γιουτιουμπι δεν μπορω να πω οτι ηταν το ιδιο με αυτο που θυμαμαι,θα το ξαναπροσπαθησω.
 
Imgema είπε:
@ Νwntas
Ναι κάπως έτσι. Και αυτά που λες με τα κοφτά μοτίβα και τους οξείς ήχους μου αρέσουν σαν περιγραφή. Να τα λέω κι εγώ δηλαδή όταν προσπαθώ να περιγράψω τι μου αρέσει ακριβώς :)

Εγώ πάντως θα κάνω μία προσπάθεια να σε ρωτήσω μπας και μπορέσω να αποσπάσω καμία χρήσιμη πληροφορία... μιας και ξέρεις το κομμάτι μήπως μπορείς να καταλάβεις/ξεχωρίσεις τι λένε τα vocals σε κάποιες φάσεις? (μόνο κάτι λέξεις όπως "doctor" και "cocaine" μπορώ να ξεχωρίσω...) Ίσως αν καταφέρω να βρω τα lyrics να μπορέσω με λίγο ψάξιμο να βρω και τον τίτλο, πολλά κομμάτια τα βρήκα έτσι.
Το μελεταω φιλε ;) .
 
Deathshadow είπε:
Το μελεταω φιλε ;) .
Ενας συνάδελφος ρετρομανιακός, μία σελίδα πιο πριν, πόσταρε ήδη τον τίτλο του κομματιού και έχουμε και Youtube link. Με λίγα λόγια το κομμάτι βρέθηκε! Σε ευχαριστώ παρόλα αυτά :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως εννοείτε αυτό;

[video=youtube_share;eWZR06FYptU]http://youtu.be/eWZR06FYptU?t=4m53s

(επειδή δεν ξέρω αν στο embed θα ξεκινά από την αρχή, το κομμάτι ξεκινά στο 4:53)
 
Oχι Νwnta αυτό που λέμε εμείς μοιάζει πολύ σε ήχο με το James Brown Is Dead. Είναι σαν να έχουν χρησιμοποιήσει τα ίδια samples απλά αλλάζει ο ρυθμός.
 
Imgema είπε:
Oχι Νwnta αυτό που λέμε εμείς μοιάζει πολύ σε ήχο με το James Brown Is Dead. Είναι σαν να έχουν χρησιμοποιήσει τα ίδια samples απλά αλλάζει ο ρυθμός.
Πολύ καλύτερο μου ακούγεται αυτό, γιατί το άλλο που βρέθηκε είναι κάπως άνευρο. Μακάρι να βρεθεί!

Εν τω μεταξύ, μιας και αναφέρθηκε, ελληνική τέκνο έκανε και ο Aris Thomas με τους Modern Fears

αρκετά καλοδουλεμένο για τα ελληνικά δεδομένα!
 
nwntas είπε:
Εν τω μεταξύ, μιας και αναφέρθηκε, ελληνική τέκνο έκανε και ο Aris Thomas με τους Modern Fears
αρκετά καλοδουλεμένο για τα ελληνικά δεδομένα!
Mου αρέσουν πάρα πολύ τα samples που χρησιμοποιεί (όπως το "Anastasia" των T99 και πολλών άλλων). Και ναι, το θυμάμαι που το άκουγα πολύ ευχάριστα. Επίσης το σημείο που ξεκινάει στο 2:18 και τελειώνει στο 2:30 θυμίζει έντονα το Macedonia is Greek (όπως και το James Brown is Dead) που λέμε.

Aς προσθέσω κι εγώ άλλο ένα κομμάτι στο topic που μου άρεσε πολύ, από τους Altern8 οι οποίοι είχαν φτιάξει ένα πολύ καλό δίσκο:

[video=youtube;aSg0-dMK5Fk]

Συνήθως δεν μου άρεσαν τα κομμάτια με πολλά vocals και lyrics, η Techno για μένα ήταν τα samples, αλλά αυτό ήταν από τις εξαιρέσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα