Τechno (τέλη '80/αρχές '90 εώς μέσα '90)

Ω λαλα ! Πως μου ξέφυγε το θέμα αυτό; Θαμώνας σε FAZ, αργότερα TESSERA και η λίστα συνεχίζεται...

Άκουγα μανιωδώς και εξακολουθώ να ακούω καθημερινά τέκνο και μη...

Εννοείτε πως έχω κρατήσει βινύλια και cd...

Ανεβάζω και γω ένα από τα πολύ πολύ αγαπημένα μου καθαρά αμιγώς τέκνο κομμάτια.

Μεταγενέστερο μεν αριστούργημα δε...

Όταν το έπαιζε στο DOM (Πειραιώς & Ικαριέων γωνία) χτυπούσα κόκκινα... :)


και κάτι λίγο πιο classic για να γουστάρουμε...

http://www.youtube.com/watch?v=w2Y_c81pM9k
 
pardalotzatziki είπε:
(...) Επισης να σας θυμισω και ενα Ελληνικο, απο Ελληνα dj, το Macedonia is Greek...Το ειχε φιλος σε maxi single(LP), θυμαται καποιος τον dj?

Aardvark είπε:
Αυτο μπορουμε να το βρουμε στο youtube,με μια πρωτη προσπαθεια δεν ειδα κατι και μου θυμιζει πολλα.

prisma είπε:
To κομμάτι "Μacedonia is Greek" ήταν από Dj Pantelis και κυκλοφόρησε το 1992 από τη Columbia.
Για την ακρίβεια, τότε λεγόταν Pantelis Kotakis. Το έχω ακόμα το τραγούδι κάπου, αλλά δε μπορώ να θυμηθώ αν το είχα σε cd ή κασσέτα!

Παρεπιπτόντως, στο site του, λέει ότι κυκλοφόρησε από τη Sony Music

Επίσης, μου κάνει εντύπωση πώς ακόμα κανένας δεν έχει αναφέρει το κομμάτι που με είχε μυήσει στον κόσμο της Techno:



Όπως καταλάβατε, κι εγώ στα νιάτα μου, techn-ατζού ήμουν! :D

Δαμν, πρέπει να ξεθάψω τις κασσέτες μου....
 
Πραγματικά το No Good ήταν ίσως το καλύτερο και πιο χαρακτηριστικό κομμάτι, του συγκεκριμένου είδους. Όπως και οι prodigy είναι το πρώτο συγκρότημα που σου έρχεται στο μυαλό, όταν ακούς για Techno μουσική.
 
D@redevil είπε:
Για την ακρίβεια, τότε λεγόταν Pantelis Kotakis. Το έχω ακόμα το τραγούδι κάπου, αλλά δε μπορώ να θυμηθώ αν το είχα σε cd ή κασσέτα! Παρεπιπτόντως, στο site του, λέει ότι κυκλοφόρησε από τη Sony Music

Επίσης, μου κάνει εντύπωση πώς ακόμα κανένας δεν έχει αναφέρει το κομμάτι που με είχε μυήσει στον κόσμο της Techno:

Έχεις δίκιο για το όνομα. Το single είχε το logo της Columbia, πιθανότατα τη διανομή να είχε η Sony.

To "Νο Good" ήταν αρκετά μεταγενέστερο από το αρχικό μπουμ της techno, κυκλοφόρησε το 1994. Φυσικά οι Prodigy ξεκίνησαν τη καριέρα τους πάνω σε αυτό το μπουμ με το "Charly" το 1991, που έγινε και αυτό επιτυχία.
 
D@redevil είπε:
Τι στο καλό, κανείς δεν τους άκουγε?
Εννοείται ότι έκαναν θραύση!

Βέβαια, να πω την καθαρά αλήθεια, επειδή τους πέτυχα σε μικρή ηλικία, με φόβιζαν τα κλιπ τους, ειδικά αυτό:

Δλδ το βλέπει το εξάχρονο κι αναφωνεί "μαμά θα φάω όλο το φαϊ μου"!

Αλλά σαν κομμάτια τα θυμάμαι χαρακτηριστικά, επειδή ψευτοάκουγε ο αδερφός μου, από μεγαλύτερα παιδιά, φίλους του ή οικογενειακούς γνωστούς, ή επειδή έπαιζαν και στους ΑΜΑΝ τα κομμάτια τους.

Οι Prodigy είχαν έρθει και Ελλάδα, νομίζω, στο Λυκαβητό. Θυμάται κανείς τπτ; Μου χει πει ένα παλικάρι ότι ενώ τα σπάγανε, στο τέλος φάγανε κάτι πέτρες και σταμάτησε η συναυλία. Κάπου είχα πετύχει ένα βίδεο με τη Νανά Δούκα Παλαιτσάκη Σγόντζου να παίρνει συνέντευξη από θεατές πριν τη συναυλία.
 
Το αστείο είναι ότι αυτές τις μέρες το είχα στο μυαλό μου με μια μάλλον ασήμαντη αφορμή! (το Macedonia is Greek).

Το ορίτζιναλ Macedonia is Greek, είχε (αν δε με απατά η μνήμη μου), κομμάτια από το Twilight zone των Two Unlimited & κάπου στα ενδιάμεσα πεταγόταν κάποιος (ο Pantelis ίσως?) κι έλεγε "Macedonia, is Greek".

Το τραγούδι το είχα ακούσει σε έναν αποκριάτικο χορό στην πάλαι-ποτέ disco "L' apogee" - ελληνιστί "Λ' αποζέ" (οι γαλλομαθείς να με συγχωρείτε - δεν είναι το φόρτε μου τα γαλλικά! :) ) και το είχα αγοράσει.... Δεν θυμάμαι όμως σε τι το είχα πάρει.... CD? Κασέτα? Βινύλιο? Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι δεν ήταν μόνο του - ήταν σε κάποιο compilation....

Και πραγματικά δε μπορώ να θυμηθώ που έχω βάλει τις κασσέτες μου, διότι έκανα μερικές ανακατανομές στο σπίτι! :xm:

@Prisma: Τhanks for the info! :) Δεν το ήξερα αυτό με τις διανομές - γενικά γινόταν ένας χαμός με τις δισκογραφικές!... Άραγε πόσες από εκείνες να υπάρχουν ακόμα και σήμερα?....

@Nwntas: Το ξέρεις ότι το firestarter το είχαν soundtrack για μένα? :D Τόσο καλή και ήσυχη, ήμουν στα νιάτα μου! :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Prodigy και ξερό ψωμί...!!!

Voodoo people... και γίνεται χαμός...!!!

[video=youtube;-Fz85FE0KtQ]

 
D@redevil είπε:
@Nwntas: Το ξέρεις ότι το firestarter το είχαν soundtrack για μένα? :D Τόσο καλή και ήσυχη, ήμουν στα νιάτα μου! :biglaugh:
:bow:

Twisted firestarter!!! :p

Συνοδευόταν και από ασφάλεια ζωής; :p

Εγώ το θεωρώ τιμή, πάντως, γιατί το κομμάτι είναι uber-cool! :headbangdude:

Επίσης, μακάρι να βρεις το compilation και να παραθέσεις φωτό. Γενικά τα compilations τότε είχαν πολύ ζουμί και καλό υλικό!
 
Καλοί οι Prodigy και με διάρκεια ακόμα ακούω που και που αλλά υπήρχαν πολλοί που εξαφανίστηκαν και πιστεύω με εξίσου ωραία κομμάτια όπως

και τη Nazlyn με το sweet love
 
2 Brother on the 4th floor?

Άμα σε πω τι με θύμησες με αυτό το όνομα μόνο:

M.C. Sar & the Real McCoy!!!!

Love & Devotion

Παιδιά, γράφετε ονόματα από τραγούδια και συγκροτήματα & έχω αναλαμπές από ονόματα που -ούτε ήξερα ότι θυμόμουν!...

@Nwnta: 4 φίλοι μου, το έχουν soundtrack όταν τους παίρνω τηλέφωνο! :biglaugh:
 
Τα δύο πρώτα τα χω και στο κινητό! Κι αυτό ξώμειναν από το καλοκαίρι. Επίσης, από τους 2 Brothers on the 4th Floor, όπως με ειδοποιεί το κινητό, έχω και το Turn Da Music Up, το οποίο έπαιζε σε ένα επεισόδιο της σειράς Εξ αδιαιρέτου.

[video=youtube;-f8nghp-34o]



@D@redevil: δηλαδή "4 φίλοι συνιστούν Firestarter. Αυτοί ξέρουν!" :tongue:
 
D@redevil είπε:
@Prisma: Τhanks for the info! :) Δεν το ήξερα αυτό με τις διανομές - γενικά γινόταν ένας χαμός με τις δισκογραφικές!... Άραγε πόσες από εκείνες να υπάρχουν ακόμα και σήμερα?....
Στη χορευτική σκηνή υπήρχαν "άπειρες", πολλές ανεξάρτητες που, αν κάτι γινόταν επιτυχία αναλάμβανε μετά τη διανομή μια μεγάλη εταιρία ή αγόραζε συνολικά τα δικαιώματα. Μια από τις μεγάλες ανεξάρτητες δισκογραφικές ήταν η XL στην οποία ανήκαν οι Prodigy. Από ένα σημείο και μετά οι Prodigy στις ΗΠΑ κυκλοφορούσαν μέσω της Maverick Records της οποίας μέτοχος ήταν η Madonna.

Kαι ένα πιο mainstream από τα mid-90s.

 
Οι Culture Beat είχαν βγάλει ένα εξαιρετικό Tell Me That You Wait, που όμως είναι περισσότερο δυναμική ποπ.


Και φυσικά Haddaway - What is love

http://www.youtube.com/watch?v=xhrBDcQq2DM

μιας και πιάσαμε τα πιο mainstream
 
Λυκαβυτο με Prodigy ειχε γινει ο χαμος!!!Φιλος μου ο οποιος μου ριχνει δεκα χρονια και τοτε ηταν χωμενος ως τα μπουνια με κατι τετοια ειχε παει.Καποιοι μαλλιαδες πετουσαν πετρες πισω απο τη σκηνη με αποτελεσμα να γινει ενα blackout.Ο Leeroy κατι ειπε στα νευρα του και εκεινοι του απαντησανε στο στυλ ''ελα εδω να τα πεις αυτα ρε .....''.Το θυμαμαι απο ενα ρεπορταζ που εκανε τοτε το Mega Star.Kαλα το ''Μusic for the Jilted Generation'' το λιωνω ακομα απο τοτε...Ολα τα κομματια ειναι απεχτα αλλα αυτα τα τρια τα σπανε:

Prodigy-Speedway

http://www.youtube.com/watch?v=fbv6VuFjNjs

Prodigy-Their Law

http://www.youtube.com/watch?v=l62UTsRQ6qY

Prodigy-Break and Enter

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Deathshadow είπε:
Λυκαβυτο με Prodigy ειχε γινει ο χαμος!!!Φιλος μου ο οποιος μου ριχνει δεκα χρονια και τοτε ηταν χωμενος ως τα μπουνια με κατι τετοια ειχε παει.Καποιοι μαλλιαδες πετουσαν πετρες πισω απο τη σκηνη με αποτελεσμα να γινει ενα blackout.Ο Leeroy κατι ειπε στα νευρα του και εκεινοι του απαντησανε στο στυλ ''ελα εδω να τα πεις αυτα ρε .....''.Το θυμαμαι απο ενα ρεπορταζ που εκανε τοτε το Mega Star.
Στιγμές απείρου κάλλους δηλαδή! Ελληνικό ταμπεραμέντο!

Να προτείνω κάτι προς τους μεγαλύτερους της παρέας, που τη βίωσαν σε όλη της τη δόξα τη φάση της τέκνο, θέλετε αν είναι να πείτε λίγο τη φάση που γινόταν εκείνη την εποχή; Πχ το ντύσιμο, το στυλ, τι γινόταν στα κλαμπ. Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον για μας που δεν περάσαμε αυτή τη φάση, να μπούμε περισσότερο στο κλίμα.
 
Παιδιά νομίζω ότι έχουμε μπερδέψει την Techno με τη Eurodance...Culture Beat, Dr Alban, Maxx, E-Rotic, Haddaway κ.α. είναι Eurodance.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάντως τους Prodigy τους αγάπησα από το προηγούμενο album τους με κομμάτια όπως το κλασσικό τους "Out of Space". Το επόμενο album βγήκε όταν ψιλοσταμάτισα να ακούω το είδος αλλά βέβαια και αυτό το έλιωσα.

johnny19818 είπε:
Παιδιά νομίζω ότι έχουμε μπερδέψει την Techno με τη Eurodance...Culture Beat, Dr Alban, Maxx,E-Rotic είναι Eurodance.
Θα συμφωνήσω 100%. Ολα αυτά θυμάμαι που μου τα γράφανε στις κασέτες μαζί με τα Techno που μου άρεσαν και αναρωτιόμουν γιατί, αφού δεν έχουν καμία σχέση ακουστικά. Μόνο το μπιτάκι έχουν σαν κάτι κοινό.

This is Techno:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα