Τo αγαπημένo 8bit "outsider"

Τo αγαπημένo 8bit "outsider"

  • Bit90

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Dragon

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Enterprise128

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Jupiter ACE

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Newbrain

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Oric

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Ti994A

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    0

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Μπορει οι πλειονοτητα των 8bit-home-micros κατοχων να ειχαν στη κατοχη τους τα κλασικα Spectrum,C64,Amstrad αλλα ολοι συμπαθουσαμε και καποιο απο τα "ατυχα" μηχανηματα(τα οποια ειναι πολλα αλλα για λογους οικονομιας απαραθετω μονο τα πρωτα 7 που μου ηρθαν στο μυαλο :) )

Bit90, Dragon, Enterprise, Jupiter Ace, Newbrain, Oric, Ti994A
 
Να υποθέσω οτι η σειρά Atari XL/XE ήταν δημοφιλής στην Ελλάδα;

Αλλά πάλι, αν μπει στο δημοψήφισμα, ίσως να κερδίσει hands down!!! :D

Χμμμ... Θα σκεφτώ και θα ψηφίσω...

:wait2:
 
Οσο και να θελω να συμμετασχω-ψηφισω στην δημοσκοπηση,πραγματικα τα μηχανηματακια ειναι εντελως αγνωστα σε εμενα.

Ολα μα ολα. :D

Απλως θυμαμαι τα ονοματα να τα διαβαζω και να τα προσπερναω γρηγορα γρηγορα τρεχοντας προς το μεγαλειο της "amstrad". :headbang:
 
Ο jupiter για Εμένα και το απόλυτα χαμένο thor ( Ο γιος του QL)
 
Το μόνο που είχα δει εν δράσει από όλα αυτά ήταν ο TI994A, που όσο και αν ακούγεται παράξενο τον είχαν δύο φίλοι μου. Άρα είναι το μόνο από το οποίο μπορώ να πω ότι είχα (κάποιες) fond memories. Και είχε και εκείνο το εκπληκτικό για την εποχή του speech synthesis. :)

One vote for TI it is... ;)
 
Αν και τρεφω ιδιαιτερη αγαπη για τα USA babies, τα TI και τα Tandy, αυτα τα γνωρισα πολυ αργοτερα. Τα ονοματα που ηρθα σε επαφη απο πολυ μικρος ηταν τα Oric, Jupiter Ace και Enterprise. Αναμεσα στα τρια, βγαζω στην ακρη το Jupiter Ace με την αποκρουστικη Forth αντι για basic, και ενω το Enterprise ηταν πολυ καλο και ειχε ολα τα φοντα για να γινει best seller, (αν και το ενσωματωμενο joystick ηταν εκτος τοπου και χρονου) και στα εντος χαρακτηριστικα (CP/M, μπορουσε να τρεξει και παιχνιδια του spectrum με αλαγη στην rom) μου φαινεται προσωπικα πολυ Acornαδικο, και ποτε δεν ειχα καλη σχεση με τα βελανιδια! :)

Ετσι η ψηφος μου πηγαινει ατον Oric που ηταν ενα πολυ καλο μηχανηματακι, και πολυ Spectrum-alike που για μενα του δινει εξτρα ποντους. Simpler is better ;)
 
Για τους λογους που περιγραφει ο Phil (και καμποσους ακομα :) ) καρα-γουσταρα-ω τον Enterprise!

Δεν θα μου γλυτωσει παντως...δεν γνωριζω και καμια Ουγγαρεζα να τον εβρισκα κοψοχρονια :D
 
Τo αγαπημένo 8bit "outsider"

:wait2: :wait2:

The TI-99/4A had a 16-bit TMS9900 CPU running at 3.0 MHz. ....................................

Although the CPU was a full 16-bit processor, only the system ROMs and 256 bytes of scratchpad RAM was available on the 16-bit bus. All other memory and peripherals were connected to the CPU through a 16-to-8-bit multiplexer, requiring twice the cycles for any access and introducing an additional wait state. (This is reportedly due to the failure of a new 8-bit processor being designed by TI for this system, the 9900 processor was already in production and proven.) ..........

.................................

All accesses to the VDP system were executed 8 bits at a time. ....................

The unusual architecture of the 99/4 series is documented to be due to the failure of the 9985, an 8-bit processor which was being created especially for the machine. When it was abandoned, the 16-bit 9900 was selected to replace it, and a great deal of 'glue logic' had to be added to fit the processor into the existing design, while no changes were made to take advantage of the 9900's strengths.
=>http://en.wikipedia.org/wiki/Texas_Instruments_TI-99/4A

Btw H ψηφος μου πηγαινει εδω, για το χαζεμα και το ζαχαρωμα που εκανα, οταν ηταν μαλλον το δημοφιλεστερο εκθεμα στο σχετικο περιπτερο της Διεθνους Εκθεσεως της Θεσσαλονικης- με την βοηθεια του speech synthesiser module-, ολα αυτα καποια στιγμη στης αρχες της Δεκαετιας του 80.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
είχαν ένα στο κόκκινοι γίγαντες άσπροι νάνοι...

"χάνεις ένα βαθμό" :D

Ψηφίζω texas instruments λοιπόν!
 
Δεν ψηφίζω κανένα τελικά γιατί δε μου κάνουν ούτε κρύο, ούτε ζέστη! :(
 
....δύσκολη επιλογή !!

Aμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε Οric (τον Atmos παρακαλώ :D ) και Jupiter Ace (το βραβείο της Pixelmania).

Ταυτόχρονα όμως μου "γυαλίζει" ο Dragon, και... ο Lynx !! (που δηλώνει απών απο το poll :D )

Μάλλον θα πάρει την ψήφο ο Oric... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo λες να το παμε ALA "το Jaguar ειναι 64bit" ? :)
 
Oric γιατί είναι ο μόνος που ξέρω... lol
 
H μικρή μου ηλικία δε μου αφήνει περιθώρια να πάρω μέρος στο poll αυτό.... :D
 
Βρέφος... :diablotin:
 
Dragon hands down.

Το μηχανάκι ήταν ο κρυφός μου πόθος. Θυμάμαι στο "cat computers" να είναι δίπλα από τα κλασσικά 8bit της εποχής και να είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!!!!!

Από εκεί και μετά δεύτερη επιλογή ΤΙ.

Τα βρέφη να φύγουν από το παρών thread παρακαλώ. :D
 
Την κάνω και εγώ γιατί κανένας απο αυτούς τους υπολογιστές δεν μου λέει κάτι...

AMSTRAD RULEZ!!! :D
 
Ξέρω θα πας σε κάποιο thread που μιλάει για ζόμπι, ε; :D :D
 
Η συμμετοχή μου στο παρών poll θα ήτο ύβρις... :cheers:

Μόλις δει το thread o Tel εκείνο το μηδενικό δίπλα στον Bit90 θα εξαφανιστεί ;)
 
O αγαπημενος μου ηταν ο Dragon (64) αλλα αυτος δεν ειναι outsider - για μενα ειναι ο καλυτερος 8Bitos micro. Οποτε ψηφισα τον μεγαλο και ανεκπληρωτο ποθο τον Bit90

(Omen εκανες prophecy :D )

bit90-1.jpg


bit90-2.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα