ΥΕΝΕΔ / ΕΡΤ2 / ΕΤ2 Ειδήσεις

Για να πάμε και πάλι στην ΥΕΝΕΔ, ένα δελτίο ειδήσεων με δύο παρουσιαστές από την ΥΕΝΕΔ. Είναι άραγε οι Γαβάκης και Μιχαλόπουλος ή άλλοι;
 
stakovios είπε:
Για να πάμε και πάλι στην ΥΕΝΕΔ, ένα δελτίο ειδήσεων με δύο παρουσιαστές από την ΥΕΝΕΔ. Είναι άραγε οι Γαβάκης και Μιχαλόπουλος ή άλλοι;
Δυστυχώς φίλε stakovios, η φωτογραφία είναι μακρινή και η ανάλυση σχετικά χαμηλή, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να διακρίνω πρόσωπα...

Ωραία όμως η φωτογραφία, πραγματικά ρετρό!
 
Το νυχτερινο δελτιο ειδησεων και το δελτιο καιρου της ΕΤ2 με τον Γιαννη Παπαδοπουλο και την Αννα Παπακωνσταντινου που μεταδοθηκε τον Ιανουαριο

του 1990

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:thanx2: Τέλειο!Μετά από τέτοια νυχτερινά δελτία έπαιζε και το "Σαν σήμερα". Ο Γιάννης Παπαδόπουλος νομίζω σε μια από τις πρώτες του τηλεοπτικές εμφανίσεις ως νιουσκάστερ. Έπειτα, τον είδαμε και στον ΑΝΤΕΝΝΑ, Η κ. Παπακωνσταντίνου πάλι, πρέπει να έλεγε ειδήσεις για βραχύβιο διάστημα στην ΕΤ-2 εκείνη την εποχή.

Η ακριβής ημερομηνία του δελτίου αυτού είναι προφανώς 26 προς 27/2/1990, αφού λέει "στις προχθεσινές εκλογές", κάνοντας αναφορά στις προεδρικές εκλογές στη Νικαράγουα. Πολύ σημαντική και η δυσάρεστη είδηση του θανάτου σε ηλικία 53 ετών του δημοσιογράφου και συγγραφέα Τάσου Πετρή (ίσως να εργαζόταν στην τηλεόραση της ΥΕΝΕΔ).

Μου κάνει εντύπωση που αναφέρει και ονόματα θυμάτων σε τροχαία, θαρρώ ήταν πιο ελεύθερα τότε τα πράγματα, όπως και σε συλληφθέντες.

Επίσης, δεν μπορώ να μην πω ότι το σκηνικό είναι δάνειο από την ΕΡΤ του 1985! Ιδού η απόδειξη: ο χάρτης της Ελλάδας είναι ο ίδιος στο ασπρόμαυρο βίντεο του Τσαλκ με τον Χούντα της ΕΡΤ του 1985.
 
Όντως, πάρα πολύ ωραίο το δελτίο ειδήσεων!!

:bow: :bow: :bow:

Να σου ζητήσω κάτι φίλε FORD231; Θα μπορούσες μήπως να αναβάσεις σε άλλο βίντεο και απομονωμένο το σημα έναρξης των Ειδήσεων, για αυτούς που θέλουν να το απολαύσουν ξεχωριστά από το δελτίο ειδήσεων που ακολουθεί; Thanks!
 
bernard.c είπε:
Να σου ζητήσω κάτι φίλε FORD231; Θα μπορούσες μήπως να αναβάσεις σε άλλο βίντεο και απομονωμένο το σημα έναρξης των Ειδήσεων, για αυτούς που θέλουν να το απολαύσουν ξεχωριστά από το δελτίο ειδήσεων που ακολουθεί; Thanks!
Ναι φιλε μου θα το κανω..σευχαριστω
 
FORD231 είπε:
Ναι φιλε μου θα το κανω..σευχαριστω
FORD231, είσαι ακούραστος!

Σε ευχαριστούμε πολύ για όλα τα σηματάκια, τα βιντεάκια και τα τηλεοπτικά προγράμματα τα οποία ανεβάζεις καθημερινά! Διότι, ας μην ξεχνάμε: "Μια εικόνα = χίλιες λέξεις" κι εσύ έχεις μοιραστεί μαζί μας πολλές εικόνες!

:bow: :bow: :bow:
 
Σημα εναρξης και ληξης απο το νυχτερινο δελτιο ειδησεων

της ΕΤ.2 που μεταδοθηκε τον Ιανουαριο του 1990

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δειτε πως σε μια ζωντανη εκπομπη διακοπτουν για εκτακτο δελτιο ειδησεων

μεταδοθηκε απο την ΕΤ2 30 Μαρτιου 1992

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
FORD231 είπε:
Σημα εναρξης και ληξης απο το νυχτερινο δελτιο ειδησεων της ΕΤ.2 που μεταδοθηκε τον Ιανουαριο του 1990.
Τέλειο!! Σε ευχαριστώ!!

FORD231 είπε:
Δειτε πως σε μια ζωντανη εκπομπη διακοπτουν για εκτακτο δελτιο ειδησεων μεταδοθηκε απο την ΕΤ2 30 Μαρτιου 1992.
Χαχα, τέτοιου τύπου "κοψίματα" μόνο στην ΕΡΤ γίνονταν!!
 
Ο Δημήτρης Λαούδης ήταν στην εκφώνηση του έκτακτου δελτίου.
 
ChristosM είπε:
Παρατηρώ μια ομοιότητα μεταξύ του σήματος ειδήσεων της περιόδου με το σήμα λήξης, όπως φαίνεται εδώ:

[video=youtube;N5-j_2bIaFw]http://www.youtube.com/watch?v=N5-j_2bIaFw&feature=related
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα βίντεο και αντίστοιχες φωτογραφίες από το αρχείο επικαίρων. Στις 29/7/1973 διεξήχθη δημοψήφισμα επί χούντας , στο οποίο ο λαός αποφάνθηκε 'υπέρ' της 'δημοκρατίας' του Παπαδόπουλου. Το θέμα είναι ότι έχουμε κάμερες της ΥΕΝΕΔ και του ΕΙΡΤ και τον τρόπο μετάδοσης των αποτελεσμάτων, διά τηλεφώνου. Στο σκρίνσοτ με την κάμερα της ΥΕΝΕΔ βλέπουμε στα δεξιά και μία τηλεόραση με τον Ιάσονα Μοσχοβίτη; να μεταδίδει.

Ο σύνδεσμος για το βίντεο βρίσκεται εδώ:

 
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες stakovie. Eυχαριστούμε πολύ.
 
Οπως μου ζητηθηκε, αν και με λιγη καθυστερηση, ενα βιντεο απο ειδησεις της ΥΕΝΕΔ το 1981. Ακολουθει ο καιρος.

(Εντος των ημερων ερχεται και το αντιστοιχο απο το 1982...)

[edit] το βιντεο εχει αφαιρεθεί από το χρήστη [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:bow: :bow: :bow:

Το πολύ όμορφο σήμα Ειδήσεων της ΥΕΝΕΔ, επιτέλους ολόκληρο! Με τις δύο εκδοχές - αρχής και τέλους και το Νάσο Αθανασίου στην εκφώνηση! Και σαν bonus, το σηματάκι της ΕΜΥ! ChristosM, για άλλη μια φορά ανέσυρες ένα μικρό σπάνιο θησαυρό από το Αρχείο σου! Σε ευχαριστούμε πολύ!!

:thanx2: :thanx2: :thanx2:

ΥΓ stam1370, kaly13 που είστε για να "πάθετε πλάκα";

:wave:

ChristosM, αν βρεις και άλλους τέτοιους θησαυρούς, ανέβασέ τους αν μπορείς! :please:
 
Αμάαααααααν, ζημιά!!

Το λουμπάγκο μου ΔΕ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΜΟ μετά από τις απανωτές υποκλίσεις μου......... ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ, ΧΡΗΣΤΟ ΜΟΥ...!!!!!!!

Γενικότερα, ο Χρήστος και ο Βασίλης (ford231) έχουν βοηθήσει απίστευτα το forum...!!!!

Αισθάνομαι σαν να είναι το σημαντικότερο σήμα που έχω στο αρχείο μου.....!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kaly13 είπε:
Αισθάνομαι σαν να είναι το σημαντικότερο σήμα που έχω στο αρχείο μου.....!!!!!
Το "σαν" μου αρέσει! Πες μου αν έχεις ξαναδεί κάποιο άλλο σήμα τόσο παλιό (ok, της ΕΡΤ του 1980, το οποίο πάλι ο ChristosM το έχει ανεβάσει), με τόσο άψογη εικόνα και τόσο καλομονταρισμένο δηλαδή! Ο ορισμός του ρετρό (και μάλιστα Υ.ΕΝ.Ε.Δ. και όχι ΕΡΤ, για ΥΕΝΕΔάκιες όπως ο tsalk κι εγώ!)
 
Από την ελληνική τηλεόραση, πλην του ΕΙΡΤ-ΕΡΤ 1975-1980, της ΕΡΤ 1980 και της Υ.ΕΝ.Ε.Δ. του 1981, δεν έχω δει παλαιότερα. Τώρα, αν αναλύσουμε όλο το αρχείο που κρατάω, έχω δει παλαιότερα από το ΡΙΚ της Κύπρου και από κάποια αγγλικά κανάλια (BBC, ITV).
 
Πίσω
Μπλουζα