ΥΕΝΕΔ / ΕΡΤ2 / ΕΤ2 Ειδήσεις

sq350nike

RetroN00b
Joined
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
23
Αντιδράσεις
14
ΥΕΝΕΔ (1966-82), ΕΡΤ2 (1982-88 ), ΕΤ2 (1988-97), ΝΕΤ (1997-σήμερα)


Πρεμιέρα: Κυριακή 27/2/1966



RetroDB:



ΥΕΝΕΔ -
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/ΥΕΝΕΔ


ΕΡΤ2 -
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/ΕΡΤ2


ΕΤ2 -
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/ΕΤ2


ΝΕΤ -
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/ΝΕΤ


site:
http://www.ert.gr/ertae

Γειά σας.

Μιας και προφανώς δεν υπάρχουν τα βίντεο από τα σήματα των ειδήσεων της ΕΡΤ2, είχα την ιδέα να τα "αναπαραστήσω" με σύγχρονα τεχνικά μέσα για animation. Τα έχω καλά στο μυαλό μου και το αποτέλεσμα θα είναι σε μεγάλο ποσοστό ακριβές.

Αναφέρομαι σε αυτά τα σήματα ειδήσεων :

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Διερωτώμαι αν κάποιος χρήστης έχει τουλάχιστον τα ηχητικά σήματα. Αυτό θα βοηθούσε πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sq350nike είπε:
Γειά σας.
Μιας και προφανώς δεν υπάρχουν τα βίντεο από τα σήματα των ειδήσεων της ΕΡΤ2, είχα την ιδέα να τα "αναπαραστήσω" με σύγχρονα τεχνικά μέσα για animation. Τα έχω καλά στο μυαλό μου και το αποτέλεσμα θα είναι σε μεγάλο ποσοστό ακριβές.

Διερωτώμαι αν κάποιος χρήστης έχει τουλάχιστον τα ηχητικά σήματα. Αυτό θα βοηθούσε πολύ.
Απίστευτο !! SUPER !!

Δυστυχώς εγώ δεν τα έχω (ούτε τα θυμάμαι τα 2 πρώτα..!!)

Άσχετο, δεν μπορούμε να βρούμε τα σήματα από την ίδια την ΕΡΤ?

Φαντάζομαι αυτά τουλάχιστον να τα έχει στο αρχείο της...

Πώς και δεν τα έδειξαν ποτέ σε καμία εκπομπή του "Σε χρόνο tv"?
 
Αν τα έχουν θα βρίσκονται στην ταινιοθήκη της ΕΡΤ. Αλλα για να μην τα έχουν προβάλει ποτέ έως σήμερα, ίσως και να μην τα έχουν πια.
 
sq350nike είπε:
Γειά σας.
Μιας και προφανώς δεν υπάρχουν τα βίντεο από τα σήματα των ειδήσεων της ΕΡΤ2, είχα την ιδέα να τα "αναπαραστήσω" με σύγχρονα τεχνικά μέσα για animation. Τα έχω καλά στο μυαλό μου και το αποτέλεσμα θα είναι σε μεγάλο ποσοστό ακριβές.

Αναφέρομαι σε αυτά τα σήματα ειδήσεων :

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Διερωτώμαι αν κάποιος χρήστης έχει τουλάχιστον τα ηχητικά σήματα. Αυτό θα βοηθούσε πολύ.
Επιτέλους κάποιος να κάνει κάτι όπως έκαναν οι άγγλοι για τα δικά τους παλιά σήματα!!!

Αν και πολύ μικρός όταν παίζονταν αυτά τα σήματα (3-4 ετών όταν ήταν το "μάτι" της ΥΕΝΕΔ, τα θυμάμαι πιστεύω αρκετά καλά και σαν κίνηση και σαν μουσική, όπως και αρκετά άλλα, σε σημείο να μπορώ να τα "μουρμουρίσω" και να βοηθήσω συμβουλευτικά αν κάποιος τα ενορχήστρωνε και τα έγραφε έστω σε midi. Αν, λοιπόν, μπορώ να βοηθήσω σε κάτι, εκτός από το να κάνω animation γιατί δεν ξέρω, ευχαρίστως!

Παρεπιπτόντως, το λογότυπο της ΕΡΤ-2 με το "τριπλό 2", αναπαραστήθηκε πολύ καλά μεν, αλλά τα χρώματα του "2" είναι ΛΑΘΟΣ! Είναι από μέσα προς τα έξω: κόκκινο-μπλέ-κίτρινο. Νομίζω το θυμάμαι από τις ειδήσεις, όπου η λέξη "ειδήσεις" ήταν με μικρά κεφαλαία γράμματα, ίδια γραμματοσειρά με το "ερτ", κάτω από το "2" και δεξιά του... Αν κάπου έχω λάθος, διορθώστε με!

Κουίζ: Θυμάστε το σήμα ειδήσεων της ΕΡΤ-2 που αντικατέστησε αυτό της τρίτης εικόνας;;;;; Δεν θα βοηθήσω! Περιμένω σωστές απαντήσεις...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stam1370 είπε:
Κουίζ: Θυμάστε το σήμα ειδήσεων της ΕΡΤ-2 που αντικατέστησε αυτό της τρίτης εικόνας;;;;; Δεν θα βοηθήσω! Περιμένω σωστές απαντήσεις...
Είμαι μεταξύ 2 -

Νομίζω ότι η σωστή απάντηση είναι το συνημμένο (ΕΤ 2), το οποίο αν δεν κάνω λάθος το εισήγαγαν το 1988.



Το αντίστοιχο σήμα των ειδήσεων για το logo αυτό έγραφε ΕΙΔΗΣΕΙΣ από κάτω. Πολύ όμορφο σήμα κατά τη γνώμη μου, για το οποίο είχαν κατηγορηθεί όμως τότε ότι αντέγραψαν το σήμα του Antenne 2 της Γαλλικής τηλεόρασης, αντικαθιστώντας το 2 με το ΕΤ ως βάση του σήματος και αντικαθιστώντας το α με το 2 ως το καλλιγραφικό μέρος του σήματος.



Το 2ο σήμα το οποίο σκέφτομαι είναι το σήμα με την γκρι κολώνα και την υδρόγειο που μπάινει/βγαίνει από μέσα (δεν έχω διαθέσιμη φωτογραφία δυστυχώς). Σε καμία περίπτωση το σήμα αυτό δεν ήταν τόσο καλαίσθητο όσο το προηγούμενο, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ποιο ήταν πρώτο και ποιο δεύτερο.

Τέλος, πολύ αργότερα από αυτά τα 2 σήματα, υπάρχει και το σήμα με το σκέτο "2", την περίοδο που αποφάσισαν (αρχές δεκαετίας '90 και για κάποιο διάστημα μόνο) να αναφέρονται στην ΕΤ1 και στην ΕΤ2 ως το "Πρώτο Κανάλι" και το "Δεύτερο Κανάλι" της Ελληνικής Τηλεόρασης.

a2mid80stz1.jpg

1988julyet21990aq1.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ stam 1370 Q

Έχεις δίκιο για την διάταξη των χρωμάτων στο "τριπλο 2". Επίσης να θυμήσω ότι εκείνη την εποχή, το ηχητικό και το animated σήμα έναρξης του προγράμματος και το αντιστοιχο των ειδήσεων ήταν το ίδιο με την διαφορά ότι για τις ειδήσεις εμφανιζόταν κάτω από το "τριπλο 2" η λέξη "ΕΙΔΗΣΕΙΣ" με την ίδια γραμματοσειρά όπως του "ΕΡΤ" αλλά σε απόχρωση ανοικτού πράσινου.

@ bernard c

Σε ότι αφορά αυτό το λογοτυπο:

1988julyet21990aq1.png
Προβολή συνημμένου 60277

Ήταν μια δημιουργία των ελληνικων Studio Mangos και ήταν η πρώτη 3d παραγωγή για δελτία ειδήσεων στην ελληνική τηλεόραση.

Σε ότι αφορά το σήμα των ειδήσεων αυτό λογότυπο με το κόκκινο "2" δεν εμφανιζόταν πουθενά!

Απο την κορυφή μιας μαρμάρινης κολωνας έβγαινε μια σφαίρα. Αν θυμάμαι καλά στη συνέχεια η "κάμερα" έκανε zoom στην λεία επιφάνεια της κορυφής της κολώνας και η τελική εικόνα ήταν αυτό :

ERT2 MARBLE NEWS ID.jpg

1988julyet21990aq1.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sq350nike είπε:
@ stam 1370 Q
@ bernard c

Σε ότι αφορά αυτό το λογοτυπο:

Ήταν μια δημιουργία των ελληνικων Studio Mangos και ήταν η πρώτη 3d παραγωγή για δελτία ειδήσεων στην ελληνική τηλεόραση.

Σε ότι αφορά το σήμα των ειδήσεων αυτό λογότυπο με το κόκκινο "2" δεν εμφανιζόταν πουθενά!

Απο την κορυφή μιας μαρμάρινης κολωνας έβγαινε μια σφαίρα. Αν θυμάμαι καλά στη συνέχεια η "κάμερα" έκανε zoom στην λεία επιφάνεια της κορυφής της κολώνας και η τελική εικόνα ήταν αυτό :
Συμφωνώ απόλυτα με την περιγραφή του σήματος των ΕΙΔΗΣΕΩΝ και την φωτογραφία που επισυνάπτεις



(είναι αναπαράσταση ή αυθενιτκή?),

αλλά νομίζω ότι το σήμα της ΕΤ2

1988julyet21990aq1.png


είχε το δικό του ξεχωριστό σήμα ειδήσεων με το μπλε φώντο και το σήμα της ΕΤ με τις γραμμές.

ert2marblenewsidvc4.jpg Προβολή συνημμένου 60279

1988julyet21990aq1.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Εγώ δεν θυμάμαι καθόλου τα σήματα προ του 1984/5, είτε της ΕΡΤ, είτε της ΥΕΝΕΔ/ΕΡΤ-2. Αν μπορείς να μας τα θυμίσεις αυτά θα είχε πολύ ενδιαφέρον!!
So, the story begins!

Έχουμε και λέμε:

ΕΡΤ '77 είδαμε, ελπίζω ότι είναι ολόκληρο. ΥΕΝΕΔ δεν ξέρω. Πιό πρίν και ώς το '81-'82 δεν έχω ιδέα, ελπίζω κάποιος να έχει...

Πάμε '81-82 (λέω αυτή την περίοδο γιατί από εκεί θυμάμαι):

Θυμάμαι τέλεια το "μάτι" της ΥΕΝΕΔ:

Ξεκινάει όπως έχουμε την γνωστή μας εικόνα, αλλά χωρίς το μάτι, μόνο με το ΥΕΝΕΔ ΕΙΔΗΣΕΙΣ κεντραρισμένο, σε δύο γραμμές. Οι λέξεις "ανοιγουν", η ΥΕΝΕΔ προς τα επάνω, το ΕΙΔΗΣΕΙΣ προς τα κάτω και εμφανίζεται το μάτι με μια υδρόγειο που γυρίζει. Μιά κίνηση, δηλαδή, αλλά ψιλοαργή, λόγω της μουσικής του...

Στο σήμα τέλους, ακριβώς το αντίστροφο.

Η ΕΡΤ, την αντίστοιχη περίοδο, έχει, απ' ότι θυμάμαι, μια υδρόγειο να γυρίζει στα επάνω 3/4 της οθόνης και το ΕΡΤ ΕΙΔΗΣΕΙΣ να βγαίνει από το "νότιο ημισφαίριο". Φόντο αστέρια.

Πάμε στο '82, όπου παίζει το "τριπλό 2":

Τα κομμάτια του "2" "μπαίνουν" σαν ζούμ άουτ στην οθόνη, δηλαδή από τις άκρες της οθόνης προς τα μέσα. Το "ΕΡΤ" "κατεβαίνει" από την κορυφή της οθόνης, και το "ΕΙΔΗΣΕΙΣ" από αριστερά στην ευθεία του. Γρήγορο σήμα και γρήγορη μουσική. Σαν σήμα τέλους, δεν θυμάμαι αν έπαιζε το ίδιο ή το αντίστροφο. Επίσης, έπαιζε, με αργή κίνηση και την μουσική σε πολύ πιό αργό ρυθμό και φυσικά, χωρίς το ΕΙΔΗΣΕΙΣ, όταν ξεκινούσε και τέλειωνε το πρόγραμμα.

Δεν ξέρω αν η ΕΡΤ άλλαξε σήμα.

Μέχρι εδώ ήταν ασπρόμαυρες οι αναμνήσεις μου...

Τώρα, το μπλέ σήμα με τις πολλές ΕΡΤ-2, που έχουμε και στοπκαρέ, κάπου στο '83, νομίζω: Η οθόνη είναι γεμάτη από ΕΡΤ-2, και από δεξιά μιά δέσμη άσπρου "φωτίζει" ένα-ένα τα σήματα που περνάει, ώσπου φτάνει αριστερά. Μετά μπαίνει η σφαίρα και "ανοίγει" από αριστερά μιά χοντρή λωρίδα. Πρώτα ο χάρτης και στο τέλος, αφού φύγει δεξιά η υδρόγειος, εμφανίζεται το ΕΙΔΗΣΕΙΣ, μάλλον κόκκινο κι αυτό.

Εξακολουθώ να μη γνωρίζω αν άλλαξε η ΕΡΤ, ή αν είχε ακόμα αυτό που ψιλοπεριέγραψα...

Πάμε στο πρώτο σήμα της ΕΡΤ με μουσική Παπαθανασίου, κάπου στο '85, νομίζω:

Τρελλά κομπιουτερίστικο για την εποχή! Ξεκινάει "χτίζοντας" τον παγκόσμιο χάρτη από κάτω προς τα πάνω. Χρώματα μπλέ-πορτοκαλί, φόντο μαύρο. Ο χάρτης μετατρέπεται σε σφαίρα που γυρίζει και "έρχεται προς την οθόνη" (ζουμ ιν). Το πορτοκαλί που κάλυψε την οθόνη γίνεται άσπρο και με μαύρα γράμματα, όπως τα ψηφία στα κομπιουτεράκια, βγαίνει το ΕΡΤ ΕΙΔΗΣΕΙΣ σε δυό γραμμές. Στο σήμα τέλους, "χτίζεται" πιο γρήγορα ο χάρτης και μετατρέπεται σε σφαίρα, όμως αντί να έρθει προς την οθόνη, φεύγει γρήγορα προς τα μέσα και χάνεται. Σε όλο το σήμα παίζει το ΕΡΤ ΕΙΔΗΣΕΙΣ με λευκά γράμματα.

Τέλος, το σήμα της ΕΡΤ-2 με την κολώνα και την υδρόγειο: Ξαναλέω, ίσως το πιό όμορφο σήμα ειδήσεων... Νομίζω πως βγήκε στον αέρα το '86 ή '87...

Φόντο αστέρια στο διάστημα. Κατεβαίνουμε και βρίσκουμε κάτω δεξιά την κολώνα -που αντίστοιχα ανεβαίνει-, όπου από την επάνω βάση της "φεύγει" μια υδρόγειος. Η κολώνα συνεχίζει να ανεβαίνει, ώσπου είμαστε στη μέση της, σε ευθεία πια, όπου ανοίγει στα δύο και φαίνεται η "μαρμάρινη λεία πλάκα", όπου, ταυτόχρονα, από δεξιά έρχεται η χοντρή μαύρη γραμμή που φτάνει λίγο πριν την αριστερή άκρη, και τα κόκκινα γράμματα (σαν Arial Black) με "ζουμ ιν" από δεξιά, ένα-ένα. Σήμα τέλους, το αντίστροφο. Η μουσική ήταν χαρακτηριστική, απόλυτα ταιριαστή με το σήμα.

Δεν πίστευα ποτέ ότι θα τα έλεγα ή έγραφα κάπου όλα αυτά...


Ελπίζω να θύμησα αρκετά και να μην κούρασα!



Όποια παρατήρηση-συμπλήρωση-οτιδήποτε, εννοείται πλήρως αποδεκτή!


Ελπίζω να βοηθήσουν αυτά, και ότι άλλο μπορώ, όπως "μουρμούρισμα" μουσικής και σκιτσαρίσματα των εικόνων, σε μελλοντικά animations...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω παντως απολαμβανω την κουβεντα που γινεται
 
Να και μιά ιδέα από το σήμα του καιρού που ζητήθηκε... Αλλά δείτε το όλο το βίντεο!!!!!!


Τέλος, μέσα σ' αυτό το βίντεο υπάρχει η κάρτα "ΣΥΓΓΝΩΜΗ, ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΣΕ ΛΙΓΟ", για την οποία είδα ότι πολύς ντόρος έγινε σε άλλο thread...

http://www.youtube.com/watch?v=t3daQQXguug
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ σύντομα θα έχετε σε βίντεο τις αναπαραστάσεις του τελευταίου σήματος της ΥΕΝΕΔ και του πρωτου της ΕΡΤ2. :)

Βασικά είναι έτοιμα και τα 2 αλλά στο καπάκι σκέφτηκα να φτιάξω κάτι περισσότερο για να μπειτε εντελώς στο κλίμα εκείνης της εποχής. Είναι μια μικρή λεπτομέρεια, κάτι που σε ορισμένους θα θυμίσει πολλά. :)

@ stam1370 και όποιον άλλον.

Νομίζω ότι στη συγκεκριμένη ταινία του Χαρι Κλιν ακούγεται κάπου το ηχητικό από το σήμα ειδήσεων της ΥΕΝΕΔ. Μπορείτε να το βρείτε; Κι όποιος το έχει σε άλλη μορφή ας το ανεβάσει εδω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο! Περιμένουμε ανυπόμονα!

Ελπίζω να σε βοηθήσουν οι παραπάνω περιγραφές μου για τα σήματα...
 
stam1370 είπε:
Πιό πρίν και ώς το '81-'82 δεν έχω ιδέα, ελπίζω κάποιος να έχει.....
Κανείς με ισχυρή μνήμη ή με παλιό αρχείο??

stam1370 είπε:
Πάμε '81-82. Θυμάμαι τέλεια το "μάτι" της ΥΕΝΕΔ:Ξεκινάει όπως έχουμε την γνωστή μας εικόνα, αλλά χωρίς το μάτι, μόνο με το ΥΕΝΕΔ ΕΙΔΗΣΕΙΣ κεντραρισμένο, σε δύο γραμμές. Οι λέξεις "ανοιγουν", η ΥΕΝΕΔ προς τα επάνω, το ΕΙΔΗΣΕΙΣ προς τα κάτω και εμφανίζεται το μάτι με μια υδρόγειο που γυρίζει. Μιά κίνηση, δηλαδή, αλλά ψιλοαργή, λόγω της μουσικής του... Στο σήμα τέλους, ακριβώς το αντίστροφο.

Πάμε στο '82, όπου παίζει το "τριπλό 2":

Τα κομμάτια του "2" "μπαίνουν" σαν ζούμ άουτ στην οθόνη, δηλαδή από τις άκρες της οθόνης προς τα μέσα. Το "ΕΡΤ" "κατεβαίνει" από την κορυφή της οθόνης, και το "ΕΙΔΗΣΕΙΣ" από αριστερά στην ευθεία του. Γρήγορο σήμα και γρήγορη μουσική. Σαν σήμα τέλους, δεν θυμάμαι αν έπαιζε το ίδιο ή το αντίστροφο. Επίσης, έπαιζε, με αργή κίνηση και την μουσική σε πολύ πιό αργό ρυθμό και φυσικά, χωρίς το ΕΙΔΗΣΕΙΣ, όταν ξεκινούσε και τέλειωνε το πρόγραμμα.
Πρέπει να τα είχα δει αυτά, αλλά δεν τα θυμάμαι καθόλου...

Θα ήθελα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να τα ξαναδώ...

stam1370 είπε:
Τώρα, το μπλέ σήμα με τις πολλές ΕΡΤ-2, που έχουμε και στοπκαρέ, κάπου στο '83, νομίζω: Η οθόνη είναι γεμάτη από ΕΡΤ-2, και από δεξιά μιά δέσμη άσπρου "φωτίζει" ένα-ένα τα σήματα που περνάει, ώσπου φτάνει αριστερά. Μετά μπαίνει η σφαίρα και "ανοίγει" από αριστερά μιά χοντρή λωρίδα. Πρώτα ο χάρτης και στο τέλος, αφού φύγει δεξιά η υδρόγειος, εμφανίζεται το ΕΙΔΗΣΕΙΣ, μάλλον κόκκινο κι αυτό.
Αυτό το θυμάμαι και νομίζω ότι το περιγράφεις ολόσωστα - δεν θυμάμαι καθόλου το μουσικό σήμα όμως...

stam1370 είπε:
Τέλος, το σήμα της ΕΡΤ-2 με την κολώνα και την υδρόγειο. Φόντο αστέρια στο διάστημα. Κατεβαίνουμε και βρίσκουμε κάτω δεξιά την κολώνα -που αντίστοιχα ανεβαίνει-, όπου από την επάνω βάση της "φεύγει" μια υδρόγειος. Η κολώνα συνεχίζει να ανεβαίνει, ώσπου είμαστε στη μέση της, σε ευθεία πια, όπου ανοίγει στα δύο και φαίνεται η "μαρμάρινη λεία πλάκα", όπου, ταυτόχρονα, από δεξιά έρχεται η χοντρή μαύρη γραμμή που φτάνει λίγο πριν την αριστερή άκρη, και τα κόκκινα γράμματα (σαν Arial Black) με "ζουμ ιν" από δεξιά, ένα-ένα. Σήμα τέλους, το αντίστροφο. Η μουσική ήταν χαρακτηριστική, απόλυτα ταιριαστή με το σήμα.
Συμφωνώ με όλα, αλλά τα γράμματα δεν ήταν κίτρινα αντί κόκκινα?

sq350nike είπε:
Πολύ σύντομα θα έχετε σε βίντεο τις αναπαραστάσεις του τελευταίου σήματος της ΥΕΝΕΔ και του πρωτου της ΕΡΤ2. :)
Βασικά είναι έτοιμα και τα 2 αλλά στο καπάκι σκέφτηκα να φτιάξω κάτι περισσότερο για να μπειτε εντελώς στο κλίμα εκείνης της εποχής. Είναι μια μικρή λεπτομέρεια, κάτι που σε ορισμένους θα θυμίσει πολλά. :)
Απίστευτο !! Έχεις βρει και τα μουσικά θέματα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ bernard.c

Για το "μπλέ" σήμα: Όσο καλά θυμάμαι τα σήματα, θυμάμαι και τις μουσικές τους...

Τέλος, για την "κολώνα", μπορεί τελικά να έχω λάθος, αλλά μέχρι να το αποδείξουμε, επέτρεψέ μου να επιμένω σε κόκκινα...

Εξάλλου, μην ξεχνάς ότι όλες αυτές οι περιγραφές είναι από μνήμης και μόνο...

Μακάρι να υπήρχε ένα USB να συνδέει το μυαλό μας με ένα κομπιούτερ... Πόσα θα γράφαμε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sq350nike είπε:
Οι περιγραφές του stam1370 είναι εξαντλητικά ... ακριβείς!!! Προσκυνώ!!!
Κι εγώ προσκυνώ!!!

sq350nike είπε:
Τα δύο σήματα (ΥΕΝΕΔ και ΕΡΤ2) που έχω ετοιμάσει είναι ακριβώς όπως τα περιγράφει!!!
Έχεις βρει και τη μουσική τους?
 
bernard.c είπε:
Έχεις βρει και τη μουσική τους?
Δυστυχώς όχι. Γι αυτό ίσως η κίνηση να μην είναι απόλυτα ακριβής ως προς την ταχύτητά της.

Θα τα ανεβάσω χωρίς μουσική.
 
Συγνωμη, αλλα ειχαν CGI τοτε, το 1980;;; 8) αναφερομαι φυσικα στην υδρογειο :)
 
sq350nike είπε:
ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ !!!!!

Τώρα που τα βλέπω, κάτι μου θυμίζουν...

Αυτό το μπλε ρολόι της ΥΕΝΕΔ με τις γραμμές...

Σε ευχαριστούμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!

Έχεις κάνει τρομερή δουλειά!!

@sq350nike:

Σε τι αναφερόσουν χθες γράφοντας "... στο καπάκι σκέφτηκα να φτιάξω κάτι περισσότερο για να μπειτε εντελώς στο κλίμα εκείνης της εποχής. Είναι μια μικρή λεπτομέρεια, κάτι που σε ορισμένους θα θυμίσει πολλά" ??
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα