ΥΕΝΕΔ / ΕΡΤ2 / ΕΤ2 Ειδήσεις

Ενδιαφέρουν πολύ και για πολλούς.
 
Νομίζω ότι ενδιαφερουν αρκετούς τα σήματα (και γενικά αυτού του είδους το υλικό)
 
ChristosM είπε:
Παιδια μεχρι να μπορεσω να μετατρεψω και να ανεβασω τα βιντεο που εχω βρει σε παλιες κασετες, σας δινω καποια στιγμιοτυπα που τραβηξα με το κινητο μου για να βοηθησω στην ερευνα σας.

ChristosM είπε:
Θα επανλεθω συντομα και με τα υπολοιπα που εχω απο τοτε.
Φαντάζομαι ότι έχεις αντιληφθεί ότι καθόμαστε όλοι σε αναμένα κάρβουνα!! ;)

:wait2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά πραγματικά αξίζετε συγχαρητήρια! :bow:

Αν και κάπως νέος (21 είμαι), θυμάμαι κάποια από τα σήματα (πχ αυτό της ΕΤ2 την περίοδο 87-89). Επίσης να αναφέρω οτι το σήμα του καιρού στο video με το Χάρυ Κλύν, υπάρχει αυτόυσιο στο βιβλίο "Εμείς και ο κόσμος"! Εκεί το είδα πρώτη φορά!

Παιδιά, σίγουρα όλες αυτές οι πληροφορίες δεν πρέπει να χαθούν! Πρότείνω λοιπόν (αν δεν έχει προταθεί) όλες αυτές οι πληροφορίες αλλά και το υλικό(κυρίως) να μαζευτούν και να οργανωθούν στο wiki. Τι λέτε;
 
sq350nike είπε:
@ stam1370 πριν προχωρήσω στις αλλαγές του τριπλού "2" θελω να μου πέις αν σίγουρος ότι έτσι ήταν τα χρώματα.
28283colorda1.jpg


επίσης μηπως έχεις τα σήματα αυτά σε καλύτερη ανάλυση;
Σαν "ιδιόμορφη απόδειξη", έχω παραθέσει στο τέλος της δημοσίευσης των σημάτων και μια ζωγραφιά δική μου του τριπλού "2", εκείνης της εποχής. Έχω και άλλες τέτοιες, με τα ίδια χρώματα. Είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως τα χρώματά του ήταν έτσι, αλλά μη με ρωτήσεις πού τα πρωτοείδα σαν πιτσιρικάς και τα ζωγράφισα, γιατί πιά δεν θυμάμαι...

Αλλά, για να σου φύγει κάθε ίχνος αμφιβολίας, αν θέλεις, περίμενε και τα βίντεο του ChristosM, όταν τα ετοιμάσει...

Μπορώ να σου στείλω -και σε όποιον θέλει- τα πρωτότυπα σε e-mail, για να τα δουλέψεις. Είναι σε ανάλυση 600dpi. Εδώ τα μίκρυνα για λόγους οικονομίας χώρου.

Επίσης, μιά που θα κάνεις αλλαγές, σου είναι εύκολο να αλλάξεις και τους χρωματισμούς στο σήμα ειδήσεων της ΥΕΝΕΔ, όπως της φωτογραφίας του "ματιού" που έχουμε παραπάνω και που θεωρώ αυθεντική, λόγω του site απ' όπου την "κλέψαμε", ή είσαι σίγουρος ότι οι δικοί σου χρωματισμοί είναι οι σωστοί, οπότε από μένα καμία αντίρρηση;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stam1370 είπε:
Υ.Γ. 2: Απαντώ στο φίλο Arielis: Το wiki είχε κάποια λογότυπα κάποτε, αλλά χθες που έψαξα δεν βρήκα τίποτα, ίσως επειδή απλά θέλανε να έχουν μόνο τα καινούρια... Δεν ξέρω πώς μπορεί να γίνει αυτή η προσθήκη. Όποιος ξέρει, ας το κάνει.
Εχμμμ!!! Αν αυτά τα παλιά λογότυπα που είχες δει στο wiki ήταν γύρω στον Ιανουάριο - Φεβρουάριο του 2007, εγώ τα είχα προσθέσει, και προφανώς κα΄ποιος δεν θέλησε να τα κρατήσει.

stam1370 είπε:
Σαν "ιδιόμορφη απόδειξη", έχω παραθέσει στο τέλος της δημοσίευσης των σημάτων και μια ζωγραφιά δική μου του τριπλού "2", εκείνης της εποχής. Έχω και άλλες τέτοιες, με τα ίδια χρώματα. Είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως τα χρώματά του ήταν έτσι, αλλά μη με ρωτήσεις πού τα πρωτοείδα σαν πιτσιρικάς και τα ζωγράφισα, γιατί πιά δεν θυμάμαι...Αλλά, για να σου φύγει κάθε ίχνος αμφιβολίας, αν θέλεις, περίμενε και τα βίντεο του ChristosM, όταν τα ετοιμάσει...
Πριν ο ChristosM βάλει τις φωτογραφίες ήθελα να σε ρωτήσω αν το ΕΡΤ στο "τριπλο 2" ήταν όντως λευκό, ή αν ήταν πορτοκαλί. Είχα φάει slashιά. Πάντως από ό,τι βλέπω στις φωτογραφίες του ChristosM το ΕΡΤ είναι μάλλον πορτοκαλί και στο τριπλο 2 υπάρχουν τα χρώματα μπλέ, πράσινο και κιτρινο.

stam1370 είπε:
Επίσης, μιά που θα κάνεις αλλαγές, σου είναι εύκολο να αλλάξεις και τους χρωματισμούς στο σήμα ειδήσεων της ΥΕΝΕΔ, όπως της φωτογραφίας του "ματιού" που έχουμε παραπάνω και που θεωρώ αυθεντική, λόγω του site απ' όπου την "κλέψαμε", ή είσαι σίγουρος ότι οι δικοί σου χρωματισμοί είναι οι σωστοί, οπότε από μένα καμία αντίρρηση;
Από όσο θυμάμαι τα χρώματα στο συγκεκριμένο σήμα είναι αυτά που έχω βάλει στο βιντεάκι. Όταν πριν από αρκετούς μήνες είχa δει τη συγκεκριμένη φωτογραφία είχα εκπλαγεί από τα χρώματα που είχε. Ίσως η φωτογραφία να τραβήχτηκε σε τηλεοραση που επαιζε σε PAL ενω εκεινη την εποχη υπηρχε το συστημα secam.
 
@sq350nike:

Εχμμμ!!! Αν αυτά τα παλιά λογότυπα που είχες δει στο wiki ήταν γύρω στον Ιανουάριο - Φεβρουάριο του 2007, εγώ τα είχα προσθέσει, και προφανώς κα΄ποιος δεν θέλησε να τα κρατήσει.

Κάπου τότε πρέπει να ήτανε, μπορεί και πιό μετά... άρα ξέρεις να τα ξαναπεράσεις!

Πριν ο ChristosM βάλει τις φωτογραφίες ήθελα να σε ρωτήσω αν το ΕΡΤ στο "τριπλο 2" ήταν όντως λευκό, ή αν ήταν πορτοκαλί. Είχα φάει slashιά. Πάντως από ό,τι βλέπω στις φωτογραφίες του ChristosM το ΕΡΤ είναι μάλλον πορτοκαλί και στο τριπλο 2 υπάρχουν τα χρώματα μπλέ, πράσινο και κιτρινο.

Ας περιμένουμε να ανεβάσει το βίντεο, όπου θα είναι -λογικά- πιό αξιόπιστα τα χρώματα. Εγώ το θυμάμαι όπως το επεξεργάστηκα. Έχουν υπάρξει, παρ'όλ'αυτά, περιπτώσεις όπου το "ΕΡΤ" ήταν θαλασσί ή σκούρο μπλέ (νομίζω στους τίτλους της "Άγονης Γραμμής").

Από όσο θυμάμαι τα χρώματα στο συγκεκριμένο σήμα είναι αυτά που έχω βάλει στο βιντεάκι. Όταν πριν από αρκετούς μήνες είχa δει τη συγκεκριμένη φωτογραφία είχα εκπλαγεί από τα χρώματα που είχε. Ίσως η φωτογραφία να τραβήχτηκε σε τηλεοραση που επαιζε σε PAL ενω εκεινη την εποχη υπηρχε το συστημα secam.

Χωρίς να θέλω να σε αμφισβητίσω, σε κάποιο ντοκιμαντέρ φετινό, της ΕΡΤ, για την 21η Απριλίου φάνηκαν λίγα καρέ από το σήμα -είχα μείνει λαλάκας-, με τα χρώματα της φωτό... Δεν ξέρω αν είναι ψηφιοποιημένο για να το ψάξουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChristosM, ξέρεις τι κάνουμε σ'αυτές τις περιπτώσεις....

:bow: :bow: :bow: :bow: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τα κατέβασα από τη δουλειά μου, αλλά θα καταφέρω να τα δω το απόγευμα, σπίτι! ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν πρόκειται να τα ανεβάσω πουθενά! Αν θέλεις, να σου γράψω το λινκ της σελίδας μου στο Youtube, για να

Σύμφωνα με τα filenames που βλέπω, έχουμε να "περιμένουμε" ακόμα το έγχρωμο "μάτι" (ΥΕΝΕΔ) και το "κόκκινο 2" (ΕΤ-2). Τώρα, αν έχεις και ασπρόμαυρη ΥΕΝΕΔ, όπως της ΕΡΤ του 1977-80.... θα πάθουμε οριστική οσφυοκαμψία (που έγραψε κι ένας φίλος)!!!

Όποτε είσαι έτοιμος, εννοείται! Αυτό που θέλώ είναι να μην με παρεξηγήσεις, δεν εννοώ κάτι του στυλ "κοίτα τον μ..., τόσα του ανέβασα και θέλει κι άλλα" (αχαριστία δηλαδή). Ελπίζω να με καταλαβαίνεις...

:thanx2:
 
Ναι σας χρωσταω 2 ακομα, λιγες μερες υπομονη ομως. Ασπρομαυρο σημα της ΥΕΝΕΔ απ οσο θυμαμαι δεν πρεπει να εχω. Τα βιντεακια οποιος ξερει τον τροπο μπορει να τα περασει στο φορουμ μας για να μεινουν, απλα οχι στο youtube. Ελπιζω να σας εδωσα λιγη χαρα και θα επανελθω συντομα με τα υπολοιπα.
 
ChristosM είπε:
Ναι σας χρωσταω 2 ακομα, λιγες μερες υπομονη ομως. Ασπρομαυρο σημα της ΥΕΝΕΔ απ οσο θυμαμαι δεν πρεπει να εχω. Τα βιντεακια οποιος ξερει τον τροπο μπορει να τα περασει στο φορουμ μας για να μεινουν, απλα οχι στο youtube. Ελπιζω να σας εδωσα λιγη χαρα και θα επανελθω συντομα με τα υπολοιπα.
:bow: :bow:

:bow: :bow:

RESPECT !!!

ChristosM, όχι απλά λίγη χαρά, μου έφτιαξες την μέρα μου!!

:thanx2: :thanx2:

:thanx2: :thanx2:

ΥΓ Τι είναι το "youtube"?? ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stam1370 είπε:
Σύμφωνα με τα filenames που βλέπω, έχουμε να "περιμένουμε" ακόμα το έγχρωμο "μάτι" (ΥΕΝΕΔ) και το "κόκκινο 2" (ΕΤ-2).
Νομίζω ότι αυτά που "περιμένουμε" είναι όντως το έγχρωμο "μάτι" (ΥΕΝΕΔ), αλλά το δεύτερο είναι το πρώτο έγχρωμο σήμα Ειδήσεων της ΕΡΤ της δεκαετίας του '80. Το "κόκκινο 2" (ΕΤ-2) δεν ξερω αν το έχει βρει ο φίλος μας ο ChristosM.
 
...σαν να έχεις δίκιο! Απλά, με τον όλο ενθουσιασμό μου χτες, εκείνο μου ήρθε πρώτα στο μυαλό...!!!
 
2. ΕΡΤ-2 (1982-1984, έγχρωμο)





Δεν είναι κακό, αλλά είναι αρκετά απλό στη σύλληψη και ΠΑΡΑ πολύ σύντομο.

Το μουσικό σήμα είναι καλό - αν και πάλι πάρα πολύ σύντομο.

Πιστεύω ότι εικόνα και μουσική ταιριάζουν πολύ μεταξύ τους.

Το στούντιο των ειδήσεων της ΕΡΤ-2 παρέμεινε το ίδιο για χρόνια, σχετικά απλό και ήπιο στο μάτι.

Συνολικά: 6 στα 10

Προβολή συνημμένου 60280 Προβολή συνημμένου 60281

4. ΕΡΤ-2 (1984-1986, έγχρωμο)





Το οπτικό σήμα πολύ κακό κατά την γνώμη μου - κακή επιλογή χρωμάτων (γαλάζιο, μπλε, κόκκινο/πορτοκαλί), πολύ αργό και βαρετό, πολύ κακή σχεδίαση.

Το μουσικό σήμα κατά την γνώμη μου επίσης πολύ κακό και δεν έχει τον δυναμισμό που πρέπει να έχει ένα ηχητικό σήμα ειδήσεων.

Εικόνα και μουσική πιστεύω ότι δεν ταιριάζουν καθόλου μεταξύ τους.

Το στούντιο των ειδήσεων της ΕΡΤ-2 είναι το ίδιο με προηγουμένως.

Συνολικά: 2 στα 10

ert219853cf8.jpg

5. ΕΡΤ-2 (1986-1988, έγχρωμο)





Το οπτικό σήμα με την κολώνα με πολύ έντονο το Ελληνικό στοιχείο - λίγο κακόγουστο κατά την γνώμη μου. Επίσης, ο σχηματισμός των λέξεων ΕΡΤ-2 ΕΙΔΗΣΕΙΣ κρατάει πάρα πολύ ώρα.

Το μουσικό σήμα πολύ μέτριο. Σίγουρα καλύτερο από το προηγούμενο, αλλά και πάλι δεν μου αρέσει (ιδιαίτερα στην αρχή του).

Εικόνα και μουσική πιστεύω ότι δεν ταιριάζουν λίγο μεταξύ τους.

Το στούντιο των ειδήσεων της ΕΡΤ-2 δεν φαίνεται, γιατί η κάμερα κάνει ζουμ στους παρουσιαστές.

Συνολικά: 4 στα 10

ert219864os7.jpg

ert219832ob0.jpg

ert219833ca7.jpg

ert219852bm6.jpg

ert219863ku9.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
2. ΕΡΤ-2 (1982-1984, έγχρωμο)


...ή αλλιώς "Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΝΤΑΜΠΛΑΣ ΕΝΟΣ ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΟΥ"!!!! Όσοι διαβάσατε την περιγραφή από μνήμης, πρίν ανέβει το βίντεο, θα με νιώσετε...!!!

Θα προσπαθήσω, πάντως, να είμαι αντικειμενικός.

Πριν απ' όλα, έχω ένα μικρό κόλλημα ότι τα χρώματα στο "2" είναι κόκκινο-κίτρινο-μπλε και το "ερτ" λευκό, όπως το δημοσίευσα. Τα χρώματα που βλέπουμε εδώ -και μιλάω ως γραφίστας που είμαι- είναι πολύ ψυχρά ως αντιτηλεοπτικά για να είναι τα πραγματικά, αν και τα χρώματα στο στούντιο, και σε όλα τα άλλα βίντεο είναι ολόσωστα... Μόνο σε ασπρόμαυρες οθόνες θα είχαν εφαρμογή αυτά τα χρώματα... Τι να πω...

Κατά τα άλλα: Είναι ένα πολύ μοντέρνο και δυναμικό σήμα, και ως προς το animation και ως προς την μουσική, ακόμα και στην slow εκδοχή του -και σαν εικόνα και σαν ήχο- για την έναρξη και το κλείσιμο του προγράμματος, ακριβώς για να δείξει, έστω έτσι, πως η ΕΡΤ-2 δεν αποτελεί συνέχεια της "κουμπωμένης" ΥΕΝΕΔ. Επίσης η μουσική ήταν πολύ καλή από μόνη της, χωρίς το τηλεοπτικό σήμα, στο ραδιόφωνο δηλαδή.

Όσο για το στούντιο: Να θυμίσω ότι το στούντιο της εποχής του "τριπού 2" ήταν μπεζ με μικρά "ερτ2 ΕΙΔΗΣΕΙΣ" σε όλο το μήκος και το πλάτος του. Δεν θυμάμαι όμως αν ήταν ζωγραφισμένα, τυπωμένα, ή ανάγλυφα. Νομίζω ανάγλυφα. Η εικόνα που έχω στο μυαλό μου είναι από δύο εξώφυλλα του περιοδικού της εποχής "ΤV ΜΙΚΡΗ ΟΘΟΝΗ", το ένα με Γιάννη Δημαρά και το άλλο με Μένυα Παπαδοπούλου. Αν κάποιος, κατά τύχη, τα έχει ή τα βρεί, σίγουρα θα συμφωνήσει μαζί μου. Πιστεύω πως ο λόγος που υπήρχε άλλο σήμα ειδήσεων και άλλο σήμα σταθμού, ήταν απλά γιατί δεν είχαν -ακόμα- καινούριο σήμα ειδήσεων... (ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ, ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΣΗΜΑ ΕΙΔΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΛΟΓΟΤΥΠΟ ΤΗΣ ΕΤ-2, ΤΟ 1987.... Μπορεί και να κάνω λάθος, μετά από τόσα χρόνια...)

8,5 στα 10 (για να είμαι αντικειμενικός, αλλιώς το 9 ήταν "στο νερό"!!!!)

Υ.Γ. 1:Μου άρεσε η λέξη discoκατάσταση που αναφέθηκε!!!

Υ.Γ. 2: ΚΛΟΥ: ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΤΕ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΚΑΛΑ! ΤΟΣΟ ΤΟ "ΕΡΤ-2 ΕΙΔΗΣΕΙΣ", ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΡΙΑ (ΑΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗ) ΕΙΝΑΙ ΖΩΓΡΑΦΙΣΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ! ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΧΙ ΚΑΛΑ!!!

Υ.Γ. 3: Κάντε καρέ-καρέ κίνηση την ώρα που αλλάζει το πλάνο από διπλό (Αθηνά Ραπίτου και Αχιλλέας Χρυσοχόος) σε μονό και θα δείτε το τέλειο "τρύπημα" εικόνας!!!

bernard.c είπε:
4. ΕΡΤ-2 (1984-1986, έγχρωμο)


[/b]
Κατ' αρχήν, αν είχαμε μόνο το σήμα, χωρίς τη μουσική, θα έλεγα "τέλος πάντων". Αλλά η μουσική σε δημοτικό ρυθμό μεν, αλλά χωρίς το δυναμισμό όχι ενός σήματος ειδήσεων αλλά του δημοτικού τραγουδιού...έλεος!!! Και μάλιστα πολύ περισσότερο έλεος όταν διαδέχεται το "τριπλό 2"!!!!

Στο σκηνικό παραμένουν τα ζωγραφιστά σήματα... Δεν τους "έκοψε" ποτέ, ή παρέμεινε το "ωχ αδερφέ, ποιός θα το δει";;;;

3 στα 10, μόνο για το animation!!!!

bernard.c είπε:
5. ΕΡΤ-2 (1986-1988, έγχρωμο)




[/b]
Εδώ, για μένα, είναι το εναλλακτικότερο σήμα που έκανε ποτέ η ΕΡΤ (ως οργανισμός), ίσως και το πιό όμορφο!!!

Μου άρεσε από την εποχή που παιζόταν. Το όλο animation, η γη, η κολώνα που ανοιγει... Και η πολύ καλή μουσική που δένει με τη γρήγορη εικόνα και την εναλλαγή της, που είναι και πιό δυναμική απ'ότι τη θυμόμουν! Και το αντίστροφο σήμα τέλους μου άρεσε το ίδιο....

Το μείον; Ότι δεν υπάρχει στούντιο, παρά μόνο "τρυπήματα"....

7 στα 10!

Υ.Γ. ΚΛΟΥ: Κάντε καρέ-καρέ την ώρα της εναλλαγής των δύο χαρτών πίσω από τον παρουσιαστή (δεν θυμάμαι όνομα). Θα δείτε για καναδυό καρέ ένα υπέροχο ΜΑΥΡΟ!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΟΓΙΑ....

ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΩΡΑ;;;;;;;;

Ότι σχεδόν συγκινήθηκα, γιατί ήταν -μαζί με το "τριπλό 2"- το μέγιστο κόλλημα μου;


Ότι ήμουν σίγουρος ότι δεν θα το ξανάβλεπα;



Ότι κατά 90% θυμόμουν σωστά τη μουσική κι ας ήμουν 3 χρονών σκατό;



Ότι δεν φτάνουν χίλια ευχαριστώ;;;;


ΤΙ;;;;

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

:thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:

:cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:


Δεν φτάνουν τα λόγια. Μακάρι να μπορούσα να ανταποδώσω τα ανάλογα...


ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ BERNAAAAAAAAAAAAAARD;;;;;;;;;

Y.Γ. 1: Οι χρωματισμοί είναι ίδιοι όπως το animation του sq350nike!!! Τι στο καλό;;; Και τα καφετιά χρώματα; Μήπως όντως ήταν τόσο μεγάλη τελικά η διαφορά pal-secam; Μήπως λόγω αυτής της διαφοράς το "τριπλό 2" βγαίνει "ψυχρό" (αλλά τα άλλα γιατί είναι ΟΚ); Δεν ξέρω, είμαι άσχετος σ'αυτό το τεχνικό θέμα...

Υ.Γ. 2: Θα είναι πολύ δύσκολο να είμαι αντικειμενικός -όπως στο "τριπλό 2", όταν ο bernard το θέσει και αυτό για κριτική...

Υ.Γ. 3: Από κάποια κουβέντα όταν δούλευα στο TEMPO (2001), έμαθα ότι μάλλον το "υπογράφει" ο γνωστός για τις 3D-animation δουλειές του (π.χ. Ακρόπολη), Παύλος Πισσάνος, ο οποίος εκείνη την εποχή -ή παλιότερα- είχε εκπομπή στην ΥΕΝΕΔ...
 
Ειλικρινα χαρηκα πολυ που ειδα ποσο ενθουσιαστικες. Να εισαι καλα και παντα να χαιρεσαι.
 
Πίσω
Μπλουζα