Υπάρχουν ακόμα άτομα που παίζουν PS2;

Φιλε vetus καταρχην θα σε προτεινα να παιξεις τα 4 πρωτα στη σειρα γιατι ειναι σαν μια ενιαια ιστορια.Οπως εχω πει εχω τερματισει τα παντα απο Dragon quest ειναι η αγαπημενοι μου σειρα εξαλου και θα σε πω οτι δεν ειναι καλητερα τα remakes.To Ι περα απο τα γραφικα δεν εχει καμια αλλη σημαντικη βελτιωση το ΙΙ μαζι με τα γραφικα εχει μεγαλητερο χαρτη και καποια εξτρα μαγικα και εχθρους.Υπαρχει ομως ενα μεγαλο μυον και αυτο ειναι η δυσκολια.Τα αρχικα I και ΙΙ για το NES ηταν πολυ δυσκολα ειχαν πολυ δυνατους εχθρους και για να παρεις level επρεπε να ματωσεις και να παιζεις ωρες.Στα remakes εκαναν τα παιχνιδια πιο ευκολα ποιο αδυναμους τους εχθρους και κερδιζεις level πιο γρηγορα.Προσωπικα αυτο εμενα δεν μαρεσε καθολου γιατι τα παιχνιδια εγειναν γελοια πιο ευκολα.
 
metalcandyman είπε:
Φιλε vetus καταρχην θα σε προτεινα να παιξεις τα 4 πρωτα στη σειρα γιατι ειναι σαν μια ενιαια ιστορια.Οπως εχω πει εχω τερματισει τα παντα απο Dragon quest ειναι η αγαπημενοι μου σειρα εξαλου και θα σε πω οτι δεν ειναι καλητερα τα remakes.To Ι περα απο τα γραφικα δεν εχει καμια αλλη σημαντικη βελτιωση το ΙΙ μαζι με τα γραφικα εχει μεγαλητερο χαρτη και καποια εξτρα μαγικα και εχθρους.Υπαρχει ομως ενα μεγαλο μυον και αυτο ειναι η δυσκολια.Τα αρχικα I και ΙΙ για το NES ηταν πολυ δυσκολα ειχαν πολυ δυνατους εχθρους και για να παρεις level επρεπε να ματωσεις και να παιζεις ωρες.Στα remakes εκαναν τα παιχνιδια πιο ευκολα ποιο αδυναμους τους εχθρους και κερδιζεις level πιο γρηγορα.Προσωπικα αυτο εμενα δεν μαρεσε καθολου γιατι τα παιχνιδια εγειναν γελοια πιο ευκολα.
ξεκίνησα σχετικά πρόσφατα το Ι στο nes (με κανονικό cartridge,όχι emulator) , έχω γράψει ήδη περίπου 2 ώρες στην αρχική περιοχή για να δυναμώσω όσο χρειάζεται και να αγοράσω ότι πρέπει χωρίς να έχω τελειώσει ακόμα γιατί μου υπολείπονται χρήματα για να πάρω το τελευταίο σημαντικό αντικείμενο :xm: ...δεν θέλω να σκέφτομαι πόσες ώρες θα πρέπει να "γράφει" όταν θα έχω φτάσει στο τέλος :D .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krem13 είπε:
ξεκίνησα σχετικά πρόσφατα το Ι στο nes (με κανονικό cartridge,όχι emulator) , έχω γράψει ήδη περίπου 2 ώρες στην αρχική περιοχή για να δυναμώσω όσο χρειάζεται και να αγοράσω ότι πρέπει χωρίς να έχω τελειώσει ακόμα γιατί μου υπολείπονται χρήματα για να πάρω το τελευταίο σημαντικό αντικείμενο :xm: ...δεν θέλω να σκέφτομαι πόσες ώρες θα πρέπει να "γράφει" όταν θα έχω φτάσει στο τέλος :D .
Oποτε φιλε Krem ξερεις πολυ καλα αυτο που περιεγραψα παραπανω το εχεις νιωσει στο πετσι σου :D Προσωπικα το Dragon Quest I το εχω τερματισει μεχρι τωρα 6 φορες και πραγματικα αν με ελεγαν να κατσω τωρα να το ξανατερματισω για εβδομη δεν υπηρχε περιπτωση να το κανω αυτη την στιγμη.Για να σε βοηθησω λιγακι φιλε να ξερεις οτι πρεπει να εισαι το λιγοτερο 20 level οταν θα αντιμετωπισεις τον τελικο τον Dragonlord.Eγω ολες της φορες στον τελικο ειχα 25 με 27 level.
 
metalcandyman είπε:
Oποτε φιλε Krem ξερεις πολυ καλα αυτο που περιεγραψα παραπανω το εχεις νιωσει στο πετσι σου :D Προσωπικα το Dragon Quest I το εχω τερματισει μεχρι τωρα 6 φορες και πραγματικα αν με ελεγαν να κατσω τωρα να το ξανατερματισω για εβδομη δεν υπηρχε περιπτωση να το κανω αυτη την στιγμη.Για να σε βοηθησω λιγακι φιλε να ξερεις οτι πρεπει να εισαι το λιγοτερο 20 level οταν θα αντιμετωπισεις τον τελικο τον Dragonlord.Eγω ολες της φορες στον τελικο ειχα 25 με 27 level.
οκ thanks! θα προσπαθήσω να το πάω τόσα level μέχρι να φτάσω εκεί,τώρα είμαι 7 αν θυμάμαι καλά.με το που τελειώσει η εξεταστική ( :xm: ) θα το ξαναπιάσω κατευθείαν ;) .

πάντως όσο αφορά το ps2,λέω να (ξάνα)αρχίσω,μιας και χάνω συνέχεια στην αρχή για κάποιο λόγο :D ,το forbidden siren
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φυσικα και παιζω ακομα παιχνιδια στο ps2.Προσφατα αγορασα τα 2 rocky,το smackdown:here comes the pain και το maximo.Εχει βγαλει παιχνιδαρες οπως και να το κανουμε.Μην ξεχναμε και το παιχνιδι που ανεβασε πολυ τις πωλησεις του playstation2, το san andreas
 
Θα σε παραπέμψω σε προχθεσινό μου post:

Olorin είπε:
//Κάτι για το ότι "στην Ελλάδα ζούμε, άρα η ελληνική αγορά μας ενδιαφέρει": Εδώ και 2-3 μήνες στο byteme δημοσιεύουμε το top-10 σε πωλήσεις κάθε μήνα. Πιστέψτε με, θα φρικάρετε με τα αποτελέσματα. Δεν είναι μόνο το ότι οι 5/7 πρώτες θέσεις καταλαμβάνονται από τις διάφορες εκδόσεις του PES (ναι, ακόμα και για PS2!!!) παρόλο που κοντεύει να κυκλοφορήσει το επόμενο, ούτε το ότι ούτε ένας τίτλος μηχανημάτων της MS και της Nintendo δεν έχει κάνει την εμφάνισή του στο top-10 αυτούς τους 3 μήνες (πράγμα που επιβεβαιώνει σε τεράστιο βαθμό κατά πόσο αληθινό είναι το στερεότυπο του Έλληνα καταναλωτή "(μ)πλέιστεσο+(μ)προ"). Αλλά και το ότι εμφανίζονται ξαφνικά τίτλοι που στον υπόλοιπο κόσμο θα θεωρούνται... retro. Χαρακτηριστικά, τον προπερασμένο μήνα υπήρχε στο top-10 το GTA: San Andreas για PS2 (2004), ενώ σε αυτό το movie tie-in του Spider-man 3 για PSP (2007)!!! Δηλαδή πόσοι να τα αγόρασαν αυτά τα παιχνίδια; 10; 20; (καλώς ή κακώς, η GfK δεν παρέχει νούμερα, γιατί πολύ φοβάμαι πως αν τα γνωρίζαμε θα τα παρατούσαμε όλα και θα έφευγαν κι όσοι έχουν μείνει Ελλάδα) Άρα για ποια "ελληνική αγορά" μιλάμε;;;
Στο top-10 των τελευταίων μηνών της ελληνικής αγοράς υπάρχουν κάθε μήνα τουλάχιστον 2 τίτλοι για PS2 τη στιγμή που π.χ. δεν υπάρχει ούτε ένας για μηχανήματα της Nintendo (Wii, DS, 3DS) ή X360. Κυρίως είναι το εκάστοτε PES που στην Ελλάδα είναι συνώνυμο του gaming για πολλούς, αλλά και ορισμένες εκπλήξεις, όπως π.χ. το 8ετίας San Andreas που αναφέρω.

Υποθέτω πως πρόκειται για άτομα που δεν έχουν άμεση σχέση με το gaming (π.χ. γονείς που δεν ξέρουν από γενιές κ.λπ. και απλώς ήθελαν να πάρουν στα παιδιά τους κάτι για να παίζουν και το PS2 ήταν ό,τι πιο φτηνό βρήκαν) ή ίσως και άτομα που δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν κάποια πιο πρόσφατη κονσόλα γιατί δεν αποτελεί πρώτη προτεραιότητά τους (π.χ. άτομα που παίζουν μόνο PES, άντε και κανένα GTA, το στερεότυπο δηλαδή του casual Έλληνα gamer)...
 
Tώρα άρχισα το viewtiful joe 2 , τι παιχνιδάρα!side scroll platformers για πάντα, μας φαγανε οι top down 3d αηδίες.Έχει πολλα κρυμένα διαμάντια το ps2 ,γιατί να χαλάσεις τα λεφτά σου για το ps3;Μέχρι να τα ανακαλύψεις θα περάσει πολυςςςς καιρος.
 
Φυσικά καθώς είναι και η μόνη επιτραπέζια κονσόλα...μέχρι να έρθει το Saturn που περιμένω! Το SNES είναι στο πατρικό για ώρα ανάγκης...
 
τώρα με την οικονομική κρίση πολλοί θα συνεχίσουν να παίζουν ps2 και καλά θα κάνουν...
 
Έχω συνδεδέμενες 3 διαφορετικές κονσόλες και έχω αφήσει μία θύρα για το ps4.Tι θα πει αν παίζουμε ακόμη?Είναι σαν να έχεις μία γυναίκα που την αγαπάς και να λες επειδή είμαι μαζί της από παλιά δεν την αγαπάω πια.Φυσικά και παίζω με κάθε ευκαιρία και θα το κάνω για πάντα.
 
Πίσω
Μπλουζα