Υπολογισμός αξίας παλιών υπολογιστών στην εποχή τους.

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.328
Αντιδράσεις
1.345
Εχω πέσει με τα μούτρα και διαβάζω αυτόν τον καιρό παλαιά τεύχη Pixel και PC Master που έχω κατεβάσει σε PDF. Μου αρέσει να διαβάζω παλιά περιοδικά περισσότερο από σύγχρονα άρθρα σχετικά με retro games και τεχνολογίες γιατί στα παλιά περιοδικά διαβάζεις για παλιές τεχνολογίες με την οπτική που είχε ο κόσμος όταν ήταν ακόμα καινούριες. Αλλά άλλο ένα που μου αρέσει στα παλιά περιοδικά είναι τα διαφημιστικά διαφόρων καταστημάτων που φιλοξενούνται στις σελίδες. Η σύγκριση των τότε προϊόντων με τα σημερινά προϊόντα και δεδομένα είναι όλη η ουσία. Εκεί πραγματικά καταλαβαίνεις πόσο πολύ έχει εξελιχθεί (ή και εξευτελιστεί ακόμα) η τεχνολογία σήμερα!

Αλλά αυτό που δεν μπορώ να συγκρίνω με ακρίβεια είναι οι τιμές. Για παράδειγμα, το 1990, ένας σκληρός δίσκος 40MB κόστιζε 80 χιλιάδες δραχμές. Σήμερα ένας δίσκος 2 ΤΒ κοστίζει 100 ευρώ. Πόσο μεγάλη πραγματικά είναι η διαφορά? Πόσο αξίζουν οι τότε 80.000δρχ σε ευρώ σήμερα? Πόσο ποιο δύσκολο ήταν να αγοράσεις τότε έναν δίσκο σε σχέση με σήμερα?

Οπότε ψάχνω να βρω κάποιο calculator ή κάποιον τύπο τέλος πάντων για να κάνω τις συγκρίσεις. Εχω βρει calculators για δολάρια και ευρώ αλλά εδώ το θέμα είναι πιο περίπλοκο γιατί πρέπει όχι μόνο να γίνει μετατροπή της τότε αξίας αλλά και μετατροπή από δραχμές σε ευρώ. Ουτε δραχμές υπάρχουν σήμερα εδώ και 10+ χρόνια αλλά ούτε ευρώ υπήρχαν το 1990. Και με τα μαθηματικά δεν τα πάω πολύ καλά και όλο αυτό μου φαίνεται λίγο βουνό οπότε αν κάποιος καλός μαθητής μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ισως θα επρεπε να το δεις λιγο απο μια αλλη σκοπια. Τι εννοω;

Δες λιγο την αναλογια του ποσο ειναι ενα μηνιατικο σημερα σε σχεση πχ με ενα σκληρο 2ΤΒ των 100? που ανεφερες και ποσο ηταν ενα μεσο μηνιατικο τοτε, πισω στο '90 (ενας παλιος εδω θα μας βοηθουσε μιας κι εμεις ειμασταν πιτσιρικαδες τοτε) για να καταλαβεις ποσο ακριβο ηταν κατι (απο ενα εξαρτημα μονο εως ολοκληρος ΗΥ) και τι "θυσια"(ή αποταμιευση αν προτιμας) επρεπε να κανεις για να αγορασεις κατι.
 
Για να αντιληφθείς περίπου τα μεγέθη....

Το 1998, με το που τελείωσα το σχολείο, έπιασα την πρώτη μου δουλειά. Ο μισθός μου ήταν 80.000 δρχ (δούλευα 6ωρο, γιατί διάβαζα ξανά για πανελλήνιες), όταν ο βασικός ήταν 120.000 δρχ! Οπότε το 1990, ο βασικός μπορεί να ήταν στις 80.000 με 90.000 δρχ! (ίσως και πιο κάτω - δε θυμάται η μητέρα μου να το διασταυρώσω!).

Φαντάζομαι όμως ότι θα θυμούνται άλλα παιδιά από το φόρουμ.

Σκέψου τώρα, τι μέρος του μισθού είναι τα 100 eur. Παλιά, για να πάρεις έναν υπολογιστή με έναν μισθό, φάνταζε εξωπραγματικό, εξαιτίας του υψηλού κόστους όλων των περιφερειακών και όχι μόνο του δίσκου.
 
Καλά, σίγουρα παλιά οι υπολογιστές και τα εξαρτήματα κόστιζαν πολύ παραπάνω, δεν χωράει συζήτηση σε αυτό. Ημουν μικρός τότε αλλά θυμάμαι πόσο ακριβά ήταν και πόσος λίγος κόσμος τα είχε. Γι αυτό υπήρχε και η αγορά των micros άλλωστε. Απλά ψάχνω να βρω έναν τρόπο να έχω μία καλύτερη ακρίβεια. Από αυτά που μου είπατε μπορώ μόνο να υπολογίσω ότι ένας δίσκος των 40MB κόστιζε όσο το 80-90% του βασικού τότε, σαν να λέμε καμιά 600αριά ευρώ σήμερα. Η μήπως 400 μιας και έχουν πέσει οι μισθοί σε επίπεδο πείνας πλέον?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια κουβεντα ανοιγεις Τασο! Ειναι αναλογα τι συγκρινεις. Πχ. Μια τηλεοραση 26inch το 90' εκανε 300,000-400,000χιλιαδες δραχμες (900-1200 ευρω) , τωρα αν θες να παρεις μια τετοια TV 26" με 240ευρω την παιρνεις. Επισης τοτε θα χρειαζοσουν 2-3 μισθους για να την παρεις , τωρα(ΑΝ Βεβαια εχεις δουλεια και σου μενουν χρηματα απο τους φορους και τα χαρατσια, μεγαλος παραγοντας στην εποχη μας :p ) θες μισο ή και λιγοτερο του μισθου αν υποθεσουμε οτι παιρνεις το βασικο (587e ειναι; ;) .Αλλο παραδειγμα Θυμαμαι εναν φιλο που ειχε παρει Amiga 500 300χιλιαδες δραχμες τον κοιταγαμε σαν Εξωγηινο! Αν μου πεις οτι εδωσες τωρα 1000ευρω για ενα Gaming PC θα πω οκ!

Γενικα οτι εχει σχεση τεχνολογια/μηχανηματα ειναι πιο ευκολο να το αποκτησεις απο τι παλαιοτερα.Λογω οτι υπαρχουν μικροτερα κοστοι παραγωγης. Το γενικο κοστος ζωης και τα αναλωσιμα(φαγητο,super market κτλ) ομως εχουν αρχισει να ξεφευγουν!! Σε συνδιασμο με τους μισθους που πεφτουν συνεχεια!!

Για να βρεις την αναλογια που λες πρεπει να βρεις ποσο ηταν οι μισθοι τοτε ακριβως και ποσο κοστιζαν τα διαφορα πραγματα και να τα συγκρινεις με τα αντιστοιχα τωρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα πρεπει καποια στιγμη να ανεβασω φωτο απο ενα εληνικο περιοδικο του 1989 (νομιζω computer software) οπου διαφημιζονται διαφορα πισι νεας τεχνολογιας 286 τοτε, με τιμες 2.000.000 δρχ. Επισης στον ετησιο καταλογο του περιοδικου με ολους τους υπολογιστες, υπαρχουν κατα παραγγελια "εξαιρετικα συγχρονοι επαγγελματικοι υπολογιστες" -εαν θυμαμαι καλα 386 οταν τα 8088 κυριαρχουσαν- οπου κοστιζαν 40.000 ΔΟΛΛΑΡΙΑ. Μιλαμε για τιμη περιπου 50.000.000 δρχ δηλαδη οσο επερνε ο μεσος ελληνας εργαζομενος σε ολη του ζωη.
 
Το 1990 ο μισθος του πατερα μου πρεπει να ηταν γυρω στις 90.000 δρχ (και δεν ηταν ο βασικος..).Χονδρικα-οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω-ηθελες περιπου 3 μισθους για να παρεις μια αμιγκα ή ενα pc...
 
mike είπε:
Θα πρεπει καποια στιγμη να ανεβασω φωτο απο ενα εληνικο περιοδικο του 1989 (νομιζω computer software) οπου διαφημιζονται διαφορα πισι νεας τεχνολογιας 286 τοτε, με τιμες 2.000.000 δρχ. Επισης στον ετησιο καταλογο του περιοδικου με ολους τους υπολογιστες, υπαρχουν κατα παραγγελια "εξαιρετικα συγχρονοι επαγγελματικοι υπολογιστες" -εαν θυμαμαι καλα 386 οταν τα 8088 κυριαρχουσαν- οπου κοστιζαν 40.000 ΔΟΛΛΑΡΙΑ. Μιλαμε για τιμη περιπου 50.000.000 δρχ δηλαδη οσο επερνε ο μεσος ελληνας εργαζομενος σε ολη του ζωη.
Πάντως το PC Master που διαβάζω τώρα είναι του 1990 και το πιο ακριβό μηχάνημα σε διαφημιστικό είναι ένα PC με 386 στα 25mhz και κοστίζει 440.000 δραχμές ενώ οι 286 κυμαίνονται στα 200-250 χιλιάρικα. Μήπως είναι πιο παλιό το περιοδικό που λες? Καπως μεγάλη η διαφορά μου φαίνεται και πάλι... Εκτός και αν μιλάμε για ολοκληρωμένα workstations με ακριβούς εκτυπωτές, 2-3 σκληρούς δίσκους, επαγγελματικές κάρτες γραφικών και ήχου, 10πλάσια RΑΜ από το κανονικό, εγκατεστημένα επαγγελματικά προγράμματα για γραφικά και ήχο και άλλα τέτοια.

angel_grig είπε:
Το 1990 ο μισθος του πατερα μου πρεπει να ηταν γυρω στις 90.000 δρχ (και δεν ηταν ο βασικος..).Χονδρικα-οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω-ηθελες περιπου 3 μισθους για να παρεις μια αμιγκα ή ενα pc...
Εντάξει το PC, η Αmiga 500 τo 1990 λέει ότι κοστίζει 110.000 δραχμές οπότε με ένα μισθό και κάτι ψηλά ήσουν καλυμμένος :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντάξει το PC, η Αmiga 500 τo 1990 λέει ότι κοστίζει 110.000 δραχμές οπότε με ένα μισθό και κάτι ψηλά ήσουν καλυμμένος
1990: Αγορά Amiga+1084S = 220.000 δρχ

1991: Αγορά 512 kb = 30.000, δεύτερο drive 30.000 δρχ , και σκληρός δίσκος για Amiga (που δεν αγόρασα) 120.000 δρχ. Για την ιστορία καινούργια games εκείνη την περίοδο κόστιζαν 10.000 - 11.000 δρχ.
 
@ imgema : ειναι του 1989, μπορει και πιο παλιο το περιοδικο. τα μηχανηματα αυτα ηταν workstations (βασικα ηταν "ορθια" tower, τιποτε περισσοτερο) και ειχαν τιμες δεκαδων, αν οχι εκατονταδων εκατομυριων. Για την ιστορια και μονο, στο τευχος Φεβρουαριου 1990 του computer software υπαρχει παρουσιαση της Amiga 2500UX (η συγκεκριμενη του τεστ ΔΕΝ ειχε τον 68030) και κοστιζε 1.250.000 δρχ χωρις ΦΠΑ και χωρις τον 68030. Δηλαδη περιπου εναμιση εκατομυριακι ζεστο-ζεστο.
 
mike είπε:
@ imgema : ειναι του 1989, μπορει και πιο παλιο το περιοδικο. τα μηχανηματα αυτα ηταν workstations (βασικα ηταν "ορθια" tower, τιποτε περισσοτερο) και ειχαν τιμες δεκαδων, αν οχι εκατονταδων εκατομυριων. Για την ιστορια και μονο, στο τευχος Φεβρουαριου 1990 του computer software υπαρχει παρουσιαση της Amiga 2500UX (η συγκεκριμενη του τεστ ΔΕΝ ειχε τον 68030) και κοστιζε 1.250.000 δρχ χωρις ΦΠΑ και χωρις τον 68030. Δηλαδη περιπου εναμιση εκατομυριακι ζεστο-ζεστο.
Και τώρα όλα αυτά τα κάνουμε για πλάκα emulate και σε PC δεκαετίας που βρίσκεις και στην ανακύκλωση καμιά φορά...
 
Ντάξει, τα νούμερα που διαβάζω είναι εξωπραγματικά!!!

Ενδεικτικά θα σας πω ότι το 1987 το σπίτι μας έκανε ~ 7.000.000!....

Εξωπραγματικά όμως!.....
 
Αυτος ο ετησιος καταλογος του computer software ειναι πραγματικος θυσαυρος. Βλεπεις πως ηταν η τεχνολογια των πισι το 1989. Πουλουσαν 8088 και 8086 σε κανονικες τιμες (απο εταιριες οπως hyundai, vegas, texas κτλ), καπως πιο ακριβα (πανω απο 300.000 δρχ) ειχαν τα 286 και τα 386 ειχαν πολυ πανω απο 500.000 δρχ. Τιμες κοντα το εκατομυριο ηταν συνηθισμενες σε πισι. Επισης καποια σοβαρα προγραμματα (οπως αρχιτεκτονικης) ειχαν κοστολογηθει σε τιμες 300-500.000 δρμ. EDIT Μια συγκριση: τευχος 30 Αυγουστος 1989 : αμστραντ PPC640 με οθονη 213.000 δρχ και ειχε 8086 στα 8ΜΗΖ, 640ΚΒ ραμ και μονοχρωμη οθονη. Ηταν ομως "φορητος"!!! Απο την αλλη ενα ΙΚΑΡΟΣ 286 με παρομοια χαρακτηριστικα ειχε 368.000 δρχ, αλλα με τεραστειο σκληρο δισκο των 30ΜΒ. Για το 1990 ηταν καλες τιμες, αλλα τα 286 2 χρονια πιο πριν ειχαν τριπλασια και βαλε τιμη. Δεν συζητω καν τα 386.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δηλαδη μια Amiga με τα Extra (γυρω στα 300.000δρχ) εκανε περιπου το 4,5% του σπιτιου σας! Και να μην μιλησω για αυτα που ειπε ο mike στην προηγουμενη σελιδα " διαφορα πισι νεας τεχνολογιας 286 τοτε, με τιμες 2.000.000 δρχ. ". Που αν ισχυουν ενα PC 286 εκανε πανω απο το 1/4 ενως σπιτιου!!! :D
 
Η αλήθεια είναι ότι το κρατούσα μανιάτικο στους γονείς μου που δε με είχαν πάρει έναν υπολογιστή όταν ήμουν μικρή!....

Τελικά, δε φταίνε αυτοί - τι να πρωτοκάνουν, οι άνθρωποι απλοί υπάλληλοι ήταν! :D Τα νούμερα που διαβάζω εδώ είναι "φεύγα"!

(αυτό φυσικά δεν πρόκειται ποτέ να το παραδεχτώ παραέξω! :p )
 
Αυτο συμβαινει οταν χρησιμοποιεις σκληρο εξωτερικο νομισμα.. οτι εισαγεται ειναι σχετικα φθηνοτερο ( αυτοκινητα, pc, κινητα κλπ ), οτι παραγεται εντος ακριβαινει ( σπιτια, τροφιμα ).
 
Στο πρωτο μερος, ενα καλο μετατροπεα με τωρινη ισοτιμια μπορεις να βρεις εδω:

http://www.xe.com

Οι τιμες οντως ηταν στα ουρανια στην Ελλαδα, και γιαυτο ευθυνοντε τοσο οι κακοι εισαγωγεις, οπου υπερπολλαπλασιαζανε το κερδος τους, μεχρι και οι τοτε (και τωρα) νομοι για να εισαγεις κατι. Ειναι πολυ καλο θεμα για συζητηση, αλλα παει σε πολυ διαφορετικα πλαισια απο αυτο της θεματολογιας της κοινοτητας και δυσκολα μπορει να αναλυθει σε μεγαλυτερο βαθος..
 
Getta Robo είπε:
Στο πρωτο μερος, ενα καλο μετατροπεα με τωρινη ισοτιμια μπορεις να βρεις εδω:www.xe.com

Οι τιμες οντως ηταν στα ουρανια στην Ελλαδα, και γιαυτο ευθυνοντε τοσο οι κακοι εισαγωγεις, οπου υπερπολλαπλασιαζανε το κερδος τους, μεχρι και οι τοτε (και τωρα) νομοι για να εισαγεις κατι.
Eν μερει,βεβαια ναι,αλλα γενικα οι υπολογιστες ηταν ακριβοι..θυμαμαι που ειχα διαβασει σε ενα ξενο φορουμ καποιον που ειχε γραψει στο αυτοκινητο του:my other car is a computer! :D
 
Καλα μονο σε Ταιβαν και λοιπες χωρες κατασκευης ηταν "φθηνοι", εξωτερικο ηταν σαφως περισσοτερο προσβασιμοι. Θυμαμαι που σπουδαζε απο αρχες του 90 ξαδελφος μου στην Αγγλια και τον βαζανε γνωστοι και φιλοι να φερνει εξαρτηματα απο εκει. Εδω υπηρχε ανεκαθεν το προβλημα της υπερφορολογησης, της παραλληλης εισαγωγης και της ελειψης σοβαρης αντιπροσωπιας η και καθολου.
 
Πίσω
Μπλουζα