Υπολογισμός αξίας παλιών υπολογιστών στην εποχή τους.

Τα πραγματα ηταν εξωφρενικα παλαιοτερα ωσον αφορα την αγορα υπολογιστη και το ξερω μεχρι και γω που ειχα σχεδον ανυπαρκτη σχεση με το αντικειμενο.1991 με 92 που ημουνα πεμπτη με εκτη δημοτικου αν θυμαμαι καλα μας ειχαν ζαλισει στο χωριο κατι πλασιε που πουλουσαν υπολογιστες πακετο με μια εγκυκλοπαιδια σε δισκετες 1.200.000 δραχμες.Μιλαμε ακουγαν το ποσο οι γοννοις των μαθητων και τα εγκεφαλικα επεφταν βροχη.Οι γοννοις του κολητου μου ηταν αγροτες εβαζαν καπνα και εφαγαν το παραμυθι του πωλητη οτι και καλα με αυτη την εγκυκλοπαιδια και με τον υπολογιστη θα εχει τρομερη βελτιωση ο γιος τους στο σχολειο και οχι μονο τωρα αλλα μεχρι και το πανεπιστημιο και καλα και νομιζοντας οτι το τουβλο θα γιννει διανεια πηραν τον υπολογιστη οταν πουλησαν το καπνο και πηραν καποια λεφτα.Τελικα δεν μαθαμε ποτε ουτε καν πως εμπαινε η διασκετα στον υπολογιστη η καποια αλλη χρησιμοτητα του και για κανα δυο βδομαδες παιζαμε φανατικα ναρκαληευτη.Μετα απο της δυο αυτες βδομαδες δεν ανοιξε ξανα ο υπολογιστης εκεινος μεχρι σημερα που δεν ξερω καν αν υπαρχει.Ακομα κλαινε το 1.200.00 που εδωσαν οι γοννοις του κολητου μου και τον παπα που εφαγαν αμασητο απο τον πλασιε.
 
Μια γνώμη θα παραθέσω, κι όποιος θέλει την ακούει : ΠΑΝΤΑ από το 1992 που ασχολούμαι με υπολογιστές μέχρι σήμερα, ένα καλό μηχάνημα κόστιζε 300000 δρχ. ή 800 ευρώ σήμερα. Μιλάμε για ένα μέσο προς καλό οικιακό μηχάνημα (PC βέβαια, ή "συμβατό" που λέγαν τότε), και φυσικά όχι για αρπαγμένη παιχνιδομηχανή ή υπολογιστή για τη NASA. Είναι η μόνη ισοτιμία που δεν έχει αλλάξει !
 
Το Θεμα τι αξια ειχαν αυτα τα χρηματα τοτε και τι αξια εχουνε τα χρηματα αυτα τωρα , οχι μονο ποσο ειχε τοτε και ποσο εχει τωρα...

υγ. 300.000δρχ ειναι περιπου 900 ευρω :p
 
Έχεις δίκιο, ήταν βιαστική η αντιστοιχία. Και κάτι άλλο που θέλω να πώ, είναι ότι με τις διάφορες τροποποιήσεις του ΦΠΑ όλα αυτά τα χρόνια (από 16 σε 23%), έχει ενδιαφέρον να δει κανείς πόση τελικά ήταν η "καθαρή αξία" ενός μηχανήματος, και πόσο υποχώρησε ενσωματώνοντας τις αυξήσεις αυτές. Σαν να λέμε, ο μόνος που δε ζημιώθηκε ήταν το κράτος...
 
Να λαβουμε λιγο υποψης ισως οτι σημερα οι υπολογιστες χρησιμοποιουνται απο τον καθενα και για τον οποιοδηποτε λογο! Απο απλο παιχνιδι, ταινιες, internet μεχρι για σημαντικη εργασια! Ειδικα δε αν θες να εχεις κατι σε στυλ "γραφομηχανης" μπορεις ανετα να το αγορασεις με 300? πλεον και να κανεις τη δουλεια σου (email, word, internet).

Στο τελος της δεκαετιας 80, αρχες 90, οποιος ειχε προφανως δε τον ειχε απλα για να λεει οτι εχει υπολογιστη. Πρεπει να εξυπηρετουσε και καποια αναγκη, να προσεφερε μια βοηθεια στην εργασια του για να αναγκαστει ο αλλος να ξοδεψει ενα γεναιο ποσο τοτε και να παρει κατι το οποιο λογικα θα τον βοηθουσε κι οχι να καταληξει αχρηστο.

Προσωπικα μου παει στο νου το videoclub της γειτoνιας μου, φιλος του πατερα μου δικηγορος, αποθηκες με ανταλλακτικα και φαρμακα, μερικοι λογιστες αααντε και κανας φοιτητακος της πληροφορικης! Αλλα επαγγελματα δε το ειχαν και τοσο αναγκη, ποσο μαλλον ενα σπιτι! Οσοι απο εμας βρεθηκαμε με υπολογιστη οποουδηποτε ειδους και τεχνολογιας πρεπει να θεωρουμε τους εαυτους μας τυχερους!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάτι φίλοι μου στην Γερμανία, τότε περίπου το 1988 τους είπε ο πατέρας τους, ή ταξίδι στην Ελλάδα (έρχονταν Ελλάδα κάθε καλοκαίρι) ή υπολογιστή. Τελικά πήραν τον υπολογιστή, μια Amiga 2000 (!). Δεν ξέρω πόσα τότε μάρκα έκανε στην Γερμανία, πάντως θα ήταν ισάξιο με το ταξίδι μιας πενταμελούς οικογένειας στην Ελλάδα (από Φραγκφούρτη). Πάντως όλοι οι συμμαθητές μου τότε, ακόμη και οι πλούσιοι είχαν home micros. Και δεν έιναι μόνο αυτό, όλα τα αγαθά μιας κάποιας τεχνολογίας και δη τα εισαγόμενα ήταν πολύ ακριβά. Εμείς πχ πήραμε αλυσοπρίονο γνωστής μάρκας με αμόλυβδη και καταλύτη 200 ευρώ. Πήρα ενα στερεοφωνικό που φυσάει 2000 ευρώ, ενώ το 1991 cd, ενισχυτής και ήχεια 400,000 δρχ. Άλλο-όταν ήμουν στην Κοζάνη, ενας pentium I, με ηχεία, έγχρωμό μόνιτορ, έγχρωμο εκτυπωτή έκανε πάλι 400,000, ποσό που αντιστοιχούσε σε μισθό 6 μηνών από την πρακτική που έκανα στα ΤΕΙ, τότε.
 
Σήμερα τα κουτιά που αγοράζω είναι όλα refurbished, το ακριβότερο (i5, 8 GB, SSD) μου στοίχισε 150€. Έβαλα πάνω μια κάρτα γραφικών με άλλα 40€ το έδωσα στον γιο μου και παίζει τα πάντα. Το δικό μου παραμένει ένα i3 που αγόρασα 100€ πριν μερικά χρόνια. Όμως κάπου στα 90s έδωσα κοντά 700000 δραχμές για την αγορά ενός 486DX. Δεν θα το ξεχάσω ποτέ. Δεν θα το ξανακάνω ποτέ.
 
Τέλη 1991 έδωσα 300.000 δρχ για έναν 386sx16mhz.

Τέλη 2003 έδωσα 2200 ευρώ (περίπου 730.000 δρχ.) για έναν Athlon64. (Εξαιρετικό σύστημα αλλά δεν ξαναπήγα ποτέ σε τόσο ψηλή τιμή.)

Και όμως, από την αγορά του 1991 νιώθω ακόμα τις γδαρμένες σάρκες μου να μην έχουν επιστρέψει στην αρχική τους θέση...
 
Ε καθε φορα που αγοραζει κανεις ολοκληρο υπολογιστη, ειδικα αν εχει καλα χαρακτηριστικα θα τον πληρωσει ακριβα.

Προσωπικα απο το 1994 που συναρμολογώ τον προσωπικο μου υπολογιστη εχω αγορασει απο το μηδεν μολις τρεις φορες.

Αυτο που κανω παντα ειναι αναβαθμισεις... Οι σταδιακες αναβαθμισεις δεν πονανε τοσο οσο ενας πληρης υπολογιστης.
 
Μια εφημερίδα το 89-90 κόστιζε 80 δρχ. Αν κάνουμε αναγωγή σε σημερινά δεδομένα, ο μισθός τοτε θα ήταν περίπου 50,000 δρχ σήμερα ας πούμε 600 ευρώ. άρα στο περίπου χοντρικά 1 χιλιάρικο είναι 10 ευρώ. Δηλαδή 300,000 υπολογιστής είναι σημερινά 3,000 ευρώ η αλλιώς το χρήμα έχει χάσει την αξία του 4 φορές από τότε. Είναι και άλλα δεδομένα πχ τεράστια ανεργία σημερα που τα 600 ευρώ τα βλέπεις με το δίκανο. Τότε είχες πολύ πιο εύκολη πρόσβαση στην εργασία.
 
Μια που έχεις και το neo geo στην υπογραφή και το θυμήθηκα.

To neo geo AES θυμάμαι κόστιζε καινούργιο 250.000 δρχ το 93-94. Κάθε παιχνίδι 50 με 70.000 δρχ και υπήρχαν και κάποια που έφταναν κοντά στις 100.000 δρχ (αν δεν κάνω λάθος το Fatal Fury 2). Πλέον το pal mvs κοστίζει 1.000 ευρώ και επάνω και αν βρεθεί. Τα παιχνίδια του ακόμη πιο ακριβότερα από τότε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τέλη 1991 έδωσα 300.000 δρχ για έναν 386sx16mhz.

Τέλη 2003 έδωσα 2200 ευρώ (περίπου 730.000 δρχ.) για έναν Athlon64. (Εξαιρετικό σύστημα αλλά δεν ξαναπήγα ποτέ σε τόσο ψηλή τιμή.)

Και όμως, από την αγορά του 1991 νιώθω ακόμα τις γδαρμένες σάρκες μου να μην έχουν επιστρέψει στην αρχική τους θέση...
Λογικό γιατί τα 300,000 είναι σχεδόν δίπλα λεφτά από τα 2200 ευρώ του 2003.
 
Στο περίπου υπολογισμός μηνιαίου μισθού με βάση το 1/20 του ημερομισθίου το κόστος μιας εφημερίδας

Σε δραχμες
1964 1.000
1970 1.000
1975 2.000
1980 6.000
1984 20.000
1988 25.000
1991 60.000
1995 120.000
 
Πίσω
Μπλουζα