Υπολογιστής που βγάζει συνέχεια μπλε οθόνες

Uskoke

RetroAdept
Joined
9 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.454
Αντιδράσεις
6.123
Ο υπολογιστής μιας καλής μου φίλης (ΧΡ, core2quad) έχει αυτό το πρόβλημα. Υποψιάζομαι μητρική που χτύπησε από μάπα τροφοδοτικό. Υπάρχει κανείς τρόπος να σιγουρευτώ πριν σκάσει η γυναίκα 110? για μητρική gigabyte + καλό τροφοδοτικό 80plus bronze. Εννοείται ότι ο επεξεργαστής είναι socket 775, βεβαίως, βεβαίως. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να κάνω φορμάτ και να κάνω ξανά εγκατάσταση ΧΡ, κλπ (Παλιά μου τέχνη κόσκινο). Ειρήσθω εν παρόδω, της έχω στήσει και ένα μηχανάκι με Α6 AMD, gigabyte μητρική, 7άρια δουλεύει μια χαρά, ευτυχώς. έχει δυο δίσκους, ένα 3.5 " 750 άρι και ένα 2.5" πιο μικρό, δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο. Εννοείται ότι το κουτί είναι τούμπανο στους ανεμιστήρες γιατί το 'χω χούι να βάζω ανεμιστήρες πολλούς. Απ' ότι είδα δεν έχει ξεκολλήσει η ψύκτρα του επεξεργαστή να υπερθερμενεται κλπ.
 
Μήπως βραχυκυκλώνει από κανένα ακούμπημα στο κουτί; Δύσκολο, αλλά έχει τύχει. Τώρα, όσο για τα AMD,...
 
Κατ'αρχάς σε safe mode μπαίνει; Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο σε ποιό σημείο βγάζει τις μπλε οθόνες. Οταν μπουτάρει; Οταν είναι στην οθόνη Login; Οταν είναι ήδη μέσα; Οταν τρέχει κάποιο τυχαίο πρόγραμμα; Μετά από κάποια ώρα χρήσης; Επίσης, όταν βγάζει τη μπλε οθόνη, πανω αριστερα γράφει στη δευτερη γραμμή με κεφαλαία γράμματα κάποιο μήνυμα που αντί για κενά χρησιμοποιεί το σύμβολο _, π.χ. INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE κλπ κλπ. Προλαβαίνεις να το δεις;

Απάντησε σ'αυτά και συνεχίζω μετά.
 
Ευχαριστώ Νίκο και ΦΖΠ, θα την βάλω να μου γράψει ακριβώς τι γράφει η μπλέ οθόνη και θα επανέλθω. Νίκο και στο μπουτάρισμα έβγαζε, και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα.
 
Με την ευκαιρία να ρωτήσω. Υπάρχει κάποιος τρόπος εκτός από το "δοκιμάζω και απομονώνω", πχ κάποιο πρόγραμμα που να σου δείχνει αν υπάρχει κακή λειτουργία της ΜΒ;
 
Uskoke είπε:
Ευχαριστώ Νίκο και ΦΖΠ, θα την βάλω να μου γράψει ακριβώς τι γράφει η μπλέ οθόνη και θα επανέλθω. Νίκο και στο μπουτάρισμα έβγαζε, και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα.
Επειδή μπορεί να μην προλάβει να δει το μηνυμα που αναφέρω, πέστης να τραβάει βίντεο την ώρα που ξεκινά ο υπολογιστής. Ελπίζω να εχει καλή καμερα/κινητό κλπ για να μη χασουμε frames. Αλλιώς ίσως να μη μαθουμε ποτέ το μήνυμα.Πάντως, κάτι που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να παρεις ενα Backup των δεδομένων της (σε 2 σημεία για να είσαι σίγουρος), να κάνεις ενα φορμάτ με επιλογή να σου ψαξει και για bad blocks και να κανεις καθαρή εγκατάσταση.Αν δεις μπλε οθόνες στη διάρκεια της εγκατάστασης, η εμπειρία μου λέει "μνήμη". Αν εχει περισσότερα του ενός σιμάκια (π.χ. 2x4GB ή 2x2GB ή 2x1GB) τότε μπορείς στην υπάρχουσα εγκατάσταση προτου κάνεις φορμάτ, να βγάλεις το ενα εκ των δυο και να μπουτάρεις. Αν σου ξαναβγάλει μπλε οθόνη, δοκίμασε να αφαιρέσεις και το αλλο σιμάκι (εννοείται βαζεις το αρχικό στη θεση του γιατί χωρίς μνήμη, δε μπουτάρει το πισί :D ). Αν ο δίσκος εχει bad block σε σημείο που βρίσκεται αρχείο του συστήματος, την ώρα που μπουτάρει, απλά κολλάει, δε βγάζει μπλε οθόνη. Απλά δε μπορεί να διαβάσει το αρχείο και σταματά εκεί.

Οπως είπα, είναι πάρα πολύ σημαντικό να μάθουμε τί μήνυμα γράφει πανω αριστερά.

Kambia είπε:
Με την ευκαιρία να ρωτήσω. Υπάρχει κάποιος τρόπος εκτός από το "δοκιμάζω και απομονώνω", πχ κάποιο πρόγραμμα που να σου δείχνει αν υπάρχει κακή λειτουργία της ΜΒ;
Της μνήμης, της κάρτας γραφικών ή του δίσκου, ναι. Αλλα ολόκληρης της μητρικής, αποκλείεται. Είναι δεκάδες οι κατασκευαστές και ο καθένας τη φτιάχνει διαφορετικά. Σίγουρα όμως θα έχει το δικό του πρόγραμμα για κάτι τέτοιο, αλλιώς δε μπορεί να κάνει τέστ ποιότητας (quality control). Αλλωστε για να κάνεις τετοιο τεστ, πρέπει να έχεις και το ηλεκτρονικό σχέδιο ;) . Μόνο ο κατασκευαστής το έχει.

Παρόλ'αυτά, αν υπάρχει κάτι τέτοιο, είμαι πολύ περίεργος να το μάθω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Της μνήμης, της κάρτας γραφικών ή του δίσκου, ναι. Αλλα ολόκληρης της μητρικής, αποκλείεται. Είναι δεκάδες οι κατασκευαστές και ο καθένας τη φτιάχνει διαφορετικά. Σίγουρα όμως θα έχει το δικό του πρόγραμμα για κάτι τέτοιο, αλλιώς δε μπορεί να κάνει τέστ ποιότητας (quality control). Αλλωστε για να κάνεις τετοιο τεστ, πρέπει να έχεις και το ηλεκτρονικό σχέδιο ;) . Μόνο ο κατασκευαστής το έχει.

Παρόλ'αυτά, αν υπάρχει κάτι τέτοιο, είμαι πολύ περίεργος να το μάθω.
Μάλιστα. Thanks :)
 
Kambia είπε:
Με την ευκαιρία να ρωτήσω. Υπάρχει κάποιος τρόπος εκτός από το "δοκιμάζω και απομονώνω", πχ κάποιο πρόγραμμα που να σου δείχνει αν υπάρχει κακή λειτουργία της ΜΒ;
Software δεν ξερω αν υπαρχει αλλα το αντιστοιχο σε hardware εδω
 
angel_grig είπε:
Software δεν ξερω αν υπαρχει αλλα το αντιστοιχο σε hardware εδω
Και μόλις αγοράστηκε! Ευχαριστώ KAT Resurrector :) Εύχομαι να μου κάνει δουλειά.
 
Rygar είπε:
Επειδή μπορεί να μην προλάβει να δει το μηνυμα που αναφέρω, πέστης να τραβάει βίντεο την ώρα που ξεκινά ο υπολογιστής. Ελπίζω να εχει καλή καμερα/κινητό κλπ για να μη χασουμε frames. Αλλιώς ίσως να μη μαθουμε ποτέ το μήνυμα.Πάντως, κάτι που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να παρεις ενα Backup των δεδομένων της (σε 2 σημεία για να είσαι σίγουρος), να κάνεις ενα φορμάτ με επιλογή να σου ψαξει και για bad blocks και να κανεις καθαρή εγκατάσταση.Αν δεις μπλε οθόνες στη διάρκεια της εγκατάστασης, η εμπειρία μου λέει "μνήμη". Αν εχει περισσότερα του ενός σιμάκια (π.χ. 2x4GB ή 2x2GB ή 2x1GB) τότε μπορείς στην υπάρχουσα εγκατάσταση προτου κάνεις φορμάτ, να βγάλεις το ενα εκ των δυο και να μπουτάρεις. Αν σου ξαναβγάλει μπλε οθόνη, δοκίμασε να αφαιρέσεις και το αλλο σιμάκι (εννοείται βαζεις το αρχικό στη θεση του γιατί χωρίς μνήμη, δε μπουτάρει το πισί :D ). Αν ο δίσκος εχει bad block σε σημείο που βρίσκεται αρχείο του συστήματος, την ώρα που μπουτάρει, απλά κολλάει, δε βγάζει μπλε οθόνη. Απλά δε μπορεί να διαβάσει το αρχείο και σταματά εκεί.
Οπως είπα, είναι πάρα πολύ σημαντικό να μάθουμε τί μήνυμα γράφει πανω αριστερά.

Της μνήμης, της κάρτας γραφικών ή του δίσκου, ναι. Αλλα ολόκληρης της μητρικής, αποκλείεται. Είναι δεκάδες οι κατασκευαστές και ο καθένας τη φτιάχνει διαφορετικά. Σίγουρα όμως θα έχει το δικό του πρόγραμμα για κάτι τέτοιο, αλλιώς δε μπορεί να κάνει τέστ ποιότητας (quality control). Αλλωστε για να κάνεις τετοιο τεστ, πρέπει να έχεις και το ηλεκτρονικό σχέδιο ;) . Μόνο ο κατασκευαστής το έχει.

Παρόλ'αυτά, αν υπάρχει κάτι τέτοιο, είμαι πολύ περίεργος να το μάθω.
Νίκο όπως έγραψα και παραπάνω έχει δυο σκληρούς και οι δυο έχουν windows επάνω τους άρα μπορώ να ξεσυνδέσω τον ένα και να μπουτάρω τον άλλο κλπ. Δυστυχώς έχει μόνο ένα simακι. Αλλά μπορώ να δανειστώ το ένα σιμακι απ' το παλιό μου PC που χάρισα σε ένα φίλο μου και να κάνω αυτό το πείραμα. Ευχαριστώ πάντως. ΦΖΠ κι εγώ αγόρασα AMD PC με το χέρι στην καρδία αλλά μου βγήκε πολύ-πολύ καλός φτου να μην το ματιάσω. Μέχρι και παιχνίδι του 2014 του έβαλα και παίζω.
 
Τα βασικά για να αποκλείσουμε την περίπτωση hardware..

Μπαίνουμε σε safe mode.. Αν δεν, κατεβάζουμε μία live διανομή Linux, και μπουτάρουμε από αυτό... Αν μπουτάρει κανονικά ενώ με τα Windows πέταγε BSOD, πάμε καλά.. Το αφήνουμε λίγη ώρα, και κάνουμε κάποιες δουλειές σε αυτό για να δούμε τι κάνει.. Αν και πάλι δεν κάνει πρόβλημα, ήμαστε σε ακόμα καλύτερο δρόμο!

Για την δοκιμή προτείνω το Linux Mint http://www.linuxmint.com/download.php (κατέβασε κάποια έκδοση που να έχει multimedia support..) μιας και είναι αρκετά ολοκληρωμένο σαν Live CD, και δεν θα χρειαστεί να το ψάξεις και πολύ.

Από εδώ και πέρα προσπαθούμε να δούμε τι γράφει η BSOD, και googleάρουμε τον κωδικό σφάλματος μήπως και δούμε που είναι το πρόβλημα...

Α! Ρίξε και μία ματιά στις θερμοκρασίες!!

Και φυσικά πριν πας σε κάποια αγορά, και αφού λειτουργήσουν τα πιο πάνω (Η και όχι.. Ποτέ δεν ξέρεις.. :p ), ρίξε καλού κακού και ένα format μήπως και είναι θέμα των Windows.

Υ.Γ.: ΑΝ στην τελική δεις ότι υπάρχει πρόβλημα στην Μ/Β, και πας για αλλαγή, αν θες την γνώμη μου και μιας και σχετικά πρόσφατα βρέθηκα στην ίδια θέση, πες να δώσουν λίγα (Η και πολλά...) παραπάνω και να πάει σε ολική αλλαγή (PSU, M/B, CPU, και μνήμες αν οι παλιές δεν είναι DDR3.. Κάρτα γραφικών ακόμα και να μην βάλει αν δεν παίζει παιχνίδια και πάει σε Intel ή κάποιον "Α" από την AMD, μία χαρά θα είναι ακόμα και αν δεν βάλει την παλιά, αν πάντα δεν ήταν καμία "τούμπανο" ή πιο καινούρια!)... Δεν ξέρω αν αξίζει η "επισκευή" σε ένα παλιό σύστημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Με την ευκαιρία να ρωτήσω. Υπάρχει κάποιος τρόπος εκτός από το "δοκιμάζω και απομονώνω", πχ κάποιο πρόγραμμα που να σου δείχνει αν υπάρχει κακή λειτουργία της ΜΒ;
Το hirens boot cd θυμαμαι πως ειχε καποια επιλογη για motherboard diagnostics. Δεν το εχω δοκιμασει εκτεταμενα, ουτε τρεξει και για αρκετο καιρο, αλλα δεν χανεις να δοκιμασεις καποιο απο τα συγκεκριμενα προγραμματα του.
 
angel_grig είπε:
Software δεν ξερω αν υπαρχει αλλα το αντιστοιχο σε hardware εδω
Ωπα! Δεν το'ξερα. Μήπως το'χεις δοκιμάσει για να μας πεις και καμια γνώμη;

Kambia είπε:
Και μόλις αγοράστηκε! Ευχαριστώ KAT Resurrector :) Εύχομαι να μου κάνει δουλειά.
Πάλι έκσοδα; :p

Πάντως προς το παρόν είναι για PCI θύρα άρα θα παίζει σε ελάχιστα σημερινά μοντέλα.

EDIT: Ακυρο. Τελικά υπάρχουν ένα σωρό hardware λύσεις και μαλιστα το youtube έχει πολλά βιντεάκια :D .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
cloud είπε:
Τα βασικά για να αποκλείσουμε την περίπτωση hardware..Μπαίνουμε σε safe mode.. Αν δεν, κατεβάζουμε μία live διανομή Linux, και μπουτάρουμε από αυτό... Αν μπουτάρει κανονικά ενώ με τα Windows πέταγε BSOD, πάμε καλά.. Το αφήνουμε λίγη ώρα, και κάνουμε κάποιες δουλειές σε αυτό για να δούμε τι κάνει.. Αν και πάλι δεν κάνει πρόβλημα, ήμαστε σε ακόμα καλύτερο δρόμο!

Για την δοκιμή προτείνω το Linux Mint http://www.linuxmint.com/download.php (κατέβασε κάποια έκδοση που να έχει multimedia support..) μιας και είναι αρκετά ολοκληρωμένο σαν Live CD, και δεν θα χρειαστεί να το ψάξεις και πολύ.

Από εδώ και πέρα προσπαθούμε να δούμε τι γράφει η BSOD, και googleάρουμε τον κωδικό σφάλματος μήπως και δούμε που είναι το πρόβλημα...

Α! Ρίξε και μία ματιά στις θερμοκρασίες!!

Και φυσικά πριν πας σε κάποια αγορά, και αφού λειτουργήσουν τα πιο πάνω (Η και όχι.. Ποτέ δεν ξέρεις.. :p ), ρίξε καλού κακού και ένα format μήπως και είναι θέμα των Windows.

Υ.Γ.: ΑΝ στην τελική δεις ότι υπάρχει πρόβλημα στην Μ/Β, και πας για αλλαγή, αν θες την γνώμη μου και μιας και σχετικά πρόσφατα βρέθηκα στην ίδια θέση, πες να δώσουν λίγα (Η και πολλά...) παραπάνω και να πάει σε ολική αλλαγή (PSU, M/B, CPU, και μνήμες αν οι παλιές δεν είναι DDR3.. Κάρτα γραφικών ακόμα και να μην βάλει αν δεν παίζει παιχνίδια και πάει σε Intel ή κάποιον "Α" από την AMD, μία χαρά θα είναι ακόμα και αν δεν βάλει την παλιά, αν πάντα δεν ήταν καμία "τούμπανο" ή πιο καινούρια!)... Δεν ξέρω αν αξίζει η "επισκευή" σε ένα παλιό σύστημα.
αυτό με το safe mode θα το δοκιμάσω σίγουρα. λίνουξ δεν ξέρω καθόλου. μπορώ όμως να βάλω 7αρια σε ένα τόσο αρχαίο σύστημα;μάλλον όχι. όπως και δήποτε θα ρίξω μια ματιά στις θερμοκρασίες. όπως είπα έχει δυο δίσκους και οι δυο έχουν ΧΡ οπότε μπορώ πολύ εύκολα να πειραματιστώ..

Αυτό το σκέφτηκα κι εγώ και της το πρότεινα αλλά ο άντρας της είπε ότι αν πάρουμε καινούριο PC θα μας πνίξει και τους δυο γιατί αυτό που πρόσφατα της έφτιαξα έκανε 245?, και εγώ το ίδιο πιστεύω αλλά είναι αλλουνού τα λεφτά, κι εμένα λόγος δεν μου πέφτει...Σίγουρα φτάνει η onboard της ΑPU!
 
Uskoke είπε:
αυτό με το safe mode θα το δοκιμάσω σίγουρα. λίνουξ δεν ξέρω καθόλου.
Σε Live δεν κάνεις τίποτα!

Απλά θα "κάψεις" το .iso σε ένα CD, θα μπουτάρεις από αυτό όπως ετοιμάζεσαι να κάνεις format με τα Windows, θα επιλέξεις δοκιμή (Δεν θυμάμαι ακριβώς πως το λέει, όμως ΜΗΝ επιλέξεις εγκατάσταση!!), και μετά από λίγα λεπτά θα είσαι μέσα..

Μετά κάνε ότι θέλεις, "παίξε" με ότι θέλεις.. Μόνο εγκατάσταση να μην κάνεις, ή μην "παίξεις" με το GParted και διαγράψεις κανένα partition.. :p

Μπες λίγο στο ίντερνετ, δες τίποτα στο youtube (Το Mint που σου είπα αν θυμάμαι καλά έχει έτοιμο flash και δεν θα χρειαστεί να κάνει τίποτα..), δες κανένα βίντεο, γενικά κάνε τίποτα για να περάσει λίγη ώρα να δεις αν θα λειτουργεί σωστά.

Όταν βαρεθείς, πάτα τερματισμό, βγάζεις το δισκάκι, και τελείωσες..

Uskoke είπε:
μπορώ όμως να βάλω 7αρια σε ένα τόσο αρχαίο σύστημα;μάλλον όχι. όπως και δήποτε θα ρίξω μια ματιά στις θερμοκρασίες. όπως είπα έχει δυο δίσκους και οι δυο έχουν ΧΡ οπότε μπορώ πολύ εύκολα να πειραματιστώ..Αυτό το σκέφτηκα κι εγώ και της το πρότεινα αλλά ο άντρας της είπε ότι αν πάρουμε καινούριο PC θα μας πνίξει και τους δυο γιατί αυτό που πρόσφατα της έφτιαξα έκανε 245?, και εγώ το ίδιο πιστεύω αλλά είναι αλλουνού τα λεφτά, κι εμένα λόγος δεν μου πέφτει...Σίγουρα φτάνει η onboard της ΑPU!
Για πες γενικά τι έχει επάνω τo PC, αν και από πλευράς CPU 1000% δεν έχεις θέμα!

Τώρα αν η μνήμη είναι κάτω από 2GB, θα έχεις θέμα...

Εγώ πάντως πριν είχα ένα Core2Duo Ε7300 και 2GB μνήμη, και έτρεχα sVista και είχα βάλει λίγο και 7.. Πάντως σαν βασικό λειτουργικό εδώ και πολλά χρόνια τρέχω Linux.. Και σε παρόμοια συστήματα σαν το δικό μου, ακόμα πολλοί τρέχουν 7, αν και "σέρνονται" λίγο, σοβαρό πρόβλημα δεν υπάρχει!

Συν ότι από το να μείνει ακόμα με τα ΧΡ, και τα 7 (Ή και τα 8.1! Γιατί όχι!) φαίνονται βαριά, καλύτερα να βάλει Linux παρά να μείνει με αυτό το αρχαίο λειτουργικό.

Σήμερα, και σε τέτοια συστήματα, δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να υπάρχουν ακόμα ΧΡ.

Τώρα αν θες να ρίξεις μία ματιά και στο hirens boot cd που είπε ο Getta Robo, αν βγάλεις άκρη με τα εργαλείο του (Τα περισσότερα μάλλον θα φανούν λίγο δύσχρηστα για έναν μέσο χρήστη..), η να παίξεις λίγο με τα Live Windows που έχουν μέσα, δεν χάνεις κάτι..

Και κάνε και κανένα έλεγχο σφαλμάτων στον σκληρό.

Υ.Γ.: Πάντως να δώσει 110+? για μητρική και τροφοδοτικό είναι πεταμένα λεφτά (Και ΑΝ κάνουν και οι μνήμες... Στα 775 αν θυμάμαι καλά υπήρχαν και DDR2 και DDR3 μνήμες, και αν αυτές που έχει δεν ταιριάζουν, πάει και για άλλα έξοδα, ή για πολύ ψάξιμο μιας και αυτή την στιγμή οι μητρικές με 775 είναι λίγες.).

Εγώ έδωσα περίπου 220? για σετ μητρική - επεξεργαστή μνήμη - τροφοδοτικό, μόνο που η μητρική και τροφοδοτικό ήταν σχεδόν ότι πιο φθηνό βρήκα, και φυσικά δεν τα προτείνω (Ειδικά το τροφοδοτικό, όμως τα οικονομικά μου δεν μου επέτρεπαν κάτι παραπάνω.. :( ).. Τώρα με 250 με 270? χτυπάει ένα πολύ καλό σετ! Και σίγουρα αξίζει πολύ περισσότερο από τα 110? για μητρική και τροφοδοτικό.

και για τα γραφικά, με την 4600 που έχει ο i3-4330 τρέχω άνετα - αν και όχι όλα στο φουλ το Skyrim.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμένα με εσωσε -μετά από πάρα πολύ καιρό ταλαιπωρίας - το software blue screen view. Μόλις ο υπολογιστής κολήσει με μπλέ οθόνη ξεκινάς πάλι τον υπολογιστή και το τρέχεις. Σου αναλύει σε μια λίστα όλα τα blue screen με ημερομηνίες που σημειώθηκαν καθώς και τις αιτίες που τα προκάλεσαν. Σε εμένα εβγαζε NVIDIA DX κατι τετοιο.....

Άλλαξα την κάρτα γραφικών και όλα ΟΚ.
 
Μπράβο σωστότατος!!! Μου'χε ξεφύγει εντελώς, δεν το χρησιμοποιώ συχνά. Uskoke κατέβασέ το από εδώ και τρέξε το στο πισί της, κάνε επιλογή όλης της λίστας, σώστη σε αρχείο και επισύναψέ τη εδώ. Ελπίζω να προλάβεις πριν σου ξαναβγάλει μπλε οθόνη. :D
 
Eυχαριστώ πάρα πολύ παιδιά! Είστε πρώτοι! Για λίνουξ αποκλείεται γιατί αν πάω και της βάλω αυτό θα με μπαλοτάρει η φίλη μου. Θα επανέλθω με print screen των μπλε οθονών λογκ από αυτό το προγραμματάκι.
 
Uskoke είπε:
Για λίνουξ αποκλείεται γιατί αν πάω και της βάλω αυτό θα με μπαλοτάρει η φίλη μου.
Γιατί καλέ!; Δεν δαγκώνει! :p

Υ.Γ.: Αν δεν κατάλαβες καλά, το live CD δεν κάνει ΚΑΜΙΑ αλλαγή στον υπολογιστή! Ούτε πειράζει κάτι, ούτε εγκαθιστά κάτι, ούτε καν αγγίζει τον σκληρό! Και αν θες, μπορείς ακόμα και να τον βγάλεις (Πολλές φορές έχω δουλέψει σε PC χωρίς καθόλου σκληρό!).

Όταν θα βγάλεις το δισκάκι το PC θα είναι 100% όπως ήταν πριν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα