Υπολοχαγός Νατάσσα (1970)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.129
Αντιδράσεις
48.287
Υπολοχαγός Νατάσσα (1970)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%87%CE%B1%CE%B3%CF%8C%CF%82_%CE%9D%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%83%CE%B1

Ανακάλυψα πως στο παρών φόρουμ δεν υπάρχει θέμα για αυτή την ταινία - σταθμό για τον Ελληνικό κινηματογράφο και νομίζω πως τουλάχιστον ένα ξεχωριστό θέμα εδώ της αξίζει και αυτός είναι και ο λόγος που το ανοίγω! Τι να πούμε πια για την ταινία αυτή , έχουμε συζητήσει κατά καιρούς και σε άλλα θέματα...Μια ταινία που πριν λίγα χρόνια είχε το ρεκόρ εισιτηρίων στον Ελληνικό κινηματογράφο , μια ταινία που εξαιτίας της η Αλίκη Βουγιουκλάκη πήρε τα δικαιώματα και ανέβασε στην Ελλάδα τη ροκ όπερα "Εβίτα" , αφού οι παραγωγοί την είχαν δει προηγουμένως σε προβολή της στο BBC και τους άρεσε!...


Για το κάτι το διαφορετικό έχω τα εξής:

Αρχικά ένα βίντεο - αφιέρωμα που έφτιαξα για την ταινία με 100 διαφορετικές φωτογραφίες και με την επιβλητική μουσική του Κώστα Καπνίση...


[yt deadlink]


Εν συνεχεία κάτι πιο σπάνιο...Οι τίτλοι της ταινίας από κόπια της στο εξωτερικό! Προσέξτε πως μόνο το όνομα της Αλίκης Βουγιουκλάκη εμφανίζεται κανονικά , όλα τα υπόλοιπα είναι λίγο...άλλα ντι άλλων!...


[yt deadlink]

Και τέλος , ένα διαφημιστικό εξασέλιδο για την ταινία , πάλι από το εξωτερικό...




105.jpg
υπολοχαγος Νατασα (1).jpgυπολοχαγος Νατασα (2).jpgυπολοχαγος Νατασα (3).jpgυπολοχαγος Νατασα (4).jpg

106.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άραγε ποιον εννοούσαν με το Oliver Logan... :wait2:
 
Kαλα τα ονοματα στους τιτλους ειναι ο,τι να'ναι...

Τωρα οσον αφορα την ταινια...Το ξερω οτι θα θεωρηθω..ιεροσυλος αλλα μονο φετος (προσπαθησα) να δω την ταινια ...στα 5 λεπτα αλλαξα καναλι...δεν ξερω πως μου φανηκε..υπερβολικη?ψευτικη?τι να πω...μετα απο μια 2η προσπαθεια ξανα ζαπινγκ...αυτα!(αμαρτια εξομολογησθεισα ουκ εστι αμαρτια!)
 
angel_grig είπε:
Kαλα τα ονοματα στους τιτλους ειναι ο,τι να'ναι...Τωρα οσον αφορα την ταινια...Το ξερω οτι θα θεωρηθω..ιεροσυλος αλλα μονο φετος (προσπαθησα) να δω την ταινια ...στα 5 λεπτα αλλαξα καναλι...δεν ξερω πως μου φανηκε..υπερβολικη?ψευτικη?τι να πω...μετα απο μια 2η προσπαθεια ξανα ζαπινγκ...αυτα!(αμαρτια εξομολογησθεισα ουκ εστι αμαρτια!)
Κανείς δεν πρόκειται να σε κακολογήσει γι' αυτό σίγουρα. Ο Νίκος Φώσκολος , δημιουργός της ταινίας , φημίζεται για την "υπερβολικότητά" του. Πάντως η ταινία έχει αρκετές δυνατές σκηνές. Προσωπικά ξεχωρίζω αυτή μετά τον γάμο με τον Σπύρο Καλογήρου να πυροβολεί τις καμπάνες , τη σκηνή με το κάρο , όλες τις σκηνές στη φυλακή , τον διάλογο μάνας και γιου λίγο πριν αυτοκτονήσει ο Μαξ (γιος) , και φυσικά ολόκληρη τη σκηνή του φινάλε...Αλλά πάλι ΟΚ γούστα είναι αυτά!... :)
 
Με αφορμή το post του φίλου angel_grig, έχω να πω πως παρακολούθησα το τέλος της ταινίας την επέτειο που μας πέρασε... Δεν την έχω δει ποτέ ολόκληρη, αλλά για το τέλος έχω να πω τα εξής (και ας θεωρηθώ και γω ιερόσυλος!)

Προσοχή ακολουθούν spoilers!

α) Ο πανέξυπνος Παπαμιχαήλ καταστρώνει σούπερ σχέδιο, βρίσκει άφθονες άθικτες γερμανικές στολές (οπότε αποκλείουμε να της έχουν πάρει από νεκρούς γερμανούς στρατιώτες) ξεγελά τους Γερμανούς και ελευθερώνει τη Βουγιουκλάκη. Τόση εξυπνάδα είχε, δε του' κοψε να βγάλει τη ρημάδα τη στολή των Ναζί;;; Άντε πες, λογικό, από τη χαρά του που ξανάσμιξε με την καλή του, το ξέχασε κλπ, κλπ. Φυσικά οι αντάρτες βλέπουν έναν τύπο με μια γερμανική στολή και μια ξανθιά γυναίκα αγκαλιά και τους "γαζώνουν". Ας το πιστέψουμε... που έλεγε και ο Μπέκας-Χάρρυ Κλυνν στο "Αλαλούμ"...

β) Η Βουγιουκλάκη κείτεται μισοπεθαμένη, οι αντάρτες την παρατάνε και σύμφωνα με τα λεγόμενα της αργότερα, οι Γερμανοί την βρίσκουν (πόσες ώρες μετά άραγε?) και την στέλνουν πακέτο σε στρατόπεδο συγκέντρωσης, αφού πρώτα την έκαναν καλά από τις 345 σφαίρες που είχε δεχτεί πριν(!!!). Δε νομίζω να συνέβαινε κάτι τέτοιο στην πραγματικότητα. Θα μπορούσαν να βρουν ένα λιγότερο "εξωγήινο" σενάριο, πχ την βρήκε και την αναγνώρισε κάποιος συγχωριανός και την πήρε στο χωριό όπου την περιέθαλψαν οι κάτοικοι. Να μη μιλήσω για τη σκηνή της εκτέλεσης που η Βουγιουκλάκη ήταν βαμμένη λες και πήγαινε στα μπουζούκια!

Αυτά και ελπίζω να μη φάω φατούρο από τους φαν της ταινίας!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H ταινια ηταν μια υπερπαραγωγη (για την εποχη και οχι μονο για τα Ελληνικα δεδομενα).

Καταπληκτικη μουσικη, υπεροχη φωτογραφια, ακριβη παραγωγη, μεγαλοι πρωταγωνιστες (με μια Βουγιουκλακη που ελαμπε!) και ενα σεναριο που πραγματευεται μια ηρωικη εποχη.

Θα διαφωνησω με τα παιδια για τις σεναριακες τρυπες. Η αποψη μου ειναι οτι δεν παρακολουθουσαμε μαθημα ιστοριας αλλα κινηματογραφικη ταινια. Τα σεναριακα ευρηματα πρεπει να υπαρχουν απλα ειναι υποκειμενικος ο τροπος που ο καθε θεατης τα αποδεχεται/ανεχεται.

Με πολυ καλες κριτικες, λατρεια απο τον κοσμο και ρεκορ εισητηριων, λοιδωρηθηκε αρκετα (αφου ειχε την "ατυχια" να γυριστει επι επταετιας) απο μετεπειτα θολοκουλτουριαρηδες (επαναστατες του καναπε κατοπιν εορτης) που εκαναν ταινιες (με τα λεφτα των φορολογουμενων βεβαιως, βεβαιως) με οτι πιο παλαβο τους κατεβαζε η κουτρα τους.

Δεν ξαναειδαμε τετοιες παραγωγες στον "νεο" Ελληνικο κινηματογραφο ο οποιος περιοριστηκε στο να προσπαθει να δειξει σε μια ντουζινα θεατων (αδερφια, ξαδερφια, αμορε του σκηνοθετη επι τω πλειστω) ποσο χαλια ηταν το να ζεις στην Ελλαδα το 70-80-90! Φυσικα οταν ηρθαν οι πραγματικες μαυριλες και τα φραγκα απο τις κρατικες επιχορηγησεις μειωθηκαν, μειωθηκε (συμπτωματικα :p ) και ο δημιουργικος τους "οιστρος".

Οντως ηταν ατοπημα που δεν υπηρχε τοσα χρονια αποκλειστικο thread για τη συγκεκριμενη ταινια!
 
Αγαπημένη μου πολεμική ταινία. Μια Αλίκη εντελώς διαφορετική από ότι την έχουμε συνηθίσει στις ταινίες. Το τέλος όπου συνανταει το γιό της συγκινητικό...όμως θα ήθελα να επιζούσε και ο Ορέστης (Παπαμιχαήλ). Με τόσες σφαίρες που τους γάζωσαν, εκείνη κατάφερε να επιζήσει και εκείνος οχι?? "Εξωπραγματικό" μεν, αλλά επειδη ακριβώς είναι ένα παραμύθι, δηλαδή μια φανταστική ιστορία, και επειδη στα παραμύθια όλα τα "εξωπραγματικά" μπορουν να συμβούν και στο τελος happy end..θα ήθελα να έβλεπα και εδω κατι αντιστοιχο...μια νεκρανάσταση του Ορέστη

:(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω μια απορία για την εν λόγω ταινία.

Υπάρχουν φωτό με την Αλίκη και τον Δημήτρη (ως "Νατάσσα" και "Ορέστη" υποτίθεται καπου στη Μέση Ανατολή) πάνω σε καμήλες. Στην ταινία όμως δεν βλέπουμε τετοιες σκηνές. Το μόνο που βλεπουμε ειναι τους δύο ηθοποιούς να τρέχουν στην έρημο.

Τι συνέβη? Να υποθέσω οτι οι φωτο με τις καμήλες τραβήχτηκαν για διαφημιστικούς λόγους της ταινίας? Ή όντως υπήρχε τετοια σκηνή που απλά τελικά δεν μπήκε στην ταινία???? γνωρίζει κάποιος?

2.jpg

1476378_10152163450938385_1044813094_n.jpg

1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμένα πάντα με στράβωνε το ότι μετά την μάχη με τους Γερμανούς αντί να εξαφανιστούν ο δυο τους, αρχίζουν και τρέχουν χαρούμενοι στο δάσος. Υποτίθεται ότι οι Γερμανοί θα έψαχναν όλη την περιοχή, για να ανακαλύψουν τους αντιστασιακούς. Για να μην παρεξηγηθώ και εγώ συμπαθώ την ταινία και την έχω δει πολλές φορές...
 
hannele είπε:
Εχω μια απορία για την εν λόγω ταινία. Υπάρχουν φωτό με την Αλίκη και τον Δημήτρη (ως "Νατάσσα" και "Ορέστη" υποτίθεται καπου στη Μέση Ανατολή) πάνω σε καμήλες. Στην ταινία όμως δεν βλέπουμε τετοιες σκηνές. Το μόνο που βλεπουμε ειναι τους δύο ηθοποιούς να τρέχουν στην έρημο.

Τι συνέβη? Να υποθέσω οτι οι φωτο με τις καμήλες τραβήχτηκαν για διαφημιστικούς λόγους της ταινίας? Ή όντως υπήρχε τετοια σκηνή που απλά τελικά δεν μπήκε στην ταινία???? γνωρίζει κάποιος?

Προβολή συνημμένου 92901

Προβολή συνημμένου 92902

Προβολή συνημμένου 92903
Το έχουμε ξαναπεί αυτό. Δυστυχώς η ταινία έχει αρκετές σκηνές κομμένες. Κάποιες από αυτές είναι και αυτές που αναφέρεις. Για να καταλάβεις , η αρχική της διάρκεια είναι 136' που ποτέ δεν την είδαμε έτσι...Τώρα πια τη βλέπουμε 119'... :(
 
tonytony είπε:
Το έχουμε ξαναπεί αυτό. Δυστυχώς η ταινία έχει αρκετές σκηνές κομμένες. Κάποιες από αυτές είναι και αυτές που αναφέρεις. Για να καταλάβεις , η αρχική της διάρκεια είναι 136' που ποτέ δεν την είδαμε έτσι...Τώρα πια τη βλέπουμε 119'... :(
tonytony ναι το γνωρίζω αυτό για τις κομμενες σκηνές...ειδικα αυτές απο το Νταχάου στις αρχες της ταινίας που κοπηκαν στα dvd που κυκλοφόρησαν...

Ομως οι σκηνες με τις καμήλες, ουδεποτε υπήρχαν στην ταινία.....δεν θυμάμαι να υπηρχε ποτέ τετοια σκηνή...για αυτο μου εκανε εντυπωση γιατί δεν ειναι σκηνή που την είχαμε δει, την θυμόμασταν και την "εκοψαν"...εγω αυτη τη σκηνή δεν την ειχα δει ποτε μεσα στην ταινία...

Δεν ξερω αν την εποχη που προβληθηκε στους κινηματογραφους υπηρχε μεσα στην original μπομπίνα....παντως και τη δεκαετία του '80 που κυκλοφορήσε σε βιντεοκασσετες, και μετα που αρχισε τη δεκαετία του '90 να προβαλλεται απο τα ιδιωτικα καναλια, δεν θυμαμαι να υπηρχε σκηνη με καμήλες...

Για τα dvd που ετσι και αλλιως την κουτσούρεψαν δεν θα το σχολιάσω.... :(
 
tonytony είπε:
Το έχουμε ξαναπεί αυτό. Δυστυχώς η ταινία έχει αρκετές σκηνές κομμένες. Κάποιες από αυτές είναι και αυτές που αναφέρεις. Για να καταλάβεις , η αρχική της διάρκεια είναι 136' που ποτέ δεν την είδαμε έτσι...Τώρα πια τη βλέπουμε 119'... :(
tonytony το γνωρίζω αυτό για τις κομμενες σκηνές (ειδικα αυτές απο το Νταχάου στις αρχες της ταινίας που τις κουτσούρεψαν στα dvd που κυκλοφόρησαν)

Ομως οι σκηνες με τις καμήλες, ουδεποτε υπήρχαν στην ταινία.....προσωπικά παντως δεν θυμάμαι να υπηρχε ποτέ τετοια σκηνή...για αυτο μου εκανε εντυπωση γιατί δεν ειναι σκηνή που την είχαμε δει, την θυμόμασταν και τωρα διαπιστώσαμε ότι απλά την "εκοψαν"...

εγω αυτη τη σκηνή με τις καμήλες δεν την ειχα δει ποτε μεσα στην ταινία...το θυμαμαι καλά οτι δεν την εχω δει ποτε...

Δεν ξερω αν την εποχη που προβληθηκε στους κινηματογραφους υπηρχε μεσα στην original μπομπίνα....παντως και τη δεκαετία του '80 που κυκλοφόρησε σε βιντεοκασσετες, και μετα που αρχισε τη δεκαετία του '90 να προβαλλεται απο τα ιδιωτικα καναλια, δεν θυμαμαι να υπηρχε η σκηνη με καμήλες...
 
tonytony είπε:
Το έχουμε ξαναπεί αυτό. Δυστυχώς η ταινία έχει αρκετές σκηνές κομμένες. Κάποιες από αυτές είναι και αυτές που αναφέρεις. Για να καταλάβεις , η αρχική της διάρκεια είναι 136' που ποτέ δεν την είδαμε έτσι...Τώρα πια τη βλέπουμε 119'... :(
tonytony το γνωρίζω αυτό για τις κομμενες σκηνές (ειδικα αυτές απο το Νταχάου στις αρχες της ταινίας που τις κουτσούρεψαν στα dvd που κυκλοφόρησαν)

Ομως οι σκηνες με τις καμήλες, ουδεποτε πρέπει να υπήρχαν στην ταινία.....προσωπικά παντως δεν θυμάμαι ποτέ τετοια σκηνή...για αυτο μου εκανε εντυπωση γιατί δεν ειναι κάτι που το είχαμε δει, το θυμόμασταν και διαπιστώσαμε ότι απλά το "εκοψαν"...

Προσωπικά αυτη τη σκηνή με τις καμήλες δεν την ειχα δει ποτε μεσα στην ταινία και το θυμαμαι καλά...

Δεν ξερω αν την εποχη που προβληθηκε στους κινηματογραφους υπηρχε μεσα στην original μπομπίνα....παντως και τη δεκαετία του '80 που κυκλοφόρησε σε βιντεοκασσετες, και μετα που αρχισε τη δεκαετία του '90 να προβαλλεται απο τα ιδιωτικα καναλια, δεν θυμαμαι να υπηρχε η σκηνη με καμήλες...

Μου δίνει την αίσθηση οτι εξ αρχής δεν μπηκαν αυτές οι σκηνες...δηλαδη οτι γυριστηκαν και απλά στο μονταζ (πριν γινει η προβολη στους κινηματογραφους) δεν μπηκαν τελικά για καποιο λόγο....
 
hannele είπε:
tonytony το γνωρίζω αυτό για τις κομμενες σκηνές (ειδικα αυτές απο το Νταχάου στις αρχες της ταινίας που τις κουτσούρεψαν στα dvd που κυκλοφόρησαν)Ομως οι σκηνες με τις καμήλες, ουδεποτε πρέπει να υπήρχαν στην ταινία.....προσωπικά παντως δεν θυμάμαι ποτέ τετοια σκηνή...για αυτο μου εκανε εντυπωση γιατί δεν ειναι κάτι που το είχαμε δει, το θυμόμασταν και διαπιστώσαμε ότι απλά το "εκοψαν"...

Προσωπικά αυτη τη σκηνή με τις καμήλες δεν την ειχα δει ποτε μεσα στην ταινία και το θυμαμαι καλά...

Δεν ξερω αν την εποχη που προβληθηκε στους κινηματογραφους υπηρχε μεσα στην original μπομπίνα....παντως και τη δεκαετία του '80 που κυκλοφόρησε σε βιντεοκασσετες, και μετα που αρχισε τη δεκαετία του '90 να προβαλλεται απο τα ιδιωτικα καναλια, δεν θυμαμαι να υπηρχε η σκηνη με καμήλες...

Μου δίνει την αίσθηση οτι εξ αρχής δεν μπηκαν αυτές οι σκηνες...δηλαδη οτι γυριστηκαν και απλά στο μονταζ (πριν γινει η προβολη στους κινηματογραφους) δεν μπηκαν τελικά για καποιο λόγο....
Οι σκηνές αυτές οι κομμένες υπήρχαν τότε στους κινηματογράφους. Δεν ξέρω αν είχε παιχτεί ολόκληρη και στην αρχή της τηλεόρασης επί εποχής ΕΡΤ και ΥΕΝΕΔ...
 
Όταν πρωτομεταδόθηκε η ''Υπολοχαγός Νατάσσα'' από την ΕΡΤ το 1977, οι σκηνές αυτές υπήρχαν.
 
Η σκηνή με τις καμήλες??? σοβαρά??? πειτε μας τι εδειχνε....

Αυτην την ταινία την ειδα για πρωτη φορα -λόγω ηλικίας- δεκαετία του '80 οταν την είχε αγοράσει η μητερα μου σε βιντεοκασσετα και το θυμαμαι απο τοτε οτι δεν υπηρχε μεσα η σκηνή με τις καμήλες...

αρα λοιπον προφανώς απο τοτε ειχε αρχισει το "κουτσούρεμα" :( .....γιατί μετα και στην ιδιωτικη τηλεοραση που αρχισε να παιζεται, ποτε δεν είχε μεσα αυτές τις σκηνες.... για αυτό δεν το γνωρίζουμε εμεις που δεν τις προλαβαμε να τις δούμε στο σινεμα αυθεντικές και δεν τις εχουμε δει ποτε....

ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες... :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η σκηνή στο Νταχάου πάντως (πέντε λεπτά περίπου) υπάρχει στο youtube, με το λογότυπο του Alpha πάνω αριστερά. Επομένως κόμμενη ή όχι, υπάρχει ακόμα.
 
Η σκηνή με τις καμήλες??? σοβαρά??? πειτε μας τι εδειχνε αν τις εχετε δει....

Αυτην την ταινία την ειδα για πρωτη φορα -λόγω ηλικίας- δεκαετία του '80 οταν την είχε αγοράσει η μητερα μου σε βιντεοκασσετα και το θυμαμαι απο τοτε οτι δεν υπηρχε μεσα η σκηνή με τις καμήλες...

αρα λοιπον προφανώς απο τοτε ειχε αρχισει το "κουτσούρεμα" :( ..γιατί μετα και στην ιδιωτικη τηλεοραση που αρχισε να παιζεται, ποτε δεν είχε μεσα αυτές τις σκηνες....για αυτό δεν το γνωρίζουμε εμεις που δεν τις προλαβαμε να τις δούμε στο σινεμα αυθεντικές ....

ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες... :thanx2:

(Να υποθέσω οτι και η Νίτσα Μαρούδα στην ταινία "Η Νεραϊδα και το Παλικάρι" ειναι σε κάποια κομμένη σκηνή?????? γιατί το ονομα της ειναι στους τίτλους και στην ταινία...άφαντη!!!)
 
Δυστυχώς ούτε και γω είμαι τόοοοσο μεγάλος ώστε να προλάβω τις ταινίες αυτές σε προβολές τους στους κινηματογράφους οπότε το τι ακριβώς έδειχνε δε ξέρω να σου πω. Μπορώ όμως από το Ρομάντσο της εποχής που είχε την ταινία σε συνέχειες να σας μεταφέρω λίγο στο "κλίμα" της συγκεκριμένης σκηνής που λείπει...Δώστε βάση! Η κομμένη σκηνή είναι μόλις αναφέρει ότι αφήνει το παιδί της σε ένα ορφανοτροφείο και πάει στην έρημο να ψάξει να βρει τον Ορέστη...

 


...Έφτασαν στον λόφο και από μακριά η Νατάσσα διέκρινε την σιλουέτα του Πολυζώη. Στεκόταν όρθιος δίπλα σ' ένα μικρό αυτοκίνητο με τα χέρια του στη μέση. Τριγύρω , στον αμμόλοφο , ήταν διασκορπισμένοι πολλοί φρουροί. Ο συνταγματάρχης έτρεξε να υποδεχτεί τη Νατάσσα. Η γυναίκα έπεσε σχεδόν στην αγκαλιά του με ένα λυγμό.



- Δόξα σοι ο Θεός που σας βρίσκω...δόξα σοι ο Θεός...Εκείνος της χάιδευε τα μαλλιά συγκινημένος. Τη μάλωσε τρυφερά.



- Δεν έκανες καλά να ξεσηκωθείς και να ρθεις εδώ στην έρημο. Έχεις παιδί...



- Μη λέτε τίποτα συνταγματάρχα , τον έκοψε η Νατάσσα. Ξέρω τι κάνω. Το παιδί μου βρίσκεται σε ασφαλή χέρια. Ο Ορέστης...Πέστε μου για τον άντρα μου...



Ο διάλογος συνεχίζεται και η σκηνή μετά έχει ως εξής...


Ανέβηκε στο αυτοκίνητο και σε λίγο η Νατάσσα είχε απομείνει μόνη της στην έρημο καβάλα σε μια καμήλα. Μόνο ένας λοχίας στεκόταν κοντά της , λίγο παράμερα. Η Νατάσσα έριξε το βλέμμα της ένα γύρω. Αντίκρυ , σε μια κοιλάδα της ερήμου , είδε μερικές σειρές από ξύλινους σταυρούς. Θα' ταν καμιά εκατοστή σταυροί. Στην αρχή τους κοίταξε με βλέμμα αφηρημένο , μισοζαλισμένη από την κούραση και την αγωνία της. Μετά όμως , τα μάτια της άστραψαν. Δαγκώθηκε για να μην ξεφωνίσει. Μια τρομερή ιδέα πέρασε από το μυαλό της. Ο Ορέστης ήταν θαμμένος εκεί , κάτω από έναν σταυρό και της το έκρυβαν. Όλοι της έλεγαν ψέμματα...Άρχισε να τρέχει σαν τρελλή...Σταμάτησε απότομα και άκουγε την λαχανιασμένη αναπνοή της. Φοβόταν να αντικρύσει από κοντά τους σταυρούς. Σίγουρα , πάνω στον καθένα θα υπήρχε και ένα όνομα. Αλλά έπρεπε να το κάνει. Έπρεπε να κοιτάξει έστω και αν αυτό θα σήμαινε το τέλος.


Πήρε μια βαθιά ανάσα και στήλωσε τα μάτια στον πρώτο σταυρό. Διάβασε ένα όνομα , δεν ήταν του Ορέστη...Προχώρησε παραπέρα. Ούτε ο 2ος ούτε ο 3ος ούτε ο 4ος...Η Νατάσσα έτρεμε. Μα προχωρούσε. Που και που σε κάποιον σταυρό ,'ηταν κρεμασμένο ένα σκουριασμένο κράνος ή μια μεταλλική καδένα με τα στοιχεία του νεκρού. Η Νατάσσα , όσο προχωρούσε ανάμεσα στα σύμβολα αυτά , κάτω από το καθένα ένιωθε να τη φωνάζει και από μια φωνή γεμάτη παράπονο...Από το βάθος της ερημιάς πίσω από την τελευταία σειρά των σταυρών , ερχόταν αργά προς το μέρος της , μια ανδρική φιγούρα. - Ορέστη!


 


Από κει και πέρα βλέπουμε εμείς αφού χάσαμε την παραπάνω σκηνή που κάπως έτσι ήταν εν συντομία...


 

 

 

 


 
Πίσω
Μπλουζα