Υπολοχαγός Νατάσσα (1970)

Ν. Φώσκολος:
"Η Νατάσσα ήταν από τις ακριβότερες παραγωγές του Φίνου. Ο Φίνος δεν τσιγκουνευόταν λεφτά, ήθελε το καλύτερο αποτέλεσμα. Κι που δεν είχαμε πάει για γυρίσματα! Στην Κωπαΐδα, στην Κύπρο, στο Νταχάου στο στρατόπεδο. Κανείς μέχρι τότε δεν είχε τολμήσει να γυρίσει σκηνές μέσα στο αληθινό Νταχάου, στα κρεματόρια όπως πήγαμε εμείς και κάναμε τις σκηνές στην αρχή της ταινίας. Πολύ δύσκολα ήταν τα γυρίσματα στην Κωπαΐδα, στην λίμνη. Το τί είχαμε τραβήξει, Αύγουστος μες την καρδιά του καλοκαιριού, καύσωνας πάνω από 40 βαθμοί, να γυρίζουμε σκηνές για μέρες μες το λιοπύρι. Να μας τρώνε τα κουνούπια, να βουλιάζουμε και εμείς και τα μηχανήματα στους βάλτους και τις λάσπες στη λίμνη. Οι ηθοποιοί με μάλλινα στρατιωτικά ρούχα, θυμάμαι τον Παπαμιχαήλ και τον Καλογήρου να τους σουρώνει ο ιδρώτας μέσα απο την χλένη. Αλλες εποχές με άλλα μέσα, δεν ξέρω αν οι νέες γενιές θα γύριζαν αδιαμαρτύρητα κάτω απο τέτοιες συνθήκες κι με τα μέσα που είχαμε εμεις τοτε. Από αυτήν την ταινία με την Αλίκη δεθήκαμε πολύ μέχρι το τέλος της. Με λύπησε αφάνταστα ο θάνατος της. Ήταν άδικο να φύγει τόσο νωρίς, είχε τόσα να προσφέρει ακόμα. Η Αλίκη ήταν σκυλί στη δουλειά της. Δεν καταλάβαινε τίποτα, ούτε κούραση, ούτε αν ήταν δύσκολες οι συνθήκες μιας σκηνής. Αν το αποτέλεσμα δεν ήταν αυτό που ήθελε, δεν σταματούσε και ας ήταν πτώμα στην εξάντληση. Δεν έφτασε τυχαία εκεί στην κορυφή".


Από την πλευρά της η Αλίκη Βουγιουκλάκη είχε πει για την ταινία και τον Ν.Φώσκολο:
"Το έχω πει και άλλες φορές στο παρελθόν, χάρη στην Νατάσσα του Νίκου, εγώ πήρα τα δικαιώματα της Εβίτας, του μιούζικαλ που είχα ανεβάσει στο θέατρο. Η ταινία είχε παιχτεί 2 φορές στο ΒΒC. Aκου τώρα να δεις! Κι η δεύτερη φορά ήταν την περίοδο που είχα πάει να πάρω τα δικαιώματα! Οι παραγωγοί, ο σκηνοθέτης ο Χάρολντ Πρίνς τότε η πρωταγωνίστρια η Ελέιν Πέιτζ είχαν δει την ταινία!! Κι όταν πήγα, μου είπαν: "Oh Natassa!! Natassa!! What a gorgeous movie!!".
Ο Νίκος είναι ένας άνθρωπος που δεν υπάρχει όμοιος του στο χώρο. Η φαντασία και το μυαλό του και σαν συγγραφέας και σκηνοθέτης. Μια ταινία κάναμε μαζί, την Υπολοχαγό Νατάσσα, και χάλασε ο κόσμος. Σπάσαμε ταμεία! Πάνω απο 700.000 εισιτήρια μόνο στην Α προβολή στην Αθήνα. Θυμάμαι το πρώτο γύρισμα. Μου έσκισε τα ρούχα, και έδωσε εντολή στους άλλους ηθοποιούς: "θα την βουτήξετε, θα την πετάξετε στο πάτωμα στα βρωμόνερα, ε! δώστε της και μια κλωτσιά!" Ετσι ήταν το σενάριο...Αυτό έγινε γύρω στις 15 φορές. Οταν τον ρώτησα "γιατί;;", μου είπε "γιατί ήθελα απο την αρχή να μπεις στο πετσί του ρόλου, να πιάσεις την αλήθεια αυτής της γυναίκας". Εγώ πάλι πιστεύω οτι το έκανε για να μου πάρει τον αέρα, για να με υποτάξει. Δεν χρειάζοταν όμως γιατί εγώ τον πίστεψα! Τον πίστεψα απο την πρώτη στιγμή και ελπίζω, του το έχω πει κιόλας, οτι μπορούμε να κάνουμε μια νέα Υπολοχαγό Νατάσσα. Μόνο που τώρα πια, μετά από τόσα χρόνια, θα είναι Στρατηγός, θα έχει πάρει και άλλα γαλόνια".
 
Αγαπημένη μου πολεμική ταινία. Μια Αλίκη εντελώς διαφορετική από ότι την έχουμε συνηθίσει στις ταινίες. Το τέλος όπου συνανταει το γιό της συγκινητικό...όμως θα ήθελα να επιζούσε και ο Ορέστης (Παπαμιχαήλ). Με τόσες σφαίρες που τους γάζωσαν, εκείνη κατάφερε να επιζήσει και εκείνος οχι?? "Εξωπραγματικό" μεν, αλλά επειδη ακριβώς είναι ένα παραμύθι, δηλαδή μια φανταστική ιστορία, και επειδη στα παραμύθια όλα τα "εξωπραγματικά" μπορουν να συμβούν και στο τελος happy end..θα ήθελα να έβλεπα και εδω κατι αντιστοιχο...μια νεκρανάσταση του Ορέστη

:(
Γενικά αυτό με τις σφαίρες το είχε ο Φώσκολος σε πολλά έργα του. Δεν μπα να έτρωγε ο πρωταγωνιστής 100 σφαίρες αν δεν τον πετύχαινε σφαίρα στην καρδιά τότε επιζούσε
 
Γενικά αυτό με τις σφαίρες το είχε ο Φώσκολος σε πολλά έργα του. Δεν μπα να έτρωγε ο πρωταγωνιστής 100 σφαίρες αν δεν τον πετύχαινε σφαίρα στην καρδιά τότε επιζούσε
Καλά στη συγκεκριμένη σκηνή ο Φώσκολος κατέρριψε κάθε λογική! Γαζώθηκαν με δεκάδες σφαίρες, η Νατάσσα δέχθηκε περισσότερες απο τον Ορέστη γιατί είχε μπει μπροστά του σαν ασπίδα, κι όμως εκείνος πέθανε αλλά εκείνη οχι!
Αποκορύφωμα: οι Γερμανοί την βρίσκουν ζωντανή μετά απο ώρες (!!!!!) κι την μεταφέρουν στο Νταχάου. Ούτε εφτάψυχη γάτα!
(Υ.Γ. Τόσες σφαίρες στο σώμα, ποιος τις αφαίρεσε;;; ο γιατρός στο Νταχάου;; :p )
 
Ε, τι να κάνουμε. Οι σφαίρες δεν πέτυχαν κανένα ζωτικό της όργανο. Σφαίρες είναι, ό,τι θέλουν κάνουν, και προτίμησαν τα ζωτικά όργανα του Παπαμιχαήλ. Δεν καταλαβαίνω γιατί είστε τόσο αρνητικοί και δύσπιστοι σε πράγματα ρεαλιστικά που συμβαίνουν κάθε μέρα γύρω μας, όπως αυτό.
 
Αμε! Μια προς μια. Ολοκληρη υπολοχαγο, ετσι θα την αφηνανε;
Ε ναι, γιατί ως γνωστό στα στρατόπεδα συγκέντρωσης ήταν κι άκρως περιποιητικοί με τους κρατούμενους κι δη τους ετοιμοθάνατους :p

Σας το εχω κι οπτικο...για να το θυμηθούμε...
 
Και τι θέλατε δηλαδή; να πεθάνει η πρωταγωνίστρια; και μετά; παπαλα;;;
Η Νατάσα ήταν πολύ σκληρό καρύδι για να πάει από 5,10,15 σφαίρες.
Μην ξεχνάτε πως τη γλίτωσε από τον Καρρά όταν μπούκαρε στο σπίτι με τ αυτόματο, τη γλίτωσε στο γάμο που επίσης την πυροβόλησαν, τη γλίτωσε στη γέννα, που όπως όλοι είδαμε ταλαιπωρηθηκε αρκετά, τη γλίτωσε στο υποβρύχιο κι έφτασε Αίγυπτο, την ξαναγλιτωσε στο υποβρύχιο κ γύρισε Ελλάδα, τη γλίτωσε από τα βασανιστήρια, τη γλίτωσε από εκτέλεση, τη γλίτωσε από πυροβολισμούς, τη γλίτωσε από Νταχάου, τη γλίτωσε κι από μουγγαμαρα τελικώς.
Κι όλα αυτά ενώ την είχε πρωτογλιτωσει όταν εσπρωχνε το κάρο με άλλους πατριώτες.
Κι όλο και κάτι θα ξεχναω
 
Γενικά αυτό με τις σφαίρες το είχε ο Φώσκολος σε πολλά έργα του. Δεν μπα να έτρωγε ο πρωταγωνιστής 100 σφαίρες αν δεν τον πετύχαινε σφαίρα στην καρδιά τότε επιζούσε
Καλά στη συγκεκριμένη σκηνή ο Φώσκολος κατέρριψε κάθε λογική! Γαζώθηκαν με δεκάδες σφαίρες, η Νατάσσα δέχθηκε περισσότερες απο τον Ορέστη γιατί είχε μπει μπροστά του σαν ασπίδα, κι όμως εκείνος πέθανε αλλά εκείνη οχι!
Αποκορύφωμα: οι Γερμανοί την βρίσκουν ζωντανή μετά απο ώρες (!!!!!) κι την μεταφέρουν στο Νταχάου. Ούτε εφτάψυχη γάτα!
(Υ.Γ. Τόσες σφαίρες στο σώμα, ποιος τις αφαίρεσε;;; ο γιατρός στο Νταχάου;; :p )

Αυτό με τις σφαίρες το έχουμε δει και στο Χόλιγουντ.. δείτε εδώ! :armed: :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία:
...Μην ξεχνάτε πως τη γλίτωσε από τον Καρρά όταν μπούκαρε στο σπίτι με τ αυτόματο...
Καλα σε αυτή τη σκηνή το αποκορύφωμα ήταν ο Παπαμιχαήλ! ούτε ο Λάζαρος δεν αναστήθηκε μέσα σε δευτερόλεπτα όπως "αναστήθηκε" ο Παπαμιχαήλ απο τον λήθαργο του πυρετού! Τον βλέπουμε στο κρεββάτι σε αφασία, με πληγή που αιμοραγεί, με παραισθήσεις απο τον υψηλό πυρετό, αδύναμος, ανήμπορος...
Μπουκάρει ο Καρράς με το αυτόματο, κι ο Παπαμιχαήλ μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου συνέρχεται πλήρως κι εξουδετερώνει τον Καρρά κι 3 στρατιώτες του! 4 άτομα με αυτόματα τα έβγαλε νοκ άουτ μόνος του! ενώ πριν απο ένα λεπτό ήταν τέζα...Πότε πρόλαβε κι του επεσε ο πυρετος, πότε έκλεισε η πληγή, πότε ανέκτησε δυνάμεις...μέχρι κι άμαξα με άλογα οδήγησε!
 
Παρακολουθωντας την ταινια για χιλιοστη φορα,μου γεννηθηκε η εξης απορια:ο Max (Κ.Καρρας),πως καταφερε και εγινε αξιωματικος των SS;Ειχε μεσον στον Himmler;Με μανα Ελληνιδα (μη "Αρεια" δηλαδη),και μεγαλωμενος στην Ελλαδα, αποκλειεται να εμπαινε στη πολεμικη μηχανη των ναζι,και ειδικα στα SS που επρεπε να ειναι καποιος καθαροαιμος "Αρειος" μεχρι β'γενεας!Βεβαια δημιουργηθηκαν και ταγματα SS αποτελουμενα απο μη-Γερμανους,εθελοντες φιλοναζι (ακομα και απο μουσουλμανους),αλλα αυτα εγιναν μετα το μεσον του πολεμου,οταν οι ναζι αρχισαν να χανουν,και οι μη-"Αρειοι" ηταν στρατιωτες και κατωτερα στελεχη.
Επισης σκεφτηκα οτι θα μπορουσε να μπει ενα ερωτημα προς ψηφοφορια στο forum,με θεμα:Ποιον προτιματε για "Γερμανο";α)Κ.Καρρα β)Λ.Κομηνο γ)Π.Φυσσουν
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νομίζω το σκεπτικό του Ν.Φώσκολου στο σενάριο ήταν το προφανές: ο Max είχε Γερμανική υπηκόοτητα λόγω του πατέρα του, άρα ως Γερμανός υπήκοος, μπορούσε να ενταχθεί στη πολεμική μηχανή (ενδεχομένως κι με υποχρεωτική στρατολόγηση λόγω πολέμου). Άλλωστε δεν νομίζω να γνώριζε αυτή τη λεπτομέρεια για τα SS.

Παρακολουθωντας την ταινια για χιλιοστη φορα,μου γεννηθηκε η εξης απορια:ο Max (Κ.Καρρας),πως καταφερε και εγινε αξιωματικος των SS;Ειχε μεσον στον Himmler;Με μανα Ελληνιδα (μη "Αρεια" δηλαδη),και μεγαλωμενος στην Ελλαδα, αποκλειεται να εμπαινε στη πολεμικη μηχανη των ναζι,και ειδικα στα SS που επρεπε να ειναι καποιος καθαροαιμος "Αρειος" μεχρι β'γενεας!
 
Νομίζω το σκεπτικό του Ν.Φώσκολου στο σενάριο ήταν το προφανές: ο Max είχε Γερμανική υπηκόοτητα λόγω του πατέρα του, άρα ως Γερμανός υπήκοος, μπορούσε να ενταχθεί στη πολεμική μηχανή (ενδεχομένως κι με υποχρεωτική στρατολόγηση λόγω πολέμου). Άλλωστε δεν νομίζω να γνώριζε αυτή τη λεπτομέρεια για τα SS.
Ναι ειχα την εντυπωση οτι για να ενταχθει καποιος στα SS,επρεπε να ειναι καθαρος Γερμανος και απο πατερα και απο μητερα.Αλλα βρηκα οτι στα SS βασικα εντασσονταν Γερμανοι υπηκοοι,αρκει να μην ειχαν εβραϊκη ριζα και να ηταν πιστοι στα ναζιστικα ιδεωδη.
 
Κάθισα και διάβασα δύο και τρείς φορές τα σχόλια των μελών της παρέας και ειλικρινά εξεπλάγην με τα υποτιμητικά και επικριτικά σχόλια για τις δήθεν υπερβολές του Φώσκολου στην αναφερόμενη ταινία. Μα καλά δεν έχουν δει τα μέλη άλλες ταινίες του Φώσκολου? Πολύ αμφιβάλω γιατί θα είχαν διαπιστώσει ότι ο Φώσκολος ήταν η επιτομή του ρεαλισμού στα φίλμ που σκηνοθέτησε και έγραψε το σενάριο.
Είναι πολύ φυσικό να ήταν η Βουγιουκλάκη ντυμένη στην πένα και με μαλλί κομμωτηρίου όταν πήγαινε για εκτέλεση. Τι περιμένατε δηλαδή να ήταν ατημέλητη από την στιγμή που μετά τα απάνθρωπα βασανιστήρια ήταν φυλακισμένη σε λουξ κελί που διέθετε κομμωτήριο και γκαρνταρόμπα υψηλής αισθητικής για vips κρατούμενους. Φυσικά θα γλίτωνε η Αλίκη μας από τις δεκάδες σφαίρες που έπεσαν στο κορμί της. από την στιγμή που οι δεκάδες σφαίρες που έφαγε ήταν τζούφιες και η πανάκριβη καμπαρντίνα που φορούσε από την λουξ γκαρνταρόμπα που λέγαμε ήταν αλεξίσφαιρη και παντός καιρού.
Εννοείται ότι θα γλίτωνε από τις απάνθρωπες συνθήκες του Νταχάου, γιατί βλέποντας το ακριβό της ντύσιμο και την άψογη κόμμωση της οι Γερμανοί κατακτητές, δεν θα την πέταγαν σε όποιο και όποιο στρατόπεδο και θα είχε ειδική μεταχείρηση.
Εννοείται ο Παπαμιχαήλ θε συνέρχετο από τον υψηλό πυρετό γιατί ζωντάνεψε αμέσως από τις αγριοφωνάρες του Καρρά χώρια που φοβήθηκε ότι θα του έτρωγε την Νατάσα. Η απώλεια της αγαπημένης και νεκρούς ανασταίνει και τον υψηλό πυρετό κατεβάζει.
Εννοείται ότι θα έβρισκε ατσαλάκωτες γερμανικές στολές και θα εξουδετέρωνε ολόκληρο γερμανικό απόσπασμα, αφενός γιατί υπήρχε πολύ κοντά στην πεδιάδα της Κωπαίδας υποκατάστημα γερμανικής μπουτίκ αντρικών ρούχων γιατί με τις πολυμέτωπες μάχες οι Γερμανοί οι φίλοι μας (έτσι Σταρένιο), πάλιωναν γρήγορα τις στολές τους. Και το γερμανικό απόσπασμα αντικαταστάθηκε πολύ εύκολα από ελληνκό γιατί την μέρα της εκτέλεσης όλοι οι Γερμανοί στρατιώτες παρακολουθούσαν σε ζωντανή μετάδοση την ομιλία του Φύρερ που ετοιμαζόταν να συντρίψει την απόβαση στο Ταίναρο όπως τους ξεγέλασε ο Καλογήρου με τους συμμάχους του.
Δια ταύτα όποιος κατηγορήσει τον μέγιστο Φώσκολο για υπερβολή (Θεός φυλάξοι) στις ταινίες του, θα έχει επιτελέσει βαρύτατο ατόπημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα