Φαγητό και διασκέδαση στις ελληνικές ταινίες

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.550
Αντιδράσεις
28.252
Σε ποιες ελληνικες ταινιες συναντησαμε αυτα τα μαγαζια για φαγητο και διασκεδαση;

1. Το Λάγνο Μπουζούκι


2. Οι Νεράιδες



3. Το Χρυσό Όνειρο



4. Ο Κίτρινος Παπαγάλος



5. Το Τζάκι



6. Blue Black



7. Ο Αποστόλης



8. Το Γαλάζιο Σκυλόψαρο



9. Η Τρύπια Βάρκα



10. Το Παλουκάκι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
4."ο κιτρινος παπαγαλος" ειναι στην ταινια "τον αραπη κι αν τον πλενεις το σαπουνι σου χαλας"

9. "η τρυπια βαρκα" στην ταινια "η σωφερινα"

6. "Blue Black" στην ταινια "καλως ηρθε το δολλαριο"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η 6 και η 9 σωστες. Για την 4 εισαι απολυτα βεβαιη; Γιατι εγω απο αλλη ταινια ξερω τον Κιτρινο Παπαγαλο.
 
bambinella 100 είπε:
Η 6 και η 9 σωστες. Για την 4 εισαι απολυτα βεβαιη; Γιατι εγω απο αλλη ταινια ξερω τον Κιτρινο Παπαγαλο.
θυμαμαι που ο Βουτσας μιλουσε στην ταινια αυτη για το μαγαζι "κιτρινος παπαγαλος" ,λογικα θα το εδειξε καποια στιγμη

παντως ειμαι σιγουρη για το "παπαγαλος", εκτος κι αν ελεγε αλλο χρωμα παπαγαλου :wait2: :wait2:
 
Αφου δεν εισαι σιγουρη 100%, προς το παρον το αφηνουμε. Εαν εν τω μεταξυ, εσυ η καποιος αλλος δωσει στοιχεια για το χρωμα του Παπαγαλου :) στην ταινια που λες, τοτε κι εγω θα δω αν θα γραψω Σωστο η Λαθος.

Οπως και νά' χει παντως, υπαρχει σιγουρα μια ταινια ακομα. Ασπρομαυρη κωμωδια.
 
Το 7 είναι από τις "Θαλασσιές τις χάντρες". Τα άλλα κάτι μου λένε αλλά σπάω το κεφάλι μου...Τι δύσκολο κουίζ!!! :xm:
 
7. "ο Αποστολης" μηπως ειναι στην ταινια "το λεβεντοπαιδο" ;

ΥΓ: τωρα προσεξα οτι ειχε δωθει αλλη απαντηση πριν τη δικη μου και φανταζομαι θα ειναι σωστη αυτη του tonytony
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Νο-8 "Το Γαλάζιο Σκυλόψαρο" είναι από τον Θοδωρή και το δίκανο. Μάλλον... :)

 


Το Νο-5 "
Το Τζάκι" είναι από τον Ζηλιαρόγατο.

 




Για το Νο-4, θα συμφωνήσω με την Κατερίνα. Κίτρινος παπαγάλος θυμάμαι να ονομάζεται το κέντρο.

Ήταν τόσο πετυχημένο το όνομα που το έβαλαν 2 φορές; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στον Αράπη κι αν τον πλύνεις το μαγαζί είναι "Ο πράσινος παπαγάλος" και είναι ολίγον τι κακόφημο...
 
ARETARA είπε:
Στον Αράπη κι αν τον πλύνεις το μαγαζί είναι "Ο πράσινος παπαγάλος" και είναι ολίγον τι κακόφημο...
ARETARA σ ευχαριστω για την ενημερωση!! με μπερδεψε το χρωμα του παπαγαλου :D
 
ARETARA είπε:
Στον Αράπη κι αν τον πλύνεις το μαγαζί είναι "Ο πράσινος παπαγάλος" και είναι ολίγον τι κακόφημο...
Σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση!!!! Εκτός από αμνησία, έχω και αχρωματοψία!!!!! :D :D
 
Είναι το μαγαζί που ο Βουτσάς διαπραγματεύεται τον κλεμμένο από το σπίτι του εφοπλιστή Γιαπαχάκη πίνακα με την ερωμένη-συνεταίρο χορεύτρια-στριπτιζέζ φίλη του Βερλέκη (Ρίτα Μπενσουσάν).
 
ARETARA είπε:
Είναι το μαγαζί που ο Βουτσάς διαπραγματεύεται τον κλεμμένο από το σπίτι του εφοπλιστή Γιαπαχάκη πίνακα με την ερωμένη-συνεταίρο χορεύτρια-στριπτιζέζ φίλη του Βερλέκη (Ρίτα Μπενσουσάν).
το θυμομουν αυτο,το χρωμα του παπαγαλου δε θυμομουν:biglaugh:

σ ευχαριστουμε και παλι που μας διαφωτισες με την απαντηση σου :)
 
Συγχαρητηρια παιδια, γιατι οπως ειπε και ο tonytony, το κουιζ ειναι δυσκολο. Το μισο το απαντησατε ηδη, ομως!

Οι απαντησεις σας ειναι ολες σωστες λοιπον και οσον αφορα την 7, επειδη δοθηκαν δυο, σωστη ειναι Οι θαλασσιες οι χαντρες.

Χαιρομαι πολυ επισης που βρεθηκε το χρωμα του παπαγαλου στον Αραπη. :) Για να δουμε τωρα, θα βρειτε σε ποια ταινια ειναι και ο κιτρινος; :cool:

1, 2, 3, 4, 10, οι ερωτησεις που περιμενουν απαντηση.
 
1.το θυμα

10.στην τυχη θα πω "το κλωτσοσκουφι"
 
1. Το κέντρο που τραγουδά η Σαπουτζάκη στην ταινία "το θύμα"

3. Το κέντρο στο οποίο δίνει ραντεβού ο Γιώργος Κωνσταντίνου στην Ξένια Καλογεροπούλου στην ταινία "γαμος αλά Ελληνικά" είναι το χρυσό όνειρο.

10 Κέντρο ιδιοκτησίας Αθηνόδορου Προύσαλη στην ταινία "Μια Ιταλίδα απ' την Κυψέλη"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο katerinak και tzias!

Στη 10, το νυχτερινο κεντρο ειναι απο το Μια Ιταλιδα απ' την Κυψελη. Το αναφερει ο Προυσαλης οταν παει να ζητησει τη λυπημενη θλιψη! :D

Η 2 και 4 απομενουν μονο. Αυτος ο κιτρινος παπαγαλος δε βρισκεται με τιποτα!
 
Βρε μπας και είναι ο πρώην πράσινος παπαγάλος και δεν τον πότισαν και πήρε να ξεραίνεται?
 
Ένα τέτοιου είδους κέντρο αναφέρεται και στην ταινία "Γυμνοί στο δρόμο". Δε μπορώ καθόλου όμως να θυμηθώ την ονομασία του και αν είναι κάποιο από αυτά...Βαριέμαι να το ψάξω και στο dvd... :wait2:
 
Ωραιο σχολιο, elephada! :D

Tonytony, τι εννοεις; Υπαρχει Παπαγαλος ως νυχτερινο κεντρο στο Γυμνοι στο δρομο; Η αναφερεσαι σε αλλο κεντρο απο τη λιστα; Δεν καταλαβα τι θελεις να πεις.
 
Πίσω
Μπλουζα