Φατούρο...

Playmolover

RetroMaNiaC
Joined
3 Δεκ 2007
Μηνύματα
569
Αντιδράσεις
162
Ήταν ένας πραγματικός εφιάλτης να πας στο δημοτικό φρεσκοκουρεμένος ή με καινούργια παπούτσια γιατί μας περίμενε... το φατούρο!

Καρπαζιές μέχρι να σε πιάσει ζαλάδα όταν ήσουν κουρεμένος και όλοι μαζί να σου πατάνε τα καινούργια παπούτσια για μεγειά...

Πάλι καλά που δεν είχε ανακαλυφθεί κάτι για τα καινούργια ρούχα...
 
χαχαχα... για εμένα ήταν ευλογία που ήμουν ο πιό μεγαλόσωμος όταν πήγαινα δημοτικό! Δεν ξέρετε πόσες τέτοιες "δυσάρεστες" καταστάσεις είχα γλιτώσει... μία φορά έκαναν το λάθος να με πλησιάσουν με "αργριες" διαθέσεις τα υπόλοιπα παιδάκια... και μετά δεν το ξαναέκαναν :D

Επειδή όμως, ήξερα και εγώ ότι θα μπορούσα να προκαλέσω καμία ζημιά... απέφευγα και το να κάνω το ίδιο στους άλλους... Πρέπει να βρώ καμία φωτό από το δημοτικό...να την ανεβάσω να με καμαρώσετε! :D
 
έχω φάει αλλά έχω ρίξει κιόλας αχαχαχα.. στην γειτονία μου το πακέτο ήταν να σε περιλάβουν η μεγαλύτερη ... μιλάμε για πολύ κλοτσοπατινάδα ..που είσαι ρε FTL ??
 
χαχα! Τι μου θυμίσατε ....... :D :D:D

Πριν μερικές μέρες ήρθε ο ανηψιός μου (6 χρονων) , στο σπίτι, με καινούργια "πα-πα"

.....

"ΩΩΩΩ", λεω "καινούργια παπούτσια?"

.....και του τα πατάω .... :nervous:

Εκανε 2 μέρες να μου ξαναμιλήσει...... :D :D
 
καρα lol .. τι λες τωρα
 
teflon είπε:
χαχα! Τι μου θυμίσατε ....... :D :D:D
Πριν μερικές μέρες ήρθε ο ανηψιός μου (6 χρονων) , στο σπίτι, με καινούργια "πα-πα"

.....

"ΩΩΩΩ", λεω "καινούργια παπούτσια?"

.....και του τα πατάω .... :nervous:

Εκανε 2 μέρες να μου ξαναμιλήσει...... :D :D
Αφού πήγε ο παλιοζηλιάρης και του τα πάτησε...με αυτά τα βρωμοπόδαρα τί περίμενε?

Dirty%20Shoes.jpg
 
Χλάτς! Υπερηχητικές, αεροπλανικές και λοιπές φάπες-σβερκώματα...

Τι μου θυμίσατε τώρα...

Να φωνάζουμε όλοι μαζί "μπούγιοοοοοο!!!!!" και να αρχίζουν τα χέρια να ανεβοκατεβαίνουν με ταχύτητα πολυβόλου...

...και το κακόμοιρο παιδί που τις "έτρωγε" να παραπατάει σαν το κοτόπουλο...

...ξέρω είμασταν λίγο "βάρβαροι" στο σχολείο... :D

Ε, καμιά φορά ρίχνω και μια καλή στον αδερφό μου αν τον πετύχω φρεσκοκουρεμένο...(και θυμάμαι τα παλιά...) :D

Για πάτημα παπουτσιών δεν έπαιρνε σε κανέναν να με πατήσει, γιατί δεν είχα άλλον ανταγωνιστή σε νούμερο παπουτσιού... ;)
 
Ότι να ʼναι… :D Σκοτώνουν αυτά τα thread σου Playmolover. :cheers:

Το «φατούρο» σε μας έπεφτε με το καινούργιο κούρεμα αλλά και δια ασήμαντον αφορμή. :happyjump:

Το θύμα παγιδευόταν στον κλοιό των διωκτών του και προσπαθούσε με τα χέρια του να καλυφθεί. Οι αυτουργοί ακούμπαγαν τελετουργικά τα χέρια τους πάνω στο κεφάλι του δύστυχου και τραγουδούσαν:

*Όλοι μαζί*

«Ήρθε ένα σύννεφο και έφερε βροχή,

Βροχή και καταιγίδα,

3,2,1…»

Οι αλλεπάλληλες καρπαζιές παρήγαγαν ένα φοβερό ήχο σαν ποδοβολητό. Το θύμα όταν(..) συνερχόταν, κάποιες φορές βούταγε όποιον θύτη έβρισκε πρόχειρο και άρχιζε το ξύλο. :precry:

…Και μετά από λίγο επιλεγόταν νέος στόχος, στον ξυλοδαρμό του οποίου συμμετείχε και το πριν από λίγο θύμα. (με ιδιαίτερη οργή μάλιστα :headbang: )
 
Χα χα χα χα!!!! :rofl:

Καιρό είχα να γελάσω έτσι!!! Υπέροχο thread!!!

Ότι ακούστηκαν παραπάνω, ισχύουν και για τις δικές μου αναμνήσεις δλδ, με κάλυψαν οι προλαλήσαντες!!!
 
Omenforever είπε:
Το «φατούρο» σε μας έπεφτε με το καινούργιο κούρεμα αλλά και δια ασήμαντον αφορμή. :happyjump:
Πολλές φορές και σε όποιον πετούσε καμιά πολύ χοντρή κοτσάνα...
 
Σας είχα προειδοποιήσει εδώ και καιρό πως... ότι θυμάμαι χαίρομαι!
 
Omenforever είπε:
*Όλοι μαζί*
«Ήρθε ένα σύννεφο και έφερε βροχή,

Βροχή και καταιγίδα,

3,2,1…»
Ήσασταν πιο προχωρημένοι εσείς.

Εγώ το τραγουδάκι που θυμάμαι για φατούρο είναι πιο απλό:

"Σύ-σύ-σύννεφο,

έ-έ-έρχεται!"

και μετά ακολουθεί ο χαμός που ακούγεται σαν ποδοβολητό.
 
Εγώ θυμάμαι ότι το πάτημα στα νέα παπούτσια κράτησε μόνο στο Δημοτικό. Από το γυμνάσιο που είχαμε και σοβαρότερα παπούτσια απλά σηκώναμε το πόδι και τα χτυπάγαν από κάτω στην σόλα με την μύτη των παπουτσιών τους οι άλλοι αναφωνόντας "Με γειάααα"

Το φατούρο διαχρονικό... Στο λύκειο βέβαια όποιος έκανε τετοια τον κοιταγαμε λίγο περίεργα σαν να σνομπάραμε ότι και καλά μεγαλώσαμε και κάνει παιδιαρίσματα.
 
Ωχ, τι θυμήθηκα τώρα.

Θα σας πώ μόνο μια λέξη, ότι καταλάβατε καταλάβατε.

ΚΟΛΩΝΑΤΟ
 
Έχω ρίξει και φάει πολύ φατούο στο σχολείο!

Όπως και οι υπόλοιποι ,έτσι και εμείς συνηθίζαμε να τις βρέχουμε σε κάποιον χωρίς κάποιο σοβαρό λόγο.
 
Αυτο με τα παπουτσια δεν το ξερω

Θυμαμαι οτι ειχαμε και το 'σαλαμακι' που ηταν μαστιγωμα του πωπου του αλλου, με το πισω μερος του χεριου μας :Ρ
 
Rakeesh είπε:
Αυτο με τα παπουτσια δεν το ξερω
Θυμαμαι οτι ειχαμε και το 'σαλαμακι' που ηταν μαστιγωμα του πωπου του αλλου, με το πισω μερος του χεριου μας :Ρ
Το σαλαμάκι το κάνω ακόμα που και που, για χαβαλέ!
 
τις είχα φάει και εγώ πολλές φορές. Βέβαια μερικές φορές κάναμε και πυραμίδα, δηλαδή σαβουριάζαμε κάποιον στο δρόμο και όλοι πάνω του!!
 
Πίσω
Μπλουζα