Φατούρο...

maxouli είπε:
Ωχ, τι θυμήθηκα τώρα. Θα σας πώ μόνο μια λέξη, ότι καταλάβατε καταλάβατε.

ΚΟΛΩΝΑΤΟ

Ouch… :sealed:

Το είχα ακούσει να συμβαίνει μόνο σε «εξαιρετικές» καταστάσεις… Αλίμονο σε αυτούς που «ένιωσαν»…

:headbangdude:
 
Ωπ, ωπ, για πείτε τί είναι το ΚΟΛΩΝΑΤΟ! Δεν το ξέρω.
 
!!

Το φατούρο διαχρονικότατο και το κάνουμε και σήμερα ότα κάποιος λέει...εξυπνάδα.

Το σαλαμάκι το κάναμε και εμείς στο Γυμνάσιο..με εκνέυριζε αφάνταστα από τότε...ήταν δε και ένας βλάκας, άφιλος, εκνευριστικός που είχαμε και που κανένας δεν έκανε παρέα μαζί του. Αυτός σώνει και καλά να κάνει σαλαμάκια και καλά ως ένδειξη χιούμορ, σε φάση "κοίτα χαβαλε που κάνω, κάντε με παρέα" με αποτέλεσμα να ΄τους εκνευρίζει όλους..Μια φορά έκανε σαλαμάκι σε μια κοπέλα, η οποία του έριξε ένα χαστούκι ξεγυρισμένο, πρέπει να γύρισε το κεφάλι καμιά 25αρια φορές..και έφαγε και αποβολή από τον Γυμνασιάρχη επειδή η κοπέλα παραπονέθηκε οτί της έβαλε χέρι.

To κολωνάτο ούτε και γω το ξέρω
 
maxouli είπε:
Ωχ, τι θυμήθηκα τώρα. Θα σας πώ μόνο μια λέξη, ότι καταλάβατε καταλάβατε.

ΚΟΛΩΝΑΤΟ
Χρήστο δεν ήρθε πια η ώρα να μας περιγράψεις το κολωνάτο;;;
 
Giama είπε:
Χρήστο δεν ήρθε πια η ώρα να μας περιγράψεις το κολωνάτο;;;
Μια εποχή στο γυμνάσιο...το κολωνάτο ήταν πολή δημοφιλής τακτική στο δικό μου σχολείο..... :precry:

Εγώ ευτυχώς συνήθως ήμουν με τους θήτες...1-2 φορές μόνο το θύμα..και η εμπειρία ήταν πολύ οδυνηρή....

Το "κολωνάτο" είναι πολύ απλό και πιο αποτελεσματικό από το φατούρο...χρειάζεται δε λιγότερα άτομα και έχει τον χαρακτήρα επιδρομής... :cheers:

Αφού γινόταν η επιλογή του θύματος...η παρέα ετοιμαζόταν για το ντου.....

Το θύμα ξαφνικά βρισκόταν στα χέρια της παρέας, και σηκωνόταν οριζόντια και ψηλά...

2 κράταγαν τα χέρια του...1-2 κράταγαν το κεφάλι και τους ώμους...και άλλοι 2 κράταγαν και άνοιγαν τα πόδια....

Η παρέα έπαιρνε φόρα και το θύμα καρφωνόταν με δύναμη ....με το καβάλο σε μία κολώνα.......!!!
 
Πω πω! Καλύτερα να μην ξέρεις ορισμένα πράγματα μου φαίνεται...
 
Giama είπε:
Πω πω! Καλύτερα να μην ξέρεις ορισμένα πράγματα μου φαίνεται...
xaxaxa...μωρέ να ξέρεις δεν πειράζει...

να τα νιώθεις ίσως πρέπει να αποφεύγεις χεχε
 
Στο φατούρο έπρεπε αν είσαι το θύμα να καλύψεις όσο μπορείς το φρεσκοκουρεμένο σου κεφάλι και να χαλαρώσεις όσο το επιτρέπει βέβαια η περίσταση! Το πολύ πολύ να φας μερικές από τους πρώτους γιατί οι υπόλοιποι θα χτυπήσουν τα χέρια των από κάτω που παίζουν άθελα τους τον ρόλο του κυματοθραύστη!!!!

Περισσότερο τρομάζει ο επιβλητικός θόρυβος του συνεχούς σφυροκοπήματος παρά το αποτέλεσμα! :bash:

Βέβαια η κατάσταση περιπλέκεται αν μέσα στο γενικό μπούγιο αρχίσουν να εκσφενδονίζονται τσάντες ,καρέκλες και θρανία!!!! :eek:
 
Α ειχα γινει μαρτυρας ενος κολωνατου μια φορα, στο δικομ ου σχολειο!!!!
 
φατουρο σαλαμακι τη μου θυμισατε χαχαχαχαχαχα. πολυ βαρβαρο αυτο το κωλονατο δεν το ειχαμε παντως στη παλαια κοκκινια.
 
μην ξεχνάτε και το σαπουνάκι στο κεφάλι!!! ιδιαιτέρως επώδυνο...
 
Συ-συ-συννεφο....

''Συ-συ-συννεφο! Ε-ε-ερχεται 5,4,3,2,1'' και...

Πολυ φαπα! Ή αλλιως ''φατουρο''. Μια ρετρο σχολικη κυριως συνηθεια, αν και πολλες φορες επεκτεινοταν και εξωσχολικα σε μεγαλες παρεες. Τις περισσοτερες φορες ηταν η υποδοχη που επιφυλασσοταν στους φρεσκοκουρεμενους. Ξαφνικα μια ομαδα 10-15 ατομων περικυκλωνε το θυμα και με την πολεμικη αυτη ιαχη το σφαλιαριζε με ζηλο. Καποιοι προσπαθουσαν ματαια να κρυψουν το γεγονος οτι κουρεφτηκαν, σηκωνωντας γιακαδες με κασκωλ κτλ. Ματαια ομως. Καποιος θα πεταγε την ερωτηση ''ρε κουρευτηκες?'' και μετα οργανωνοταν σε δευτερολεπτα αποσπασμα σφαλιαρισματος.

Ομως το συννεφο αν και στενα συνδεδεμενο με το κουρεμα δεν εμενε εκει. Μπορει να προεκυπτε ξαφνικα οταν καποιος πεταγε καμια τρελη κοτσανα, οταν ηταν η αιτια να χασει η ομαδα του σχολειου στην μπαλα ή απλα ηταν ο σταμπαρισμενος καρπαζοεισπρακτωρ. Στην τελευταια περιπτωση επεφτε ''συννεφο'' τουλαχιστον 3 φορες την ημερα σαν φαρμακο :D .

Μερικες φορες σκεφτομαι ποσο ωραια θα ηταν να ριχναμε και σημερα μερικα συννεφα σε καποιους...

ΥΓ ειπα κι εγω δεν υπαρχει θεμα για αυτο? χεχε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και το γνωστο και μη εξαιρεταιο σαλαμακι
 
το θεμα ειναι οτι οσο μεγαλωναμε τελη δημοτικου αρχες γυμνασιου το φατουρο και οι φαπες αντικατασταθηκαν με μπουνιες κ κλωτσιες στο φατουρο.για χαβαλε παντα αλλα μερικες φορες επεφταν και καποιες δυνατες απο κανεναν με αποθημενα προς το θυμα εκει που δεν εβλεπε..χχαχαχ
 
μόνο εγώ είμαι που δεν είχα ακούσει ποτέ τη λέξη ''φατούρο''?

:sealed:
 
Ατομο που γεννήθηκε στην δεκαετία του 70, οπότε και έζησε σαν παιδί τα 80',s είναι απίθανο να μην γνώριζε το φατούρο!
 
ξεχνάτε το ποιό παλιό!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=-FQP_eN1BCQ&translated=1]Μακριά Γαιδούρα
 
τη συνήθεια ναι, τη λέξη φατούρο όχι - πρώτη φορά τη διαβάζω εδώ #)

edit: ούτε και την βρίσκω στο λεξικό ε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα