Φράσεις που μισούσαμε να ακούμε μικροί

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
210
-Τι θέλεις να γίνεις όταν μεγαλώσεις;

-Ποιον αγαπάς πιο πολύ, τη μαμά ή τον μπαμπά;

-Θα το πω στους γονείς σου.

-Βγάλτε μια κόλλα χαρτί.

-Είσαι μικρό ακόμα και δεν καταλαβαίνεις.

-Όχι, δεν μπορείς.
 
- Kοιμήσου! Έχεις σχολείο αύριο..

- Θα το φας θες δε θες!

- Αυριο θα πάω να ρωτήσω τη δασκάλα σου...
 
-Δες τον Κωστάκη / την Αλέκα τι καλά παιδιά που είναι! Εσύ χρειάζεται να κάνεις πάντα τόση φασαρία?

-Δεν έχει snes / δε θα πας πουθενά, αν δε διαβάσεις πρώτα τα μαθήματά σου..

-Αποβάλλεσαι....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
- Φαε να παχυνεις. Αδυνατουλα εισαι.

- Μη διαβαζεις συνεχεια περιοδικα και βιβλια. Κανε και καμια δουλεια να με βοηθησεις.

- Εκανες τα Μαθηματικα σου;

- Θα ηθελες να ειχες αδελφακι;

- Τι; Απο τα 15 αρχισες να βαφεσαι;
 
Ξύπνα, ώρα για σχολείο! (Μια ζωή νυχτερινός τύπος.)

Σου πήραν ρούχα, όχι παιχνίδια! (Συνέχεια κάτι ηλίθια πουλοβεράκια, ευτυχώς η γιαγιά μου πάντα φιγούρες και games!)

Μαθηματικά. (Ενώ μου αρέσει η φυσική, τα μαθηματικά ποτέ δεν τα χώνεψα.)

Φάε το φαϊ σου! (Ποτέ δεν ήμουν θαυμαστής της ποσότητας, μόνο της ποιότητας.)

Κοιμήσου, πήγε αργά! (Ότι και στο πρώτο!)

Άσε το παγωτό να μαλακώσει πρώτα. (Είχα συχνά αμυγδαλίτιδα :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />)

Πιες το τώρα που είναι ζεστό. (Ανέκαθεν σιχαίνομαι τα ζεστά.)

Να προσέχεις! (Όχι, θα πάω γυρεύοντας!)
 
- Στα σοκάκια όλη μέρα γυρνάνε μόνο οι αλήτες...μα γιατί φωνάζουν αλήτες αυτούς που περνάνε καλά;

- Η αγάπη περνάει πρώτα απ΄το στομάχι..ακόμα και σήμερα που αντιλαμβάνομαι το ρεαλιστικό του στοχασμού, νιώθω ναυτία στο άκουσμά του.

- Όταν τρώνε, δε μιλάνε...και πότε θα σας ξεφουρνίσω τη χάρη που θέλω να μου κάνετε;

- Είναι μεγάλη αμαρτία αυτό, σε βλέπει ο Θεούλης...καλά, όλη μέρα με μένα ασχολείται;
 
Διάβασες τα μαθήματα σου και κάθεσαι και παίζεις;

Αντί να διαβάζεις, όλο στα παιχνίδια είσαι ( πρωτόγνωρο για παιδί ε ;)


Εσύ τι νιώθεις
πιο πολύ; ( ερώτηση συγγενών για την καταγωγή, όταν πήγαινα στα χωριά μου)
 
- Θα γίνεις και συ γονιός και θα καταλάβεις

ή η παραλλαγή του:

- Όταν μεγαλώσεις θα καταλάβεις (κι όχι τίποτ' άλλο, μεγάλωσα αλλά ακόμα δεν κατάλαβα)

- Όταν ήμουν στην ηλικία σου... (δηλαδή επειδή κακοπεράσατε εσείς να κακοπεράσουμε και μεις?)

- Απαγορεύεται , και το ακόμη χειρότερο Αποφασίζομεν και διατάσσομεν (μεγάλωσα επί χούντας)

- Αυτό το φαΐ έβγαλε η κατσαρόλα σήμερα! και Φάτο αυτό, θα σου κάνει καλό (Αν και εκεί η μακαρίτισσα μαμα-ελέφαντα είχε και τα δίκια της, πιο ιδιότροπος στο φαΐ από μένα δεν πρέπει να υπήρξε στην ιστορία της ανθρωπότητας. Αλλά ας έφτιαχνε κάθε μέρα μόνο πατάτες τηγανιτές και θα έβλεπε πόσο εύκολος θα γινόμουν)

- Δεν θα πονέσει καθόλου

- Ακου τα κατορθώματα του κανακάρη σου (όταν έκανα κάτι καλό ήμουνα "ο γιόκας μας", όταν έκανα κάτι κακό ήμουν "ο γιος σου")
 
elephadas είπε:
Ακου τα κατορθώματα του κανακάρη σου (όταν έκανα κάτι καλό ήμουνα "ο γιόκας μας", όταν έκανα κάτι κακό ήμουν "ο γιος σου")
Και στη θηλυκή του εκδοχή :)

Έλα, έλα να καμαρώσεις την κόρη σου (και βέβαια με καμάρωνε ο μπαμπάς μου, ανάγκη ήταν να τον ρωτάει; :p )

μαζί με το

Εδώ είναι σπίτι, όχι ξενοδοχείο (άχρηστη πληροφορία, στα 16 μου ούτως ή άλλως δεν είχα λεφτά για ξενοδοχεία :cool: )

Και σε πιο μικρές ηλικίες

Εσείς πού έχετε φτάσει στα θρησκευτικά (ή ιστορία ή κάποιο μάθημα τέλος πάντων) ως πολύ άτεχνος τρόπος προσέγγισης στα πρώτα παιδικά πάρτυ από αγοράκια που μάθαιναν ότι πηγαίνατε στην ίδια τάξη :)
 
Συνήθως φράσεις που με εκνεύριζαν :

-Ο Δ. πήρε καλύτερο βαθμό από εσένα!!!!!


-Ο Δ. κάνει ιδιαίτερα από πέρυσι στον πιο φημισμένο καθηγητή!!!!!



-Η οικογένεια του Δ. πήγε διακοπές,και εμείς χαλάμε τα λεφτά μας σε playmobil!!!!!!!!!


(Ο Δ. δεν είναι τυχαίος.Αποτέλεσε το μεγαλύτερο εφιάλτη μου,από τις αρχές του Δημοτικού μέχρι το τέλος του Λυκείου,καθώς έβαζε λόγια στους άλλους μια μένα,και με απομάκρυνε από αυτούς.Και όλες οι οικογένειες τον είχαν σαν πρότυπο μαθητή)
 
RIO είπε:
Εσύ τι νιώθεις πιο πολύ; ( ερώτηση συγγενών για την καταγωγή, όταν πήγαινα στα χωριά μου)
Προσθέτω το εξίσου εκνευριστικό:

-Τίνος είσαι εσύ; (γιατί όλοι στο χωριό κρύβουν ένα ληξιαρχείο μέσα τους)

Και κάτι ακόμα:

-Μέχρι να πας στρατό θα γιάνει (για τα αγόρια)

-Μέχρι να παντρευτείς θα γιάνει (για τα κορίτσια)

-Εμπρός, ύπνο!
 
-Βραδυασε! Τα αλλα παιδακια εχουν τελειωσει τα μαθηματα τους και παιζουν!

-Οχι εσυ! Τα αλλα παιδακια ξερουν, εσυ θα χτυπησεις

(και γενικως καθε προταση που αρχιζε απο "τα αλλα παιδακια...")

-Τελειωνε! Εχεις ακομα μαθηματικα, φυσικη, χημεια, λογοτεχνια, αγγλικα... (δειχνοντας δαχτυλα)

-Πιο πολυ ποιον αγαπας; Το μπαμπα ή τη μαμα; (ασχετο, αλλα τωρα επιτελους ξερω ποιον αγαπαω πιο πολυ)

-Πιο πολυ που σου αρεσει; Εδω η στην Αθηνα; (κλασσικη ερωτηση στην εξοχη)

-Ο αδελφος μου εχει καλυτερο απο το δικο σου/ο ξαδελφος μου το καταφερνει καλυτερα απο σενα/ο φιλος μου τρεχει πιο γρηγορα απο σενα (γνωστη ατακα αντιπαθητικων εξυπνακηδων)

-Αυτα ειναι τρικ γιόκα μου (όταν εβλεπα ενα εφφέ στην τηλεόραση και ρωτούσα πως γίνονται)

-Τι πράγματα είναι αυτά;; Όταν πας φαντάρος θα δεις! (προειδοποιση για οταν επρεπε να αλλαξω μυαλα και να γινω ανθρωπος)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν πειράζει, θα περάσει ..... (δια πάσαν χρήσιν)
 
-Πρεπει να πιεις το φαρμακο σου τωρα.... (σαν να θυμαμαι την μητερα μου να εχει στα 5 εκατοστα απο το στομα μου το κουταλι με το φαρμακο και να μυριζει απαισια)

-Η ζωη ειναι σκληρη... (δεν ειχαν αδικο αλλα οταν το ακουγα ολα γκρεμιζονταν)

-Πρεπει να πας να ψηφισεις για το μελλον της χωρας μας.. (και παντα αυτο που ψηφιζαν οι γονεις, ααχ αυτα μας φαγανε)

-Πρεπει να σπουδασεις αυτο γιατι και εμεις το ιδιο κανουμε...
 
-Φάε το φαγητό σου (και τα σχετικά φάε το αυγό σου, πιες το γάλα σου, την πορτοκαλάδα σου!)

-Ξάπλωσε το μεσημέρι να ξεκουραστείς και μετά να διαβάσεις

-Ακόμα δεν τελείωσες τα μαθήματα; (όταν χάζευα!)

-Είπες μάθημα σήμερα στην τάξη;/Σε σήκωσαν σε μάθημα σήμερα;/Σήκωσες το χέρι σου στην ταξη;

-Δείξε μου τα τετράδιά σου! (άμα ήταν καλός βαθμός δεν χρειαζόταν η ερώτηση)

-Πώς έγραψες στο διαγώνισμα/στις εξετάσεις;/Tα έγραψες όλα; (???)

-Πήρατε βαθμούς;

-Πόσο πήρε η φίλη σου η (όνομα) στο διαγώνισμα;

-Πήρατε καμιά ανακοίνωση σήμερα στο σχολείο;

-Πότε θα φύγεις; (ερώτηση από γνωστούς που γινόταν στο τέλος των καλοκαιρινών διακοπών!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
-μην ανακατευεσαι εσυ εισαι μικρος

-αν δεν φερεις καλους βαθμους θα σε στειλω στην οικοδομη να δεις πως βγαινει το μεροκαματο

-αυριο να ρθεις με τον κηδεμονα σου

-ωριαια αποβολη

-συνεχεια αηδιες καθεσαι και τρως

-συνεχεια βλακειες αγοραζεις και κανουμε τον περιπτερα πλουσιο
 
- Κουρέψου. Τι είσαι; Heavy-metalας;
 
- Φάε.

- Σε μένα να λες ότι θες, άσε τον μπαμπά.

- Σε μένα να λες ότι θες, άσε τη μαμά.

- Ποιόν αγαπάς πιο πολύ; (τη γιαγιά εννοείται)

- Γιατί παιδί μου τραγουδάς όταν διαβάζεις; Καταλαβαίνεις τι διαβάζεις ή κοροϊδεύεις;
 
Στο σχολείο... εγώ: "τι έχουμε τώρα?"

Απάντηση: "Μαθηματικα,Άλγεβρα,Τριγωνομετρία,Φυσική,Χημεία"

Twilight zone!(Με τις τρίχες μου ανεβασμένες και κρύος ιδρώτας να με περιλούζει).
 
- "Mα οι γονείς του Νίκου του πήραν το .... (παιχνίδι, συνήθως)"

- "Να πας να σε υιοθετήσουν οι γονείς του Νίκου".

Το οποίο υπήρχε και σε ενδοσυζυγική παραλλαγή :

- "Μα ο Τάκης, ο άντρας της Ελένης, κάθε μέρα κάνει ..." (όπου συμπληρώνεται κάποια δουλειά, κάποια συνήθεια, κάτι αξιοθαύμαστο τέλος πάντων)

- "Να παντρευόσουνα τον Τάκη !"

- "Η τηλεόραση αποβλακώνει !" (αν θέλετε να μάθετε γιατί πήραμε Α/Μ τηλεόραση μόλις το 1980 και έγχρωμη μόλις το 1990...)

- "Έλα που θες να ασχοληθείς με τον αθλητισμό ! Να πηγαίνεις και οι γυμναστές να σου πιάνουν τον κ..." (πατρική αθλητική νοοτροπία, όπως αποδείχτηκε όμως, την είχε τη βάση της...)

- "Το αυτοκίνητο είναι η χειρότερη γκόμενα" : Σοφή φράση του μπαμπά, μπορεί να σιχαινόμουνα να την ακούω, αλλά μόλις πήρα δίπλωμα και άρχισα να πληρώνω βενζίνες, την κατάλαβα για τα καλά. Και μιλάμε για το 1988, όχι για σήμερα βέβαια...

- "Το έκαψε (εργοστάσιο, μαγαζί κλπ.) για να πάρει την ασφάλεια !" : Αιώνια θεωρία συνωμοσίας για μεγαλοεπιχειρηματίες που καταστρεφόταν η περιουσία τους σε πυρκαγιά.
 
Πίσω
Μπλουζα