Φραγκλ Ροκ - Fraggle Rock (1983)

Δηλώνω κι εγώ μεγάλος οπαδός του Fraggle Rock.. ήταν τα fraggles, εκείνος ο μπάρμπας με τον σκύλο που τα οσμιζόταν, τα τέρατα που κυνηγούσαν τα fraggles και εκείνοι οι εργάτες τύπου playmobil που ζούσαν την δική τους ζωή..

το πιο χαρακτηριστικό ίσως από όλα ήταν η πολύ όμορφη μουσική που πλαισίωνε την σειρά.. ακόμη έχω στο μυαλό μου κάποια τραγούδια (see the beetle sitting on the stone.. see the beetle, little beetle, sitting on the stone..) Το μουσικό θέμα της σειράς δε άψογο, το έχω σε mp3.. στην wikipedia αναφέρεται πως είχε ανέβει στο top 40 της Βρετανίας (..Look! There goes a fraggle!!) Κάπου το έχω και σε διασκευή punk..

Σε κάθε επεισόδιο κατέφθανε κάποια στιγμή κι η κάρτα από τον ταξιδευτή fraggle θείο που ανέφερε όσα παράξενα συναντούσε στον δικό μας ανθρώπινο κόσμο..

Το Fraggle Rock είναι πραγματικά μια σειρά που πολύ πολύ ευχαρίστως θα ξανάβλεπα..

θυμάστε; :acoustic:


- Oh, Ooh look, there goes a fraggle!


- Come on, lets get out of here.


 


nah nah nah nah nah nah nah


 


Dance your cares away (clap clap)



Worry's for another day



Let the music play (clap clap)



Down in Fraggle Rock



 
Από τις πολύ αγαπημένες μου σειρές. Το προτιμούσα σαφώς από το "ανταγωνιστικό" muppet show.
 
Χα χα χα χα!!!!! Όλα, μα όλα τα λεφτά, οι μικροσκοπικοί εργάτες!!!!!!! LoL!!!!

Τι μου θυμήσατε....

fragglerockck9.gif
thegorgsrulersoftheunivuz2.jpg


docandsprockethk3.jpg
413yu3.jpg
 
Μπράβο ρε παιδιά...και είχα σπάσει το κεφάλι μου να βρώ πως λεγόταν !!!!
 
Καλημέρα σε όλους σας

Και εγώ είμαι μεγάλος fun της σειράς. Θυμάμε ότι δεν έχανα ούτε ένα επισόδιο.

Επειδή βλέπω ότι υπάρχουν αρκετοί φίλοι και φίλες της σειράς, λέω να προτείνω κάτι.

Ήδη έχω στείλει email στην ΕΡΤ μήπως υπάρχει τρόπος να την προβάλουνε ξανά (εάν φυσικά υπάρχουν οι κασέτες).

Εάν όχι επειδή όλοι με κάποιο τρόπο έχουμε τα season της σειράς εάν υπάρχουν άνθρωποι που θα μπορούσανε και έχουν την διάθεση να μεταφράσουν τα επεισοδία και να ενσωματόσουνε ελληνικούς υπότιτλους, ώστε να μπορέσουν σήμερα και τα παιδιά μας να δούνε την σειρά.

Τι λέτε;
 
jimint είπε:
Καλημέρα σε όλους σαςΚαι εγώ είμαι μεγάλος fun της σειράς. Θυμάμε ότι δεν έχανα ούτε ένα επισόδιο.

Επειδή βλέπω ότι υπάρχουν αρκετοί φίλοι και φίλες της σειράς, λέω να προτείνω κάτι.

Ήδη έχω στείλει email στην ΕΡΤ μήπως υπάρχει τρόπος να την προβάλουνε ξανά (εάν φυσικά υπάρχουν οι κασέτες).

Εάν όχι επειδή όλοι με κάποιο τρόπο έχουμε τα season της σειράς εάν υπάρχουν άνθρωποι που θα μπορούσανε και έχουν την διάθεση να μεταφράσουν τα επεισοδία και να ενσωματόσουνε ελληνικούς υπότιτλους, ώστε να μπορέσουν σήμερα και τα παιδιά μας να δούνε την σειρά.

Τι λέτε;

+1000

Παντως δυστυχως απο την ΕΡΤ μην περιμενεις και πολλα πραγματα....η μαλλον ...τιποτα.

Ποια ειναι η νοοτροπια τους κανεις δεν μπορει να καταλαβει..

Εχω και εγω στειλει εαν σωρο μαιλ για αλλες εκπομπες Το μυστηριο του χρυσου πιθηκου, Dukes, KIT και πολλα αλλα, αλλα ουτε φωνη ουτε ακροαση.

Προτιμουν της λαλακιες τις τωρινες με τα τερατα, πολεμο (αχ σε τι κοσμο (και τηλεοπτικο) μεγαλωνουν τα παιδια σημερα!!! :( )

Δυστυχως....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια μιας και εχουμε μαζευτει πολλοι, ισως μεσω των moderators του TV section, να οργανωσουμε καποιες email "επιθεσεις" για συγκεκριμενες σειρες/εκπομπες.

Οταν το σχεδιασουμε θα γινει αντιστοιχο thread
 
Χωρίς να θέλω να υποστηρίξω την ΕΡΤ ( επειδή δουλεύω εκεί ), δεν μπορείς απλά να πάρεις μια εκπομπή απο το αρχείο και να πείς, τι ωραία μέρα σήμερα, ας παίξω το Fraggle Rock επειδή μου έστειλε e-mail ένας θεατής ( ή και 1000 ακόμα όσον αφορά ) !!! Ο προγραμματισμός του καναλιών απλά δεν παίζει έτσι....υπάρχουν πολοί παράγοντες ( όπως φυσικά και τα πνευματικά δικαιώματα ) και δεν είναι έτσι απλό.

Ένα κανάλι δεν είναι ραδιοφωνικός σταθμός να πάρετε τηλέφωνο για να κάνετε αφιέρωση στον Μητσάρα...

Και παιδιά σας παρακαλώ μην πυροβολείτε συνέχεια την ΕΡΤ, η ΕΡΤ αυτό και η ΕΡΤ εκείνο, γιατι όσο και αν δεν θέλετε να το παραδεχτείτε είναι το μόνο κανάλι που κρατάει ακόμα τα προσχήματα όσον αφορά την ποιότητα των εκπομπών της, ενημερωτικών και μή !!!

Πάντως μιας και το είπατε θα ψάξω και θα σας πώ αν υπάρχει η συγκεκριμένη εκπομπή στο αρχείο, που πιστεύω ότι θα υπάρχει γιατί ότι παίζει αέρα το κρατάνε πάντα και ιδιαίτερα σειρές-εκπομπές-ταινίες !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε Disman φοβαμαι οτι δεν υπαρχουν δικαιολογιες για τον κρατικο φορεα που ταιζουμε μηνιαιως και αναγκαστικα. Και ειναι μεγαλη κουβεντα για ποια προσχηματα κρατα.

Μαλιστα δεν θα ανοιξω κουβεντα περι κρατικης περιουσιας που αγνοειται (εκπομπες) χωρις να κουνηθει φυλλο.

Ισως καποια στιγμη θα πρεπει να εξεταστει νομικα τι καθεστως copyright πρεπει να καλυπτει τις πνευματικες δημιουργιες που γινονται για το λαο με λεφτα του λαου...
 
Wally είπε:
Παιδια μιας και εχουμε μαζευτει πολλοι, ισως μεσω των moderators του TV section, να οργανωσουμε καποιες email "επιθεσεις" για συγκεκριμενες σειρες/εκπομπες.
Οταν το σχεδιασουμε θα γινει αντιστοιχο thread
Όποτε θέλεται μπορούμε να ετοιμάσουμε μια λίστα (αν πολύ αμφιβάλω για το αποτέλεσμα)

disman είπε:
Και παιδιά σας παρακαλώ μην πυροβολείτε συνέχεια την ΕΡΤ, η ΕΡΤ αυτό και η ΕΡΤ εκείνο, γιατι όσο και αν δεν θέλετε να το παραδεχτείτε είναι το μόνο κανάλι που κρατάει ακόμα τα προσχήματα όσον αφορά την ποιότητα των εκπομπών της, ενημερωτικών και μή !!!
Όσο αφορά τα προσχήματα που λες, δεν νομίζω να υπάρχει καμία αμφιβολία περί αυτού. Ο πυροβολισμός της ΕΡΤ αφορά σχεδόν αποκλειστικά τραγικά λάθη, παραλείψεις, καθώς και δόλια συμπεριφορά ανθρώπων του ΔΣ της αλλά και κάπποιων υπαλλήλων κυρίως την δεκαετία του 80. Άλλωστε είναι γνωστά αυτά τα γεγονότα.
 
Καλημέρα σε όλους

Καταρχάς να ευχαριστήσω προσωπικά τον disman για την πρωτοβουλία του να ψάξει εάν υπάρχουν οι κασέτες στην ΕΡΤ.

Να ενημερώσω ότι έλαβα άμεσα απάντηση για το αίτημα μου που ζητάω την επαναπροβολή της σειράς, το οποίο έχει ήδη προωθηθεί στην αρμόδια Δ/νση Προγράμματος της ΕΡΤ για εξέταση.

Να αναφέρω ότι γενικά στην Ελλάδα έχουμε μια νοοτροπία περίεργη του στυλ "ασε μωρέ σιγά μην κάτσω τώρα να ασχοληθώ... στο καλάθι των αχρήστων θα το πετάξουνε" δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα. Πρέπει να υπάρξει προσπάθεια και ενδιαφέρον εάν αυτό δεν γίνει τότε πως θα πετύχεις κάτι;

tsalk είπε:
Όποτε θέλεται μπορούμε να ετοιμάσουμε μια λίστα (αν πολύ αμφιβάλω για το αποτέλεσμα)
tsalk μην αμφιβάλεις καθόλου...μην προδικάζεις κάτι.

Συμφωνώ να υπάρξει μια λίστα ενδιαφέροντος για τη συγκεκριμένη σειρά, είναι λογικό μόλις δουν κόσμο να το εξετάσουν πλέον με ενδιαφέρον, μπορεί βέβαια να γίνει και απομονομένα.

Το email είναι Keep@ert.gr για όποιον ενδιαφέρεται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μόλις έλαβα απο την ΕΡΤ το παρακάτω μύνημα (κατόπιν αιτήματός μου να κάνουν αναζήτηση στο αρχείο τους),το οποίο είναι απογοητευτικό:

Αγαπητέ κύριε,

 


Επικοινωνήσαμε με την Ταινιοθήκη και μας ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει πλέον



αυτή η σειρά στο αρχείο.


 


Ευχαριστούμε για την επικοινωνία.


Δυστηχώς δεν υπάρχει πλέον το "Fraggle Rock" στην ΕΡΤ.

Απο πληροφορίες που άκουσα οι περισσότερες σειρές των δεκαετιών 1970-1980 δεν υπάρχουν στην ταινιοθήκη της ΕΡΤ. Μάλιστα ο λόγος που έμαθα δεν μας τιμά καθόλου σαν χώρα.

Γράφανε και ξαναγράφανε πάνω απο τις πομπίνες-κασέτες με αποτέλεσμα να μην υπάρχει τίποτα. Ο λόγος; δεν είχανε καινούργιες κασέτες ή το κάνανε για οικονομία.

Ας με διαψεύσει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα μήπως όλα αυτά δεν ισχύουν και άδικα τα λέμε.

Τους παρακάλεσα μήπως μπορέσουνε να ξαναζητήσουνε τη σειρά απο το εξωτερικό (δεν το βλέπω αισιόδοξα).

Τελοσπάντων προτείνω μήπως οι ομάδες που κάνουνε μετάφραση τις ταινίες μπορέσουνε να το κάνουνε για τα επεισόδια του Fraggle Rock, μάλιστα εγώ είμαι μέσα σε περίπτωση που ζητήσουνε και χρήματα.

Εάν μαζευτούμε αρκετοί πιστεύω ότι είναι μια πολύ καλή ιδέα αφού αγαπάμε την σειρά. Έτσι δίνουμε και κίνητρο στην μεταφραστική ομάδα να ασχοληθεί με το θέμα;

Τι λέτε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
jimint είπε:
Δυστηχώς δεν υπάρχει πλέον το "Fraggle Rock" στην ΕΡΤ.

Απο πληροφορίες που άκουσα οι περισσότερες σειρές των δεκαετιών 1970-1980 δεν υπάρχουν στην ταινιοθήκη της ΕΡΤ. Μάλιστα ο λόγος που έμαθα δεν μας τιμά καθόλου σαν χώρα.

Γράφανε και ξαναγράφανε πάνω απο τις πομπίνες-κασέτες με αποτέλεσμα να μην υπάρχει τίποτα. Ο λόγος; δεν είχανε καινούργιες κασέτες ή το κάνανε για οικονομία.

Ας με διαψεύσει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα μήπως όλα αυτά δεν ισχύουν και άδικα τα λέμε.
Τι προτότυπο! Δεν μου κάνει καμία απολύτως εντύπωση αυτό. Για άλλη μια φορά χάθηκε κάτι σημαντικό. Μια παιδική μια ανάμνηση. Ευχαριστούμε θερμά της ΕΡΤ γι αυτό.

Τα έχουμε πει και ξαναπεί πάρα πολλές φορές από εδώ για αυτά που έχουν συμβεί με το αρχείο της ΕΡΤ, αλλά μιας και βλέπω καινούργια άτομα εδώ μέσα θα τα ξαναπώ (έστω και εν τάχει). Η ΕΡΤ λοιπόν της δεκαετία του 70s έβσηνε αρκετές από τις εκπομπές της, εξαιτίας της οικονομίας του χώρου (ακριβές οι μπομπίνες). Αυτά στην δεκαετία του 70. Στην δεκαετία του 80 (από τις αρχές μέχρι και τα μέσα περίπου) συνέβησαν στην ΕΡΤ σημεία και τέρατα.

Συγκεκριμένα η διοίκηση που ανέλαβε το 1981 (δεν θέλω να πολιτικολογήσω σε καμία περίπτωση απλώς αναφέρω τα γεγονότα όπως έγιναν) θέλησε να παρουσιάσει καινούργια δικά της (πιό ποιοτικά πράγματα), αυτό δεν είναι το κακό. Το κακό είναι ότι από τότε τέλη του 1981 και μετά άρχισε να σβήνει μετ μανίας ότι υπήρχε από την προηγούμενη διοίκηση. (να σβήνει δηλαδή όλες τις μεγάλες επιτυχίες, σειρές, θέατρα, εκπομπές....τα πάντα) γι λόγους οικονομίας όπως έχει γίνει γνωστό. Θέλαν απλώς να μην υπάρχει τίποτα από τους προηγούμενους. Η Ελληνική τηλεόραση να αρχισει με αυτούς. Έτσι χάθηκε ο κύριος όγκος των σειρών, εκπομπών θα υπήρχε μέχρι τότε. Στην συνέχεια περί τα μέσα του 80 άρχισε το ξεπούλημα του αρχείου της σε διαφόρους (πουλήθηκαν σειρές σε κάποια videoclub) που στη συνέχεια τμήμα των σειρών αυτων βγήκε στο εμπόριο. Έτσι χάθηκαν σειρές όπως Τα καθημερινά, τα λιονταράκια του κυρ Ηλία και άλλες.Για να μην αναφερθώ σε σειρές των 70s που οι μπομπίνες βρήθηκαν να πωλούνται στο Μοναστηράκι, αφού κάποιοι τις έκλεψαν από την ΕΡΤ. Όλα αυτά έγιναν από την επίσημη ΕΡΤ (από μέλη του τότε ΔΣ). Προτιμώ να μην συνεχίσω να αριθμώ τι άλλο έκανε η ΕΡΤ.

Η παράκληση που έχω να κάνω εγώ (και όχι μόνο) προς τον φίλο disman είναι η εξής. Εφόσον έχει την δυνατότητα να ψάξει κάποια πράγματα, ας μας απαντήσει αν υπάρχει έστω κάτι από κάποια πράγματα (σειρές,εκπομπές κλτ) γιατί παρά τις επανηλημένες προσπάθιες μας δεν έχουμε καταφέρει να μάθουμε αν υπάρχει κάτι από τους

1. Διάφορους Ξενόπουλους (πιθανόν να υπάρχει η Αναδυομένη)

2. Αν έχει μείνει κάτι από το Εκείνες και εγώ (του 1976) έστω και 1 πλάνο, (αν και επίσημα η σειρά έχει σβηστεί ολόκληρη, αμέσως μετά τον θάνατο του Κ. Πρετεντέρη)

3. Λούνα πάρκ (επίσημα υπάρχει μόνο 1 επεισόδιο από το καλοκαίρι του 1978) η σειρά παιζόταν μέχρι τον Μάιο του 1981). Πως γίνεται μόνο το συγκεκριμένο επεισόδιο να έχει μείνει

4. Η κραυγή των λύκων (τι έχει απογίνει με αυτή την σειρά, που ενδιαφέρονται πολλοί)

Θα μπορούσα να αναφέρω 1000 πράγματα που (επίσημα από τα χείλη των αρμοδίων δεν υπάρχουν) αλλά προτίμησα να πω 3-4 πράγματα που θεωρούνται από τα πιο σπάνια.

Και φυσικά επειδή έχουμε βγει off topic τελείως θα ήθελα να σταματήσουμε εδώ την κουβέντα. Υπάρχουν και τα σχετικά Θρέντ που έχουμε ανοίξε σχετικά με το αρχείο της ΕΡΤ. Απλά θεώρησα σκόπιμο να ενημερώσω και τα νέα μέλη για αυτά τα πράγματα που έχουν συμβεί στην ΕΡΤ (από εδώ).
 
Πολύ πονεμένη ιστορία δυστηχώς... :( ...αυτό χαρακτηρίζει σήμερα τον σύγχρονο Έλληνα!!!!

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά tsalk.....
 
jimint είπε:
Μόλις έλαβα απο την ΕΡΤ το παρακάτω μύνημα (κατόπιν αιτήματός μου να κάνουν αναζήτηση στο αρχείο τους),το οποίο είναι απογοητευτικό:
Αγαπητέ κύριε,

Επικοινωνήσαμε με την Ταινιοθήκη και μας ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει πλέον

αυτή η σειρά στο αρχείο.

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία.

Δυστηχώς δεν υπάρχει πλέον το "Fraggle Rock" στην ΕΡΤ.

Απο πληροφορίες που άκουσα οι περισσότερες σειρές των δεκαετιών 1970-1980 δεν υπάρχουν στην ταινιοθήκη της ΕΡΤ. Μάλιστα ο λόγος που έμαθα δεν μας τιμά καθόλου σαν χώρα.

Γράφανε και ξαναγράφανε πάνω απο τις πομπίνες-κασέτες με αποτέλεσμα να μην υπάρχει τίποτα. Ο λόγος; δεν είχανε καινούργιες κασέτες ή το κάνανε για οικονομία.

Ας με διαψεύσει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα μήπως όλα αυτά δεν ισχύουν και άδικα τα λέμε.

Τους παρακάλεσα μήπως μπορέσουνε να ξαναζητήσουνε τη σειρά απο το εξωτερικό (δεν το βλέπω αισιόδοξα).

Τελοσπάντων προτείνω μήπως οι ομάδες που κάνουνε μετάφραση τις ταινίες μπορέσουνε να το κάνουνε για τα επεισόδια του Fraggle Rock, μάλιστα εγώ είμαι μέσα σε περίπτωση που ζητήσουνε και χρήματα.

Εάν μαζευτούμε αρκετοί πιστεύω ότι είναι μια πολύ καλή ιδέα αφού αγαπάμε την σειρά. Έτσι δίνουμε και κίνητρο στην μεταφραστική ομάδα να ασχοληθεί με το θέμα;

Τι λέτε;
Απο την στιγμη που η συγκεκριμενη παιδικη σειρα δεν ειναι ελληνικης παραγωγης αλλα ξενης και παιζοταν με υποτιτλους δεν τιθεται θεμα σβησιματος απο την ΕΡΤ. Οποτε θελουν, ξαναγοραζουν τα δικαωματα απο την ξενη εταιρια διανομης, φτιαχνουν νεους υποτιτλους και την δειχνουν. Τοσο απλα. Το προβλημα θα ηταν αν ηταν μεταγλωτισμενη και ειχαν σβηστει τα tapes της ελληνικης μεταγλωτισης, ομως, οπως τσεκαρα προσφατα, δεν ηταν.
 
:D Δεν πειράζει γίνονται αυτά ;) Καλώς όρισες
 
Πίσω
Μπλουζα