Φυσαρμόνικα melodica!!!

Και εγω ειχα μελοντικα, την κλασσικη πρασινη της hohner!

Μας την ειχανε ζητησει για την μουσικη στις πρωτες ταξεις του δημοτικου :D
 
Τόσα χρόνια στο retromaniax και δεν έχω φωτογραφήσει τη δική μου Melodica!!!

Απαράδεκτο για πράκτορες!!!

Διακοσμημένη και με αυτοκόλλητα της εποχής...

DSC02392.JPG

DSC02391.JPG

DSC02391.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω αν είπαμε ότι η πράσινη μελόντικα είναι η σοπράνο, με έκταση από Ντο σε Ντο (2 οκτάβες), ενώ η κόκκινη είναι η άλτο, σε λίγο ψηλότερη τονικότητα, από Σολ σε Φα (2 οκτάβες παρά κάτι). Το χαμηλό Σολ της κόκκινης, αντιστοιχεί στο Σολ στη μέση της πρώτης οκτάβας της πράσινης, το δε ακραίο Φα της είναι 3 διαστήματα μετά το ψηλό Ντο της πράσινης.

Φυσικά για το μεγαλύτερο μέρος των πλήκτρων τους, οι τονικότητες συμπίπτουν.

Αν και δεν της φαίνεται, απαιτεί μεγάλη προσπάθεια πνευμόνων το να παίξεις για ώρα, καθώς έχει μεγαλύτερες "τριβές" π.χ. από τη φλογέρα.
 
αμάν ΦΖΠ ξέρεις και από μουσική;;;Εγώ δεν έβαλα φώτο καθόσον σκράπας από μουσική και δεν είχα μελόντικα αλλά μόνο φλογέρα την οποία δυστυχώς πριν μερικά χρόνια πέταξα. Μηδέν μουσικό ταλέντο. Πήγαινα ωδείο και καλά γύρω στο '90-'91 και παίζει μια νότα ο καθηγητής στο πιάνο και μου λέει τραγούδα την έβδομη ελαττωμένη. Τι νομίζει ότι είμαι, ο Μότσαρτ;; Τουλάχιστον ξέρω να κρατάω την κατσαβίδα, όπως έλεγε και μια ρουμάνα πολύ φίλη μας.
 
Στο Γυμνάσιο, ο δάσκαλος της μουσικής μας είπε να αγοράσουμε μια φλογέρα και την πράσινη μελόντικα της Hohner, και μας έμαθε να παίζουμε διάφορα κλασσικά κομμάτια, όπως την "Ωδή στη Χαρά", που από τις πολλές πρόβες ακόμα θυμάμαι τις νότες απ'έξω!

melodica.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manos311 είπε:
Δείτε και τη δική μου! Έχω παίξει στη χορωδία του σχολείου 28η Οκτωβρίου και Χριστούγεννα.


Έχω παρόμοια σε μαύρο κουτί,και η μελόντικα είναι μπεζ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Uskoke είπε:
αμάν ΦΖΠ ξέρεις και από μουσική;;;Εγώ δεν έβαλα φώτο καθόσον σκράπας από μουσική και δεν είχα μελόντικα αλλά μόνο φλογέρα την οποία δυστυχώς πριν μερικά χρόνια πέταξα. Μηδέν μουσικό ταλέντο. Πήγαινα ωδείο και καλά γύρω στο '90-'91 και παίζει μια νότα ο καθηγητής στο πιάνο και μου λέει τραγούδα την έβδομη ελαττωμένη. Τι νομίζει ότι είμαι, ο Μότσαρτ;; Τουλάχιστον ξέρω να κρατάω την κατσαβίδα, όπως έλεγε και μια ρουμάνα πολύ φίλη μας.
Έχεις σκεφτεί να ασχοληθείς με το ευθυμογράφημα ???? Κόντεψες να με "στείλεις" από το πολύ γέλιο!!!! Να είσαι καλά!
 
Φλογέρα όμως δεν ξέρω... Παρόλο που έχω χαρτάκι με το πώς πιάνονται οι νότες (πώς κλείνονται οι τρύπες δηλαδή), δε μπορώ τόσο μπερδεμένα πράγματα... Αμα έιναι για να βγει μια νότα, να χρησιμοποιούμε 3 και 4 δάχτυλα, άστο, είναι σαν να παίζουμε ταυτόχρονα σε 4 πιάνα... :)
 
ΦΖΠ1 είπε:
Αμα έιναι για να βγει μια νότα, να χρησιμοποιούμε 3 και 4 δάχτυλα...


Και 5, και 6, και 7, και 8 !!!

Εκεί να δεις τι γίνεται, ειδικά αν το κομμάτι έχει γρήγορο ρυθμό! :supergrin:

PE.jpg

NTO.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ανακαλυψη

η δικη μου μελόντικα

εχει κολλημενα επανω ροδελες για φυλλα ντοσιε, ειχα γραψει τις νοτες και στο πεμπτο ασπρο πληκτρο ειχα βαλει διορθωτικο υγρο για να ξερω πού ειναι η νοτα σολ.

Δεν χρησιμοποιησα τα μαυρα πλήκτρα...

361.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα