Φυσοκάλαμο

Ajax87 είπε:
Εμεις δεν το ειχαμε εξελιξει τοσο πολυ το σπορ!Μονο τα κλασσικα στυλο Bic με χαρτακι μασιμενο ως πολεμοφοδιο τις ωρες του σχολειου :p
Έτσι ακριβώς! Γρήγορα και απλά. Τον καημένο βέβαια που έτρωγε τα σκάγια...
 
Ωραιο θεμα Ναταλι!!! :thumbup:

Να καταθεσω και την δικη μου αναμνηση... :)

Δυο στενα πιο κατω απο το σπιτι μου,υπηρχε για χρονια το χρωματοπωλειο του κυρ Γιαννη...του οποιο το εμπορευμα το ειχαμε ταραξει!!! ::)

Και οταν λεω εμπορευμα...εννοω ετοιμο στοκο σπατουλαρισματος!!! :diablotin:

Ευτυχως ειχαμε στην παρεα τον γιο του,οποτε η "προμηθεια" οπλων και πολεμοφοδιων ηταν ευκολη!!! :D

Μας ειχε "καβαντζωσει" και σωληνακια (τα πλαστικα που χρησιμοποιουσαν στις ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις)

και ετσι δεν υπηρχε ο φοβος να ξεμεινουμε απο οπλα!!!

Θυμαμαι κοβαμε ενα κομματι σωληναπεριπου 30-40 εκατοστα,παιρναμε μπολικο στοκο το οποιο τον βαζαμε στην

μεση του σωληνα ο οποιος χρησιμευε και ως "χερουλι",επισης κοβαμε ενα μικροτερο κομματακι σωληνα και το

στερεωναμε στο μπροστινο μερος του οπλου με σιλοτειπ Η' χαρτοταινια...και ετοιμο το στοχαστρο! :D

Στο παρακατω προχειρο σκιτσο θα παρετε στο περιπου μια ιδεα

για το πως ηταν το φυσοκαλαμο που φτιαχναμε.... ;)

Προβολή συνημμένου 174913
Φίλε Σταύρο πόσες ώρες είχαμε παραφυλάξει στα μπαλκόνια μας τους ανυποψίαστους περαστικούς :D , πόσες ώρες πολεμούσαμε με αντίπαλες γειτονιές........αγαπημένο πολεμοφόδιο εκτός του στόκου, ο αγαπημένος πυράκανθος Pyracantha fruits.jpg που ήταν διαθέσιμος στα πάρκα 24ώρες. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπήρχαν δύο ειδών φυσοκάλαμα.

α) Το κλασσικό με τη πλαστελίνη και τον  άσπρο πλαστικό σωλήνα καλωδίων.

β)Με τον άσπρο πλαστικό σωλήνα καλωδίων και τις κωνικές σαίτες που στην άκρη τους έβαζες ή βελόνα  ή μικρό καρφάκι.

Το δεύτερο είδος πέταγε το βλήμα πιο μακριά και πιο ψηλά και το φτιάχναμε μόνο για διαγωνισμούς αποστάσεως η στοχοβολής σε διάφορους στόχους.

Βέβαια ατυχήματα συνέβαιναν...του τύπου κάποιος @#$!* φίλος σου να στο καρφώσει στον αστράγαλο καταλάθος.???

Τι...μόνο στη δικιά μου γειτονιά γίνοταν αυτά;

Υ.Σ. :

Οποιαδήποτε ομοιότης του θύματος με συγκεκριμένο πρόσωπο ήταν ΣΚΟΠΙΜΗ και καταγράφηκε στο post απο προσωπική του εμπειρία.?
 
Καλησπέρα χαιρετώ την παρέα και θάθελα να ξυπνήσω λίγο πάλι το θέμα με το φυσοκάλαμο και να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει ένα όπλο απο καλάμι που πέταγε μικρά καλαμάκια και του κάναμε μία τρύπα πάνω και μία απο κάτω για σκανδάλη .. Μου τοχε φτιάξει ο Θείος μου όταν ήμουν 8 χρονών και ήταν καταπληκτικό και τώρα ψάχνω για να το φτιάξω στα εγγονάκια μου...οποιαδήποτε πληροφορία θα ήμουν υπόχρεος ..ευχαριστώ Αντώνης .
 
Καλησπέρα χαιρετώ την παρέα και θάθελα να ξυπνήσω λίγο πάλι το θέμα με το φυσοκάλαμο και να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει ένα όπλο απο καλάμι που πέταγε μικρά καλαμάκια και του κάναμε μία τρύπα πάνω και μία απο κάτω για σκανδάλη .. Μου τοχε φτιάξει ο Θείος μου όταν ήμουν 8 χρονών και ήταν καταπληκτικό και τώρα ψάχνω για να το φτιάξω στα εγγονάκια μου...οποιαδήποτε πληροφορία θα ήμουν υπόχρεος ..ευχαριστώ Αντώνης .

Καλώς ήλθες στη παρέα του Retromaniax! :)

Μηπως λες κάτι σαν αυτό..

fisokalama.jpg

Πηγή εικόνας
 
Καλώς ήλθες στη παρέα του Retromaniax! :)

Μηπως λες κάτι σαν αυτό..

fisokalama.jpg

Πηγή εικόνας
Ευχαριστώ αλλά όχι, είδα αυτή την εικόνα πιο πάνω και θυμήθηκα πως και αυτό το φτιάχναμε παιδιά και απο κεί αδραξα την ευκαιρία να εγγραφώ στο όμορφο αυτό site και να δώ μήπως κάποιος απο επαρχία θυμάται αυτό που ρωτάω με κανονικό καλάμι απο καλαμιά και χοντρό όπου σκάβαμε εσωτερικά να ανοίξουμε την δίοδο και κάναμε όπλο που πέταγε καλαμάκια απο καλάμι και βάζαμε και καρφίτσα μπροστά γιατί είχε δύναμη και καρφωνόταν σε μαλακιές επιφάνειες. Κρίμα δεν θυμάμαι να το ξαναφτιάξω και είναι επίσης κρίμα να χαθεί απο την μνήμη αυτή η επιδεξιότητα.
 
Είχαμε ομηρικές μάχες με την απέναντι γειτονιά. Πραγματικός πόλεμος με φυσοκάλαμα σε απίθανες κατασκευές από απλούς σωλήνες μέχρι μυδραλιοβόλα όπλα, θήκες για τα βελάκια και δεν συμμαζεύεται. Η κατάσταση συχνά ξέφευγε αφού τοποθετούσαν (οι απέναντι, εμείς ήμασταν καλύτερα παιδιά) φυστίκια, ή χάρτινα βέλη με πρόκες στην άκρη και γινόταν επικίνδυνη η κατάσταση. Μάλιστα γινόταν και "εκτέλεση" αν σε έπιαναν αιχμάλωτο σε έβαζαν στον τοίχο με σηκωμένη μπλούζα και όλοι μαζί σε χτυπάγανε με τα βέλη, πολύ οδυνηρό. Κανονικό εκτελεστικό απόσπασμα. Έπαιξα αρκετά χρόνια με φυσοκάλαμα σαν παιδί. Ο χρήστης @Amigos που τυχαίνει να μεγαλώσαμε στην ίδια γειτονιά και είναι παιδικός μου φίλος σίγουρα θα θυμάται τι γινότανε. Αλλά βλέπω πως έχει καιρό να μπει στο φόρουμ.
 
Πίσω
Μπλουζα