Φυτολόγια / Καλλιέργεια Φακής κλπ

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.926
Αντιδράσεις
1.167
Μόλις είδα τον Μυρμηγκοφάγο( :D ) να αναφέρει τον Σπορούλη σε αλλο thread και ταξίδεψα λίγο. :icon_idea:

Δεν ξέρω αν το κάνουν οι σημερινοί μαθητές των δημοτικών σχολείων αλλά πιστεύω ότι όλοι θα θυμάστε τα «Φυτολόγια». Συλλέγαμε άνθη και φύλλα από διάφορα είδη χλωρίδας και(μετά από αποξήρανση; ) τα βάζαμε σε μία από τις σελίδες του «άλμπουμ» πίσω από ένα ημιδιάφανο «τσιγαρόχαρτο» και τα πηγαίναμε με χαρά στην δασκάλα. :nerd:

Δεν θυμάμαι αν και το ακόλουθο project ήταν στα πλαίσια του σχολείου:

Συνήθως μέσα σε πλαστικές συσκευασίες από γιαούρτι(yuck!) βάζαμε ένα υγρό κομμάτι βαμβάκι και επάνω του εναποθέταμε λίγους σπόρους Φακής. Έπειτα αφήναμε το κουτί σε μέρος όπου υπήρχε άφθονο ηλιακό φως. Από εκεί και πέρα κάθε πρωί κοιτάγαμε με αγωνία την πρόοδο της καλλιέργειάς μας… :)

:rolleyes:
 
Που το θυμήθηκες αυτό; Το έιχα παντελώς ξεχάσει. Nαί από το σχολείο ήταν. Κάπου στις αρχές του δημοτικού. Είχα φτιάξει και εγώ με την βοήθεια της μάνας μου ένα παρόμοιο κεσεδάκι από γιαούρτι, με βαμβάκι και σπόρους φακής και ελάχιστα που θυμάμαι είχε φυτρώσει. Τι θυμήθηκες τώρα!
 
και φακή και φασόλια είχα φυτέψει! μεγάλη επιτυχία!

το φυτολόγιο της Ε δημοτικού το έχω ακόμα! χρυσό και γράφει απ'έξω "φυτολόγιο" και ανοίγει με κορδελάκι!
 
Ποτέ δε μου φύτρωσαν τα φασόλια :(
 
αχ, μωρέ... πράγματι.. ένα φασόλι μέσα σε νερό και βαμβάκι και το βλέπαμε να φυτρώνει.. υπήρξα γεωργός και το είχα παντελώς ξεχάσει..
 
Θεε μου...ειχαμε κανει θερμοκηπιο το σπιτι...φακες, φασολια, μεχρι και ντοματακια ειχαμε βαλει...και το φυτολογιο ζυγιζε 2 κιλα απο τα χορτα...τι εποχες..τωρα κανουν κατι αντιστοιχο ?
 
telamonas.stokos είπε:
Θεε μου...ειχαμε κανει θερμοκηπιο το σπιτι...φακες, φασολια, μεχρι και ντοματακια ειχαμε βαλει...και το φυτολογιο ζυγιζε 2 κιλα απο τα χορτα...τι εποχες..τωρα κανουν κατι αντιστοιχο ?
Το φυτολόγιο υπάρχει ακόμα στα σχολεία (είτε δημοτικό είτε γυμνάσιο), και το χρησιμοποιούν για να μάθουν τα παιδιά τα φυτά.

Επίσης συνεχίζουν να φυτεύουν φασόλια,φακές και άλλα σπόρια και τα παιδάκια έχουν την ίδια αγωνία να δουν αν θα φυτρώσουν.

Τελικά κάποια πράγματα παραμένουν ίδια στο πέρασμα του χρόνου :)
 
Οι φακές μου είχαν μεγαλώσει εντυπωσιακά θυμάμαι. Και φυτολόγιο είχα, το οποίο πέταξα μετά από 2-3 χρόνια γιατί σάπισαν μερικά από τα δείγματα και έγινε απαίσιο.

Κορυφαία στιγμή στην 1η γυμνασίου. Μαθητής βάζει στο φυτολόγιό του μανέστρα νομίζοντας πως είναι δημητριακό. Αχ... παιδιά της πόλης.
 
kostas είπε:
Κορυφαία στιγμή στην 1η γυμνασίου. Μαθητής βάζει στο φυτολόγιό του μανέστρα νομίζοντας πως είναι δημητριακό. Αχ... παιδιά της πόλης.
:biglaugh::biglaugh:

Θυμήθηκα ένα περιστατικό που μας είχε περιγράψει μια καθηγήτρια μας για ένα παιδάκι που ρωτούσε τον πατέρα του,αν το άλογο που έβλεπε στο πάρκο λειτουργούσε με μπαταρίες!!!:wacko:
 
Δεν ξέρω αν το κάνουν οι σημερινοί μαθητές των δημοτικών σχολείων αλλά πιστεύω ότι όλοι θα θυμάστε τα «Φυτολόγια». Συλλέγαμε άνθη και φύλλα από διάφορα είδη χλωρίδας και(μετά από αποξήρανση; ) τα βάζαμε σε μία από τις σελίδες του «άλμπουμ» πίσω από ένα ημιδιάφανο «τσιγαρόχαρτο» και τα πηγαίναμε με χαρά στην δασκάλα. :nerd:
Δεν θυμάμαι αν και το ακόλουθο project ήταν στα πλαίσια του σχολείου:

Συνήθως μέσα σε πλαστικές συσκευασίες από γιαούρτι(yuck!) βάζαμε ένα υγρό κομμάτι βαμβάκι και επάνω του εναποθέταμε λίγους σπόρους Φακής. Έπειτα αφήναμε το κουτί σε μέρος όπου υπήρχε άφθονο ηλιακό φως. Από εκεί και πέρα κάθε πρωί κοιτάγαμε με αγωνία την πρόοδο της καλλιέργειάς μας… :)
Τι μου θύμησες τώρα!! :D Δεν ξέρω αν κάνουν τίποτα απο τα παραπάνω οι σημερινοί μαθητές, αλλά σίγουρα εγώ έκανα όλα όσα προαναφέρεις! Επίσης, θυμάμαι που πηγαίναμε στα σπίτια των συμμαθητών μας και ψάχναμε στις γλάστρες των μανάδων τους να βρούμε κάποιο φυλλαράκι απο φυτά που δεν είχαν οι μάνες μας. Επίσης, θυμάμαι που ένα παιδί έπιασε και έβαλε στο φυτολόγιο ένα κισσό και μετά έβγαλε σπιριά!! Προφανώς ήταν δηλητηριώδης ο κισσός! :p Τέλος, θυμάμαι που μας έβαλε η δασκάλα να φτιάξουμε ένα σακουλάκι απο πανί και να το γεμίσουμε με αμμό (αν θυμάμαι καλά) και μετά να το ράψει η μάνα μας. Αλλά αυτό δεν θυμάμαι γιατί το κάναμε; Όσο για την φακή, το κάνει η μάνα μου πολύ σπάνια με τα άδεια κουτάκια απο τα γιαούρτια :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν τα θυμάμαι τα φυτολόγια...δεν πρέπει εμείς να είχαμε!!!Όσο για το τελευταίο με το άλογο με μπαταρίες,μιλάμε πολύ γέλιο!!!!!!!!!!!!!!!!
 
kostas είπε:
Κορυφαία στιγμή στην 1η γυμνασίου. Μαθητής βάζει στο φυτολόγιό του μανέστρα νομίζοντας πως είναι δημητριακό. Αχ... παιδιά της πόλης.
:D :D:D:D:D:D:D

από τα θεϊκότερα σκηνικά...χαχαχα φαντάζομαι τι θα έγινε στην τάξη μετά
 
Αν κρίνω από τον ανιψιό μου, ακόμα και σήμερα στο Δημοτικό οι "γεωργοί" είναι καλά στις επάλξεις.

Μάλιστα στο jumbo είχαμε βρει και ολάκερο θερμοκήπιο, με σπόρους, γλάστρες, χώμα και ένα διαφανές σπιτάκι από πλαστικό για να μεγαλώνουν οι σπόροι γρηγορότερα!!!!!!

Αυτό το συγκεκριμένο παιχνίδι κάνει θραύση ανάμεσα στα παιδιά!!!!!!
 
Έχω κανει πολλα τετοια.. και φυτολογια και καλλιεργούσα οσπρια (φασολια φακές), και ειχα την χαρά να τα δω να φυτρωνουν.

Δυστυχως ομως τα οσπρια δεν κρατουσαν για πολυ, μετά απο λιγο καιρο μαραινονταν, και βρώμαγαν και απιστευτα.

Το δε φυτολογιο, που ειχα μαζεψει οτι πιο εκλεκτο βρηκα απο λουλουδια (τριανταφυλλα κτλ) μεχρι φυτα (ολοκληρο κλαδι εκοβα), το αφησα κατα λαθος διπλα στο παραθυρο, και με το ανοιξε-κλεισε εμπαινε η υγρασια και σαπισαν.
 
Μιας και ανεφερα την εμπειρια μου απο την καλλιεργεια του φασολιου και του αμπελοφασουλου στο τοπικ με τα ρυζια και τις φακες,θα σας πω για το φυτολογιο που ειχα στην πρωτη γυμνασιου.Στο δημοτικο δεν μας ειχαν ζητησει κατι τετοιο αλλα στην πρωτη γυμνασιου δεν περνουσες το μαθημα της βιολογιας(νομιζω...θυμαται κανεις ρε παιδια?) αν δεν ειχες φυτολογιο...βεββαια υπηρχε ενα μικρο προβλημα....που θα βρισκαμε ρε παιδια τοσα φυλλα και φυτα στο κεντρο των Πατησιων??θυμαμαι ειχαμε ξαμοληθει στο δασακι πανω απο την Γκραβα(πανω απο το αθλητικο κεντρο Αντωνης Τριτσης) αλλα εκει ειχε μονο πευκα και πυρακανθους!!!(στην παιδικη χαρα που κοιταει προς το Γαλατσι)..ενα παλικαρι που εμενε στο λοφο του Ελικωνος ,ειχε ενα φυλλο φτερης και του ειχα κοψει ενα κομματι για να ολοκληρωσω το φοβερο και τρομερο φυτολογιο ,το οποιο αποτελουνταν κυριως απο φυλλα ελιας,πευκου,πυρακανθου,νεραντζιας και μισου φυλλου φτερης!!!!μιλαμε για ποικιλια που ανταγωνιζεται στα ισα την βιοποικιλοτητα του Αμαζονιου!!

Τουλαχιστον δεν εφτασα σε σημειο να βουταω φυλλα και λουλουδια απο ξενους κηπους ,οπως καποιοι απελπισμενοι Πατησιωτες συμμαθητες μου!! :D
 
Φυτολόγιο, και μάλιστα γεμάτο είχα κι εγώ. Όπως επίσης και γλαστράκια με βαμβάκι και όσπρια.

Λέω να ξαναφτιάξω!
 
Στην Γ τάξη είχα φτιάξει φυτολόγιο σε ένα τετράδιο και είχα κολλήσει διάφορα φυτά και είχα γράψει τα ονόματά τους...Το φυτολόγιο αυτό είχε κάνει μεγάλη εντύπωση στη δασκάλα και μου είχε εξασφαλίσει τρία αυτοκολλητάκια ως bonus. Αργότερα στην Α Γυμνασίου στο μάθημα της Βοτανικής (Βιολογία) είχαμε να βάλουμε σε πλαστικά κυπελλάκια από γιαούρτι βαμβάκι και σπόρους από φακές, φασόλια κλπ. και να τα φέρουμε μετά από κάποιο διάστημα.Έβαλα όλη μου την τέχνη και έφτασε η μέρα που πήγα σχολείο με το κυπελλάκι μου...!Τι αναμνήσεις!!!!
 
Ααααα ... είχα κι εγώ φυτολόγιο !!! Με το χρυσαφί εξώφυλλό του και το κορδονάκι του και, φυσικά, το διαφανές χαρτί πάνω από τά φύλλα για τα "εκθέματα" !!! Και μάλιστα, όπως θυμάμαι, ως παιδάκι με είχε πιάσει "ψύχωση" για να το γεμίσω με όσο το δυνατόν περισσότερα εκθέματα !!! Έτσι, όποτε πηγαίναμε στο εξοχικό μας τις Κυριακές, δεν αρκούμουν μόνο στα άγρια λουλούδια !!! Έμπαινα και στις αυλές των γειτονικών σπιτιών και .... ρήμαζα και τα λουλούδια στους κήπους και στις γλάστρες τους !!! Και ... πολύ το ευχαριστιόμουν που γέμιζε το φυτολόγιο και ... έγραφα από κάτω από τα λουλούδια που κολλούσα τα ονόματά τους !!!

Τώρα για τα φασόλια στο κεσεδάκι και στο βαμβάκι που γράφετε .... εμένα με τρόμαζε το πόσο γρήγορα ψήλωνε ο πράσινος βλαστός που "ξεπετιόταν" απ' το φασόλι !!! Μέσα σε λίγες μέρες έβλεπες το φασόλι να έχει "σκάσει" και τον πράσινο βλαστό του να ξεπετάει φυλλαράκια και ... να φτάνει μέχρι και μισό μέτρο !!! Μετά, όμως, μαραινόταν απότομα ......
 
Φυτολόγιο (Δημοτικού)

Δεν το είδα πουθενά και είπα να σκανάρω 2-3 σελίδες και να τις ποστάρω. Φυτολόγιο δημοτικού, του 1978-80 περίπου. Από τα σχολικά χρόνια του μεσαίου μου αδερφού.

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα