Φωτογραφίες από το αρχείο της ΕΡΤ

^^

Το άγαλμα βρισκόταν επί της οδού Κολοκοτρώνη, «δείχνοντας» πράγματι προς την οδό Αμερικής και ...τους σταύλους!

Είναι πολύ ευχάριστο ότι στη φωτογραφία βλέπουμε και 4 υπεραιωνόβια κτήρια που υπάρχουν ακόμα: Το πρώην ξενοδοχείο "Αθήναιον Μέλαθρον" (γωνία Σταδίου και Κολοκοτρώνη) και τρεις εκλεκτικιστικές κατοικίες (Κολοκοτρώνη 3, 5 & 7).

agalma.jpg
 
399.jpg


398.jpg


397.jpg


396.jpg


395.jpg
 
Κάτω κάτω βλέπουμε εσωτερικό εύπορης οικίας του περασμένου αιώνα στην Πλάκα,

μετά βλέπουμε ATIA να ίπταται επάνω από τη βουλή φέρνοντας τη γνώση των Ελ και των νεφεΛίμ

Το μέχρι τα 70ς ταχυδρομείο στην Κοτζιά ανφας & προφίλ (νυν Μελά)

Και πρώτη-πρώτη φωτό γνωστή Εκκλησία αλλά δε μπορώ με τίποτα να θυμηθώ, λογικά Πάσχα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
^^

Από τους 2 πολυγωνικούς τρούλους & τον βυζαντινό ρυθμό, η εκκλησία πρέπει να είναι η Μονή Πετράκη στο Κολωνάκι, όπως ήταν στις αρχές του προηγούμενου αιώνα.
 
Εμένα μου άρεσε η επιγραφή "Ταχυδρομεία Τηλέγραφοι Τηλέφωνα", τα "Τρία ταυ" (από τα οποία και οι υπάλληλοι της εταιρείας ονομάζονταν "Τριατατικοί" όπως έχω μάθει από τους γονείς μου διότι είμαι μεν αρχαίος αλλά όχι και πανάρχαιος)
 
Όλες από το προαναφερθέν ταχυδρομείο με τους εσωτερικούς χώρους!

Θα σταθώ και στη 2η φωτό με το καφάο της ΑΕΤΕ! Οπότε μιλάμε για φωτό του '49 και μετά!
 
Πολύ θα ήθελα να ήξερα ποια θεατρικά έργα ηχογραφούσαν οι διάφοροι ηθοποιοί σ' αυτές τις φωτογραφίες.
 
3η και 4η φωτό (και μάλλον όλες) αφορούν όπως μπορούμε να δούμε στην τότε ενωμένη εταιρία ΤτΤ (Ταχυδρομεία, Τηλεφωνία, Τηλέγραφος) δηλ. πριν την απόσχιση του ΟΤΕ που έγινε το '49.
 
PT8 είπε:
3η και 4η φωτό (και μάλλον όλες) αφορούν όπως μπορούμε να δούμε στην τότε ενωμένη εταιρία ΤτΤ (Ταχυδρομεία, Τηλεφωνία, Τηλέγραφος)...
Και στη 2η φωτογραφία είναι ταχυδρομείο, γιατί αν διαβάσουμε ανάποδα τα γράμματα στο κάτω μέρος, γράφει "Ταχυδρομείο Ποδαράδες" (σήμερα Νέα Ιωνία). :)
 
:eek: να σε προσλάβουν στην αρχαιολογική υπηρεσία!
 
2: Η αρχή της οδού Πανεπιστημίου από την Ομόνοια. Το πρώτο κτήριο είναι το ξενοδοχείο Excelsior (σήμερα Εθνική Τράπεζα).

3: Το Αδριάνειο Υδραγωγείο (δεξαμενή) στο Κολωνάκι.

4: Το Σαρόγλειο Μέγαρο στη Βασ. Σοφίας

5: Το πρώτο κτήριο της Λυρικής Σκηνής στην οδό Ακαδημίας. Η Λυρική συνέχισε μέχρι πρόσφατα να στεγάζεται στο πολυώροφο κτήριο που χτίστηκε στη θέση του.
 
2: Η αρχή της οδού Πανεπιστημίου από την Ομόνοια. Το πρώτο κτήριο είναι το ξενοδοχείο Excelsior (σήμερα Εθνική Τράπεζα).

3: Το Αδριάνειο Υδραγωγείο (δεξαμενή) στο Κολωνάκι.

4: Το Σαρόγλειο Μέγαρο στη Βασ. Σοφίας.

5: Το πρώτο κτήριο της Λυρικής Σκηνής στην οδό Ακαδημίας. Η Λυρική συνέχισε μέχρι πρόσφατα να στεγάζεται στο πολυώροφο κτήριο που χτίστηκε στη θέση του.
 
Πίσω
Μπλουζα