Φωτογραφίες της αστυνομίας Πόλεων

Χάρισμά σου. Εγώ διαλέγω την πρώτη από αριστερά. Σοβαρό πρόσωπο με κανονικά χαρακτηριστικά.
 
@elephadas εκφράσου ελεύθερα και εγω
Να σε δείρουν αυτές σε διαδήλωση να αναφωνήσεις "Το ξύλο βγήκε απ' τον Παράδεισο!" (Σεξιστικό σχόλιο, ντροπή μου, πάω στη γωνία και θα γράψω 100 φορές "Δεν ξανακάνω σεξιστικό σχόλιο")
@elephadas Εκφράσου ελεύθερα ελέφαντα και εγώ το ίδιο σκέφτηκα με όλα αυτά τα κορίτσια!
 
Με πρόλαβες! Ήθελα να γράψω ότι ψηφίζω μόνο Νταίζη Αλεξίου ♥
Που οπωσδηποτε ολες αυτες τις κανει σκονη. Συν την κουκλαρα Ελενη Φιλινη σε μικρο ρολο.
 
Η Μπάντα της Αστυνομίας Πόλεων το 1974. Αρχιμουσικός ο Αστυνόμος Α', Δημήτριος Μπουκουβάλας.
1974.png

Η παρούσα φωτογραφία χρησιμοποιήθηκε ως εξώφυλλο στον δίσκο βινυλίου "ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΜΒΑΤΗΡΙΑ" της εταιρείας Minos, ο οποίος κυκλοφόρησε το 1974, στον οποίον η Μπάντα, υπό τη διεύθυνση του Μπουκουβάλα, παιανίζει 15 Ελληνικά εμβατήρια.
 
Η Μπάντα της Αστυνομίας Πόλεων τον Αύγουστο του 1976 στη Φρανκφούρτη της Δυτικής Γερμανίας. Αρχιμουσικός ο Αστυνόμος Α', Σπυρίδων Μπουχούτσος.
82234247_10220281363173775_2615070574237450240_n (1).jpg
 
Η Μπάντα της Αστυνομίας Πόλεων το 1978 εισέρχεται στη Σχολή Υπαστυνόμων για απόδοση τιμών. Αρχιμουσικός ο Αστυνόμος 'Α, Σπυρίδων Μπουχούτσος.
81536883_10220226452681047_1928004943659139072_n.jpg
 
Η Μπάντα της Αστυνομίας Πόλεων το 1978 εισέρχεται στη Σχολή Υπαστυνόμων για απόδοση τιμών. Αρχιμουσικός ο Αστυνόμος 'Α, Σπυρίδων Μπουχούτσος.
Προβολή συνημμένου 255612
Μήπως η Σχολή Υπαστυνόμων βρισκόταν στην Λεωφ.Κηφισίας αρ. 23 στο Μαρούσι όπου σήμερα στεγάζεται η Διεύθυνση Εσωτερικών Υποθέσεων της Ελληνικής Αστυνομίας;
Αν θυμάμαι καλά στο διπλανό οικόπεδο υπήρχε αμαξοστάσιο λεωφορείων...
 
Η Μπάντα της Αστυνομίας Πόλεων στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου 1975, με Αρχιμουσικό τον Αστυνόμο Β', Σπυρίδωνα Μπουχούτσο.
82229222_10220281564978820_839573880535252992_n.jpg

"Θούριον Αστυνομίας Πόλεων"/ "Αστυνομία Πόλεων"
Το επίσημο εμβατήριο, άνευ στίχων, του Σώματος, συντεθέν στις αρχές της δεκαετίας του '70 από τον Αρχιμουσικό του Σώματος Αστυνόμο Α', Δημήτριο Μπουκουβάλα. Κατά την παρτιτούρα, το κομμάτι δεν είναι εμβατήριο δρόμου αλλά συμφωνικό, παιανίζεται δηλαδή μόνο σε συναυλίες. Δυστυχώς με την συγχώνευση της Αστυνομίας Πόλεων με τη Χωροφυλακή το 1984 δεν χρησιμοποιείται πλέον και, για μένα τουλάχιστον, είναι άγνωστο αν σώζεται το μουσικό αρχείο (παρτιτούρες κ.λπ.) των 2 ενοποιηθέντων σωμάτων στο σημερινό αρχείο της Μπάντας της ΕΛ.ΑΣ. Το πιο λογικό είναι πως ναι. Κατ' ευτυχή συγκυρία πριν μερικές μέρες, έγινα κάτοχος των παρτιτούρων του κομματιού :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μα μου είναι πολύ γνωστό. Είμαι σίγουρος ότι έχω παρελάσει μ' αυτή την υπόκρουση. Τώρα βέβαια δεν θυμάμαι αν ήταν κατα τη διάρκεια παρέλασης (παιγμένο από τη Φιλαρμονική της πολίχνης) που στο κάτω-κάτω κρατούσε λίγη ώρα ή μόνο κατα τη διάρκεια των ατέλειωτων ωρών που περνάγαμε κάνοντας πρόβα στο προαύλιο του σχολείου (παιγμένο από δισκάκι).
 
παιγμένο από δισκάκι
Η μόνη ηχογράφηση του εμβατηρίου που διαθέτουμε προέρχεται από τον δίσκο "Ελληνικά Εμβατήρια" της εταιρείας Minos του 1974. Ίσως αυτόν τον δίσκο θα θυμάσαι.

Πάντως, μου κάνει εντύπωση που θυμάσαι να παρήλασες με αυτό το εμβατήριο, καθώς είναι "ειδικής θεματολογίας". Υπάρχουν λογής-λογής εμβατήρια: αυτά που παιανίζονται συνεχώς ("Ευζωνάκι", "Ο Ναύτης του Αιγαίου", " Πίνδος" κ.λπ.), άλλα που παιανίζονται σπανίως σήμερα ενώ σε παλαιότερες δεκαετίες παίζονταν συνεχώς ("Μαύρη Είν' η Νύχτα στα Βουνά", "Από Φλόγες η Κρήτη"), άλλα που παιανίζονταν προπολεμικά ("Ο Γιος του Ψηλορείτη", "Μαρς Βενιζέλου") και σήμερα δεν εκτελούνται καθόλου, άλλα που πλέον έχουν απαγορευτεί ("Ο Γράμμος", "Ύμνος της 21ης Απριλίου") και άλλα που έχουν γραφτεί ως κάποια αφιέρωση ("Δάφνες-Μυρτιές" του Αντωνίου Φίλιππα αφιερωμένο στη Φιλαρμονική Εταιρεία Λευκάδος) και τέλος άλλα που γράφτηκαν για να καθιερωθούν ως ύμνοι Σωμάτων ("Θούριον Αστυνομίας Πόλεων", "Εμβατήριο Μακρυγιάννη" που ήταν ο ύμνος της Χωροφυλακής, "Ω Πυροσβέστα!" του Πυροσβεστικού Σώματος κ.λπ.).

Μήπως το μπερδεύεις με κάποιο άλλο; :)

Σόρρυ για το κάπως μακροσκελές ποστ :D
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τελευταία φορά που συμμετείχα σε παρέλαση ήταν το 1973 (Δ' Γυμνασίου) οπότε δεν μπορεί να ήταν από τον δίσκο που λες. Μα το θυμάμαι πολύ καλά και ποτέ δεν άκουγα εμβατήρια εκτός από τις παρελάσεις και ούτε άκουγα εκπομπές για αστυνομία και τέτοια, και κάθε φορά που είχαμε στρατιωτικό νόμο άκουγα Ντόιτσε Βέλλε, όχι ΕΙΡ(T) :). Αλλά ήταν επί χούντας, οπότε τα εμβατήρια που ακούγαμε και που έπαιζε η φιλαρμονική ήταν διαφορετικά από αυτά που παίζονταν αργότερα. Πάντως δεν επιμένω. Μπορεί να το έχω μπερδέψει με κάποιο παρόμοιο.
 
Πίσω
Μπλουζα