Φωτογραφίες της αστυνομίας Πόλεων

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.653
Αντιδράσεις
66.155
Διάφορες φωτογραφίες του σώματος της αστυνομίας πόλεων που ιδρύθηκε το 1920 και διαλύθηκε το 1984 καθώς ενώθηκε με τη Χωροφυλακή.


14581303_1675548116070545_6931428108098034386_n.jpg

14317410_10205289049145409_721560761564084854_n.jpg

14568111_1675547989403891_1442171615453084233_n.jpg

64323796_2380114538738984_8032011335157940224_n.jpg

21641137_10207669191007468_4799355222905916074_o.jpg

25152407_1489005294545908_8217695315875358694_n.jpg

πολεων.png

89124023_2056185994526879_7653595630861811712_n.jpg

1904131_893004237450029_5980344287020085545_n.jpg



Πηγές : Σελίδα Αστυνομία Πόλεων στο FB και περιοδικό αστυνομικά χρονικά
 
64323796_2380114538738984_8032011335157940224_n.jpg

Chevrolet Nova, μαλλον 1969... Respect! :bigeyes::thumbup:
 
Από την σελίδα του FB " Αστυνομία Πόλεων ( Α.Π) "


" Ο Δημήτρης Γιαννουκάκης με τη γλαφυρή πένα του μας μεταφέρει στα αστυνομικά δρώμενα, της εποχής του, την χρονική περίοδο του Πάσχα. Ένα απίστευτα ενδιαφέρον ρεπορτάζ με τα μικρά ή μεγάλα προβλήματα μιας γιορτινής ημέρας, γραμμένο με την επικρατούσα γλώσσα του 1938.
«Η σκηνή εις το γραφείον του υπαστυνόμου της υπηρεσίας εις ένα των αστυνομικών τμημάτων της πρωτευούσης. Ένας πιτσιρίκος δώδεκα-δεκατριών ετών, έχει οδηγηθή κλαίων προ του υπαστυνόμου:
-Γιατί βρε, έρριχνες βαρελόττα;
-Ένα είχα κυρ’ αστυνόμε... Και επειδή φοβόμουνα να το κρατάω, το πέταξα. Εκείνο έπιασε από μόνο του.
-Που το βρήκες;
-Στο δρόμο. Το βρήκα χάμω και το πέρασα για καραμέλλα μεγάλη τυλιγμένη σε χαρτί... Πως δεν το έφαγα κι’ όλας!...
-Αλήθεια λες;
-Να μου βγουν τα μάτια κυρ αστυνόμε...
-Τι δουλειά κάνεις;
-Υπάλληλος παντοπωλείου...
-Μπακαλόγατος;
-Υπάλληλος παντοπωλείου. Γιατί με λέτε μπακαλόγατο; Έχομε και σωματείο...
-Πολύ πονηρός είσαι. Ώστε ένα είχες;
-Ένα μόνο!
-Ψάξτε τον.
Ο «υπάλληλος του παντοπωλείου» ερευνάται και αποκαλύπτεται ψευδόμενος καταφώρως. Οι τσέπες του είνε γεμάτες βαρελόττα. Ο πιτσιρίκος θα ημπορούσε να λάβη μέρος εις το συμβούλιον της αμύνης της χώρας.
-Τώρα τι να σου κάνω;
-Δεν το ξανακάνω κυρ αστυνόμε!...
Τα δάκρυα του μικρού πολλαπλασιάζονται. Επάνω εις το γραφείον του υπαστυνόμου σχηματίζεται η λίμνη του Μαραθώνος εν μικρογραφία φυσικά.
Ο μικρός ταραξίας απάγεται υπο αστυφύλακος και κρατείται εις το τμήμα. Θα περάση το Πάσχα μέσα...
***
Σε άλλο τμήμα, τα πράγματα είνε σοβαρώτερα. Έχει προσαχθή ένα εκκωφαντικόν γραμμόφωνον, το οποίον ευρίσκεται προ του γραφείου του αστυνόμου, αναμένον την τύχην του. Δύο άνθρωποι το περιβάλλουν με βλέμματα στοργής.
-Λοιπόν, συνεχίζει ο ανήρ της τάξεως, τουτέστιν ο αστυνόμος αυτοπροσώπως.
-Καθόμουνα σ’ ένα εξοχικό καφενείο κυρ αστυνόμε με τη γυναίκα μου και το παιδί μου και εκάναμε Πάσχα... Να σου και περνάει ο λεγάμενος.
-Ποιος είνε λεγάμενος;
-Εγώ, κυρ αστυνόμε, απαντά ο έτερος άνθρωπος.
-Λοιπόν;
-Είμαι επαγγελματίας μουζικός. Το λοιπόν, μου λέει ο κύριος απ’ εδώ. Έχεις να βαρέσης το Χριστός Ανέστη για το καλό της ημέρας; Μπράβο του λέω. Κουρδίζω το όργανο...
-Ποιο όργανο;
-Το φωνογράφο... Κοτσάρω το Χριστός Ανέστη και ξαφνικά τον βλέπω τον κύριο να εξάπτεται... Λέω μέσα μου: Μπας και είνε Εβραίος και θυμώνει που αναστήθηκε ο Χριστός;
-Γιατί εθυμώσατε εσείς με το Χριστός Ανέστη;
-Διότι έκανε η πλάκα τσακ-τσακ-τσακ-τσακ...
-Λοιπόν;
-Ανεγνώρισα από το χάλασμα της πλάκας, ότι ήτανε μια δική μου πλάκα που μου είχανε κλέψη πρόπερσυ...
-Και με είπε κλέφτη κυρ αστυνόμε... Είμαι τίμιος άνθρωπος, επαγγελματιάς μουζικός...
-Βρε τι μουσικός και ξεμουσικός. Τι όργανο παίζεις για να είσαι μουσικός;
-Φωνογράφο τέλειο!
-Τέλος πάντων, αυτή η πλάκα ισχυρίζεσαι ότι είνε δική σου;
-Δική μου κυρ αστυνόμε και θα το επιμένω μέχρι Δευτέρας Παρουσίας.
-Είνε η δική μου!... Λωποδύτη!...
-Δική μου είνε...
Οι δύο άνθρωποι σεβόμενοι τον αντιπρόσωπον της εξουσίας δεν αρπάχτηκαν. Άρπαξαν όμως τον ατυχή δίσκον του γραμμοφώνου και τον διεξεδίκησαν εμπράκτως. Καταστροφή!... Ο δίσκος δεν κατώρθωσε ν’ ανθέξη εις τον διαπληκτισμόν και ηυτοκτόνησε, χωρισθείς εις δύο μαθηματικώς ίσα μέρη.
Ο αστυνόμος έβγαλε στεναγμόν ανακουφίσεως:
-Δικαιοσύνη εγένετο... είπεν απλώς!...
***
Η σκηνή εις άλλο αστυνομικόν τμήμα. Προσάγεται μία αμφιβόλου ηλικίας κυρία, διαμαρτυρομένη σθεναρώς:
-Γιατί με φέρνετε μέσα; Ας μου κάνη μήνυσι αν θέλη...
Εις το γραφείον του αστυνόμου περιμένει μία άλλη κυρία, επίσης αμφιβόλου ηλικίας και καταστάσεως. Το σώμα του εγκλήματος, ένα κακόμοιρο, κιτρινιάρικο κεράκι της Αναστάσεως, κατέκειτο περιδεές εις το γραφείον.
-Τι συμβαίνει λοιπόν; Εφθέγξατο ο αστυνόμος.
-Η κυρία απ’ εδώ εκρατούσε χθες το βράδυ το κερί της τόσο αδέξια στην Ανάστασι, που εφοβήθηκα μη στάξη απάνω στη γούνα μου και μου την λεκιάση...
-Χαράς τη γούνα!... επενέβη η άλλη.
-Είνε ρενάρ!...
-Είνε μαδημένο γατί!...
-Σιωπή!... Δεν μας ενδιαφέρει το ζώον από το οποίον προήλθε η μηλωτή...
-Μάλιστα. Ήτανε χαμηλωτή κυρ αστυνόμε και το κεράκι μου...
-Λοιπόν έσταξε το κερί;
-Δεν έσταξε. Μου έκαψε τη μισή γούνα... Ορίστε!...
Η παθούσα επιδεικνύει την παθούσαν μηλωτήν, η οποία έχει πράγματι τα χάλια της.
-Τι θέλετε να γίνη; Ερωτά ο αστυνόμος.
-Να με απεζημιώση!...
-Μωρέ, τι μας λες! Να μου κάνης μήνυσι...
-Και βέβαια θα σου κάνω... μήνυσι επί εμπρησμώ... έτσι δεν το λένε κυρ αστυνόμε;
-Έτσι!...
-Θα σε κάψω μωρή. Θα σε κάψω όπως έκαψες εσύ τη γούνα μου...
-Εξ αμελείας, κυρ αστυνόμε. Αφού είνε εξ αμελείας... Ο δικηγόρος μου μού είπε ότι ήτανε εξ αμελείας.
-Ψέμματα! Εβρυχήθη η άλλη. Και αν θέλης κυρ αστυνόμε να μάθης την αλήθεια...
-Υπάρχει και αλήθεια;
-Βέβαια. Εμείς είμαστε πρώτα φιλενάδες και συνάδελφες...
-Συνάδελφοι; Πως;
-Είμαστε μαμήδες. Αλλά εγώ της έχω πάρη όλη την πελατεία της γειτονιάς, γιατί έχω χέρι πολύ ελαφρό...
-Ψέμματα. Θυμάσαι το παιδί της Κοντοκώσταινας που παρά τρίχα να το...
Απειλούνται αποκαλύψεις. Ο αστυνόμος βαρύνεται τρομακτικά. Κτυπά ένα κουδούνι και λέγει προς τον εμφανιζόμενον αστυφύλακα:
-Πάρε τις απ’ εδώ! Αν θέλη να υποβάλη μήνυσι η μία της άλλης κράτησε τα στοιχεία τους και κάνε τη μήνυσι. Πηγαίνετε!
Η παθούσα εξωργίσθη:
-Δεν θα πάη φυλακή;
-Όχι!...
-Γιατί την υποστηρίζετε; Μήπως σας είπε να σας φέρη καμμιά; Γιατί κάνει και τέτοιες δουλειές...
-Ού να χαθής πρόστυχη... που είμαι γυναίκα με στεφάνι τιμή και δόξα!... Τους αγαπητικούς σου να κυττάς πού... Άχ θα το πω στη γειτονιά!...
Απειλούνται νέαι αποκαλύψεις. Το κεράκι της Αναστάσεως προώρισται να διαιρέση μια συνοικία ολόκληρη!...
***
Προσάγεται ένας μαραγκός με την κατηγορίαν των «ασκόπων πυροβολισμών».
-Γιατί πυροβολούσες;
-Από ενθουσιασμό κύριε αστυνόμε.
-Τι είδους ενθουσιασμό;
-Καταλαβαίνεις... αναστήθηκε ο Χριστός μας... να μη ρίξω και μιά στον αέρα;
-Πρώτα-πρώτα γιατί οπλοφορείς;
-Είμαι ξυλουργός, κύριε αστυνόμε.
-Και οι ξυλουργοί οπλοφορούνε;
-Όχι όλοι. Αλλά καμμιά φορά μας χαλάει η ματικάπη...
-Ποια;
-Η ματικάπη. Το εργαλείο που ανοίγει τρύπες στις τάβλες... Τότε χρησιμοποιώ το ρεβόρβερον και το εκπυρσοκροτώ!...
-Τράβα μέσα για να μάθης να μη χαλάη η ... πως το είπες;
-Η ματικάπη!...
-Αυτή!...
***
Ειλικρινώς, διεσκέδασα πολύ περνώντας το Πάσχα εις τα αστυνομικά τμήματα. Βαρελότα, τρακατρούκες, άσκοποι πυροβολισμοί, κεράκια που στάζουν... τόσα πράγματα!... Και ύστερα παραπονούμεθα πως η ζωή δεν έχει ποικιλία!...».
«Αθηναϊκά Νέα», 1938, Δημ.Γιαννουκακης. "
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπράβο @RIO πραγματικά πολύ ωραίο φωτογραφικό υλικό!

Το τεθωρακισμένο της Αστυνομίας το θυμάμαι μόνιμα απ'εξω ακριβώς απο την κεντρική είσοδο του παλιού αεροδρομίου στην Ποσειδώνος!
 
" ΑΘΗΝΑ, Οκτώβριος 1955. Αστυφύλακες μεταφέρουν τα κινδυνεύσαντα παιδιά από βέβαιο πνιγμό του πλημμυρισθέντος Συνοικισμού Πολυγώνου . "

145768290_2826233450972259_6507418478948770767_n.jpg

πηγή : FB- παλιές εικόνες και φωτο της Ελλάδας
 
Χε χε ο ΑμεσοΔρασίτης στην τελευταία έγχρωμη φωτό λέει στο μικρόφωνο "Στείλτε μου επειγόντως μια αλλαξιά ρούχα γιατί κατουρήθηκα".

Περιβόλι η λεζάντα της ασπρόμαυρης φωτό από πάνω. Νοηματικά, συντακτικά, γραμματικά.

Κατά πρώτον πώς"κινδυνεύσαντα από βέβαιο πνιγμό" κύριε [φωτο-,δημοσιο-]γράφε? Από κάτι βέβαιο δεν κινδυνεύεις, το παθαίνεις, αλλιώς δεν είναι βέβαιο, είναι πιθανό. "Κινδυνεύσαντα από πνιγμό" έπρεπε να λέει ("πιθανό πνιγμό" θα ήταν περιττολογία, το "κινδυνεύσαντα" εμπεριέχει την έννοια της πιθανότητας).

Μετά, η σύνταξη είναι αστεία. "παιδιά από βέβαιο πνιγμό" είναι σαν να λέει ότι ο βέβαιος πνιγμός ήταν ο μπαμπάς τους (πως λέμε "Έχω δύο παιδιά και τρία κορίτσια με το συμπάθειο από τη μακαρίτισσα"? :D ). "Κινδυνεύσαντα από βέβαιο πνιγμό παιδιά" έπρεπε να λέει. Πόσω μάλλον που απομακρύνοντας "τα παιδιά" από το "του συνοικισμού" μοιάζει να λέει ότι ο βέβαιος πνιγμός δεν αναφερόταν στα παιδιά αλλά στον συνοικισμό.

"Του πλημμυρίσαντος" Συνοικισμού Πολυγώνου. Ο Συνοικισμός επλημμύρισεν, δεν επλημμυρίσθη. Ούτε ο Μποστ δεν θα έγραφε έτσι.

Τέλος, όταν γράφει κανείς αρχαΐζουσα γλώσσα με μετοχές αορίστου, όπως αυτά τα "κινδυνεύσαντα", "πλημμυρισθέντος", δεν μπορεί να παραλείπει τα τελικά "ν" που ούτε η απλή καθαρεύουσα που απέφευγε αυτές τις μετοχές δεν τα είχε καταργήσει. Άλλωστε και για λόγους ευφωνίας έπρεπε να γράψει "βέβαιον πνιγμόν" ακόμη κι αν δεν το απαιτούσε η γραμματική.

"Αστυφύλακες μεταφέρουν παιδιά [που/τα οποία] κινδύνευσαν από πνιγμό στον πλημμυρισμένο/πλημμυρίσαντα Συνοικισμό Πολυγώνου" του φάνηκε πολύ απλοΙκό του λεζαντογράφου. Ήταν μορφωμένος αυτός! Θα τα έγραφε πλούσια και περιδιαγραμμάτου!
 
Εδώ στο ποστ 7 αναφέρει ΟκτώΜβριος του 1978...
 
Από σαγιοναροφόρος νεαρός σε μηχανάκι θα ξεκίνησε κι αυτός. Αλλά οι κλήσεις που είχε πάρει τότε δεν φαίνεται να του έβαλαν μυαλό.

Γωνία Πλουτάρχου και Βασ. Σοφίας. Δεν φιλοδοξώ να κλέψω τη δόξα των απίστευτων συμφορουμιτών του Πού γυρίστηκαν οι Ελληνικές ταινίες, αλλά μου μοιάζαν τόσο γνωστά τα κτήρια που το κοίταξα. Το πράσινο έχει αυξηθεί κι εμποδίζει τη θέα από την ίδια οπτική γωνία, αλλά τα κουτιά στη γωνία υπάρχουν ακόμη. Το μεσαίο, παλιό κτήριο έχει αντικατασταθεί από ένα μοντέρνο, αλλά τα άλλα δύο είναι στη θέση τους και πολύ καλοδιατηρημένα. Ειδικά το ακροδεξιό είναι πολύ χαρακτηριστικό.

1612707609201.png
1612707928974.png
 
Ελπίζω να έφαγε κλήση και ο απο κάτω για τις σαγιονάρες.:leventis:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μόνο για τις σαγιονάρες? Μηχανόβιος, μαλλιάτος, μουσάτος, τζηνάτος, όλα επάνω του ήταν ύποπτα. Ωστόσο δεν μοιάζει να κρατάει μπλοκάκι το όργανον, ας είναι με στυλό ανα χείρας.
 
Πίσω
Μπλουζα