Φόνος Χωρίς Ταυτότητα (1990 MEGA)

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Φόνος χωρίς ταυτότητα (1990-91), MEGA

Πρεμιέρα: Σάββατο ??/??/1990

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Φόνος_χωρίς_ταυτότητα

Αστυνομική σειρά με μπόλικα cult στοιχεία!



Προβολή συνημμένου 86900
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φόνος χωρίς ταυτότητα

είχε παιχτεί απο το mega την περίοδο 1995-1996 νομίζω με την Μάρθα Βούρτση στο ρόλο μιας αδίστακτης γυναίκας (παράξενο, γιατί αυτή όλο έπαιζε σε μελό).

Η σειρά είναι ρεμέικ των σκοτεινών δυνάμεων που παίχτηκαν από την ΕΡΤ το 1976. Δεν έχω κάποια άλλα στοιχεία για τον φόνο χωρίς ταυτότητα, (αναζητώ την σειρά ΜΑΝΙΩΔΩΣ)
 
Τελικά, σύμφωνα και με την επίσημη ιστοσελίδα του mega, πρωτοπροβλήθηκε την τηλεοπτική περίοδο 1990-1991...
 
Το 1995-96 ήταν τελικά η πρώτη επανάληψη της σειράς. Η δεύτερη και τελευταία ήταν το 2000. Ας ευχηθούμε να το βάλουν και φέτος με αφορμή τα 20 Χρόνια mega
 
Μήπως το όνομα της Μάρθας βούρτση στην σειρά ήταν Άσπα Αγγελιδου ; Μήπως έπαιζε και η Τόνια Καζιάνη ;
 
Να βάλουμε και λίγα στοιχεία για την υπόθεση και το καστ:

Στο μικτό ορκωτό κακουργιοδικείο της Αθήνας αρχίζει μια δίκη που αφορά στη δολοφονία ανώτερου στελέχους μιας ξένης πρεσβείας. Κατηγορούμενοι είναι δύο φοιτητές -ένα αγόρι και ένα κορίτσι- που βρέθηκαν την ώρα της δολοφονίας στο γραφείο της πρεσβείας. Κατηγορούμενη, επίσης, και μία γυναίκα, πάμπλουτη και μυστηριώδης, που θεωρείται ηθική αυτουργός του φόνου και κατηγορείται ότι προμήθευσε στους δολοφόνους το όπλο με το οποίο έγινε το έγκλημα. Η γυναίκα αυτή διευθύνει μια πολυεθνική εταιρία με συμφέροντα και υποκαταστήματα στις πέντε ηπείρους του πλανήτη.

Το ανακριτικό έργο της αστυνομίας αποκαλύπτει σειρά ενόχων και μια μεγάλη αλυσίδα προσώπων και συμφερόντων που μπλέκονται στην κατηγορία. Είναι ή δεν είναι δολοφόνοι οι δύο φοιτητές; Κι αν αυτοί δεν είναι ένοχοι, ποιος είναι τελικά ο πραγματικός δολοφόνος;




Πρωταγωνιστούν: Μάρθα Βούρτση, Τόνια Καζιάνη, Χρήστος Κωνσταντόπουλος, Κάρμεν Ρουγγέρη, Γιώργος Γεωγλερής, Χρήστος Δακτυλίδης, Γιώργος Ζαχαριάδης, Κυριάκος Κατριβάνος, Στέλιος Λιονάκης


Σενάριο- σκηνοθεσία: Κώστας Λυχναράς



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mην βάζετε φωτογραφίες βρε παιδιά (μου ξύνεται την πληγή) - πλακα κάνω ε. Ας ευχηθούμε να προβληθεί πάλι αυτή η πολύ αξιόλογη σειρά, η οποία είναι ρεμείκ όπως έχω ξαναπεί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλκη δε θέλω να σε λυπήσω, πάντως αν προβληθεί το κόβω σε κάνα Μέγκα Κόσμος, όπως και ο Επισκέπτης της Ομίχλης αυτή την περίοδο. Αλλά ας γίνει το καλό και κάτι θα κάνουμε. Μόνο να το βάλουν. Φαίνεται πολύ όμορφο, όπως και ο Μποσαλέντης. Με κάνα θέα στο πέλαγο όμως θα το βγάλουν στα αστυνομικά, την μυριστήκαμε τη δουλειά... :(
 




Δεν ήξερα ότι υπήρχε thread για την σειρά, anyway. Η σειρά την είδα χθες το βράδυ για πρώτη φορά στην ζωή μου (έπαιζε όταν είχα γεννηθεί) .Η Βούρτση σε άλλη μια καταπληκτική ερμηνεία.Highlights: Οι εξωτερικές σκηνές του κυρίου που δεν πήγε γιατί ήταν στο studio και στο παράθυρο έπαιζαν βίντεο από τις χώρες.Τα κωδικοποιημένα συνθηματικά που έδινε η Βούρτση μέσω των computer της εποχής.Και η σκηνή που ο άλλος δίνει το χαστούκι στην Τόνια Καζιάνη στο δεξί της μάγουλο και εκείνη κρατά το άλλο (όπως το σποτάκι του 11880 που της ρίχνει σφαλιάρα αλλού και κρατά αλλού το χέρι).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατί αυτό με το "μυστικό όπλο" που τους σημάδευε και τους ξάπλωνε :biglaugh:
 
Κι όλα αυτά με ένα επεισόδιο που είδατε? Που και να τα βλέπατε όλα τα επεισόδια (εκεί να δείτε πόσο θα σας άρεσε συνολικά η σειρά)
 
Τη θυμόμουν αμυδρά! Την "έψαχνα" να τη βρω αλλά τώρα που είδα το επεισόδιο "ψιλοξενέρωσα"...Πολύ κιτς και ξεπερασμένη μου φάνηκε...
 
tsalk είπε:
Κι όλα αυτά με ένα επεισόδιο που είδατε? Που και να τα βλέπατε όλα τα επεισόδια (εκεί να δείτε πόσο θα σας άρεσε συνολικά η σειρά)
Άλκη ανέβασε στο YouTube όλα τα επεισόδια ή στείλε τα σε όλους μας.
 
tonytony είπε:
Τη θυμόμουν αμυδρά! Την "έψαχνα" να τη βρω αλλά τώρα που είδα το επεισόδιο "ψιλοξενέρωσα"...Πολύ κιτς και ξεπερασμένη μου φάνηκε...
:p ( ;) ;))

Συμφωνώ... Εγώ άλλα θυμόμουν... Μάλλον μου είχαν διαφύγει λεπτομέρειες όπως της επανέκδοσης της "Διαβολογυναίκας" με δόση "Star Trek" για την Καζιάνη....
 
tonytony είπε:
Τη θυμόμουν αμυδρά! Την "έψαχνα" να τη βρω αλλά τώρα που είδα το επεισόδιο "ψιλοξενέρωσα"...Πολύ κιτς και ξεπερασμένη μου φάνηκε...
Για ρεμέικ μου φάνηκε πολύ καλό (όταν το είχα πρωτοδεί το 1990), αλλά ακόμα και σήμερα νομίζω ότι είναι ενδιαφέρουσα σειρά και φυσικά ίσως να είναι ξεπερασμένη σε αρκετά της σημεία.

Άλλωστε αυτό το ξεπερασμένο εμένα προσωπικά με τραβάει σαν μαγνήτης.

DianaTheSuperstar91 είπε:
Άλκη ανέβασε στο YouTube όλα τα επεισόδια ή στείλε τα σε όλους μας.

Κάποια στιγμή θα ανεβούν κάποια αποσπάσματα της σειράς, όπως και οι τίτλοι.
 
XristosMS είπε:
Γιατί αυτό με το "μυστικό όπλο" που τους σημάδευε και τους ξάπλωνε :biglaugh:
Αυτό πάλι που το πας;; Τι ήταν αυτό ρε παιδιά; Γιατί εμένα για φακός τσέπης μου φάνηκε... :p :p:p Πως έπεφταν όμως! Ούτε φλιτ να τους έριχνε...
 
serano915 είπε:
Αυτό πάλι που το πας;; Τι ήταν αυτό ρε παιδιά; Γιατί εμένα για φακός τσέπης μου φάνηκε... :p :p:p Πως έπεφταν όμως! Ούτε φλιτ να τους έριχνε...
:p :p ναι και σε συνδυασμό με τη γκριμάτσα του αστυνομικού όταν πέφτει...loooool
 
Πίσω
Μπλουζα