Χάλια η οθόνη του GameGear

Ευχαριστω Kambia!Nα'σαι καλα!
 
Ωραιος angel_grig τελικα ειναι πιο δυσκολο απο οσο περιμενα.. ειναι ολα πολυ κοντα το ενα στο αλλο αν δεν εχεις εμπειρια με το κολλητηρι θα κανεις ζημια σιγουρα...

@Stayros επιτελους φτιαχτηκε!! :D
 
Τhanks Ajax!Ναι,γενικα θελει καποια εμπειρια γιατι ολα εκει μεσα ειναι πολυ κοντα μεταξυ τους και θελει προσοχη...
 
Η χαρα μου δεν περιγραφεται.... :d@redevil :D @redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah:

Γρηγορη....1.000 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!! :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:

Εισαι θαυματοποιος!!!!!!! :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Με εχεις καταυποχρεωσει σε βαθμο που δεν φανταζεσαι...:[:[:[:[:[
 
Μπράβο Γρηγόρη ! Τέλεια επέμβαση !
 
Wow!Σταυρο με κανεις και κοκκινιζω!! #) Ευχαριστω! :bow:

@geoanas:Ευχαριστω Γιωργο!
 
Μπραβο Γρηγορη! Καταπληκτικη δουλεια! :D Long live to GG!! :D Ετοιμασου να σου στειλω και εγω εναν πεθαμενο! :p
 
Ajax87 είπε:
@Stayros επιτελους φτιαχτηκε!! :D
Γιαννη...η χαρα μου δεν περιγραφεται!!! :happyjump: :happyjump:

Περιμενω πως και πως να ερθει η Παρασκευη

ωπου και θα γινει η τελετη παραδοσης/παραλαβης!!! :D
 
angel_grig Μια ερώτηση. Έχω αλλάξει σε δύο GG τους πυκνωτές αλλά δε βρίσκω με τίποτα τον 68μF 6,8V (ξέρεις αυτόν που είναι στην αριστερή πλευρά κοντά στον καθοδικό σωλήνα) να είναι σε μικρό μέγεθος. Μόνο κάτι τεράστιους βρίσκω με αποτέλεσμα να μην κλείνουν τα 2 μέρη του GG. Φαντάσου ότι στο πρώτο αναγκάστηκα να τρυπήσω με το κολλητήρι το πλαστικό που είναι από πάνω και βρίσκονται οι μπαταρίες για να χωρέσει ο πυκνωτής και να κλείσει το GG. Επειδή όμως δε θέλω να κάνω το ίδιο και στο άλλο ήθελα να μου πεις αν βρίσκεις τέτοιον πυκνωτή. Αν ναι,πόσα βολτ?
 
Οι πυκνωτες που εβαλα ηταν σχεδον ολοι απο εξωτερικο και ο πωλητης μου τους ειχε στειλει σε πακετακι.Αυτος που λες ηταν στα 16v αν θυμαμαι καλα.Οι λυσεις που εχεις:

α)ψαχνεις στο ebay για mini ή miniature ή subminiature capacitor

b)επικοινωνεις με τους πωλητες που πουλανε τα "πακετακια" στο ebay πχ εδω http://www.ebay.co.uk/itm/Sega-Game-Gear-Capacitor-Replacement-kit-repair-part-1-asic-2-asic-/160936760922?pt=UK_VideoGames_VideoGameAccessories_VideoGameAccessories_JN&hash=item257894165a

να σου στειλουν αυτο που θες.

γ)τοποθετεις ενα τεραστιο πυκνωτη-οπως αυτους που εχεις ηδη βαλει-αλλα τον συνδεεις με καλωδιακι και ετσι τον τοποθετεις πιο περα ετσι ωστε να χωραει και να μην χρειαστει να χαλασεις το πλαστικο.

Αυτο που εχω σκεφτει ειναι να δοκιμασω τους solid state caps OS CON της Sanyo δες εδω http://www.ebay.co.uk/itm/10pcs-10v-68uf-6X10-Sanyo-SA-OS-CON-Aluminum-solid-Capacitor-/221013975245?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item337575a0cd που εχουν καλυτερη διαρκεια ζωης και πιστευω οτι χωρανε..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστώ για τις λύσεις. Ενώ έκλεινα προς την λύση με τους Σάνυο πυκνωτές, παρατήρησα ότι στην περιγραφή λέει ότι οι χρέώσεις δασμών κτλ είναι ευθύνη του αγοραστή και δε θα το ρισκάρω. Μάλλον θα κάνω δουλειά με το καλώδιο που λες.
 
johnny19818 είπε:
Σε ευχαριστώ για τις λύσεις. Ενώ έκλεινα προς την λύση με τους Σάνυο πυκνωτές, παρατήρησα ότι στην περιγραφή λέει ότι οι χρέώσεις δασμών κτλ είναι ευθύνη του αγοραστή και δε θα το ρισκάρω. Μάλλον θα κάνω δουλειά με το καλώδιο που λες.
Δεν νομιζω να σου βαλει δασμους για 5 ή 10 πυκνωτες που κοστιζουν 4,5 ευρω ο ενας.
 
Οτιδηποτε εχω παρει απο Κινα δεν ειχα ποτε προβλημα με τελωνειο...και εχω παρει netnook ,2 κινητα και πολλα εξαρτηματα.Αλλωστε οι πυκνωτες θα ερθουν σε ενα φακελλακι σαν απλο γραμμα.Η λυση με το καλωδιο παντως ειναι η πιο φθηνη και αμεση.
 
Ο καλος ο Αγιος με την κοκκινη στολη

ηρθε στην ωρα του φετος.... :D :D

Μονο που δεν τον ελεγαν Βασιλη αλλα...Γρηγορη!:biglaugh::biglaugh:

Και ιδου τι εβγαλε απο το μεγαλο κοκκινο σακουλι του...

Ενα λειτουργικοτατο Game Gear..... :d@redevil :D @redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil

attachment.php


Καλε μου Αγιε Γρηγορη σε......... ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!! :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :bow: :bow: :bow: :bow: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:
 
Ωραιος!!Και με παιχνιδακι το οποιο το ειχα λιωσει παλια.
 
stayros είπε:
Ο καλος ο Αγιος με την κοκκινη στολη ηρθε στην ωρα του φετος.... :D :D

Μονο που δεν τον ελεγαν Βασιλη αλλα...Γρηγορη!:biglaugh::biglaugh:

Και ιδου τι εβγαλε απο το μεγαλο κοκκινο σακουλι του...

Ενα λειτουργικοτατο Game Gear..... :d@redevil :D @redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil

attachment.php


Καλε μου Αγιε Γρηγορη σε......... ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!! :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :bow: :bow: :bow: :bow: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:
Nα'σαι καλα Σταυρο!Και εγω σε ευχαριστω αφου ετσι γνωριστηκαμε καλυτερα και τα ειπαμε απο κοντα!!Happy gaming!!! :thanx2: :thanx2:
 
Μπραβο στον γρηγορη που το εφτιαξε και συμεριζομαι την χαρα του σταυρου που φτιαχτηκε επιτελους.Τωρα ομως περασε η πρωτη χαρα και επαιξες και χαρηκες σταυρο βαλτου εναν ωραιο κοκκινο φιογκο και πετα το το ρημαδι γιατι οπως ειναι γνωστο οτιδηποτε γραφει sega πανω ειναι για τα σκουπηδια :diablotin:
 
metalcandyman είπε:
Μπραβο στον γρηγορη που το εφτιαξε και συμεριζομαι την χαρα του σταυρου που φτιαχτηκε επιτελους.Τωρα ομως περασε η πρωτη χαρα και επαιξες και χαρηκες σταυρο βαλτου εναν ωραιο κοκκινο φιογκο και πετα το το ρημαδι γιατι οπως ειναι γνωστο οτιδηποτε γραφει sega πανω ειναι για τα σκουπηδια :diablotin:
ΡΕ ΟΥΣΤ....!!!!!! :p

SEGA and SONIC rules for ever!!!!!! :headbang: :headbang:
 
Game gear για φτιάξιμο (Αθήνα)

Γεια σας παιδια.Μου εδωσαν ενα game gear το οποιο μου ξυπνησε μνημες(ειχα ενα πριν 20 χρονια)και οι οποιες ξανακοιμηθηκαν οταν το ανοιξα!Για να δεις επρεπε να το κρατας υπο γωνια,ηχος καθολου(μονο απο ακουστικα).Σκεφτομαι να το ψαξω λιγο και να το αναστησω.Υπαρχει κανεις που να ασχολειται για να το φτιαξει(θεμα πυκνωτων ειναι απο οτι εχω καταλαβει).Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη,ευχαριστω.
 
Ξεκινας και διαβαζεις απο το ποστ #16 και κατω για να δεις

πως "αναστηθηκε" το δικο μου! ;)

99,9 % ειναι ακριβως ιδια περιπτωση με το δικο μου! :)
 
Πίσω
Μπλουζα