Χάρης & Πάνος Κατσιμίχας

Μαριάννα την ελληνική διασκευή εμαθες ή την ξένη εκτέλεση; Και τα δυο πολύ όμορφα τραγούδια.
 
Ξεκίνησα από το ξένο και πήγα στο ελληνικό! :)

Μαγεία οι μελωδίες! :)
 
Και οι στίχοι Μαριάννα, μαγεία εκτος απο την μουσική! όσο για την Αμοργό που αναφερεται στο τραγούδι'' της αμοργού καμπάνα'' είναι το αγαπημένο νησί των Κατσιμιχαίων δεν αναφερεται τυχαία!
 
Παιδιά. Ακούστε ένα ακόμα σπουδαίο κομμάτι των Κατσιμιχαίων που για μένα είναι απο τα αγαπημένα μου. Οι στίχοι του εκφράζουν απόλυτα τη σύγχρονη πραγματικότητα της πολιτικής κατάστασης της χώρας μας.


Στίχοι και Μουσική: Διονύσης Τσακνής

Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον

στο μέλλον που φτιάχνετε όπως θέλετε

αφού η ιστορία σας ανήκει

σαρώστε το λοιπόν αν επιμένετε

Στʼ αυτιά μου δε χωράνε υποσχέσεις

το έργο το `χω δει μη με τρελαίνετε

το πλοίο των ονείρων μου με πάει

σε κόσμους που εσείς δεν τους αντέχετε

Μένω μονάχος στο παρόν μου

να σώσω οτιδήποτε αν σώζεται

κι ας έχω τις συνέπειες του νόμου

συνένοχο στο φόνο δε θα μʼ έχετε

Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον

το κόλπο είναι στημένο και στα μέτρα σας

ξεγράψτε με απʼ τα κατάστιχά σας

στον κόπο σας δεν μπαίνω και στα έργα σας

Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον

στο μέλλον που φτιάχνετε όπως θέλετε

αφού η ιστορία σας ανήκει

σαρώστε το λοιπόν αν επιμένετε

Μένω μονάχος στο παρόν μου

να σώσω οτιδήποτε αν σώζεται

κι ας έχω τις συνέπειες του νόμου

συνένοχο στο φόνο δε θα μʼ έχετε
 
Αυτό το σπουδαίο κομμάτι είναι του Τσακνή αλλά και η ερμηνεία των Κατσιμιχαίων εξαιρετική.
 
Mπράβο, αυτό είναι από τα αγαπημένα μου κομμάτια των Κατσιμιχαίων. Διαχρονικό και δυνατό, πάντα με αγγίζει και με συγκινεί.
 
Ξεθαβω αυτό το θρεντ για κάτι άσχημο. Από το musicpaper.gr αλίευσα την είδηση ότι πέθανε το κορίτσι εξαιτίας του οποίου ο Χαρης είχε γράψει το Μια βραδιά στο Λούκι, το οποίο ενας πιτσιρικάς που τώρα πιάνει τα 13 του πρέπει να ακούσει πριν αρχίσει να ερωτεύεται και μετά να πιάσει όλο το Ζεστά ποτά, να μάθει καλά τα λόγια και μετά όλους τους υπόλοιπους δίσκους.

RIP :(
 
Να αντέχουμε μόνο μας μένει

Χάρης και Πάνος Κατσιμίχας διαχρονικοί εξαιρετικοί και αξεπέραστοι! Θα τους αποκαλούσα μουσικό σχήμα παντός καιρού και όλων των εποχών! Αξέχαστες μελωδίες τους ηχούν στα αυτιά μου! Αν και μια γλυκιά μελαγχολία σου βγάζουν ορισμένα τραγούδια τους αλλά ποιος είπε πως η μελαγχολία σου βγάζει μόνο συναίσθημα λύπης; Μιας όμως και μιλάμε για τους αδερφούς Κατσιμίχα θα αρκεστώ σε ένα τραγούδι που ίσως να μην είναι της εκείνης παλιά εποχής των: Γέλα πουλί μου γέλα, Ρίτα Ριτάκι, Κορίτσια της συγνώμης η ο Φάνης αλλά λόγω των ημερών και των καταστάσεων που περνάτε εκεί στην πατρίδα αδέρφια μου και αδερφές μου θα ήθελα να σας το χαρίσω και πως σαν Ορφέας είστε πάντα στην σκέψη μου! Μου λείπετε αδέρφια μου....μου λείπουν οι Ελληνικές λέξεις η Ελληνική κουβέντα και μια καλή παρέα να ξενυχτήσουμε κάποιο καλοκαίρι σε καποια παραλία και να τραγουδάμε αγκαλιά γύρω γύρω από μια μεγάλη φωτιά! Πολλά μου λείπουν αλλά μου φαίνεται πως με έπιασε η φλυαρία μου....σας αγαπώ αδέρφια μου και πάντα είστε στις σκέψεις μου....μην λυγίσετε δεν μας πρέπει!!!!

Αφιερωμένο σε ολους τους Έλληνες αυτό το τραγουδάκι!!!!

[video=youtube_share;87lkAJMxOA8]

 
Περίοδος διακοπών, και να ένα ακόμα από τα ανεπανάληπτα τραγούδια τους. Οι Κατσιμιχαίοι, την εποχή της εκκίνησης του κοσμοπολίτικου τουριστικού διχασμού, παίρνουν σαφή θέση :


Ειδικά ο στίχος "το άγριο φως λατρεύεις σε δωμάτια λευκά", δίνει σε λίγες λέξεις όλη την ομορφιά του νησιού αυτού.
 
Διαβαζω οτι επανακυκλοφορει το Ζεστα Ποτα σε νεα εκδοση
 
Χάρης & Πάνος Κατσιμίχας - Αμοργιανό μου πέραμα - Official Video Clip

1994


ενα απο τα αγαπημένα μου τραγούδια!

στιχοι

 


Αμοργιανό είναι το νερό



Αμοργιανή κι η βρύση



Αμοργιανή είν’ κι η κοπελιά



που πάει να γεμίσει


 


Αμοργιανό μου πέρασμα



να `χεις καλό ξημέρωμα


 


Αμοργιανό μου πέρασμα



και πώς θα σε περάσω



και πού θε να `βρω τον καιρό



στη Γιάλη για ν’ αράξω


 


Ορτσάριζε ορτσάριζε



στον κάβο καβατζάριζε


 


Να `μουν στη Γιάλη μια βραδιά



στη Χώρα μιαν αυγίτσα



να `μουν και στα Κατάπολα



όπου `χει όμορφα κορίτσια


 


Γιαλίτισσα Γιαλίτισσα



στην πόρτα σου ξενύχτησα
 
Η μεγαλύτερη ίσως επιτυχία των Κατσιμιχέων δεν θα μπορούσε να είναι άλλη από τα "Ζεστά Ποτά" με ενορχηστρωτή τον Γιάννη Σπάθα και παραγωγό τον Μανώλη Ρασούλη.

R-2322036-1562481945-6477.jpeg.jpg
 
  • Like
Reactions: PT8
Αρα το τραγουδι επρεπε να λεγοταν Λιλα Λιλακι η Σονια Σονακι οπως ηταν το ονομα της ηρωιδας της Απεναντι Οχθης.
 
Αρα το τραγουδι επρεπε να λεγοταν Λιλα Λιλακι η Σονια Σονακι οπως ηταν το ονομα της ηρωιδας της Απεναντι Οχθης.
Bambi δεν ξέρω ότι υπήρξε τέτοια σειρά αλλά εύλογη η απορία σου,νόμιζα ότι την ηρωίδα της σειράς την έλεγαν όντως Ρίτα. Γιατί της άλλαξαν όνομα;
 
Πάντως ,Τσακίρογλου και Καφαντάρη είχαν κάνει νομίζω το παράνομο ζευγάρι και σε ένα επεισόδιο του " Eσυ αποφασίζεις". Έμπνευση άραγε, από εκείνη την σειρά...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απλα χρησιμοποιοντας "κολπα ζορικα που κανουν στην Ινδια" μας μαγεψαν με τα τραγουδια τους!
 
Πίσω
Μπλουζα