Χάϊντι (Heidi, Girl of the Alps)

billy

Retromaniax Co-Founder
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.232
Αντιδράσεις
245
Χάϊντι (??, 1974, Ιαπωνικής παραγωγής, 52 επεισόδια), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Τρίτη 15/9/1981



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Χάϊντι

Μαζί με την Μάγια η Μέλισσα, οι δύο πιο δημοφιλείς παιδικές σειρές της ΕΡΤ, σε συνεργασία με την γερμανική τηλεόραση.

Το τραγούδι των τίτλων της Χάιντι στα γερμανικά, αλλά ήταν υπέροχο !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χάϊντι

Χαιιιιντι Χαααιιιιντι βαινε γκεμπελ του τζσου τσου χαουζ...αλαλα ιιι ιιι αλαλα ιι ιι(Αποσπασμα απο το Γερμανικο τραγουδι χε χε) :D

Ακομη μια σειρα αγνη ατοφια με ηρωες την σκανταλιαρα Χαιντι και τον καημενο Πητερ που ηταν αναγκασμενος να τρεχει απο πισω της μηπως και παθει κατι...Αλπεις χιονια φυση!!Με αυτα μεγαλωσαμε και αυτα πρεπει να δειχνουμε και στα παιδια μας............
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...μου έκανε εντύπωση που πριν λίγο καιρό πέτυχα τυχαία κάποιο κανάλι να δείχνει Χάιντι.

Ανεβάζοντας λοιπόν το volume για να ξαναακούσω το εισαγωγικό τραγουδάκι (το οποίο πολύ μου άρεσε τότε παλιά), διαπιστώνω ότι το είχαν αλλάξει με μία... "ξεψυχισμένη" ελληνική version - αλλά όμως είχαν αφήσει ατόφιο το yodeling !! (εμ βέβαια, κάτι τέτοια τους δυσκολεύουν κομματάκι τους έλληνες αοιδούς "καλλιτέχνες" :D ).
 
Ναι ετσι ειναι το παρατηρησα και εγω!!!

Συμβαινουν και χειροτερα ομως!Στην ρουμανικη τηλεοραση ολες τις φωνες

τον χαρακτηρων τις κανει μονο μια αντρικη φωνη χα χα καταλαβαινεις τι γινεται!!!!Και το αστειοτερο.....Ολες οι ταινιες εχουν την ιδια φωνη!
 
Η σειρά είναι παμπάλαια ιαπωνική παραγωγή 1974 για την γερμανική τηλεόραση. Υπεύθυνος για την σειρά ο HAYAO MIYAZAKI (princess mononoke, howls moving castle)

πόλύ ωραία σειρά που παιζότανε αρχές 80 απο΄ερτ
 
Ναι, πολυ καλη σειρα, τα ειχα δει ολα τα επεισοδια. Αν και καποιοι ισως πουν οτι ηταν...κοριτσιστικο εμενα μου αρεσε, αλλωστε ειμασταν μονο 10 χρονων.

Πολυ συγκινηση οταν επεστρεψε στο στριμμενο παππου της μετα απο τα πετρινα χρονια στη πολη...

Θυμαμαι οτι η μεταγλωτιση ηταν μαπα...Συνηθως η Χαιντι ειχε ανοικτο ακινητο το στομα της, ενω η speaker ελεγε..ελεγε..ελεγε

Παιζοταν ταυτοχρονα με το Βασιλια Αρθουρο, το αλλο μεγαλο χιτ της εποχης(περ.1981)
 
giorgos είπε:
Ναι, πολυ καλη σειρα, τα ειχα δει ολα τα επεισοδια. Αν και καποιοι ισως πουν οτι ηταν...κοριτσιστικο εμενα μου αρεσε, αλλωστε ειμασταν μονο 10 χρονων.Πολυ συγκινηση οταν επεστρεψε στο στριμμενο παππου της μετα απο τα πετρινα χρονια στη πολη...

Θυμαμαι οτι η μεταγλωτιση ηταν μαπα...Συνηθως η Χαιντι ειχε ανοικτο ακινητο το στομα της, ενω η speaker ελεγε..ελεγε..ελεγε

Παιζοταν ταυτοχρονα με το Βασιλια Αρθουρο, το αλλο μεγαλο χιτ της εποχης(περ.1981)

η speaker καλά έκανε και έλεγε!

ο cartoon-oγραφος βαριόταν να δουλέψει!
 
xaxaxaxaxaxaxa!

Παντως πλακα ειχε και η hardcore εκδοση της Xαιντι :D
 
αληθεύει ότι έχει κτηνοβασίες?

:animeek:
 
δεν το θυμαμαι αυτο...

Παντως ο παππους,αντιθετως με τη σειρα,ειναι πολυ δραστηριος :D
 
Παίδες μη λιθοβολάτε το Limited Animation (ακίνητο κεφάλι στόμα που κινείται)

το εφήρμοσαν για 1η φορά οι Αμερικλάνοι (κυρίως η Hanna Barbera) για τηλεοπτικές (και μόνο) σειρές. Οι Ιάπωνες το Κάρα εκμεταλέυτηκαν (μόνο που στις περισσότερες των περιπτώσεων τα σχέδια είναι λεπτομερέστατα κυρίως αν πρόκειται για ταινία του σινεμά). Σας μιλώ καθότι ειδήμων στο χώρο των κόμικς και του κινουμένου
 
Μήπως έχει κανείς φώτο του παππού της Χάιντι; Φοβερός χαρακτήρας.
 
γι αυτό και είναι όλοι (μέχρι και οι κατσίκες) στην τρελή χαρά!!
 
Βρήκα! Παρακαλώ υποδεχτείτε το νέο μου avatar!
 
εισαι πραγματι ο παππους της χαιντι?:biglaugh:
 
Δεν ξερω τι λετε εσεις.Εγω παντως ειμαι αυτος που βλεπετε στη φωτογραφια.:loco:

Γιατρε μου τι χρωμα χαπια ειπες να παρω τα κοκκινα ή τα πρασινα και ποσα τη φορα?
 
Αν δεν κανω λαθος Shadowdancer2501 επαιζες και σε μια γνωστη ταινια........αχχχχχχ..πως την λενε...........τι σου ειναι το μυαλο.Τελος παντων οταν την θυμηθω θα σου πω.:biglaugh:
 
Παίδες, η Χάιντι ξαναπαίζεται από το Star και κυκλοφορεί σε DVD, καθώς και σε περιοδικό (με DVD) από τη modern times! Τα παίρνω για την κόρη μου!
 
Φαντάζομαι δεν είναι η ίδια μεταγλώττιση...Σ'ευχαριστούμε Candy4ever για την πληροφορία! :)
 
Πίσω
Μπλουζα