Χάϊντι (Heidi, Girl of the Alps)

Στο παιδικο άλλη ηταν η χαιντι του 76' άλλη αυτή που εδειχνε το αλτερ πριν 5-6 χρονια;

α, καταλαβα ηταν σειρα με κανονικούς ηθοποιούς, μονο που δεν την ειδα :(
 
Δεν καταλαβα ποτε γιατι δεν ''πήγε'' και παρακάτω η ζωή της χαιντι, έστω μέχρι το κολλέγιο και εμεινε μόνο στην παιδικη ηλικια στο ανιμε! ολες τις άλλες ηρωιδες τις είδαμε και στην εφηβεία την χαιντι όχι
 
Τι να πρωτοκάνει η δόλια σε 5-6 επεισόδια;

Αλήθεια τόσα λίγα ήταν; Γιατί εγώ θυμάμαι ότι έβλεπα χάϊντι αβέρτα;
 
Το ανιμε ειχε 52 επεισόδια , για σειρα μαλλον θα λες με 5-6 επεισόδια. Αλλά και στις σειρές και στις ταινίες και στο ανιμέ, ποτέ δεν βλέπουμε την χαιντι έφηβη ή νέα γυναίκα καθώς στα βιβλία η ζωή της εξελίσσεται! ειδικα για το ανιμε είναι πιο περίεργο γιατι απευθύνονται σε έφηβα παιδιά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχεις δίκιο Αριάδνη, τελικά το κινούμενο σχέδιο εννοούσα.
 
σε λιγες μερες θα το μεταδωσει η ερτ σε 3d μορφη

φοβαμαι οτι ολα τα καρτουν πλεον θα μεταδιδονται σε αυτη την μορφη οποτε ας ξεχασουμε τα παλια

δεν ξερω αν καποιος απο τα μελη εχει να προσθεσει κατι.

επισης δεν εχει διευκρινιστει τι εχει διασωσει η ερτ στα παλια καρτουν
 
3D εννοεις με μοντερνα γραφικα και σχεδια απο computer ε,απο μια αποψη καλο ειναι να γνωρισει την ιστορια και η νεα γενια με ελκυστικο για αυτους τροπο,εμεις την χαρηκαμε τοτε οπως την χαρηκαμε.


Κατι παρομοιο θα λεγανε και οι παλιοτεροι στα 80ς απο εμας που την ειχανε διαβασει σε βιβλιο "Κοιτα να δεις κανανε την Χαϊντι κινουμενα σχεδια".
 
hlias74 είπε:
σε λιγες μερες θα το μεταδωσει η ερτ σε 3d μορφηφοβαμαι οτι ολα τα καρτουν πλεον θα μεταδιδονται σε αυτη την μορφη οποτε ας ξεχασουμε τα παλια

δεν ξερω αν καποιος απο τα μελη εχει να προσθεσει κατι.

επισης δεν εχει διευκρινιστει τι εχει διασωσει η ερτ στα παλια καρτουν
Ελπίζω να μην το κάνουν. Το 3D δεν ταιριάζει παντού. Νομίζουν ότι θα το χρησιμοποιήσουν και τα πάντα θα γίνουν καλύτερα! Μόνο τα χαλάνε έτσι.

 


Μάλλον ήμουν από τους λίγους που πρώτα διάβασαν το βιβλίο της Χάιντι και μετά είδαν το παιδικό. Μου το είχαν κάνει δώρο όταν ήμουν 9 χρονών μαζί με τον Μυστικό Κήπο και τα ταξίδια του Γκούλιβερ. Το βιβλιο (ήταν η κανονική εκδοχή του, όχι απλοποιημένη) με είχε ξετρελάνει. Ήθελα κι εγώ πάρα πολύ να είχα μία ζωή σαν της Χάιντι στα βουνά (απ' όσο θυμάμαι τον εαυτό μου θα ήθελα να μένω ψηλά στο βουνό σ' ένα απομονωμένο κάστρο-κατά προτίμιση στοιχειωμένο) και να έχω άλογα και γάτες, ενώ τον χειμώνα θα είχε πάντα πολύ χιόνι.



Το παιδικό πρέπει να το είδα για πρώτη φορά το καλοκαίρι του ίδιου έτους, μου άρεσε πολύ, αν και σε μερικά σημεία διαφορετικό απ' το βιβλίο. Πχ. η Κλάρα παρουσιάζεται ροδαλή και παχουλή, ενώ στο βιβλίο είναι λιπόσαρκη, με χλωμό δέρμα και ρουφιγμένα μάγουλα. Η σκηνή που ο Πέτερ πετάει το καροτσάκι της Κλάρας στον γκρεμό από ζήλια λείπει στο παιδικό, όπου αυτή η απώλεια παρουσιάζεται σαν ατύχημα γιατί το είχαν ξεχάσει, φύσιξε αέρας και κύλησε. Και φυσικά μετά λείπει η σκηνή που ο Πέτερ τρέχει μακριά και προσπαθεί να κρυφτεί από τον κύριο Ζέσεμαν γιατί νομίζει ότι ήρθε να τον συλλάβει.



Η πιό lol αστοχία που ανακάλυψα μόλις πριν από τρία χρόνια που το ξαναείδα ήταν οι γλώσσες. Ενώ είχαν προσέξει τόσο πολύ να το κάνουν να μοιάζει γερμανικό, με τους τίτλους των επεισοδίων, με τον ρυθμό της μουσικής, όλα τα τραγουδάκια που ακούγονται μέσα στα επεισόδια είναι στα Ιαπωνικά!
 
το δειχνει το smile ολες τις ημερες στις 15:30
 
  • Like
Reactions: PT8
Πίσω
Μπλουζα