• Αγαπητά μέλη: Για λόγους ασφαλείας, τα παλιά σας user passwords έχουν καταργηθεί. Πατήστε εδώ για password reset ώστε να ορίσετε νέο συνθηματικό. Μη ξεχάσετε να ελέγξετε τον spam folder σας για το email που θα παραλάβετε. Aν πιστεύετε ότι έχετε εγγραφεί με email address που έχει καταργηθεί, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο info@retromaniax.gr για να αποκαταστήσουμε το πρόβλημα.

Χαλάκια απο κουρελια

Λορένα

RetroNuts!
Αντιδράσεις
117
Με τα αυτοσχεδια καναπεδομαξιλαρακια, θυμηθηκα τα αυτοσχεδια χειροποιητα χαλακια κουρελουδες.

Υλικα : διαφορα παλια υφασματα που τα εκοβες σε λωριδες και τα εδενες κομπο μεταξυ τους. Το καλυτερο ηταν να υπηρχαν διαφορετικα χρωματα για να δινει ενα πολυχρωμο αποτελεσμα

Υπηρχαν δυο τρεις τροποι για να φτιαξει κανεις τετοια χαλακια.

Ο πρωτος (και ο πανευκολος) ηταν να κανεις αρχικα τις λωριδες μια χοντρη πλεξιδα, και στην συνεχεια με μια χοντρη βελονα και κλωστη να ενωσεις κυκλικα την πλεξιδα και να την ραψει.

Το αποτελεσμα ηταν ενα στρογγυλο χαλι.

Ο δευτερος τροπος ηταν να πλεξεις με βελονες τις λωριδες

και ο τριτος στον παραδοσιακο αργαλειο

Φωτογραφιες δεν εχω, οποιος εχει τετοια χαλια, ας ανεβασει :)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Αντιδράσεις
1.269
Τοσο γνωστα και οικεια αυτα τα χαλια και τοσο δυσκολο να βρεις φωτο...

saboter

RetroActive
Αντιδράσεις
40
Επειδή τα σχολεία μας είναι και πολύ ρετρό, ορίστε μια προσέγγιση της κουρελούς που περιγράφετε, μέσα από εργασία στο νηπιαγωγείο εν έτη 2011.

Κάποια γριά συγγένισσά μου, η μπαμπω-Κατερίνω, συνήθιζε κι έφτιαχνε ποδόμακτρα από σακούλες του μπακάλη. Το νάυλον τότε ήταν πολύ γερό και το αποτέλεσμα πολύχρωμο, αδιάβροχο και ανθεκτικό.

κουρελού 001.jpg

D@redevil

Retired Admin
Αντιδράσεις
235
Λορένα είπε:
[...]Ο πρωτος (και ο πανευκολος) ηταν να κανεις αρχικα τις λωριδες μια χοντρη πλεξιδα, και στην συνεχεια με μια χοντρη βελονα και κλωστη να ενωσεις κυκλικα την πλεξιδα και να την ραψει.Το αποτελεσμα ηταν ενα στρογγυλο χαλι.[...]
...το οποίο, σας πληροφορώ, ότι ήταν τέλειο για surf πάνω στα μάρμαρα! :D

Στο παλιό μας το σπίτι, είχαμε έναν διάδρομο αρκετά μεγάλο, οπότε συνήθιζα να βάζω ένα τέτοιο χαλάκι στη μέση του διαδρόμου, να παίρνω φόρα και να προσγειώνομαι στο χαλάκι που προχωρούσε με την ολίσθηση (συνήθως σαβουρδιζόμουν, αλλά τέλος πάντων! :D )

Χάρη σε αυτά τα χαλάκια, αριθμώ αρκετά ράμματα! :D

katerinak

Expert
Αντιδράσεις
1.570
κουρελουδες νομιζω οτι εχει η γιαγια μου στο χωριο κι αν δεν κανω λαθος ειναι πλεγμενες στον αργαλειο.Μπορει να τις εχουμε ακομα και στο σπιτι,δε θυμαμαι..

Συμφωνω με τη D@redevil : αρκετα ολισθηρες αυτες οι κουρελουδες ειδικα σε πατωμα με μωσαϊκο

saboter: Αυτες που ειναι φτιαγμενες απο νάυλον τις εχω δει στρωμενες στις εξωπορτες,καταλληλες και για βροχη

cloud

RetroAdept
Αντιδράσεις
48
Έχω μερικές... Και πιο παλιά είχα ακόμα περισσότερες, όμως η μητέρα μου τις είχε για "τις βρόμικες δουλειές", και τώρα μου έχουν μείνει ελάχιστες..

darkhado

RetroN00b
Αντιδράσεις
155
Στη Λέσβο το λέμε χράμι.Η γιαγιά μου είχε πολλά χράμια.Ένα απο αυτά το σφήνωνε στο κάτω μέρος της πόρτας για να μην έμπαινε το κρύο.

BETTY BOOP

Aliens Implanted me all Human History
Αντιδράσεις
1.181
Βεβαίως θυμαμαι χαλακια απο κουρελια, σε σπίτια σε χωριά...

Τα χαλακια αυτα εμπαιναν κατω από πόρτες για να εμποδίζει το κρυο να μπαινει στο σπιτι...

Μπλουζα