Χαλάκια απο κουρελια

Λορένα

RetroNuts!
Joined
21 Απρ 2008
Μηνύματα
1.607
Αντιδράσεις
280
Με τα αυτοσχεδια καναπεδομαξιλαρακια, θυμηθηκα τα αυτοσχεδια χειροποιητα χαλακια κουρελουδες.

Υλικα : διαφορα παλια υφασματα που τα εκοβες σε λωριδες και τα εδενες κομπο μεταξυ τους. Το καλυτερο ηταν να υπηρχαν διαφορετικα χρωματα για να δινει ενα πολυχρωμο αποτελεσμα

Υπηρχαν δυο τρεις τροποι για να φτιαξει κανεις τετοια χαλακια.

Ο πρωτος (και ο πανευκολος) ηταν να κανεις αρχικα τις λωριδες μια χοντρη πλεξιδα, και στην συνεχεια με μια χοντρη βελονα και κλωστη να ενωσεις κυκλικα την πλεξιδα και να την ραψει.

Το αποτελεσμα ηταν ενα στρογγυλο χαλι.

Ο δευτερος τροπος ηταν να πλεξεις με βελονες τις λωριδες

και ο τριτος στον παραδοσιακο αργαλειο

Φωτογραφιες δεν εχω, οποιος εχει τετοια χαλια, ας ανεβασει :)
 
Τοσο γνωστα και οικεια αυτα τα χαλια και τοσο δυσκολο να βρεις φωτο...
 
Επειδή τα σχολεία μας είναι και πολύ ρετρό, ορίστε μια προσέγγιση της κουρελούς που περιγράφετε, μέσα από εργασία στο νηπιαγωγείο εν έτη 2011.

Κάποια γριά συγγένισσά μου, η μπαμπω-Κατερίνω, συνήθιζε κι έφτιαχνε ποδόμακτρα από σακούλες του μπακάλη. Το νάυλον τότε ήταν πολύ γερό και το αποτέλεσμα πολύχρωμο, αδιάβροχο και ανθεκτικό.

attachment.php





κουρελού 001.jpg
 
Λορένα είπε:
[...]Ο πρωτος (και ο πανευκολος) ηταν να κανεις αρχικα τις λωριδες μια χοντρη πλεξιδα, και στην συνεχεια με μια χοντρη βελονα και κλωστη να ενωσεις κυκλικα την πλεξιδα και να την ραψει.Το αποτελεσμα ηταν ενα στρογγυλο χαλι.[...]
...το οποίο, σας πληροφορώ, ότι ήταν τέλειο για surf πάνω στα μάρμαρα! :D

Στο παλιό μας το σπίτι, είχαμε έναν διάδρομο αρκετά μεγάλο, οπότε συνήθιζα να βάζω ένα τέτοιο χαλάκι στη μέση του διαδρόμου, να παίρνω φόρα και να προσγειώνομαι στο χαλάκι που προχωρούσε με την ολίσθηση (συνήθως σαβουρδιζόμουν, αλλά τέλος πάντων! :D )

Χάρη σε αυτά τα χαλάκια, αριθμώ αρκετά ράμματα! :D
 
κουρελουδες νομιζω οτι εχει η γιαγια μου στο χωριο κι αν δεν κανω λαθος ειναι πλεγμενες στον αργαλειο.Μπορει να τις εχουμε ακομα και στο σπιτι,δε θυμαμαι..

Συμφωνω με τη D@redevil : αρκετα ολισθηρες αυτες οι κουρελουδες ειδικα σε πατωμα με μωσαϊκο

saboter: Αυτες που ειναι φτιαγμενες απο νάυλον τις εχω δει στρωμενες στις εξωπορτες,καταλληλες και για βροχη
 
Έχω μερικές... Και πιο παλιά είχα ακόμα περισσότερες, όμως η μητέρα μου τις είχε για "τις βρόμικες δουλειές", και τώρα μου έχουν μείνει ελάχιστες..
 
Στη Λέσβο το λέμε χράμι.Η γιαγιά μου είχε πολλά χράμια.Ένα απο αυτά το σφήνωνε στο κάτω μέρος της πόρτας για να μην έμπαινε το κρύο.
 
Βεβαίως θυμαμαι χαλακια απο κουρελια, σε σπίτια σε χωριά...

Τα χαλακια αυτα εμπαιναν κατω από πόρτες για να εμποδίζει το κρυο να μπαινει στο σπιτι...
 
Οι ''κουρελουδες" φτιαχνοντανα ρχικα στον αργαλειο (εκανε η γιαγια μου), εβγαιναν παραλληλογραμμα αλλα και μετα ειχα πετυχει και στρογγυλες με μια τρυπα στην μεση (το γιατι δεν το καταλαβα ποτε).

large_20180425092744_kourelou_polychromi_50x80ek.jpeg


Συχνα στα χωρια τις ελεγαν και ''τσολι'' τις μικρες στο μεγεθος.
 
Πίσω
Μπλουζα