Χαμός στα θρανία (Πάνος Σουπιάδης)

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
Χαμός στα θρανία (1988)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Χαμός_στα_θρανία

Χαμός στα θρανία (Πάνος Σουπιάδης)

Το εξώφυλλο της ταινίας, υπόσχεται πολλά :

• Ανώνυμες σταρλετίτσες με μαγιώ,

• Πάνο Σουπιάδη με μπλε ποδιά.

Δυστυχώς όμως, τίποτα από τα δύο, δεν υπάρχει στην ταινία !

Ά, ρε αθάνατο 80ʼs ελληνικό exploitation !

attachment.php


Επίσης, δεν είναι «ταινία με σχολεία», αλλά «ταινία που έχει και σχολεία».

Εν πάσει περιπτώσει, οι φανατικοί λάτρεις του Πάνου Σουπιάδη, δε θα απογοητευτούν.

Το σενάριο θέλει τον –υιό εφοπλιστού- Σουπιάδη, να καταναλώνει ασύδοτα την πατρική περιουσία, υπό τη συντροφιά διαφόρων νυμφιδίων.

Όταν ο μπαμπάς-εφοπλιστής εγκαταλείπει τον μάταιο τούτο κόσμο, αφήνει διαθήκη: «Ο γιός μου θα κληρονομήσει τα πλούτη μου, μόνο αν περάσει στο Πανεπιστήμιο. Αλλιώς, θα τα πάρει η εκκλησία».

Άμεσα, ο Σουπιάδης, παρατάει τις ντισκοτέκ και στρώνεται στο φροντιστήριο.

Παράλληλα, ο θείος του (και προσωρινός διαχειριστής της πατρική περιουσίας), προσπαθεί να σαμποτάρει τη μελέτη του, ώστε να του φάει τα χρήματα, συνασπιζόμενος με τρεις παπάδες (τους οποίους βλέπουμε να κιναιδίζουν αδιακρίτως, καθώς καταστρώνουν τα δολοπλόκα σχέδιά τους).

Κρυφή σύμμαχος του εσχάτως-φιλομαθούς νέου, αποδεικνύεται η σέξυ-καμαριέρα (Στέλλα Κωνσταντινίδου) που κρυφακούει την ανίερη συμμαχία θείου-ιερατείου, και τον προειδοποιεί αναλόγως.

Χαρακτηριστικές σκηνές :

Οι «τοπικές γόησσες» (με τα «μίνια» τους, ασορτί με βαπτιστικό σταυρό) προσπαθούν να κερδίσουν τον φραγκάτο γκόμενο,

με ατάκες του στυλ «Δικέ μου, μόλις σε είδα μου άναψαν τα λαμπάκια και την είδα στο πολύ έτσι, να πούμε».

attachment.php


Ο Γιώργος Λουκάκης, στο ρόλο του «θείου Κέρβερου» !

attachment.php


Οι δολοπλόκοι κίναιδοι ιερείς.

Εις εξ αυτών είναι … νάνος ! (απίστευτο σουρεαλιστικό εύρημα, του σκηνοθέτη).

Οι άλλοι δύο, τον μεταφέρουν «σηκωτό» (κυριολεκτικά).

attachment.php


Ενδεικτική ατάκα:

Σουπιάδης: Οι παπάδες θα μου φάνε τα καράβια!


Συμμαθητής: Και τι είναι ρε συ, οι παπάδες; Το Τρίγωνο των Βερμούδων;

attachment.php


Ο Βασίλης Ζωνόρος, σε μια υπερ-σπάνια μη-γκέυ εμφάνιση.

Στη φωτό, τον βλέπουμε –τυφλωμένο από ερωτικό πάθος- να προσπαθεί να χώσει τη μύτη του, στο μάτι της φιλενάδας του.

attachment.php


Ποιος μάγκας, θα μου θυμίσει πώς λέγεται το συγκεκριμένο «τσακάλι», που έχει παίξει σε αμέτρητες βιντεοταινίες ;

attachment.php


Και ένα «κρυφό μήνυμα», για τους μελλοντικούς χρήστες laptop.

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
με ατάκες του στυλ «Δικέ μου, μόλις σε είδα μου άναψαν τα λαμπάκια και την είδα στο πολύ έτσι, να πούμε».

Αναρωτιέμαι, γιατί έπαιζαν τόσο συχνά αυτές οι ατάκες, στις ελληνικές βιντεοταινίες. Αποτυχημένος τρόπος από ηλικιωμένους σεναριογράφους να μιμηθούν νεανικούς διαλόγους; ή πραγματικά έλεγαν τέτοια τα τότε καμάκια; Και αν ναι, υπήρχε περίπτωση να πέσει γκόμενα με τέτοια ατάκα; :xm:
 
Δυνατη παρουσιαση. Hidden gem?

Δεν το εχω δει και το σεναριο φαινεται ιδιαιτερα ιντριγκατο. Η παρουσια του Σουπιαδη το καθιστα must-see.

Κοιτα που με εβαλες να ψαχνω Σαββατιατικα (η συζυγος νομιζει ακομα, οτι το βραδυ θα δουμε το Bel Ami χαχαχαχαχαχα)
 
Wally είπε:
Κοιτα που με εβαλες να ψαχνω Σαββατιατικα
Τουλάχιστον δε θα χρειαστεί να ψάξεις σε "άγνωστα μέρη".

Εσύ έχεις "μανία με το τρας", οπότε μάλλον εύκολα θα το βρεις ... ;)
 
:clap: Συγχαρητήρια, εμφάνισες κρυμμένο υλικό!!!! :clap:

Υπάρχει η βιντεοκασσέτα της ταινίας, υπογεγραμμένη από τον πρωταγωνιστή, στο Έβερεστ, σε υψόμετρο 4.850Km, στο καταφύγιο ABC Natal.

Μπορείς να πας και να την κατεβάσεις... :D
 
exetlaios είπε:
Τουλάχιστον δε θα χρειαστεί να ψάξεις σε "άγνωστα μέρη".Εσύ έχεις "μανία με το τρας", οπότε μάλλον εύκολα θα το βρεις ... ;)
Η ταινια υπαρχει ολοκληρη στο you tube την ειδα προσφατα !
 
Respect:bow: :bow: για το μοναδικο review!!!Tην εχω δει κι εγω και μιλαμε για κλασσικο Σουπιαδη φυσικα.Απορω με τον τροπο που επαιζε με τις παλαμες του και εκανε τις χειρονομιες πως δεν επαθε καμια ζημια!Ασε που οι διαλογοι του ειναι τοσο φαφλαταδικοι που μονοι τους θα επιαναν καμια εγκυκλοπαιδια στο σεναριο!Και ο Θανασης Παναγοπουλος μοναδικος οπως παντα.Τον ειχα δει μικρος σε παιδικη παρασταση και ειχα μεινει κοκκαλο!Αυτο το κοφτερο βλεμμα του ηταν ετοιμο παντα να ανοιξει κονσερβα!
 
τελειος.. επιτέλους κατι για τον Πάνο Σουπιάδη που για εμενα ειναι τρελο ταλέντο.. τον εχω φιλο στο fb αλλα δεν μπενει ποτε, δεν γίνετε να τον βρούμε για μια συνέντευξη;;;
 
Amigos είπε:
τελειος.. επιτέλους κατι για τον Πάνο Σουπιάδη που για εμενα ειναι τρελο ταλέντο.. τον εχω φιλο στο fb αλλα δεν μπενει ποτε, δεν γίνετε να τον βρούμε για μια συνέντευξη;;;
Σε συνεννόηση με τους αντμίνς, έχω επικοινωνήσει προσωπικά με τον ίδιο, αλλά και με το γιο του, που είναι μέλος στο φόρουμ μας! :)

Δυστυχώς, δεν έχω πάρει κάποια απάντηση, οπότε μάλλον δε θα έχουμε τη συνέντευξη που έχουμε ζητήσει!....

Θα κάνω μια προσπάθεια ξανά, αλλά λίγο αργότερα.
 
exetlaios είπε:
αχαχαχα.. ναι ρε παιδια αντε μπραβο.. μιλαμε για εμενα πιστευω οτι ηταν για πολυ μεγαλα πραγματα στη κωμωδία επανω αν και σε δραμα μπορω να των φανταστώ και να ειναι φανταστικός.. γιατι οπως κιόλας λενε η κωμικοί μπορουν να γίνουν κορυφαίοι τραγικη
 
RIO είπε:
Αναρωτιέμαι, γιατί έπαιζαν τόσο συχνά αυτές οι ατάκες, στις ελληνικές βιντεοταινίες. Αποτυχημένος τρόπος από ηλικιωμένους σεναριογράφους να μιμηθούν νεανικούς διαλόγους; ή πραγματικά έλεγαν τέτοια τα τότε καμάκια; Και αν ναι, υπήρχε περίπτωση να πέσει γκόμενα με τέτοια ατάκα; :xm:
το άλλο το θυμάσαι ; "δικέ μου,μη μου τη βγαίνεις με κόκκινο" ! χα χα !
 
...εντάξει, πρόκειται για υπερπαραγωγή...στο εξώφυλλο της βιντεοκασέτας (πρώτο μήνυμα) ωραία τα nike παπούτσια του πρωταγωνιστή...

:flower:
 
για το φιλο που λεει οτι δεν μπαινει ο σουπι στο fb ...αφου τον εχω φιλο κ ειναι καθε μερα μεσα κανει δεκα αναρτησεις τη μερα....κανει καριερα στο fb οπως παρα πολοι αλοι............
 
Πίσω
Μπλουζα