Χαστούκια

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.433
Αντιδράσεις
27.832
Οι αρχαιοι μας προγονοι ελεγαν οτι οπου δεν πιπτει λογος, πιπτει ραβδος. Αν ειχαν δικιο ή αδικο, ειναι αλλο ζητημα βεβαια.

Αυτο το ρητο εφαρμοστηκε σε πολλες ελληνικες ταινιες και νομιζω πως θα ηταν ωραιο να θυμομασταν μερικες.....

1. Σε ποια ταινια η Νιτσα Μαρουδα τρωει χαστουκια απο το Λαυρεντη Διανελλο; Για ποιο λογο;


2. Τι πειραζει περισσοτερο την Παστα Φλωρα στο χαστουκι που της δινει ο Διονυσης Παπαγιαννοπουλος στο Μια τρελη - τρελη οικογενεια;



3. Γιατι ο Ορεστης Μακρης δινει ετεροχρονισμενο χαστουκι στην Κατερινα Γωγου, στην ταινια Το ξυλο βγηκε απ' τον Παραδεισο;



4. Σε ποια ταινια η Μπεμπη Κουλα χαστουκιζει το Νικο Ριζο;



5. Τι κολπακι κανει ο Κωστας Κακκαβας στη Τζενη Καρεζη για να της ξεπληρωσει το χαστουκι που του δινει στο Τρελοκοριτσο;



6. Σε ποια κωμωδια εχουμε χαστουκι εξι σε ενα;



7. Σε ποια ταινια ο Χρηστος Τσαγανεας χαστουκιζεται απο δυο γυναικες μεσα σε διαστημα λιγων ωρων επειδη τους εκανε ανηθικες προτασεις;



8. Υπαρχει μια ταινια οπου η Αλικη λιγο πριν το φιναλε, προτρεπει τον αγαπημενο της να τη χαστουκισει, αλλα εκεινος τη φιλαει.



Ποια ειναι;



9. Σε ποια ταινια ο πρωταγωνιστης κανει ενα σωρο θυσιες για να κερδισει τη γυναικα που αγαπα, αλλα στο τελος αυτη του δινεται μονο οταν τη χαστουκιζει;



10. Σε ποια ταινια η Τζενη Καρεζη δινει χαστουκι σ' αυτον που θελει να παντρευτει κι αμεσως εκεινος διαπιστωνει το μεγεθος του ερωτα της;


 


Οι αλλες δυο ερωτησεις που ακολουθουν, δεν ειναι γνωσεων αλλα κρισεως. Γι΄αυτο θα ηθελα να απαντατε σε αυτες ακομα κι οταν δοθουν οι 10 απαντησεις του Κουιζ.

 


11. Ποιο χαστουκι εχετε ευχαριστηθει περισσοτερο ως τωρα; Σε ποια ταινια ειπατε "Να αγιασει το χερι σου" οταν χαστουκιστηκε καποιο αντιπαθητικο προσωπο;


12. Ποιο ειναι το πιο επικο και ωραιο χαστουκι που ειδατε ποτε σε ελληνικη ταινια;


 


Απαντω στις δυο τελευταιες:

11. Αυτο που δινει ο Κουρκουλος στη Λιλη Παπαγιαννη μεσα στο κοσμικο κεντρο οπου διακεδαζει με την Αλικη, στο Ταξιδι.

Λυπαμαι μοναχα που της δινει μονο ενα!

12. Επικοτερο ολων το χαστουκι που τρωει η Ηρω Μαρα (Μπαρμπαρα Μπουσε) απο τον αντρα της, στο Αγκιστρι.

Η γυναικα τρωει ξυλο και αντι να βαλει τα κλαματα, που λεει ο λογος, φερνει στο νου της τις πιο καυτες ερωτικες στιγμες που εζησε με τον εραστη της! Απαραμιλλη η σκηνοθεσια του Ερρικου Ανδρεου!
 
στην 9 μηπως ειναι η ταινια "πολυ αργα για δακρυα" με το Γιωργο Φουντα και τη Μαιρη Χρονοπουλου;

Στην 8. ειμαι αναμεσα στις ταινιες "η αρχοντισσα και ο αλητης" και "η κορη μου η σοσιαλιστρια"
 
Οχι katerinak. Δεν ειναι καμια απο τις ταινιες που λες στην 8 και στην 9.
 
στην 8.το πιο λαμπρο αστερι
 
1)επειδη άργησε να επιστρέψει σπίτι. Ο Κατήφορος

3) To καψιμο του κουστουμιου του στο Ξυλο Βγηκε .....

4) ο θησαυρος του μακαριτη (γιατι δεν της δινει χρηματα για τον καλλωπισμο της )

6)upd- Ο παπατρεχας elephanda ελειπε μονο ο τιτλος .....-Ο βεγγος στις αδελφες του γιατι ξεπορτισαν ( νομιζω η Μαρουδα(*) τις τρωει και παλι ...)

7) (Ο κυριος της κυριας ) ???ο τσαγανεας σε μια ταινια που ειναι διευθυντης και ερχεται καποια κυρια για να διοριστει ο συζηγος της και γινεται παρεξηγηση (θα την θυμηθω ....)

10) το κοροιδακι της δεσποινιδος ????

(*)μαζι με τον Τζανετακο παιζει να ειναι απο τα φαβορι ποια/οιος εχει φαει τα περισσοτερα χαστουκια και τις ποιο πολλες σφαλιαρες αντιστοιχα ?????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το (6) είναι ο Παπατρέχας με το Βέγγο? Θυμάμαι ότι σε μια ταινία του έβαζε ένα σωρό γυναίκες στη σειρά και τις χαστούκιζε όλες με μια κίνηση, και λογικά πρέπει να είναι αυτή, αφού είχε 6 αδερφές
 
Η κυρια του κυριου, Nemo. Σωστο το θεωρω φυσικα, οπως ειναι και ολα τα υπολοιπα που απαντησατε.
 
bambinella 100 είπε:
Η κυρια του κυριου, Nemo. Σωστο το θεωρω φυσικα, οπως ειναι και ολα τα υπολοιπα που απαντησατε.
σορρυ στην βιασυνη μου να απαντησω πριν απαντησει κανεις αλλος ...

το 9) χσστουκι Γεωργιτση σε Λασκαρη στις "θαλλασιες τις χαντρες" ?????
 
Οταν στην 9 λεω οτι η γυναικα δινεται στον αντρα που τη χαστουκιζει, εννοω αμεσως, εκεινη τη στιγμη!

Τρωει σφαλιαρα κι αντι να θυμωσει, τον αγκαλιαζει και του λεει "Ειμαι δικη σου" η κατι παρομοιο, τελος παντων.
 
τοτε 9) η Μπεατα Ασημακοπουλου στο χαστουκι του Φωτοπουλου (στο Φτωχαδακια και Λεφταδες)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οχι δεν εννοουσα τη Μπεατα.

Ο πρωταγωνιστης κανει αμετρητες θυσιες, ρεζιλευεται οσο δεν παιρνει αλλο, προσπαθει να φανει ανταξιος της δεσποινιδος που αγαπαει, κι ολα αυτα τα κανει επειδη εκεινη του λεει "Κανε κατι για να γινεις ισος με μενα". Τελικα ενα χαστουκι ηθελε μονο!
 
η 9. ειναι δραματικη ταινια;
 
2. Το ότι φοράει δαχτυλίδι και το χαστούκι της ήρθε λίγο "ενδυναμωμένο":D

8. Θα έλεγα την "κόρη μου τη σοσιαλίστρια" που η Βουγιουκλάκη του λέει "τι μπορείς να κάνεις εσύ καημένη Αγλαϊτσα" και το υψωμένο χέρι του Παπαμιχαήλ καταλήγει σε φιλί. Μόνο που δεν είναι πριν το φινάλε.

9. Καλά κι εγώ τις "θαλασσιές τις χάντρες" θ' απαντούσα όπως ο nemo. Το χαστούκι κατάφερε όσα δεν κατάφερε το ξύρισμα του μουστακιού :) . Εκείνη την στιγμή; Μμμμ, θέλει σκέψη :)
 
παραδινομαι ...ας το βρει καποιος αλλος .....

Νο οffence just kidding- bambinella προσπαθωντας να παρω το αιμα μου πισω) mode on

bambinella 100 είπε:
Ναι, ειμαι απολυταρχικη! :flower:
+ κουιζ για χαστουκια και Bonus


11. Ποιο χαστουκι εχετε ευχαριστηθει περισσοτερο ως τωρα; Σε ποια ταινια ειπατε "Να αγιασει το χερι σου" οταν χαστουκιστηκε καποιο αντιπαθητικο προσωπο;



12. Ποιο ειναι το πιο επικο και ωραιο χαστουκι που ειδατε ποτε σε ελληνικη ταινια;

= Αλιμονο μας αν γινει moderator -

Νο οffence just kidding- bambinella προσπαθωντας να παρω το αιμα μου πισω) mode on
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 9 μήπως είναι ο Γίγας της Κυψέλης, με Ρίζο και Στυλιανοπούλου;
 
η 8.τελικα δεν ειναι ουτε η απαντηση που εδωσα πιο πριν; δηλαδη "το πιο λαμπρο αστερι" ;

μας εχει μπερδεψει γιατι ολο και καποιο χαστουκι επεφτε στις ταινιες με την Αλικη,οχι σε ολες βεβαια
 
Με εκανες και γελασα, Nemo! :D

Οταν το χιουμορ ειναι αξιολογο και καλοπροαιρετο, κανεις δεν προσβαλλεται.

Μπραβο για τη 2, retrofan. Η 8 εχει απαντηθει σωστα απο την Katerinak. Αν θυμοσαστε η Αλικη λεει στο Δημητρη "Ελα δωσμου κι εσυ ενα χαστουκι". Αμεση προτροπη, δηλαδη.

Μπραβο, RIO για την 9. Ο γιγας της Κυψελης, βεβαια. Σας ειχα δωσει τη φραση - κλειδι, λιγο πιο πανω: "Κανε κατι" λεει η Δεσποινα στο Νικο.
 
bambinella 100 είπε:

5. Τι κολπακι κανει ο Κωστας Κακκαβας στη Τζενη Καρεζη για να της ξεπληρωσει το χαστουκι που του δινει στο Τρελοκοριτσο;



νομιζω οτι την επισκεπτεται στη δουλεια της παρεα με την αδελφη του για να ζηλεψει
 
Ακριβως, θλον και τεμνον.

Λιγο πριν το τελος της ταινιας, ο Κακκαβας πηγαινει στο γραφειο οπου εργαζεται η Τζενη και περνωντας απο διπλα της κραταει το μαγουλο του για να της δειξει οτι ακομα θυμαται το χαστουκι που του' δωσε.

Ο Κωστας ομως δεν πηγαινει μονος του εκει. Συνοδευεται απο μια κομψοτατη αιθερια υπαρξη, η οποια κανει ο,τι ειναι δυνατον για να πεισει τη Τζενη πως ειναι στενοτατα συνδεδεμενη με το νεαρο πρωταγωνιστη.

Κι ετσι ειναι, αφου προκειται για την αδελφη του! :)

Απαντηθηκαν λοιπον, και οι δεκα ερωτησεις του κουιζ και απομενουν η 11 και η 12 που οπως ειπα και στην αρχη, ειναι ερωτησεις κρισεως.

Για να ειμαι ειλικρινης, νομιζα μαλιστα οτι εκει θα απαντουσατε πρωτα.

Αντε να σας δω και σ' αυτες! Αν μη τι αλλο, ειναι οι πιο ενδιαφερουσες!
 
Πίσω
Μπλουζα