Χαστούκια

Μου επιτρέπετε να αναφέρω και μια λεπτομέρεια σχετικά για την ερώτηση 6. Στην αρχή της ταινίας Ο ΠΑΠΑΤΡΕΧΑΣ ο Θανάσης Βέγγος χαστουκίζει ταυτόχρονα σε στιλ ντόμινο τις 6 αδερφές του γιατί τσακώνονταν!! Παρακάτω όμως θα δούμε και σφαλιάρα στα 5, μιας και οι αδερφές του δεν απαντούσαν για το που ξεπορτίζει η μια αδερφή τους (Νίτσα Μαρούδα)
 
bambinella 100 είπε:
12. Ποιο ειναι το πιο επικο και ωραιο χαστουκι που ειδατε ποτε σε ελληνικη ταινια;
Νομίζω ήταν αυτό που έφαγε ο Βέγγος από τον Χατζηχρήστο στον Ηλία του 16ου. Απ' ότι είχε ειπωθεί, θα πρέπει να ήταν αληθινό χαστούκι.
 
Dimitrissss είπε:
Νομίζω ήταν αυτό που έφαγε ο Βέγγος από τον Χατζηχρήστο στον Ηλία του 16ου. Απ' ότι είχε ειπωθεί, θα πρέπει να ήταν αληθινό χαστούκι.
Νομίζω πως αυτό είναι όντως το πιο επικό χαστούκι και όντως είναι αληθινό! Ο Χατζηχρήστος υπέρβαλε και έβαλε παραπάνω δύναμη απ' ο,τι απαιτούσε η σκηνή!! Κάτι ανάλογο έκανε κι ο Φιλιππίδης στον Σαλταμπάση, στα γυρίσματα του ριμέικ της ταινίας πολλά χρόνια αργότερα!!
 
Boomer, αυτο δεν το θυμαμαι στον Παπατρεχα! Σοβαρα δηλαδη, προηγειται και πενταπλο χαστουκι;

Δεν ηθελε να κουραζει το χερι του ο ανθρωπος και βρηκε τη λυση! :)

Dimitrissss, συμφωνω. Ενα απο τα πιο επικα χαστουκια αυτο που αναφερεις! (Σκετη γλυκα η ψιψινα στο αβαταρ!!!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απιστευτος ο Θανασης! :D :D

Σε ευχαριστω πολυ, boomer που μου θυμισες αυτη τη σκηνη!
 
12. Θα συμφωνησω κι εγω με τον Dimitrissss και τον boomer : για μενα το πιο επικο χαστουκι στον ελληνικο κινηματογραφο ηταν αυτο στην ταινια "ο Ηλιας του 16ου" ,πρεπει να του ηρθε ο ουρανος σφοντυλι του καημενου του Βεγγου,του καλου μας ανθρωπου..

Η 11. θελει σκεψη,επεσαν αρκετα χαστουκια στον ελληνικο κινηματογραφο και δεν τα θυμαμαι κι ολα αυτα που ειδα στις ταινιες.Μολις εχω μια ξεκαθαρη απαντηση θα επανελθω
 
katerinak είπε:
12. Για μενα το πιο επικο χαστουκι στον ελληνικο κινηματογραφο ηταν αυτο στην ταινια "ο Ηλιας του 16ου" ,πρεπει να του ηρθε ο ουρανος σφοντυλι του καημενου του Βεγγου,του καλου μας ανθρωπου..
Ναι, γι' αυτο μετα τα γυριζε πισω πενταπλα και εξαπλα! :D
 
του εμεινε απωθημενο φαινεται απο κεινη την ταινια :D
 
Εγώ για το 11 είμαι ξεκάθαρος!! Στην ταινία Ο ΤΡΕΛΟΣ ΤΑ ΕΧΕΙ 400 (1968 Καραγιάννης-Καρατζόπουλος) ο Λάμπρος Κωνσταντάρας βάζει στη θέση του τον κάθε απατεώνα που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την οικογένεια του!! Επικά χαστούκια στον Αλέκο Τανετάκο και τον Γιώργο Κάππη!!

Μιας και ανέφερα τον Τζανετάκο..... ρε παιδά τι φάπα έχει φάει αυτός ο φουκαράς στην καριέρα του;; Και ιδικά από Κωνσταντάρα και Βουτσά!!
 
οντως εχει φαει αμετρητες σφαλιαρες ο Τζανετακος,τον "περιποιηθηκαν" καλα..
 
Nemo είπε:
(*)....με τον Τζανετακο παιζει να ειναι απο τα φαβορι ποια/οιος εχει φαει ....... τις ποιο πολλες σφαλιαρες αντιστοιχα


boomer είπε:
Μιας και ανέφερα τον Τζανετάκο..... ρε παιδά τι φάπα έχει φάει αυτός ο φουκαράς στην καριέρα του;; Και ιδικά από Κωνσταντάρα και Βουτσά!!
::) Απο τον βουτσα ??? Απο τον Σταυριδη και τον Γ.κωνσταντινου νομιζω εχει ταλαιπωρηθει πολυ περισσοτερο τεσπα .

Παντως με το χερι κουπι που ειχε ο Κωνστανταρας ,σηκωνε κασκαντερ ......

H συγκεκριμμενη τακτικη να δινουν μειωτικες/ταπεινωτικες σφαλιαρες χωρις σοβαρο λογο και αυτο χρησιμοποιηται ως αστειο στα πλαισια του σεναριου ,για καποιο λογο αρχισε να με ενοχλει ιδιαιτερα ,οταν αρχισα να βλεπω -ενηλικας πλεον- τις ελληνικες ταινειες ...

(οπως και η πολυ προσφατη διαφημηση για λαχειο με τον Τ.Χαλκια )

Aλλα αυτη ειναι συζητηση για ενα αλλο thread ....

Btw ειμαστε off τοπικ

>>>>>>>>>

bambinella 100 είπε:
 


11. Ποιο χαστουκι εχετε ευχαριστηθει περισσοτερο ως τωρα; Σε ποια ταινια ειπατε "Να αγιασει το χερι σου" οταν χαστουκιστηκε καποιο αντιπαθητικο προσωπο;


12. Ποιο ειναι το πιο επικο και ωραιο χαστουκι που ειδατε ποτε σε ελληνικη ταινια;


 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επανερχομαι στη 12 :άλλα επισης επικα χαστουκια ειναι αυτα που ριχνει ο Κωνστανταρας στα "παιδια" του στην ταινια "ο στριγγλος που εγινε αρνακι" , βεβαια εχει δικιο ο ανθρωπος ετσι οπως συμπεριφερονται.. Εδω βλεπουμε και τη χαρακτηριστικη σκηνη με το νερο : http://www.youtube.com/watch?v=dV32FZ0CSRE
 
Αυτα που ριχνει ο Κωνστανταρας στους προκομενους τους γιους του, δεν ειναι χαστουκια. Μαλλον φαπες θα τις ελεγα.

Το παρον θεμα εξεταζει αποκλειστικα τα χαστουκια που επεσαν στις ταινιες. Οπως ας πουμε, τα ιστορικα χαστουκια στα μαγουλα των μαθητριων του Κολλεγιου Αθηνων, στο Ξυλο.

Αν εβαζα και τις φαπες μεσα, θα γραφαμε σελιδες ολοκληρες αφιερωμενες στον Τζανετακο!
 
bambinella δικιο εχεις,οταν εκανα το ποστ το ξανασκεφτηκα..

Ας δωσω και μια απαντηση στην 11 : το χαστουκι που δινει η Αλικη στην Κατερινα Χελμη στην ταινια "η αγαπη μας"
 
katerinak είπε:
Ας δωσω και μια απαντηση στην 11 : το χαστουκι που δινει η Αλικη στην Κατερινα Χελμη στην ταινια "η αγαπη μας"
Πιστευω οτι πολυς κοσμος θα συμφωνησει μαζι σου! :)
 
Λες bambinella να συμφωνησουν κι αλλοι;θα δειξει

αν θυμηθω κι αλλη ταινια που να μου εκανε εντυπωση (για την 11.) θα ξαναποσταρω :)
 
Σε ο,τι αφορά χαστούκι από γυναίκα σε γυναίκα ναι κι εγώ συμφωνώ!! Είναι το καλύτερο! Επίσης ένα χαστούκι από άντρα σε γυναίκα που μπορώ να πω πως το ευχαριστήθηκα, είναι αυτό του Ντίνου Ηλιόπουλου στη Τζένη Καρέζη, στην ταινία το κοροιδάκι της δεσποινίδος!!
 
boomer είπε:
Σε ο,τι αφορά χαστούκι από γυναίκα σε γυναίκα ναι κι εγώ συμφωνώ!! Είναι το καλύτερο! Επίσης ένα χαστούκι από άντρα σε γυναίκα που μπορώ να πω πως το ευχαριστήθηκα, είναι αυτό του Ντίνου Ηλιόπουλου στη Τζένη Καρέζη, στην ταινία το κοροιδάκι της δεσποινίδος!!
Σπινος ξεσπινος, το εριξε το χαστουκι του!

Χαστουκι απο γυναικα σε γυναικα υπαρχει. Απο γυναικα σε αντρα επισης, οπως και απο αντρα σε γυναικα.

Απο αντρα σε αντρα εχουμε; Πρεπει να ειναι ελαχιστα....

Εσεις μαλλον εισαστε πιο αγριοι. Κατευθειαν γροθια στο στομαχι και κλωτσια στο καλαμι!
 
bambinella 100 είπε:
Απο αντρα σε αντρα εχουμε; Πρεπει να ειναι ελαχιστα....Εσεις μαλλον εισαστε πιο αγριοι. Κατευθειαν γροθια στο στομαχι και κλωτσια στο καλαμι!
κι εγω χλωμο το βλεπω να δωσει χαστουκι αντρας σε αντρα,πανε κατευθειαν στα πιο βιαια χτυπηματα
 
Πίσω
Μπλουζα