Χαστούκια

Δε θέλω να αμφισβητήσω τη μηχανή του χρόνου αλλά θα το κάνω. Η πληροφορία αυτή, σχετικά με την κηδεία του Χατζηχρήστου και το δήθεν πείραγμα του Βέγγου έχει βγει απ' τη μηχανή και από τότε έχει δημοσιευτεί σε δεκάδες ή και εκατοντάδες σάιτ. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια. Προσωπικά αμφιβάλλω. 

Στους δέκα μικρούς Μήτσους Χατζηχρήστος και Βέγγος ξαναβρέθηκαν σε σκετσάκι του Λαζόπουλου που σχετιζόταν με την ταινία και συγκεκριμένα με τη σκηνή στο αστυνομικό τμήμα. 

Εύλογα υποθέτω πως αν ο Βέγγος ένιωθε τόση πίκρα δε θα συμμετείχε. 

Νομίζω πρόκειται ίσως για παρανόηση δημοσιογράφου. Ίσως μεταφέρθηκε διαφορετικά. 
 
Δε θέλω να αμφισβητήσω τη μηχανή του χρόνου αλλά θα το κάνω.
Γιατι να μην την αμφισβητησεις; Εδω τιθενται υπο αμφισβητηση αλλα κι αλλα πολυ πιο σημαντικα. Εχω βρει κι εγω πολλα λαθη και αστοχιες εκει κατα καιρους.
 
Δε θέλω να αμφισβητήσω τη μηχανή του χρόνου αλλά θα το κάνω. Η πληροφορία αυτή, σχετικά με την κηδεία του Χατζηχρήστου και το δήθεν πείραγμα του Βέγγου έχει βγει απ' τη μηχανή και από τότε έχει δημοσιευτεί σε δεκάδες ή και εκατοντάδες σάιτ. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια. Προσωπικά αμφιβάλλω.

Στους δέκα μικρούς Μήτσους Χατζηχρήστος και Βέγγος ξαναβρέθηκαν σε σκετσάκι του Λαζόπουλου που σχετιζόταν με την ταινία και συγκεκριμένα με τη σκηνή στο αστυνομικό τμήμα.

Εύλογα υποθέτω πως αν ο Βέγγος ένιωθε τόση πίκρα δε θα συμμετείχε.

Νομίζω πρόκειται ίσως για παρανόηση δημοσιογράφου. Ίσως μεταφέρθηκε διαφορετικά.
Τα λεγε η karapiperim απ το μακρινό 2018;;; τα λεγε........



«Στον “Ηλία του 16ου” ο Θανάσης Βέγγος δεν ήξερε ότι θα φάει πραγματικά χαστούκια από τον Κώστα Χατζηχρήστο. Είχαν συνεννοηθεί ο Χατζηχρήστος και ο Σακελλάριος ότι θα πάει η σκηνή μια κι έξω, να μη την κάνουν δεύτερη φορά. Ο Θανάσης Βέγγος ξαφνιάζεται, δεν ξέρει τι να κάνει, να τον πλακώσει κι εκείνος στο ξύλο; Μετά από αυτή τη σκηνή, αυτοί οι δύο δεν ξαναμίλησαν ποτέ. Ο Θανάσης Βέγγος δεν δέχτηκε ποτέ να ξανασυνεργαστεί με τον Χατζηχρήστο μέχρι το τέλος της ζωής του» είχε πει χαρακτηριστικά ο Μάκης Δελαπόρτας.
Ωστόσο, μέσω της «Espresso», η σύζυγος του Κώστα Χατζηχρήστου τον διαψεύδει, λέγοντας ότι δεν ευσταθούν τα περί τσακωμού.

«Είναι μεγάλο ψέμα! Ο Κώστας με τον Θανάση μέχρι που πέθανε ο Κώστας μιλούσαν. Μάλιστα, ήμουν παρούσα σε μία από τις περιοδείες του άντρα μου τη δεκαετία του ’90 όταν βρεθήκαμε στην ίδια πόλη με τον θίασο του Βέγγου. Μόλις αντάμωσαν, αγκαλιάστηκαν, μίλησαν και δεν υπήρχε κανένα, μα κανένα, πρόβλημα μεταξύ τους. Επίσης, το 1995, όταν τους κάλεσε ο Λάκης Λαζόπουλος στους “10 μικρούς Μήτσους” να κάνουν ένα μικρό ριμέικ της ταινίας “Ο Ηλίας του 16ου”, πάλι ήμουν παρούσα όταν ο ένας αποκαλούσε τον άλλον “Κώστα μου, Θανάση μου”. Επίσης, τους τίμησε ο Δήμος Αθηναίων και τους δύο μαζί με τον Ηλιόπουλο τη δεκαετία του ’90 και κάθονταν μαζί. Δεν υπήρξε ποτέ κανένα πρόβλημα» λέει η Βούλα Χατζηχρήστου πραγματικά εκνευρισμένη.

 
Πίσω
Μπλουζα