Χορταστικό κουίζ Νο 3

ARETARA

RetroNuts!
Joined
1 Σεπ 2010
Μηνύματα
2.139
Αντιδράσεις
2.293
1. Ποια είναι η ηθοποιός και ποια η ταινία;






2. Απόσπασμα διαλόγου από ταινία.

"Α. Είχαμε καλαμαράκια, ντολμαδάκια, ζαμπονάκια και λουκάνικα. Σας τα φερα όλα.

Β. Τα δες κύριε τι νοικοκυρά που είμαι; Τ' αγαθά του Θεού!!

Γ. Εγώ ούτε Θεό βλέπω, ούτε αγαθά.

Α. Α, έχουμε και τοματοντζούς. (tomatojuice)

Γ. Τοματόζουμο δεν θέλω, τι είμαι, Αμερικάνος, δεν θέλω είπα!!!!"

Ποια είναι η ταινία;

3. Στην ταινία "Αιχμάλωτοι του μίσους", ο Νίκος Φώσκολος τι ρόλο έχει; (εκτός από σκηνοθέτης και σεναριογράφος φυσικά).

4. Το παρακάτω video είναι απόσπασμα από την ταινία "Τελευταία πτήση" (1978). Γνωρίζετε ποιος είναι ο τίτλος της μουσικής κωμωδίας που ακούγεται στην αρχή και ποια η ηθοποιός που την ερμηνεύει; (με τα κόκκινα).

http://www.youtube.com/watch?v=vNcv6x4MeuM&feature=related

5. Ποιος ηθοποιός υποδύεται τον φονιά του Σακαφλιά, Αντωνίτση (κατά μία εκδοχή ή ηθικό αυτουργό κατά άλλη) , στην ομώνυμη ταινία;

6. Αναγνωρίστε τους 3 ηθοποιούς και την ταινία.




7. Ποιοι είναι οι ηθοποιοί και ποια είναι η ταινία;




8. "Ένας νομοταγής πολίτης" προσπαθεί να είναι ο Σωτήρης Μουστάκας, η γραμματέας όμως δεν τον αφήνει ν' αγιάσει. Και πως να τον αφήσει με το άρωμα που φοράει... Αλήθεια, ποιο είναι το άρωμα που φοράει η γραμματέας;




9. Από τις λίγες σχετικά περιπτώσεις του παλιού Ελληνικού κινηματογράφου που μπορούμε να περιεργαστούμε πραγματικά ποικιλία ξένου τύπου σε ελληνικό περίπτερο. Ποια η ταινία, ποιος άντρας ξεκινάει για να φύγει και ποια οδό επιχειρεί να διασχίσει;



10. Σε ποια ταινία (1988) ο σκηνοθέτης είναι και βασικός ηθοποιός και ο γιός του στην ταινία είναι επίσης πραγματικός γιος του στη ζωή;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1. μαρια αλιφερη..ταινια δεν θυμαμαι

2.επτα χρονια γαμου

6.καλογηρου μουτσιος και νομιζω η ροδα
 
3. Μηπως λες την ταινια Αιχμαλωτοι του μισους; Γιατι εκει ο Φωσκολος κρατα το ρολο του σκηνοθετη της ταινιας της Βικης Κουβαριωτη (Ζωη Λασκαρη).

7. Ο ενας ειναι ο Λακης Κομνηνος και η αλλη μοιαζει με τη Μιρκα Καλατζοπουλου.

8. Η γραμματεας του Μουστακα ειναι η ηθοποιος Ποπη Μονταναρη η οποια εκανε ενα περασμα απο τα καλλιστεια στις αρχες της δεκαετιας του '70.

Το αρωμα που φοραει λεγεται Δικη σου για παντα.
 
bambinella 100 είπε:
3. Μηπως λες την ταινια Αιχμαλωτοι του μισους; Γιατι εκει ο Φωσκολος κρατα το ρολο του σκηνοθετη της ταινιας της Βικης Κουβαριωτη (Ζωη Λασκαρη).
Ναι φυσικά, δικό μου λάθος που ελπίζω να μην επηρρέασε σημαντικά. Το διόρθωσα, ευχαριστώ bambi!!!
 
6. Οσον αφορα τους ηθοποιους και την τραγουδιστρια, συμφωνω με τον georgeiko. Η ταινια ειναι Tρουμπα '67.

7. Ειναι η Καλατζοπουλου σιγουρα απο την ταινια Γυναικες πολυτελειας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
6. Δεν είναι οι Αδίστακτοι.
 
;) Το διορθωσα προτου μου το πεις...
 
9. O Γιώργος Κωνσταντίνου στο "γάμος αλά Ελληνικά" . Μετά το δικαστήριο που είχε με την Καλογεροπούλου , την παρακολουθεί από ένα περίπτερο στην Πανεπιστημίου -λογικό αφού τα δικαστήρια ήταν στην Σανταρόζα-

10. "Η ζωή με τον Άλκη" του Δημήτρη Κολλάτου
 
9. Spyrosd, η ταινια που λες ειναι του 1964, και τα εξωφυλλα του τυπου της φωτογραφιας δειχνουν αρκετα μεταγενεστερα.

Αλλωστε το φιλμ ηταν ασπρομαυρο.
 
9. Όχι δεν είναι το "γάμος αλα ελληνικά".
 
1. Μαρία Αλιφέρη, από το "κορίτσι βόμβα" του Νίκου Μαστοράκη

4. Irina Maleeva, το τραγούδι δεν μπορω να το ακούσω
 
Λίγες ερωτησεις δεν απαντήθηκαν ολοκληρωμένα μέχρι τις 12 τα μεσάνυχτα οι απαντήσεις...
 
μια καλύτερη τιμή βρε Aretara; Είμαι στην δουλειά και δεν μπορω να ακούσω το τραγούδι της Irrina από την "τελευταία πτήση" ;
 
Δεν είναι πολύ εύκολο spyrosd, απλά αν βάλεις κάποιους στίχους στο google θα σου βγάλει το αποτέλεσμα στο wikipedia.
 
Οι απαντήσεις

Ευχαριστώ κατ' αρχάς τους εκλεκτούς συναδέλφους που συμμετείχαν στο κουίζ και που κάλυψαν με σωστές επί το πλείστον απαντήσεις τα θέματα. Έχουμε λοιπόν και λέμε:

1. Η ηθοποιός είναι όντως η Μαρία Αλιφέρη. Συγχαρητήρια georgeikos. Φυσικά και η ταινία είναι "Το κορίτσι-βόμβα" (1976) του Νίκου Μαστοράκη, όπως ορθότατα ανέφερε ο spyrosd. Στη συγκεκριμένη φωτογραφία η Αλιφέρη (Χριστίνα Στάιμετζ) απωθεί με τις τηλεπαθητικές ικανότητές της, τον επίδοξο δολοφόνο της, ο οποίος είναι για την ιστορία αυτός που φαινεται στην φωτό.


vomva1.jpg



2. Είναι η ταινία "7 χρόνια γάμου" (1972). Πολύ σωστά georgeikos. Οι ηθοποιοί είναι: Α: Αλέκα Μακρή (Μάρω), Β: Μάρω Κοντού (Έφη Φωτίου) και Γ: Κώστας Βουτσάς (Αλέκος Φωτίου).

3. Η ταινία είναι η "Αιχμάλωτοι του μίσους" (1972) και όχι πάθους που εκ παραδρομής έγραψα στην αρχή. Ο Φώσκολος εμφανίζεται σε μια στιγμή της ταινίας (μιούζιακαλ) που ετοίμασαν (κατά παραγγελία του Φον Ζίραχ - Κώστα Καρρά), για την Βίκυ Κουβαριώτη - Φον Ζίραχ. Αν και η φωτό δεν είναι πολύ ευκρινής, εντούτοις ξεχωρίζει το μουστάκι του γνωστού σκηνοθέτη. Συγχαρητήρια στην bambinella 100!!


foskolos1.jpg


4. Στο απόσπασμα της "Τελευταίας πτήσης" (1978) η ηθοποιός που ερμηνεύει το θεατρικό μιούζικαλ είναι όντως η Irina Maleeva για την οποία αν υποθέσω ότι η φωτογραφία του συνδέσμου είναι μεταγενέστερη της ταινίας και αρκετά πρόσφατη, εξακολουθεί να είναι μια εντυπωσιακή γυναίκα. Συγχαρητήρια στον spyrosd. Το τραγούδι που ερμηνεύει είναι από την μουσική κωμωδία "Show me where the good times are". Ένα σύγχρονο remake μπορείτε να δείτε




10. Η ταινία είναι όντως "Η ζωή με τον Άλκη" (1988) του Δημήτρη Κολλάτου με πρωταγωνιστές τον ίδιο, την Δώρα Σιτζάνη και τον Αλέξανδρο Κολλάτο γιο του Δημήτρη Κολλάτου στην πραγματικότητα που όμως ενσαρκώνει τον άλλο πραγματικό γιο του, τον Άλκη. Συγχαρητήρια στον spyrosd.!!!
 

Συνημμένα

  • galanos1.jpg
    galanos1.jpg
    68,4 KB · Προβολές: 5
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα