Χριστίνα

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
14.121
Αντιδράσεις
15.500
Χριστινα (1960)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A7%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B1

Μια ταινία του Γιαννη Δαλιανιδη που γυριστηκε το 1960 και ειναι η αγαπημένη μου από τις ταινιες που έκανε η Τζενη Καρεζη!!

Σ' αυτην πρωταγωνιστει με τον Ντινο Ηλιοπουλο , τον Ανδρεα Μπαρκουλη και τον Νίκο Σταυρίδη!! ειναι μια ρομαντική κομεντί, χαριτωμένη και απλή αλλα η παρουσια της απαστραπτουσας Χριστινας και η 'καλως εννουμενη' αφελεια της σε κερδιζουν αμεσως!!

και το τραγουδι υπέροχο:


υπόθεση: Η Χριστινα μαζι με τον αδελφο της ζουν στην Θεσσαλονικη! η χριστινα δουλευει στο μαγαζι ενος πλουσιου και ευπορου βιοτεχνη και ο αδελφος της απο τα πολλα αστυνομικα μυθηστορηματα που διαβαζει, αφηνει την δουλεια του ως σερβιτορος για να γινει ντετεκτιβ! ετσι θα αποφασισουν τα δυο αδελφια να ακολουθησουν τα ιχνη του διασημου φαντομα της Θεσσαλονικης στην Ροδο! για να πιασουν την καλή!

καλοκαγαθοι και οι δυο θα βαλουν στο ματι το γιο του αφεντικου της Χριστινας, τον Δημητρη που δεν εχει καμια σχεση με τις ληστειες! οταν ο φαντομας αποκαλυπτεται, τοτε το ζευγαρακι θα ειναι ηδη ερωτευμενο και αχωριστο!!

Η Χριστινα ειναι μια αφελης κοπελα που η περιπετειωδης φυση της και η καλη της καρδια την βαζουν σε μπελαδες συνεχεια!!! η ιδια πιστευει οτι ειναι πανεξυπνη αλλα το εξυπνο πουλι απο την μυτη πιανεται, οπως φαινεται απο την ιστορια . Ερωτευεται τον Δημητρη πιστευοντας πως ειναι ενας ακακος απατεωνακος και φυσικα δεν υποψιαζεται καν την ταυτοτητα του ληστη.

ονειροπολα παντα κλεινει το ματι στην πραγματικοτητα , ζωντας στον δικο της κοσμο.

Μ'αρεσει το χαστουκι που δινει στον Μπαρκουλη σε μια τοπικη γιορτη, οντας τρελα ερωτευμενη μαζι του!! νομιζει πως εκεινος ειναι η αιτια που κατεληξε φυλακη με το αδελφακι της, τον Ντινο και οχι η αφελεια της που δεν μπορει να δει κατω απο την μυτη της , να ξεχωρισει ανθρωπους και ας θεωρει τον εαυτο της πανεξυπνο.

Το τελος απο τα πιο αγαπημενα μου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Καρεζη ειχε παντα στις κωμωδιες της μια χαριτωμενη αυθαδεια που με ξετρελλαινει. Ειναι κατι εντελως δικο της, δεν το εχω δει σε αλλη, και της παει πολυ! Να πουμε οτι πατερας του Ανδρεα Μπαρκουλη σ' αυτην τη δροσερη ταινια ειναι ο υπεροχος Αγγελος Μαυροπουλος, πατερας της Γκελυ Μαυροπουλου στην πραγματικοτητα.
 
Της πηγαιναν αυτοι οι ρόλοι, στο τρελοκοριτσο δίνει μια από τις ωραιοτερες ερμηνειες της ;) , τελικά στις κομεντι η Τζενη ταίριαζε γάντι! ρόλοι οπως της Καίτης στο'λατέρνα, φτώχεια και φιλότιμο΄της Τζενης στο τρελοκόριτσο που αναστατωνει τον διευθυντη της και της Μαργαρίτας που αναστατωνει μια ολοκληρη πόλη, της ταιριαζαν πολύ. Φυσικά τι να πω για την Χριστίνα :D , εχει μείνει έτσι στο μυαλό μου!!
 
bambinella 100 είπε:
Η Καρεζη ειχε παντα στις κωμωδιες της μια χαριτωμενη αυθαδεια που με ξετρελλαινει. Ειναι κατι εντελως δικο της, δεν το εχω δει σε αλλη, και της παει πολυ!
Θυμάμαι χαρακτηριστικά στο κατάστημα με τα παπούτσια όπου είναι πωλήτρια της λέει μια δύστροπη πελάτισσα :

"Δείξτε μου κάτι άλλο."

Κι' αυτή απαντά (με το ανάλογο ύφος) :

"Δεν δείχνω"...

Στο δε "τρελλοκόριτσο" θυμάμαι τότε που γελούσαν με τον Κακκαβά στο τέλος του πάρτυ οπότε και

λέει ο Κακκαβάς "αυτό το σπίτι είναι δικό μου..".

Και απευθυνόμενος στον Γκιωνάκη - μπάτλερ που τον γνώριζε διότι ήταν ο κηπουρός "...έτσι δεν είναι ;"

"Nαι", απαντά ο Γκιωνάκης με ένα ηλίθιο ύφος που είναι όλα τα λεφτά.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακουσα χθες στο ριμεικ, οτι ο Δαλιανιδης το 'τρελοκοριτσο' το προοριζε για την Αλίκη αρχικά, ηταν το πρωτο του σενάριο και βοηθούσε στην σκηνοθεσία τον Ντινο Δαδήρα! αλλα η Αλίκη δεν συμφώνησε μαζί τους στα λεφτά και έτσι πήρανε την Τζενη!! η Τζενη όμως σχίζει στην εν λόγω ταινία! μακάρι να έπαιζε πιο συχνά σε κομεντί, α, θυμήθηκα και το η 'νύφη το σκασε'! το τρελοκοριτσο εχει καιρό να το δείξει η τηλεόραση! Σε λίγες κωμωδίες έπαιξε η Τζενη τοτε στο 60' μα εμένα μου χαράκτηκε βαθιά στην μνήμη! η φωνή , τα λόγια της, η χαριτωμένη αναιδεια της που λέει και η μπαμπινέλλα! μια αυθαδεια που συνοδευοτανε απο ενα δροσερο προσωπάκι και μια καλόκαρδη ψυχή!

Μακάρι να γνώριζα και παρασκήνιο και από την Χριστίνα!

ωραια η σκηνή στο τρελοκόριτσο, όταν ο Κακκαβάς ρωτά τον Κωνστανταρα για το σπίτι στην Εκάλη και εκείνος του απαντά πως ο ιδιος έχει βάλει το σχέδιο της σπιταρωνας, η δε σκηνή που ερχεται ο Γκιωνάκης με τα ποτά και βλέπει το αφεντικό του, απολαυστικότατη!

για τον Δαδηρα τι ξερουμε; ηταν σκηνοθετης με δροσερά σενάρια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρώτον: η ταινία είναι ωραία

Δεύτερον: Πόσα χρόνια η ΕΡΤ ή τα ιδιωτικά κανάλια έχει να την προβάλλει;

Τρίτον: πάλι η Σολωμού χάλασε την ταινία με τα ανεκδιήγητα effect της.
 
DianaTheSuperstar91 είπε:
Δεύτερον: Πόσα χρόνια η ΕΡΤ ή τα ιδιωτικά κανάλια έχει να την προβάλλει;
Έχει πολλά χρόνια είναι αλήθεια. Κάποτε την έπαιζαν συχνά οι τοπικοί σταθμοί.

Βαρεθήκαμε να βλέπουμε τις 3-5 ταινίες της Βουγιουκλάκη, λες και δεν υπάρχουν άλλες εξίσου καλές....

Εξαιρετική κωμωδία της Τζένης είναι και η "Διακοπές στην Κέρκυρα" με τους Αλεξανδράκη και Λ. Καλλέργη.

Ο Αλεξανδράκης σε συνέντευξή του μερικά χρόνια πριν απεβιώσει είχε πει ότι ήταν η ταινία στα γυρίσματα της οποίας πέρασε καλύτερα απ' όλες στην καριέρα του.

Η Καρέζη ήταν γενικά καλύτερη ηθοποιός από την Βουγιουκάκη, πιο συνειδητοποιημενη και με μεγαλύτερο σεβασμό προς την τέχνη.

Η Βουγιουκλάκη βασιζόταν πολύ και στην εμφάνισή της, ήθελε να προβάλλεται πολύ και της άρεσε το star system.

Για παράδειγμα απαιτούσε να λαμβάνονται πολλά κοντινά πλάνα του προσώπου της ακόμα κι αν αυτό δεν ήταν αρχικά στις προθέσεις του σκηνοθέτη.

Παρατηρείστε το στις ταινίες της, ειδικά στις έγχρωμες.

Η Τζένη δεν είχε τέτοιες επιδιώξεις και σε τέτοια ζητήματα η στάση της είχε μιαν ανωτερότητα που δεν είχε η Βουγιουκλάκη.
 
Η Τζένη δεν είχε τέτοιες επιδιώξεις και σε τέτοια ζητήματα η στάση της είχε μιαν ανωτερότητα που δεν είχε η Βουγιουκλάκη.

Να' ναι γι' αυτό το λόγο που αν και έπαιξε σε λιγότερες κωμωδίες να μου εντυπώθηκε καλύτερα στο μυαλό, αυτη μάλλον η ανωτερότητα που λες, δεν προέβαλλε τον εαυτο της και το παίξιμο της να ήταν γενικά πιο συλλογικό! ο ηθοποιος χωρίς να το θέλει σου μεταβιβάζει τα πάντα και αν παιδί δεν το καταλαβαίνεις, το βλέπεις πια όταν ο χρόνος μπαίνει ανάμεσα!

Την Τζενη απλά δεν μπορούσες να την μπερδέψεις με άλλη, ήταν δική της σχολή ολότελα και δεν έμοιαζε και με τις σταρ του εξωτερικού, δεν έφερνε καν, η υποκριτική της ουτε ακρωθιγώς στην Ελίζαμπεθ Τευλορ, την οποια και αυτη θεωρώ μεγάλη ηθοποιο! και ο Ορέστης Μακρης έλεγε πως ήταν μια ηθοποιος με μεγάλη γκάμα ερμηνειών!

Σήμερα αυτη εχω στο μυαλό και την Μαυροπουλου πολύ όταν αναφερόμαστε στο απλό κορίτσι του 60' στην Ελλάδα που πάλευε να στερεώσει την κοινωνική του θέση, κάνοντας και τις νεανικές του τρέλες ταυτόχονα..!

και αλλη μια ταινία ' η χιονάτη και τα 7 γεροντοπαλίκαρα', μακάρι να μας είχε δώσει και άλλες.
 
(offtopic αλλά τώρα το θυμήθηκα)

Mια από τις λίγες δραματικές ταινίες της Βουγιουκλάκη που αξίζουν είναι το "Ταξίδι".

Το έργο αυτό είχε πολύ καλή υποδοχή από τους κριτικούς και ο χαρακτήρας του διαφοροποιείται κάπως από τις υπόλοιπες που γύρισε η Βουγιουκλάκη.

Έπαιζαν Ν. Κούρκουλος, Ε. Ζαφειρίου, Σ. Νοταρά, Β. Διαμαντόπουλος...ενδιαφέρων συνδυασμός.

Παραταύτα, δεν άρεσε στο κοινό διότι δεν την είχαν συνηθίσει έτσι.

Αυτό το έργο μου θυμίζει κάτι από "Συνοικία το όνειρο" αν και είναι διαφορετικό στην υπόθεση....

...και πάντως το δράμα που αποπνέει δεν έχει καμιά σχέση με άλλες χαζοδραματικές ταινίες που γύρισε η Βουγιουκλάκη...
 
V.I.Smirnov είπε:
(offtopic αλλά τώρα το θυμήθηκα)
Mια από τις λίγες δραματικές ταινίες της Βουγιουκλάκη που αξίζουν είναι το "Ταξίδι".

Το έργο αυτό είχε πολύ καλή υποδοχή από τους κριτικούς και ο χαρακτήρας του διαφοροποιείται κάπως από τις υπόλοιπες που γύρισε η Βουγιουκλάκη.

Έπαιζαν Ν. Κούρκουλος, Ε. Ζαφειρίου, Σ. Νοταρά, Β. Διαμαντόπουλος...ενδιαφέρων συνδυασμός.

Παραταύτα, δεν άρεσε στο κοινό διότι δεν την είχαν συνηθίσει έτσι.

Αυτό το έργο μου θυμίζει κάτι από "Συνοικία το όνειρο" αν και είναι διαφορετικό στην υπόθεση....

...και πάντως το δράμα που αποπνέει δεν έχει καμιά σχέση με άλλες χαζοδραματικές ταινίες που γύρισε η Βουγιουκλάκη...
Συμφωνώ μαζί σου 1000%. Το "Ταξίδι" δείχνει τι ηθοποιός θα μπορούσε να είναι η Βουγιουκλάκη αν δεν αποφάσιζε να γίνει σταρ. Ερμηνεύει τέλεια τον ρόλο μιας εργάτριας που προσπαθεί ν' αντισταθεί στον έρωτα του παντρεμένου (η εν διαστάσει σύζυγος μια υπέροχη Λιλή Παπαγιάννη που λατρεύεις να μισείς), επίσης εργάτη Κούρκουλου. Ιδίως θυμάμαι τις σκηνές με την υποταγμένη στη μιζέρια της αδελφή της (δεν ξέρω το όνομα της ηθοποιού) που περιμένει χρόνια τον αρραβωνιαστικό της να παντρέψει τις αδελφές του για να παντρευτούν κι αυτοί και τους φοβερούς Διαμαντόπουλο και Περγιάλη στον ρόλο των δύο περιθωριακών (ένας μισότρελος ναυτικός κι ένας Ρώσος αλκοολικός εμιγκρές) που είναι οι μόνοι που καταλαβαίνουν τα όνειρά της. "Ναι, πήγαινε, ο τρελο-Μανώλης σε περιμένει" κραυγάζει η αδελφή της.

Απορώ γιατί δε προβάλουν πια αυτές τις ταινίες :xm:

Όσο για το κωμικό ταλέντο της Καρέζη, ένα μόνο θα πω ...

"Δεσποινίς Διευθυντής":bow:
 
Η Αλίκη μ'αρέσει πολύ στο 'ποντικάκι' που παίζει την Κρινούλα, εκει για μενα φαίνεται το εκπληκτικό ταλέντο της, στην πρωτη της ταινια, 'οπως και στους χαρουμενους αλήτες όσο για την Τζένη, μ'αρεσει τρομερά στις πρωιμες κωμωδιες της, υπάρχει και ταινία της' Δελησταυρου και υιος' πριν το 60'την εχει δει κανεις ποτε; ας δωσει πληροφοριες για την υπόθεση!! :cool:
 
Λοιπον! Ολοι, λιγο - πολυ εχουμε ξεφυγει απο το θεμα που ειναι η "Χριστινα", αλλα αφου μας το επιτρεπει η αριαδνη...

Την εν λογω ταινια την ειδα δυο φορες στην ΝΕΤ, μεσα σε τεσσερις περιπου μηνες, και μαλιστα την τελευταια φορα πολυ προσφατα!

Το Τρελοκοριτσο και τη Χιονατη τα εχω σε δισκακια κι ετσι τα απολαμβανω τακτικοτατα, μια που η τηλεοραση δεν τα καταδεχεται πλεον. Ειδικα το Τρελοκοριτσο το βλεπω και δυο φορες το μηνα αμα τυχει, γιατι ειναι μια ταινια που λατρευω. Γελω παντα παρα πολυ στη σκηνη που η Καρεζη χορευει με τον Κακκαβα στην υποτιθεμενη βιλλα της και καποια στιγμη το βλεμμα του πεφτει στη φωτογραφια ενος γυμνου μωρου αγοριου και τη ρωτα ποιος ειναι. Εκεινη μην εχοντας δει τη φωτογραφια απαντα "Εγω!".

Αμεσως ομως βλεπει το γυμνο μωρο, καταλαβαινει τη γκαφα της και...διορθωνει: "Α, ειναι ο μπαμπας. Πριν το γαμο του, φυσικα!"
 
αριαδνη είπε:
υπάρχει και ταινία της' Δελησταυρου και υιος' πριν το 60'την εχει δει κανεις ποτε; ας δωσει πληροφοριες για την υπόθεση!! :cool:
Είναι ακριβώς η ίδια ταινία που το ριμέικ της με τον Κωνσταντάρα, τον Καρρά και την Κοντού έγινε πιο γνωστό ως "υιέ μου, υιέ μου". Όπου ο χήρος πατέρας βάζει στο μάτι γυναίκες που τελικά προτιμούν τον νεώτερο γιο. Η Καρέζη σ αυτή την ταινία έπαιζε την Μπίλη, ρόλο που στο ριμέικ ερμήνευε η Μαριάννα Κουράκου, το κορίτσι που αρχικά φλερτάρει τον πατέρα αλλά μετά, βλέποντας πως ο γιος έχει αφήσει την πρώτη του φιλενάδα, βάζει πλώρη γι αυτόν. Τον γιο έκανε ο Νικολαϊδης, που στο ριμέικ έπαιζε και πάλι τον ρόλο του συζύγου της Κοντού που στο τέλος επιστρέφει κοντά του. Τον πατέρα ο Βασίλης Λογοθετίδης και την σε διάσταση Ρένα που αρχικά έχει στο μάτι ο γιος η Ήλια Λυβικού. Στο ριμέικ τους ρόλους κρατούσαν αντίστοιχα οι Κωνσταντάρας και Κοντού. Η Μαρίκα Κρεβατά πάλι έπαιζε τον ίδιο ρόλο και στις δύο ταινίες. Την κυρία Αμαλία, θεία της Μπίλη και γειτόνισσα της Ρένας που μέχρι κι αυτήν χάνει στο τέλος ο πατέρας με την επιστροφή του χαμένου συζύγου Τρύφωνα. Στο "Δελησταύρου και υιός" ο Τρύφωνας είχε χαθεί σ' ένα ταξίδι του στην Αφρική, στο "Υιέ μου, υιέ μου", ο εμφύλιος ήταν ήδη κάπως μακριά και γι' αυτό ο Τρύφωνας φαίνεται να έχει χαθεί στο βουνό με τους αντάρτες και επιστρέφει από το ανατολικό μπλοκ. Φοβερός ο Σταυρίδης στην τελευταία σκηνή, αριβάροντας με γένια και φωνάζοντας ρωσιστί "Αμαλούσκαγιαααα"!
 
Σωστα οσα λεει η retrofan για την ταινια, με μια μικρη διορθωση. Στο ριμεικ το ρολο της Μπιλη κρατα η Λιλιαν Μηνιατη και οχι η Μαριαννα Κουρακου.

Ο Σταυριδης ειναι οντως ξεκαρδιστικος, ειδικα οταν βλεπει τον Κωνστανταρα και ρωταει τη γυναικα του ποιος ειναι. Εκεινη του απαντα "Ενας φιλος" και τοτε ο Σταυριδης λεει: "Τσ,τσ, ουτε 20 χρονια δεν τολμα να λειψει κανεις απο το σπιτι του κι αμεσως βρισκει αλλον μεσα!"
 
bambinella 100 είπε:
Σωστα οσα λεει η retrofan για την ταινια, με μια μικρη διορθωση. Στο ριμεικ το ρολο της Μπιλη κρατα η Λιλιαν Μηνιατη και οχι η Μαριαννα Κουρακου.Ο Σταυριδης ειναι οντως ξεκαρδιστικος, ειδικα οταν βλεπει τον Κωνστανταρα και ρωταει τη γυναικα του ποιος ειναι. Εκεινη του απαντα "Ενας φιλος" και τοτε ο Σταυριδης λεει: "Τσ,τσ, ουτε 20 χρονια δεν τολμα να λειψει κανεις απο το σπιτι του κι αμεσως βρισκει αλλον μεσα!"
Έχεις δίκιο bambinella 100 η Μηνιάτη είναι :) .

Άλλος φοβερός διάλογος όταν ο πατέρας προσπαθεί να φέρει με τρόπο στον φίλο του Μικέ (στην πρώτη ταινία ο Πρωτόπαππας, στη δεύτερη ο Γαβριηλίδης) ότι σκέφτεται να παντρευτεί την Μπίλη. Ετών 25.

-Πωπωπω!

-Γιατί ιδρώνεις βρε Μικέ;

-Βρε Αντώνη. 25 χρονών κοπέλα θα πάρεις;

-Βρε Μικέ. Εγώ θα την πάρω, εσύ ίδρωσες;
 
Γενικά τα remake σε ταινίες του Λογοθετίδη που έκανε ο Κωσταντάρας ήταν κατώτερα των αρχικών.

Εξαίρεση αποτελεί το "Σάντα Τσικίτα" που (ξανα-)γυρίστηκε με τους Χατζηχρήστο, Καραγιάννη, Αυλωνίτη.

Μια από τις ελάχιστες περιπτώσεις που remake είναι ισάξιο ή καλύτερο του αρχικού.
 
%CF%83%CE%AC%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B70004.jpg
%CF%83%CE%AC%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B70003.jpg
images
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι φωτο ειναι αυτές, μας ταξίδεψες ;) ! προσωπικά πιστευω οτι θα έκαναν πολυ γελιο οι ηθοποιοι όταν γυριζαν την συγκεκριμένη ταινία..όταν ο Μπάρκουλης-Δημήτρης λέει στην Χριστίνα να πάνε στους κήπους και κεινη τρεμει, οντας τρελά ερωτευμενη μαζι του #) ..κορυφαια σκηνη..και μετά όταν του μιλάει απότομα στο τραπέζι με τον πατερα του, και τον κατηγορει για κλέψιμο.. :p

η ξανθουλα σίγουρα ήταν ερωτευμένη με τον Δημήτρη..αλλα Χριστινα δεν ήταν..
 
Πίσω
Μπλουζα