Χριστίνα

09.jpg
07.jpg
14.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
http://www.tainiothiki.gr/Collection/film/1602

Υπάρχει αυτη η ταινια της Τζενης του 59' τα ναυαγια ζωής , το ταλεντο και η ομορφια της πρωτης νιοτης της Τζενης σε όλο τους το μεγαλείο, η θλιψη ομορφαινει ακομα περισσότερο τα ματια της! Παιζει και η Νελλυ Παππα και ο Μπαρκουλης και ο Κωστας Κακκαβάς καθως και η Ελένη Ζαφειριου!

Την εχει δει κανείς ποτέ;

Η Φουλα θα ερωτευτει εναν φοιτητη ιατρικής ( Κακκαβάς) , που μενει στο σπιτι της και μετα θα την εγκαταλειψει για σπουδες στο εξωτερικο, θα την δει σαν μια απλη κοπέλα που πέρασε την ωρα του και θα την εκθεσει στα ματια του αυστηρου πατερα της..που θα την διωξει από το σπίτι τελικα μες στην νυκτα!

Η Φουλα θα καταλήξει στο βουρκο και θα μπλέξει με ναρκωτικά, θα την σωσει ο καλος της ξενιτεμένος για χρονια αδελφός ο Αλέκος( Μπαρκουλης), που δεν θα ξερει αρχικα πως ειναι αδελφος της και θα παιξει καποιο συναισθημα μεταξυ τους!

Μου κανει εντυπωση, η γυναικα που την στελνει στην ασωτεια, νοιαζεται και την εχει σαν κορη, αυτο δεν θα το περιμενα..καταλαβαινει την εαισθησια του κοριτσιου αμεσως! θα τραβηξει των παθων της το ταραχο, θα πεσει σε κωμα από τα ναρκωτικα που εχει παρει και θα την σωσει ο γιατρος που αρχικα την ειχε απορρίψει, κανοντας της μεταγγιση αμεσα για να μην χαθει απο τα ναρκωτικα ( πως αλλαζουν οι ανθρωποι :sealed: , αυτος που πριν δεν την υπολόγιζε, τωρα να αγωνια και να αναγνωριζει το σφαλμα του)! Το τελος το μαντευτε, θα παρει το γιατρο της που πια θα ειναι φτασμενος και θα ευτυχησει στο πλευρο του αδελφου της και του μετανοημενου πατερα της!
 
Τα Ναυαγια της ζωης θα μπορουσαν ανετα να μπουν και στο θεμα Σπανιοτατες ελληνικες ταινιες, γιατι περι αυτου προκειται.

Ευχαριστουμε Αριαδνη που μας τη θυμισες...
 
την εγραψα εδω για να εχουμε και εναν δραματικο ρολο της τζενης, σε αντιδιαστολη, την λιμνη των πόθων καλή μου Μπαμπινελλα, μηπως την εχεις δει, παλι ταινια της Τζενης; μα γιατι δεν τα βαζουν, η Τζενη ειναι τελεια σε αυτες τις ταινιες, συγκινει, ειλικρινα, αυθεντικα..όπως ακριβως ξερει να ψυχαγωγει..οτι εχει το δινει στο κοινο της!
 
Ναι Αριαδνη, την εχω δει, αλλα ειναι πριν απο καμποσα χρονια και δε θυμαμαι παρα ελαχιστα.

Δραματικη ταινια της Τζενης που αγαπω και που παρακολουθησα σχετικα προσφατα ειναι η Προδομενη αγαπη, του 1962, με τη Βουρτση και τον Φουντα συμπρωταγωνιστες.
 
ωπ, τι έχουμε εδώ; Φούντωσε η κουβέντα για την Καρέζη κι εγώ δεν πήρα χαμπάρι! Από τις αγαπημένες μου ηθοποιούς (και χωρίς να θέλω να κακοκαρδίσω κανέναν τη θεωρώ πολύ καλύτερη από την Βουγιουκλάκη, της οποίας οι ταινίες που αγαπώ είναι η Μανταλένα και η Υπολοχαγός Νατάσσα. Το Ταξίδι το ψάχνω χρόνια, το έχω δει μια μόνο φορά και μου άρεσε πολύ).

Η Τζένη θεωρώ ότι ήταν πάντα πιο φυσική και άφηνε το ταλέντο της να βγαίνει από την ψυχή της. Δεν φοβόταν να τσαλακώσει την εικόνα της! Τις ταινίες Δεσποινίς Διευθυντής, Τζένη Τζένη και Χριστίνα τις έχω σε dvd από τις προσφορές των περιοδικών και μπορώ να τις απολαμβάνω συχνά-πυκνά!!!

Αγαπημένες ταινίες:

Δεσποινίς Διευθυντής (γέλιο μέχρι δακρύων!)

Τζένη Τζένη

Λόλα (εκπληκτική ταινία, με εξαιρετικές ερμηνείες)

Το κοροϊδάκι της δεσποινίδος

Λατέρνα, φτώχεια και φιλότιμο

Μια τρελή, τρελή οικογένεια

και τόσες άλλες...... αν συνεχίσω θα τις γράψω όλες! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σήμερα για όποιον θέλει να ξαναθυμηθει την 'Χριστίνα' με το αστυνομικο της δαιμόνιο ( αποτυχημένο δυστυχώς :( , παρα τα αστυνομικα που διαβάζει) και το σπαρταριστο γέλιο που βγάζει, δεν έχει παρα να συντονιστεί στις 11 το βράδυ στην Ερτ 3! :)

http://tvradio.ert.gr/tv/index.asp?chid=10

πιο χαρουμενη κρατούμενο, δεν ειδα...
 
Την ειδα κ εγω χτες στην ΕΤ3 κ μπορω να πω οτι ειναι πολυ τελεια ταινια!!!!

Πολυ ευχαριστη εξυπνη κ απο οτι παρατηρησα αποτελεσε μελετη για μεταγενεστερους καθως ειδα στοιχεια της ταινιας που εχουν αντιγραφτει!

Περασα πολυ ωραιο βραδυ μπραβο στο Δαλιανιδη!!!!
 
Χτες την ειδα και εγω μετα απο καιρό και παρατηρησα τα εξής:

1. Οτι οταν εγινε γνωστη η ειδηση για τον φαντομα της Θεσσαλονικης, ολοι αναστατωθηκαν και ηταν με τις εφημεριδες στα χερια, στο λιμάνι, στα καφενεια, παντου πραγμα αφυσικο για το 60' να γινονται ληστειες εκτεταμένες , πραγμα φυσιολογικο δυστυχως για την εποχή μας( δεν θα δημιουργουνταν αναστατωση για το θεμα)

2. Ωραιος ο παραλληρισμός Τζενης και Θεσσαλονικης, κάπου στη αρχη λέει οτι ειναι όμορφη η κοπέλα και ελευθερη σαν την πόλη!

3. Πολυ χαριτωμένη κωμωδια και η Τζενη με τον Αντρεα πολυ καλοι στις κομεντί..

4. Ειχε ρομαντικό τελος ανάμεσα σε χαρουμενους ανθρωπους που χορευαν βρεθηκε το ζευγαρι και δηλωσε την αγάπη του, εντελώς δημόσια!
 
Παιδια πιστευω οτι η Τζενη Καρεζη δεν προσποιονταν τοσο πολυ ηταν ο εαυτος, της αυτη η γλυκια αυθαδεια με τον παιδιαστικο αλλα συναμα ωριμο και ευθραυστο κατα βαθος χαρακτηρα συνδυαζε τοσα πολλα που δυσκολα τα βρισκεις σε εναν ανθρωπο. Πραγματικα μοναδικη και ανεπαναληπτη!

Ειναι αληθεια καποιες φημες που ακουγονται οτι καποτε ειχε μπλεξει σοβαρα με τα ναρκωτικα και οτι ο Καζακος την βοοηθησε σταθηκε διπλα της και μαζι παλεψανε αυτο τον εφιαλτη και οταν επιτελους καθαρισε εγιναν αχωριστοι, οπως και οτι την βοηθησε πολυ στην σταδιοδρομια της κανοντας την να ερμηνευσει ποιο σοβαρους ρολους απο αυτους τους αναλαφρους που γυρνουσε στην αρχη της καριερας της?
 
Οσοι δεν την εχετε δει αλλα και οσοι θελετε να ριξετε μια ακομη ματια σε αυτην την εξαιρετικη κωμωδια του αξεχαστου Γιαννη Δαλιανιδη συντoνιστειτε την

Τριτη 2 Νοεμ. στην ΝΕΤ ωρα 19.30 !!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
argy είπε:
... αξεχαστου Γιαννη Δαλιανιδη ...
Συγγνώμη αλλά δεν μπορούσα να το προσπεράσω: μου φαίνεται εξωπραγματική αυτή η φράση... :(
 
η καρεζη με το μονο που μπορεις να την χαρακτηρισεις ειναι η λεξηΚΥΡΙΑ και παντα την πρωτιμουσα απο τις αλλεςπρωταγονιστριες τις εποχης τρομερο ταλεντο

μεγαλη γκαμα σε αυτα που μπορουσε να παιξει και τρομερη τραγωδος και πανεμορφη
 
εχω μια απορια σχετικα με μια ηθοποιο..την Αθηνά Παπά (αυτό το όνομα εμφανίζεται στους τίτλους αρχής). Ψάχνοντας στο retrodb βρήκα ότι η ηθοποιός αυτή έχει παίξει σε μερικές ταινίες γύρω στο '60 και μετά σε πολλές τηλεοπτικές παραγωγές (και πρόσφατες μάλιστα). Υποψιάζομαι ότι πρόκειται για διαφορετικό πρόσωπο και ότι είναι απλή συνωνυμία. Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει κάτι τέτοιο;
 
Συμπαθητική ταινία που μας γυρίζει πολλά χρόνια πίσω (τι χρόνια...δεκαετίες!!!) και βλεπεται πολύ ευχάριστα και είναι φυσικό με τόσους λαμπερούς πρωταγωνιστές που τους αγαπήσαμε και θαυμάσαμε ουκ ολίγες φορές. Μου επιτρέπεται να κάνω δυο επισημάνσεις για την εν λόγω ταινία. Την κάνουν τόσο ξεχωριστή τα υπέροχα φυσικά της πλάνα και οι εξωτερικές σκηνές και ειδικά από την πανέμορφη Θεσσαλονίκη μας εικόνες μιας άλλης Ελλάδας σε μια περίοδο τελείως μεταβατική λόγω των προηγούμενων ταραγμένων χρόνων που φαινόταν να έχει επουλώσει τα τραύματα της και αναπτυσσόμενη έδινε το δικαίωμα στους κατοίκους της να ονειρεύονται ένα καλύτερο αύριο.
Η δεύτερη επισήμανση μου, έχει να κάνει με την γενικότερη αύρα και εμφάνιση των ανθρώπων της εποχής. Παρατηρήστε το στυλ, το ντύσιμο, την ευγένεια και την συμπεριφορά των ανθρώπων της εποχής και ας αναλογιστούμε όλοι μας κάνοντας τη σύγκριση με τις τελευταίες γενιές των νεοελλήνων την χωρίς γυρισμό και με σπασμένα φρένα παρακμιακή πορεία της χώρας και του λαού της.
Όχι κύριοι δεν εκσυχρονιστήκαμε ούτε ξεβλαχέψαμε (sic) παρόλα τα απείρως καλύτερα οικονομικά και τεχνολογικά μέσα που απολαμβάνουμε σε πολύ ανώτερες οικονομικά εποχές σε σχέση με της ταινίας. Και παρόλα αυτά η συμπεριφορά, η αύρα και το στυλ των ανθρώπων της εποχής μας υστερεί απελπιστικά σε σχέση με τα χρόνια της ταινίας. Για αυτό παραμένουν αθάνατες όλες αυτές οι περίφημες ελληνικές ταινίες που απολαμβάνουμε γιατί μας κάνουν και ξεφεύγουμε για έστω ένα δίωρο από την μίζερη πραγματικότητα και το τοξικό σήμερα.
Προσωπική μου άποψη. Μπορεί και να είμαι λάθος.
 
Συμπαθητική ταινία που μας γυρίζει πολλά χρόνια πίσω (τι χρόνια...δεκαετίες!!!) και βλεπεται πολύ ευχάριστα και είναι φυσικό με τόσους λαμπερούς πρωταγωνιστές που τους αγαπήσαμε και θαυμάσαμε ουκ ολίγες φορές. Μου επιτρέπεται να κάνω δυο επισημάνσεις για την εν λόγω ταινία. Την κάνουν τόσο ξεχωριστή τα υπέροχα φυσικά της πλάνα και οι εξωτερικές σκηνές και ειδικά από την πανέμορφη Θεσσαλονίκη μας εικόνες μιας άλλης Ελλάδας σε μια περίοδο τελείως μεταβατική λόγω των προηγούμενων ταραγμένων χρόνων που φαινόταν να έχει επουλώσει τα τραύματα της και αναπτυσσόμενη έδινε το δικαίωμα στους κατοίκους της να ονειρεύονται ένα καλύτερο αύριο.
Η δεύτερη επισήμανση μου, έχει να κάνει με την γενικότερη αύρα και εμφάνιση των ανθρώπων της εποχής. Παρατηρήστε το στυλ, το ντύσιμο, την ευγένεια και την συμπεριφορά των ανθρώπων της εποχής και ας αναλογιστούμε όλοι μας κάνοντας τη σύγκριση με τις τελευταίες γενιές των νεοελλήνων την χωρίς γυρισμό και με σπασμένα φρένα παρακμιακή πορεία της χώρας και του λαού της.
Όχι κύριοι δεν εκσυχρονιστήκαμε ούτε ξεβλαχέψαμε (sic) παρόλα τα απείρως καλύτερα οικονομικά και τεχνολογικά μέσα που απολαμβάνουμε σε πολύ ανώτερες οικονομικά εποχές σε σχέση με της ταινίας. Και παρόλα αυτά η συμπεριφορά, η αύρα και το στυλ των ανθρώπων της εποχής μας υστερεί απελπιστικά σε σχέση με τα χρόνια της ταινίας. Για αυτό παραμένουν αθάνατες όλες αυτές οι περίφημες ελληνικές ταινίες που απολαμβάνουμε γιατί μας κάνουν και ξεφεύγουμε για έστω ένα δίωρο από την μίζερη πραγματικότητα και το τοξικό σήμερα.
Προσωπική μου άποψη. Μπορεί και να είμαι λάθος.
Προσυπογράφω σε όσα λέτε για την ταινία είναι ακριβώς όπως τα λέτε.
 
Πίσω
Μπλουζα